Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?


Mide bulantısı hemen her insanın başına gelebilecek bir durumdur. Ancak bu durumun gelişmesine neden olan faktörler kişiden kişiye değişebilmekte ve çoğu zaman herkeste aynı nedenlere bağlı olarak gelişmemektedir. Mide bulantısına ufak bir soğuk algınlığı neden olabilirken daha ciddi rahatsızlıklarda bu duruma sebep olabilmektedir. Bu yüzden mide bulantısı, göz ardı edilmemesi gereken özellikle uzun sürdüğü zamanlarda mutlaka bir doktora başvurulması ve ondan yardım istenmesi gereken bir durumdur.

Kusma eylemi çoğu zaman mide bulantısının sonucunda oluşan bir durumdur. Ancak her mide bulantısı elbette ki kusma ile sonuçlanmamaktadır. Bulantının birçok sebebi olabilir. Bu sebepler arasından en olumlu sonuç doğuranı şüphesiz ki gebeliktir. Gebe olan kadınlar, gebeliklerinin 3. ayından itibaren bulantılara maruz kalırlar ve bu her ne kadar mutluluğa sebep olacak nedenlerden kaynaklı olsa da anne adayları için dayanılmaz bir durumdur.


Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Belirtileri

Bulantının gebelik dışındaki nedenlerine gelecek olursak:

 • Yiyeceklerden ya da hava içerisinde bulunan zararlı etmenlerden kaynaklı olarak zehirlenme,
 • Midede yaşanan ülser, gastrit, reflü gibi rahatsızlıklar,
 • Virüs ya da bakteriler,
 • Alkol, uyuşturucu gibi maddelerin aşırı tüketilmesi,
 • Bazı kalp krizi türleri,
 • Migren gibi baş ağrısına sebep olan rahatsızlıklar,
 • Kansere yakalanmış hastaların tedavi sürecinde maruz kaldıkları kemoterapi, radyoterapi uygulamaları,
 • Yüksek tansiyon yani hipertansiyon rahatsızlığı,
 • Hastalıkların tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar,
 • Enfeksiyonel durumlar,
 • Vücudun dehidre olması yani sıvı tüketiminin az olması neticesinde vücutta oldukça fazla su kaybının yaşanması,
 • Bağırsak sorunları (tıkanıklık vs.)
 • Kabız ya da ishal olma durumu,
 • Kanda var olan birtakım değerlerde yaşanan değişiklikler,
 • Böbrek ya da karaciğer rahatsızlıkları,
 • Stres, psikoloji bozuklukları olarak sıralayabiliriz.

Görüldüğü üzere mide bulantısı tek başına bir rahatsızlık olarak sayılamayacak kadar ciddi sorunlardan kaynaklı olarak meydana gelebilmektedir. Bu yüzden kişinin gebe olduğundan emin olmaması durumunda, yani bulantılarını gebelik zeminine dayandırarak yorumlayamadığı durumlarda kesinlikle en yakın sağlık kuruluşuna başvurması, ciddi rahatsızlıklar konusunda tanı konması açısından oldukça önemli bir yer kaplamaktadır.

Bulantı hekimler tarafından kusma hissi olarak tanımlanmaktadır. Bu his yukarıda belirttiğimiz sebeplerden kaynaklı olarak çıkabildiği gibi hassas bir bünyeye sahip olan kişilerin kötü kokulara maruz kalması neticesinde de ortaya aniden çıkabilmektedir.

Mide Bulantısı Belirtileri detaylı bilgi için bakabilirsiniz


Tedavisi

Bulantının sebeplerinin oldukça fazla olduğunu biraz önce sıralamıştık. Bu yüzden bulantının hangi sebebe bağlı olarak ortaya çıktığını tespit etmek üzere bir doktora danışmak oldukça önemlidir. Sonuçta sıralamış olduğumuz her sebep birbirinden farklı rahatsızlıklardır. Dolayısı ile tedavileri de farklı olacaktır.

Öncelikle sorunun ortadan kaldırılması için tedaviye başlanması gerekmektedir. Sorunun iyi bir sonuca bağlanması mide bulantısını da giderecektir. Ancak kemoterapi, böbrek, karaciğer gibi sebeplerden kaynaklı olarak ortaya çıkan ve tedavisi oldukça geniş bir zamana yayılan rahatsızlıkların neden olduğu bulantılar için kullanılan birçok ilaç vardır. Bu ilaçlar doktor kontrolünde alındığı takdirde kişinin yaşadığı bulantıları giderecek cinstendir.

Mide Bulantısı Tedavisi detaylarını inceleyebilirsiniz


Bitkisel Tedavisi

Bulantı her ne kadar ilaçlar ile ortadan kaldırılabiliyor olsa da elbette ki ilaçların kullanımından kaynaklı olarak halsizliğe, vücudun zayıf düşmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden bulantının tedavisinde doktor kontrolünde alınan ilaçların yanı sıra bitkilerin kullanılmasında da fayda vardır.

Bulantıya iyi gelen onlarca bitki çeşidi bulunmaktadır ve hem şifa olmaları hem de sağlıklı olmaları açısından bulantı sorunu yaşayan birçok insan tarafından kullanılmaktadır. Öyle ki bu bitkiler doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Fakat, kişinin bünyesinde alerjik reaksiyonlara neden olmayacak bitkilerin kullanılması oldukça önemlidir. Bu yüzden kullanılacak bitkiler için de bir doktora danışmaları önerilir.

Nane: Basit bir soğuk algınlığında bile hemen koştuğumuz nanenin bulantıya iyi geldiği hemen herkes tarafından bilinmektedir. Bir miktar su içerisinde nane ile beraber kaynatılan suyun limon ile içilmesi bulantıları dindirmektedir.

Zencefil: Zencefilin her şekilde kullanılması bulantıları dindirmektedir. Zencefil kuvvetli bir mide dostudur. Özellikle hamilelik döneminde meydana gelen mide bulantısına karşı kullanılmaktadır.

Dikkat: Bazı kaynaklar hamilelik döneminde aşırı zencefil kullanımının zararlarından bahetmektedirler. Bundan dolayı anne adaylarının  mutalaka doktorlarına danışarak kullanmalarını öneririz.

Rezene: Aynı şekilde rezene çayı da bulantının dinmesine yardımcı olmaktadır. Rezene çayını hazırlarken tohumların sayısının bir çay kaşığından fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Anne adayları rezene çayı kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar.

Tarçın: Nane gibi oldukça kolay demlenen tarçın mide bulantısına iyi gelen diğer bitkidir. Mide bulantısına neden olan unsurların ortadan kalkmasını sağlar, şişkinlik varsa giderir ve kısa sürede rahatlatır.

Limon: Bulantılara karşı harikalar yaratan limon, suyu sıkılarak içilebilir veya ağız yoluyla yenilebilir. Bunun yanında limon, tarçın, nane, bal karışımı şeklinde içildiğinde kısa sürede sonuç almanızı sağlayabilir.

Peynir: Özellikle hamilelik döneminde meydana gelen mide bulantılarına karşı etkilidir. Kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Bu konula ilgili yapılan çalışmada, hamile anne adaylarının sabah bulantılarına oldukça iyi geldiğini ortaya koymuştur.

Papates Cipsi: Mide bulantısına iyi gelen diğer bir besin ise patates cipsidir. Bazı kaynaklar aynı şekilde hamile anne adayları için mide bulantısı esnasında evde hazırladıkları patates cipsi yemelerini önermektedir.

Kaynaklar

 1. Home Remedies for Nausea
 2. Morning sickness (natural remedies)
 3. 14 Soothing Remedies for Nausea & Morning Sickness
 4. Nausea and vomiting
 5. Symptom Checker: Symptoms & Signs Index
 6. Nausea and Vomiting
 7. Home Remedies for Morning Sickness

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.