Mide Kanseri Tedavisi


Mide kanseri nasıl geçer? Mide kanseri hastalarında uygulanacak olan tedavi yöntemleri, hastanın yaşına, genel sağlık durumuna ve kanserin tipi ile ne kadar büyük veya ne kadar yayılıp yayılmadığına bağlı olarak şekillenmektedir. (1)

Mide kanseri tedavileri şöyle sıralanmaktadır:

Mide Kanseri Ameliyatı

Mide kanseri yayılmadığı takdirde, tümörün geliştiği yemek borusunun ya da midenin kanserli parçasını çıkarmak için cerrahi operasyonlar yapılması gerekebilmektedir. Yapılacak olan ameliyatlarda asıl amaç kanserli olan dokuları almaktır. Ancak, genellikle kanserli dokunun yanında bulunan sağlıklı dokuların birazı da alınmaktadır. Bunlar çoğu zaman lenf bezleridir. (2)

Mide kanseri ameliyatı için seçenekler şunlar olabilmektedir:

Mide astarındaki tümörün alınması: Kanser henüz erken dönemindeyse ve sadece mide astarında çok küçük bir bölümünde meydana gelmişse, endoskopik mukozal rezeksiyon isimli cerrahi operasyonla bu bölüm çıkarılmaktadır. Boğazdan geçirilerek mideye ulaştırılan kameralı bir tüp ile cerrah tarafından mide astarındaki dokular alınmaktadır.

Midenin sadece bir bölümünün alınması: Subtotal gastrektomi isimli cerrahi yöntemle midenin sadece kanserden etkilenmiş olan kısımları temizlenmektedir.

Midenin tamamen alınması: Bazen midenin tamamen alınması gerekebilmektedir. Bu durumda da total gastrektomi isimli cerrahi operasyon uygulanmaktadır. Ameliyatla mide ve çevresindeki bazı dokular alınmaktadır. Sonrasında sindirim sağlanabilmesi için yemek borusu doğrudan ince bağırsağa bağlanmaktadır. (3)

Lenf bezlerinin alınması: Kanserin durumunu değerlendirmek ve kanserli hücreleri tespit etmek için karın bölgesindeki lenf bezleri alınabilmektedir.

Belirtileri hafifletmek için ameliyat: Mide kanseri çok fazla gelişmişse, mide cerrahileri kanseri tedavi etmek için yeterli olmayabilmektedir. Ancak, kanserin rahatsız edici belirtilerini hafifletmek için yine de midenin bir kısmı çıkarılabilmektedir.

Yukarıda sıralanmış olan bütün cerrahi yöntemler kanama ve enfeksiyon riski taşımaktadır. Diğer yandan, eğer midenin bir kısmı ya da tamamı alınmışsa, sonrasında sindirim sorunları yaşanabilmektedir. (4)

Radyasyon Tedavisi

Kanseri tedavi etmek için radyasyon tedavisi oldukça sık kullanılmaktadır. X-ışınları ve protonlar gibi yüksek güçlü ışınlar kullanılarak kanserli hücreler öldürülmektedir.

Mide kanseri için radyasyon tedavisi ameliyatlardan önce kanserli hücreleri küçültmek içinde uygulanabilmektedir. Bununla birlikte, yemek borusu ve mide çevresinde kanserli hücrelerin kalmış olması olasılığına karşılık ameliyatlardan sonra da kullanılabilmektedir.

Çoğu vakada, radyasyon tedavisi ameliyattan önce kemoterapi ile birlikte uygulanmaktadır. Bu tedavinin ismi ise kemoradyoterapidir.

Mide kanseri için kullanılan radyasyon sonrasında ishal, hazımsızlık, mide bulantısı, kusma ve yutma güçlüğü gibi yan etkilere neden olabilmektedir. Yan etkiler iyileşene kadar genellikle bir beslenme tüpünden faydalanılmaktadır.

Kanser ilerlediği takdirde, büyük tümörün vücut üzerinde oluşturduğu rahatsız edici belirtilerin hafifletilmesi için radyasyon tedavisi bir seçenek olabilmektedir. (5)

Kemoterapi

Kemoterapide de amaç tıpkı radyasyon tedavisinde olduğu gibi kanserli hücreleri öldürmektir. Ancak, bu yöntem ilaçlarla uygulanmaktadır. Vücudun içinde oluşan kemoterapi ilaçları kanserli hücreleri yok etmektedir.

Kanserli hücreleri küçültmek için ameliyattan önce uygulanabilen kemoterapi, vücutta geri kalan diğer kanserli hücreleri öldürme amacıyla ameliyattan sonra da kullanılabilmektedir.

Genellikle radyasyon tedavisiyle birlikte uygulanmaktadır. İlerlemiş seviye kanseri bulunan kişilerde belirtileri hafifletmek için etkili olabilmektedir. (6)

İlaç Tedavisi

Kanserli hücrelere saldırması ve kanserle savaşması için bağışıklık sistemini yönlendirmede ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Bu durumda kullanılabilecek bazı ilaçlar şunlardır:

  • Çok fazla HER2 üreten mide kanseri hücreleri için trastuzumab
  • Diğer tedavilere yanıt vermeyen gelişmiş mide kanseri için ramucirumab
  • Gastrointestinal stromal tümör olarak adlandırılan nadir bir mide kanseri için imatinib
  • Gastrointestinal stromal tümörler için sunitinib
  • Gastrointestinal stromal tümörler için regorafenib

Yukarda sıralanmış olan ilaçlar genellikle kemoterapi ile birlikte kullanılmaktadır. (7)

Palyatif Bakım

Kanser gibi yaşamı tehdit eden hastalıklar durumunda palyatif bakım uygulanmaktadır. Palyatif bakım, hastalığın belirtilerini hafifletmeye odaklanan bir tedavi yöntemidir. Doktorlar, hemşireler ve diğer özel eğitimli profesyoneller tarafından hastaya ekstra destek sağlanmaktadır. Cerrahi yöntemler, kemoterapi ve radyasyon tedavisi gibi sert tedaviler sırasında da kullanılabilmektedir.

Palyatif bakım diğer uygun tedavilerle birlikte kullanıldığında, hasta kendisini daha iyi hissetmeye başlamaktadır. Böylece hastanın daha uzun süre yaşatılması da mümkün olabilmektedir. (8)

Mide Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Mide kanseri tanısı ve tedavisinde rolü bulunan uzmanlıklar arasında gastroenteroloji, patoloji, tıbbi onkoloji, cerrahi onkoloji ve radyasyon onkolojisi bulunmaktadır. (9)

Mide Kanseri Nedir?

Gastrik kanser olarak da bilinen mide kanseri, midenin bir kısmında meydana gelen anormal hücre birikmesi durumudur. Diğer bir deyişle de, kanserin midede ortaya çıkmasıdır. Dünya çapında en yaygın olan beş kanser türü arasında bulunan mide kanseri, kansere bağlı ölümlerde de ilk üçte yer almaktadır. (10)

Mide kanseri nedir? Fazlası için tıklayın

Mide Kanseri Belirtileri

Mide kanseri nasıl anlaşılır? Bazı hastalar mide kanseri belirtileri yaşarken, diğerleri herhangi bir belirti geliştirmemektedir. Ortaya çıktığı takdirde ise belirtiler arasında mide ekşimesi, hazımsızlık, mide ağrısı, mide bulantısı, kusma, yorgunluk, kilo kaybı, karın altı bölgesinde şişkinlik, mide kanaması ve kanlı dışkı gibi belirtiler bulunmaktadır. (11)

Mide kanseri belirtileri hakkında geniş makalemize buradan ulaşabilirsiniz

Mide Kanseri Nedenleri

Mide kanseri neden olur? Mide kanseri DNA yapısında meydana gelen mutasyonlar veya değişiklikler sonucu meydana gelmektedir. DNA yapısındaki mutasyonların sonucunda hücreler kontrolsüz ve hızlı bir şekilde büyümektedir, sonrasında da tümör adı verilen kitleyi oluşmaktadır. (12)

Mide kanseri nedenleri daha geniş bilgiyi buradan okuyabilirsiniz

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)