Mide Kanseri Nedenleri


Mide kanseri neden olur? Mide hücrelerinde meydana gelen bazı değişiklikler sonucunda mide kanseri gelişmektedir. Diğer yandan, hücrelerde oluşan bu değişikliklerin nedenini tam olarak belirlemek mümkün değildir.

DNA yapısında ortaya çıkan mutasyonlarla beraber kanser de başlamaktadır. Mutasyona uğrayan hücreler kontrolsüz bir şekilde çoğalmaktadır. Bunun bir sonucu olarak da tümör olarak adlandırılan kitle oluşmaktadır.

Kanser tedavi edilmediği takdirde vücudun diğer bölgelerine yayılmaktadır. Bunu genellikle, lenfatik sistem yoluyla yapmaktadır.

Mide hücrelerinin DNA yapısında meydana gelen değişiklikler sonucu oluşan mide kanserini tetikleyebilen ya da riski artırabilen bazı faktörler bulunmaktadır ve şu şekilde sıralanmaktadır: (1)

Yaş ve Cinsiyet

Mide kanseri geliştirme riski yaşla birlikte artmaktadır. Çoğu mide kanseri vakasında kanser 55 yaş ve üstünde kişilerde görülmektedir. Bununla birlikte nedeni tam olarak açıklanamasa da, erkeklerin mide kanseri geliştirme riski kadınlara oranla daha fazladır. (2)

Sigara

Sigara içen kişilerin içmeyenlere oranla mide kanseri geliştirme riski iki kat daha fazladır. Bunun nedeni, nefes yoluyla içeri çekilen zararlı sigara dumanının mideye kadar ulaşmasıdır. Sigaranın içerdiği zararlı kimyasallar mide hücrelerine hasar verebilmektedir.

Kişi ne kadar çok sigara içiyorsa, mide kanseri riski de o kadar artmaktadır. Mide kanseri olan her 5 hastadan yaklaşık olarak 1’inin sigara nedeniyle kanser olduğu tahmin edilmektedir. (3)

Helicobacter pylori (H. pylori)

Helicobacter pylori (H. pylori) oldukça yaygın olarak görülen bir bakteridir. Her zaman zararlı olmayan bu bakteriler, bazı kişilerde enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Bu da mide ülserlerine ve mide astarının sürekli olarak iltihaplanmasına (kronik atrofik gastrit) neden olabilmektedir.

Yapılan çalışmalara göre, özellikle kronik atrofik gastriti şiddetli olan kişilerin mide kanseri geliştirme riski artmaktadır. Küçük bir risk oluştursa da, ciddiye almakta fayda vardır. (4)

Diyet

Soğan turşusu veya baharatlı karışık turşular, tuzlanmış balık, pastırma, füme et gibi tuzlu ve tütsülenmiş olan gıdalar açısından yoğun bir diyetle beslenmek mide kanseri riskini artırabilmektedir.

Bu tip yiyeceklerin çok sık tüketildiği Japonya ve İngiltere gibi ülkelerde mide kanseri vakaları daha fazla görülmektedir.

Porsiyonlara daha fazla meyve ve sebze eklemek, lifli gıdaları tercih etmek mide kanseri riskini azaltabilmektedir. Yağlı ve işlenmiş yiyecekleri daha sık tüketmek de mide kanseri riskini yükseltebilen bir faktördür. (5)

Aşırı ve Obezite

Geçerliliği hala tartışılsa da, aşırı kilonun ya da obezitenin mide kanseri geliştirme riskini artırabileceği düşünülmektedir. Obez olmak, 30 veya daha yüksek bir vücut kitle indeksine sahip olunması demektir. 25 ile 30 arasında değişen oran ise aşırı kilo olarak değerlendirilmektedir. (6)

Zayıf Bağışık Sistemi

Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmak, mide kanseri geliştirme riskini yükseltebilmektedir. Bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişi enfeksiyonlara daha açık bir hale gelmektedir. Bu durumda özellikle Helicobacter pylori gibi bakteriler bir risk oluşturmaktadır.

HIV, AIDS, pernisiyöz anemi ve organ nakli sonrası tedavisi gibi durumlar bağışıklık sistemini zayıflatabilmektedir. (7)

Kimyasallara Maruz Kalmak

Bazı mesleklerde çalışmak ve belirli kimyasallara sürekli olarak maruz kalmak mide kanseri riskini artırabilmektedir. Kanıtlar sınırlı olsa da, özellikle kauçuk üretiminde çalışmak ya da asbest ve inorganik kurşun gibi bileşiklere maruz kalmak bir risk oluşturabilmektedir. (8)

Aile Geçmişi

Mide kanseri kalıtsal yatkınlık nedeniyle de gelişebilmektedir. Anne, baba ya da kardeş gibi birinci derece yakın akrabalarda mide kanseri geçmişi varsa, bu durum sizi de etkileyebilmektedir.

Mide kanserinin neden ailesel yatkınlık nedeniyle geliştiği henüz tam olarak açıklanamamaktadır. Bununla birlikte, benzer diyetlerle beslenmek ya da H. pylori gibi enfeksiyonları aile bireylerinin de yaşaması gibi ortak faktörler ya da aileden miras kalan bazı genlerin riski artırdığı düşünülmektedir. (9)

Diğer Kanser Türlerine Sahip Olmak

Özofagus kanseri veya Hodgkin dışı lenfomalar (beyaz kan hücrelerinde gelişen kanser) gibi başka bir kanser türüne sahip olunması durumunda, mide kanserine yakalanma riski de artabilmektedir.

Prostat kanseri, mesane kanseri, meme kanseri veya testis kanseri gibi kanseri geçirdikten sonra da mide kanserine yakalanma riski artmaktadır. Kadınlarda ise yumurtalık kanseri, göğüs kanseri veya serviks kanseri mide kanseri için bir risk oluşturmaktadır. (10)

Belirli Tıbbi Koşullar

Pernisiyöz anemi (düzgün bir şekilde emilmediğinde ortaya çıkan bir B12 vitamini eksikliği) ya da peptik mide ülserleri gibi bazı tıbbi rahatsızlıklara sahip olmak mide kanseri geliştirme riskini artırabilmektedir. (11)

Mide Ameliyatları

Eğer bir mide ameliyatı olunmuşsa ya da vücutta mideyi de etkileyen başka cerrahi bir operasyon geçirilmişse, mide kanseri geliştirme riski artabilmektedir. (11)

Mide Kanserinin Yayılması

Mide kanseri üç şekilde yayılmaktadır:

Kanserin doğrudan yayılması: Kanser, mideden pankreas, kolon, ince bağırsak ve periton gibi yakın dokulara ve organlara (karın boşluğunun iç kısmının iç kısmına) yayılabilmektedir.

Kanserin kan yoluyla yayılması: Kanserin mideden vücudun diğer bölgelerine, genellikle de karaciğere yayılmasına neden olabilmektedir.

Kanserin lenfatik sistem yoluyla yayılması: Lenfatik sistem, tıpkı kan dolaşımı sistemi gibi vücudun her yerine ulaşan ve her yerinde bulunan bezleri içermektedir. Bezler, enfeksiyonla savaşmak için bağışıklık sisteminin ihtiyaç duyduğu özel hücreleri üretmektedir. (13)

Mide Kanseri Nedir?

Gastrik kanser olarak da bilinen mide kanseri, midenin bir kısmında meydana gelen anormal hücre birikmesi durumudur. Diğer bir deyişle de, kanserin midede ortaya çıkmasıdır. Dünya çapında en yaygın olan beş kanser türü arasında bulunan mide kanseri, kansere bağlı ölümlerde de ilk üçte yer almaktadır. (14)

Mide kanseri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Mide Kanseri Belirtileri

Mide kanseri nasıl anlaşılır? Bazı hastalar mide kanseri belirtileri yaşarken, diğerleri herhangi bir belirti geliştirmemektedir. Ortaya çıktığı takdirde ise belirtiler arasında mide ekşimesi, hazımsızlık, mide ağrısı, mide bulantısı, kusma, yorgunluk, kilo kaybı, karın altı bölgesinde şişkinlik, mide kanaması ve kanlı dışkı gibi belirtiler bulunmaktadır. (15)

Mide kanseri belirtileri geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Mide Kanseri Tedavisi

Mide kanseri nasıl geçer? Mide kanseri için uygulanacak olan tedaviler kanseri tipine, büyüklüğüne, hastanın yaşına, genel sağlık durumuna ve kanserin yayılıp yayılmadığına bağlı olarak değişmektedir. Sıklıkla kullanılan tedavi yöntemleri arasında ise mide kanseri ameliyatı, kemoterapi, radyoterapi, tamamlayıcı ve alternatif terapiler bulunmaktadır. (16)

Mide kanseri tedavisi makalemizi okuyabilirsiniz

Mide Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Mide kanseri tanısı ve tedavisinde rolü bulunan uzmanlıklar arasında gastroenteroloji, patoloji, tıbbi onkoloji, cerrahi onkoloji ve radyasyon onkolojisi bulunmaktadır. (17)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)