İçindekiler ▾

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir


Halk arasında mide üşütmesi adıyla bilinen hastalık tıp dilinde gastroenterit olarak bilinmektedir. Genel olarak virüslerin sebebiyet verdiği hastalık bakterilerden ve bazı parazitlerden kaynaklanarak da ortaya çıkmaktadır.
Soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi yahut uzun süre soğuğa maruz kalınması sonucunda ortaya çıkan hastalıklar genellikle mide üşütmesi olarak nitelendirilir. Bilgi eksikliğinden kaynaklı kendi kendimize koyduğumuz bu teşhis hayatımız adına önem arz edecek birtakım ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Çünkü mide üşütmesi, genel olarak immün sistemin zayıflamasına, virüs, bakteri ve parazitlerin üremesine bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Doğal olarak bu hastalık, mideden daha çok bağırsakları doğrudan etkileyen türdendir.


mide üşütmesine ne iyi gelir

Nedenleri

Mide üşütmesinin yani gastroenteritin temel sebepleri bakteriler ve virüslerdir. Bakterilerin ve virüslerin bulaşıcı etkisinin olması, hijyen açısından daha dikkatli olmamız gerektiği anlamını taşımaktadır. Özellikle cilt hassasiyetinin hemen hemen en üst seviyede olduğu bebekler bu hastalığa yakalanma konusunda diğer bireylere göre daha meyillidir.

Kişiden kişiye değişmekle beraber bireylerin midesine rahatsızlık veren bazı yiyeceklerin kullanımı da bu hastalığı tetiklemektedir. Bu yiyeceklerin belirlenmesi hastalığa karşı önlem alınması konusunda önemli rol oynamaktadır.


Belirtileri

Halsizlikle başlayan ancak birden çok belirtisi olan mide üşütmesinin bulguları genel olarak mide yanması ile benzer seyretmektedir. Hekimlere başvurulması gereken bu konu, önlem alınmadığı takdirde vücutta ciddi hasarlara neden olabilmektedir.

Gastroenteritin genel olarak belirtileri;

. İshal

. Karın ağrısı

. Mide yanmaları

. Yüksek ateş

. Mide sıvılarının salgılanmasından dolayı ağızda kötü koku

.  Kusma

. Bulantı

. İştahsızlık olarak sıralanabilir.

Belirtilerin arasında yer alan yüksek ateşe virüs sebep olur.


Tedavisi

Belirtiler arasında yer alan ishal ve kusmanın uzun süre devam etmesi vücudun dehidrate olmasına yani vücudun aşırı su kaybetmesine sebep olur. Dehidrasyon da kalp atışlarının yavaşlamasına ve zamanında müdahale edilmezse kalp atışlarının durmasına neden olur. Bu yüzden vücudun bu dönemde sıvı tüketiminin arttırılarak desteklenmesi oldukça önemlidir.

Bakteri sebepli ortaya çıkan mide üşütmelerinde izlenilecek yol antibiyotik kullanımı olmalıdır. Ayrıca zencefil çayının ve nane limonun tüketiminin de mide rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinen bir gerçektir. Antibiyotik kullanımına hekim tavsiyesi olmadan başlanılması kesinlikle önerilmemektedir. Hekiminizin metabolizmanıza uygun dozajı ayarlaması sağlığınız açısından çok önemlidir.

Bu hastalıkta vücudunuz aşırı bir yorgunluğa maruz kalacağı için tedavi yöntemlerini uygulamanın yanı sıra vücudunuzu dinlendirmekte hastalık süresinin azaltılmasında önemli rol oynamaktadır.

Yukarıda kısmen açıkladığım mide üşütmesine doğal tedavi yöntemlerini daha detaylı ele alacak olursak aşağıdaki yöntemleri önerebiliriz:

Sarımsak: Sarımsağın antibakteriyal, antiviral özellikleri soğuk algınlığının neden olduğu mide üşütmesi sorunlarını ortadan kaldırabilir. Bunun yanında sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirir ve solunum yollarının açılmasına yardımcı olabilir.

Mide üşütmelerinde sarımsağı bıçak kullanmadan bir tanesini ikiye bölerek hap gibi yutulabilirsiniz ama daha etkili sonuçlar almak için çiğneyerek yiyebilirsiniz. Ayrıca özellikle sabah ve akşamları yoğurda katarak yemeniz mide üşütmesi dahil birçok hastalığın tedavisine yardımcı olur.

Bal: Balın doğal antibiyotik ve güçlü etkisi bilinmektedir. Mide üşütmelerinden kaynaklanan ağrılara karşı sabah ve akşam limon suyu katılarak içilebilir. Soğuk algınlığının neden olduğu virüslerin ortadan kalkmasına da oldukça etkilidir.

Zencefil: Zencefilin antiviral, balgam söktürücü ve anti-inflamatuar özellikleri soğuk algınlığı ve semptomlarının tedavisinde yararlı olabilir. Aynı şekilde üşütmeden kaynaklanan mide ağrılarında veya mide üşütmesi tedavisinde yaygın şekilde kullanılır.

Bunun için 5 gün boyunca hazırladığınız zencefil çayını içerbilirsiniz. Daha etkili sonuç almak için zencefil ve karanfili karıştırarak bir bardak suyla içebilirsiniz. Karışımda zencefil ve karanfil çok az olmalıdır yarım çay kaşığı yeterli.

Tavuk Çorbası: Tavuk çorbası birçok sağlıklı besin ve vitamin içermektedir. Bunun yanında içerdiği zengin antioksidanlar mide üşütmesi tedavisinde çok fazla tercih edilen tedavi metodları arasında olmasını sağlamaktadır.

Mide üşütmesi tedavisi yanında tavuk çorbası bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Daha etkili olması için yapımında organik sebze ve meyve de kullanabilirsiniz.

Kırmızı Soğan: Kırmızı soğanın içerdiği besinlerin etkili antibiyotik içerdiği bilinir. Bu yüzden mide üşütmelerinden kaynaklanan virüslerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Evde yapılan kırmızı soğan ve bal karışımı midenizin hızla iyileşmesine yardımcı olabilir. Bunun yanında bir çay kaşığı kırmızı soğan suyu ve bal karışımı mide üşütmesi tedavisinde etkili olabilir.

Keten Tohumu: Yüksek lif içeren neredeyse bütün besinler sindirim sistemi sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Bunlardan bir tanesi olan keten tohumu mide üşütmesi tedavisinde alternatif olarak kullanılabilir.

Omega-3 yağ asitleri içeren keten tohumu aynı zamanda midede meydana gelen ağır şişkinlik sorunlarını ortadan kaldırdığı gibi sindirim sistemi hastalıklarının başında gelen kabızlık sorunlarını da ortadan kaldırır.

Yoğurt: Mide üşütmesine iyi gelen diğer bir besin yoğurttur. Yoğurt midede meydana gelen ağrıların hafiflemesini sağlayabilir. Yalnız soğuk yenilmemesine dikkat edilmelidir. Anlık rahatlama sağlayabilir.

Yoğurdun içerdiği bileşenler, mide üşütmelerinden kaynaklanan virüslerin ortadan kalkmasını sağlar ve hücrelere enerji oluşturur.

Kaynaklar

  1. What is the Stomach Flu
  2. Is It a Stomach Flu or Influenza?
  3. You Have a Cold. Why Does Your Stomach Hurt?
  4. Home Remedies for Stomach Flu
  5. Best Cure for Stomach Bugs and Flu With Cinnamon
  6. Coping with Stomach Flu Symptoms (Why the BRAT diet may not be your best choice)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.