Mısır püskülü çayının faydaları nelerdir?


Mısır püskülü, aslında mısır koçanını kaplayan ince, kıl gibi kollarıdır. Gözenekleri oluşturan bu ipeksi sarımsı şeritler mısırın oluşmasını sağlayan poleni toplamaktadır. Bu püsküller sahip olduğu faydaları sayesinde şifalı çay yapımında kullanılmaktadır.

Mısır püskülü flavonoidler, allantoin, müsilaj, saponinler, vitamin C ve K ve potasyum gibi birçok önemli bileşenleri barındırmaktadır.

Mısır püskülünün iyileştirici güçlerinin tıbbi kullanım yelpazesini artırmak için diğer otlar ile kombine etmekte mümkündür. Bu şifalı çayı hem çay poşetleri hem de kurutulmuş haliyle bulmak mümkündür. Toz haline getirilmiş mısır püskülü onun yatıştırıcı özellikleri nedeniyle yüz pudralarında bir madde olarak kullanılmaktadır. (1)

 

mısır püskülü çayının sağlığa faydaları

Mısır püskülü çayının sağlığa faydaları

Mısır püskülü çayı özellikle prostat bezi, böbrek taşları, obezite, yatak ıslatma iltihabı, mesane enfeksiyonları ve idrar yolu sistemindeki inflamasyonu tedavi etmek için kullanılmaktadır. (2)

İdrar yolu sağlığına yardımcı olmaktadır: Mısır püskülü çayının vücuttaki en etkili faydası idrar yollarıyla ilgilidir. Yatağını ıslatan çocuklara bu çay oldukça yardımcı olabilmektedir. Diğer yandan inkontinans (kontrolsüz idrar kaçırma) rahatsızlığından muzdarip yaşlı erkekler ve kadınlar da mısır püskülü çayı içerek hastalığa biraz rahatlama getirebilmektedirler.

Zengin bir vitamin ve mineral kaynağıdır: Mısır püskülü çayı vitamin B, demir, çinko, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi temel vitamin ve minerallerle doludur. Mısır püskülü çayındaki K vitamini yüksek konsantrasyonu sağlarken diğer temel besinler için bir kaynak oluşturmakta ve kanamayı kontrol etmeye yardımcı olmaktadır. Mısır püskülü çayı içerdiği flavonoller, polifenoller ve fitokimyasalların yanı sıra ek avantaj olarak barındırdığı antioksidanlarla birçok kanserle savaşabilme desteği sağlamaktadır. Sonuç olarak, mısır püskülü çayı hazırlayarak hem sağlığa olan faydalarından yararlanabilir hem de içerdiği birçok vitamin ve mineralleri temin edebilirsiniz. (3)

Böbrek taşı oluşumunu önlemektedir: Mısır püskülü, yüksek potasyum içermesi nedeniyle doğal bir idrar söktürücü olarak, idrar üretimini artırmak için yardımcı olmaktadır. Bu çayı tüketmek filtrasyon hızını artırır ve kanda emilim sağlanmadan klorür ve sodyum iyonları önler. Böylece, böbreklerin fonksiyonlarını artırmakta ve böbrek taşı oluşumu olasılığını azaltmaktadır.

Bir detoks yöntemidir: Mısır püskülü çayı vücudun su tutulmasını engellediği için kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Vücuttaki toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Bir detoks yöntemi gibi davranarak, tendon ve eklemlerden sodyum ürat kristallerinin çıkarılmasına yardımcı olabilmekte ve gut, artrit (eklem iltihaplanması) için rahatlama sağlamaktadır. (4)

İdrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmektedir: Mısır püskülü ağırlıklı olarak idrar yollarında çalışmaktadır. Saponinler büyük ölçüde anti-enflamatuar ve iyileştirici madde olarak hareket etmekte ve tahriş olan dokulara bir yatıştırıcı ya da sakinleştirici etkisi vermektedir. Potasyum diüretik etkisini dengelemekte böylece sistit ve prostatit gibi biz dizi idrar yolu rahatsızlıklarını tedavi etmektedir. (5)

Yüksek tansiyona iyi gelmektedir: Hipertansiyon gibi yüksek tansiyon sorunlarından muzdarip olanlar için, mısır püskülü çayı düşük kan basıncını sağlamak için yumuşak ve doğal bir yol olabilmektedir. Mısır püskülü çayı güvenli ve vücut üzerinde yumuşak bir ektiye sahip olduğundan, yüksek tansiyon için kullanılan ilaçların yan etkilerine oranla çok daha iyi bir tercih olmaktadır. Aynı zamanda arzu edilmeyen düşük kan basıncını tutarak diyabet rahatsızlığından muzdarip olanlar için de faydalı hale gelebilmektedir. (6)

Sindirime destek olmaktadır: Bu yararlı çay sindirimi aktif etmeye ve sindirim sorunlarının tedavisine yardımcı olmaktadır. Araştırmalar mısır püskülü çayının karaciğer sağlığı için safra salgılanmasına etki ettiğini ortaya koymuşlardır. Uygun gıda sindirimi bu safra kesesinde depolanmaktadır.

Kanamayı kontrol etmektedir: Mısır püskülü çayı içmenin faydalarından biri de vücut için yeterli miktarda vitamin K sağlayabilmesidir. Bu vitamin özellikle doğum sürecindeki kadınlar için kanama kontrolü sağlaması nedeniyle önemlidir.

Yaraların iyileşmesini sağlamaktadır: Mısır püskülü çayı ayrıca, döküntü gibi cilt problemlerini tedavi etmek için topikal kullanılmakta ve böcek sokması, sıyrıklar, küçük kesikler nedeniyle kaşıntı ve ağrı giderici olarak yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda anti bakteriyel ve antiseptik özellikleri olması nedeniyle enfeksiyonların önlenmesine de sağlamaktadır. (7)

Mısır püskülü çayı tarifi

Mısır püskülü çayının hazırlanışı

1 su bardağı suyla 1 çorba kaşığı mısır püskülünü (doğranmış) kaynatın.

Bu yapıldıktan sonra, kapağını kapatın ve 15 ila 20 dakika süre boyunca kaynatın ve ateşi kapatın.

İçmek için yeteri kadar soğuk olduğunda dilerseniz bir çay kaşığı şeker ve ya bal ile tamamlayabilir.

Hazırladığınız çayı 2-3 gün boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz.

Tavsiyeler: Yetişkinler için 1 fincan mısır püskülü çayı günde en fazla 3 kere içilmesi önerilmektedir. Çocuklar için bu miktarlar daha da az olmalıdır. Uyumadan hemen öncesinde mısır püskülü çayı içilmesi önerilmemektedir. İlaç kullanıyorsanız tüketmeden önce doktora danışmalısınız. (8)

Zencefilli mısır püskülü çayı tarifi

Bir avuç mısır püskülü ve 2 yemek kaşığı taze zencefil rendesi.

6 su bardağı sıcak suyu üzerine ekleyin ve 1 gün boyunca bekletin.

Tatlandırmak için ham bal eklemek yeterli olacaktır. (9)

Mısır püskülü çayının zararları

Mısır püskülü çayını büyük ölçüde tüketmek kan şekeri düzeylerini azaltabilir. Zaten diyabet kontrolü için ilaç kullanıyorsanız, çay da kan şekeri düzeyini azaltacağı için enerjinizi kaybedebilirsiniz.

Eğer mısır püskülü, mısır poleni veya mısır nişastası alerjiniz varsa mısır püskülü içeren losyonları uygulayarak kullanmanız döküntü, kırmızı cilt ve kaşıntıya neden olabilir.

Kilo vermek ve hızlandırılmış diyabet tedavisi için kullanmak tavsiye edilmemektedir. (10)

Hamilelik ve emzire döneminde mısır püskülü çayı tüketimi: Hamile kadınlar sınırlı miktarlarda tüketebilmektedir ancak aşırı alınması durumunda da uterus kasılmalarını uyararak erken doğuma neden olabilmektedir. Emziren kadınlar da az miktarlarda tüketebilirler. (11)