İçindekiler ▾

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir


Mide yanması insanları çok rahatsız eden bir durumdur. Birçok sebepten dolayı mide yanması meydana gelebilir ve insanlara zor zamanlar yaşatır. Mide yanmasını ne geçirir diye insanlar çoğu zaman da merak eder ve araştırır.


mide yanmasına ne iyi gelir

Nedenleri

Mide yanmasının başlıca nedenlerinden birisi gaz çıkışının olmamasıdır. Gaz sıkışması nedeni ile midede yanma meydana gelebilir. Ayrıca yediğimiz besinler de çok etkilidir. Baharatlı, acı ve aşırı yağlı yiyecekleri tüketmenin sonucunda da mide yanması meydana gelebilir. Mide yanmasının nedenleri iyice araştırılmalı ve dikkat edilmelidir. Mide yanmasında tüketilen besinler, hareketsiz bir yaşam ve sigara ile alkol gibi sağlıksız alışkanlıklar çok etkendir ve önlem alınmasında da fayda vardır.


Belirtileri

Mide yanması bazen direkt olarak etki eder ve ani bir sancı gibi gelir. Bazen de yavaş yavaş etkisini arttırarak yanma yaşanır. Her iki durumda da kişi zor anlar yaşar. Bazen bu mide yanmaları bağırsakları da etkiler ve ishal ya da kabızlık sorunu da meydana gelebilir. Mide yanmasının yanında zaman zaman ağrı oluşumları da gözlenebilir. Yanma hissi gerçekten de midenin ateş içindeymiş gibi bir hisse kapılmasına neden olur. Mide yanması belirtileri sonrasında önlem alınmalıdır.


Tedavisi

Mide yanması oluştuğunda kesinlikle ilk olarak doktor önerileri dikkate alınmalıdır. Eğer bu yanma hissi geçmek bilmiyorsa kesinlikle muayene olunması en doğrusudur. Doktora gidilemeyecek bir durumda isek ve geçirmemiz gerekiyorsa da bitki çayları mideyi rahatlatabilir. Süt ve ayran gibi ferahlatıcı içecekler de çok iyi gelecektir.

Bol su içmek de her zaman faydalıdır. Hafif yiyecekler tüketmek ve yağlı ile tuzlu yiyeceklerden uzak durmak da şarttır. Açık havada yürüyüş yapılmalı ve derin nefes alıp verilmelidir. Mideyi bu etkenler çok rahatlatacak ve bu yanma hissini de minimuma indirecektir. Doktor tavsiyesi ile alınan bazı mide ilaçları da mideye çok iyi gelmektedir. Kesinlikle doktor önerileri dışında bir ilaç kullanılmamalıdır.

Mide yanmasında tedavi yöntemleri bitkisel yollardan daha iyi ve doğal şekilde olacaktır. Böylelikle kısa sürede rahatlama sağlanabilir ve kişiler ferahlayabilir. Mide yanmasının önüne geçilmesi önemlidir. Kesinlikle kişiyi zor durumda bırakacak zamanlar yaşatacaktır. Tedavi aşamalarında zararlı alışkanlıklardan da uzak durulması en doğrusudur. Mide yanmasında aşırı sıcak ya da soğuk havanın, yiyecek ve içeceklerin de etkisi olduğu için mide hava şartlarından da korunmalıdır. Ne çok sıcak ne de çok soğuk bir ortamda bulunmamak en iyisidir.

Soda: Mide yanması ve ekşimesine karşı doğal soda etkilidir ve kısa sürede sonuç almayı sağlar. Günümüzde yapay ürünlerin kullanıldığı sodalar için aynı şeyi söylemek mümkün değil şüphesiz.

Anlık rahatlama sağlamak için bir bardak doğal sodanın içerisine birkaç damla limon ekleyebilirsiniz.

Rezene Tohumu: Mide yanmasına faydalı diğer bir besin ise rezene tohumudur. Mide asitleri üreten ve dengeleyen rezene tohumu genel sindirim sistemi sağlığı için de oldukça faydalıdır.

Rezene tohumlarını bir bardak suda kaynatarak soğuduktan sonra içmeniz sorunu büyük ölçüde çözülmesine yardımcı olabilir. Rezene tohumu aynı zamanda mide ekşimesine de iyi gelir.

Nane: Nane mide yanması tedavisinde sakinleştirici olarak kullanılır. Genel anlamda sindirim sisteminde yatıştırıcı özelliği olan nane; hazımsızlık, mide ekşimesi ve mide yanmasına faydalıdır.

Bir bardak suya birkaç nane yaprağı koyun va 30 dakika bekletin ve süzdükten sonra suyu için. Bunun yanında nane yaprakları çiğnemek de mide yanmasına faydalı olabilir.

Zencefil: Taze zencefil iki şekilde mide yanmasını tedavi eder: Mide asidini emer ve mide yanmasına neden olan sinirleri sakinleştirir.

Yemeklerde zencefili baharat olarak kullanabilirsiniz. Böylece çiğ ve taze zencefille anlık sonuçlar aldığınız gibi genel anlamda mide yanmasına engel olabilirsiniz.

Bunun dışında anlık mide yanmaları için zencefil çayı hazırlayarak içebilirsiniz. Bir tatlı kaşığı zencefili bir bardak suda 5 dakika kaynaratak zencefil çayı hazırlayabilirsiniz.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi mide yanmasına neden olan asit seviyesinin yükselmesini engeller. Birçok farklı sirke mide yanmasını tedavi ederken daha çok elma sirkesinin faydalı olduğu düşünülmektedir.

Bir bardak su içerisine bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyerek tüketmeniz, kısa sürede sonuç almanızı sağlayabilir. Yemeklerden önce içmelisiniz.

Aloe Vera: Aloe vera bitkisinden elde edilen su da mide yanması tedavisinde etkili olabilir. İnflamosyonu azaltarak  gastrointestinal sistemin tedavi edilmesine yardımcı olur ve böylece mide yanmasını engeller.

Daha iyi sonuç almak için yemekten 20 dakika önce alınması önerilmektedir. Ayrıca aloe vera suyu ishal ve karın ağrısına iyi gelir.

Süt: Soğutulmuş bir bardak süt içmek mide yanması ve mide ekşimesine faydalı olabilir. Özellikle mide ve yemek borusu arasındaki yanmalara karşı süt, etkili bitkisel tedavi metodudur.

Kaynaklar

  1. 5 Home Remedies for Heartburn
  2. Natural Home Remedies for Heartburn
  3. Nighttime Heartburn: 12 Sleep Tips
  4. Natural home remedies: Heartburn
  5. 15 Natural Remedies for the Treatment of Acid Reflux and Ulcers
  6. Heartburn (Acid Reflux)
  7. Heartburn (natural remedies)

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.