Misvakın Faydaları


Misvak, arak, peelu veya salvadora persica olarak adlandırılan ufak ağaçlardan elde edilir ve daha çok  Müslüman ülkelerde Müslümanlar tarafından diş fırçalamak için yaygın olarak kullanılır. Peygamber efendimiz tarafından önerilen ve sünnet olan misvakla dişleri fırçalamak çok eski bir ağız diş fırçalama yöntemi olmasına rağmen modern tıp tarafından yapılan araştırmaların çoğu misvakın sağlık açısından birçok faydasının olduğunu ortaya koymuştur.

Hatta misvak üzerine yapılan bilimsel birçok araştırma misvakın diş eti hastalıklarını önlemede diş macunlarından çok daha etkili olduğu ortaya konmuştur.


misvağın sağlığa faydaları

Misvakın Sağlığa Faydaları

Misvak genelde diş fırçalama aracı olarak düşünülür ve sadece diş, diş eti ve ağız sağlığına faydaları olduğu sanılır. Fakat şimdiye kadar misvakla ilgili yapılan birçok araştırma misvakın sağlık açısından başka faydalarının olduğunu ortaya koymaktadır.

Misvakın güçlü anti bakteriyel özelliği ve dik kıllardan oluşması doğal diş fırçası olmasını sağlamaktadır. Bunun dışında içerdiği mineraller yardımıyla zihinsel sağlıktan diş sağlığına, göz sağlığına kadar çok geniş yelpazede sağlığımıza hizmet eder. Şimdi misvakın bu faydalarını inceleyelim:

Diş Sağlığı: Misvak sert kılları yardımıyla dişlerin ince aralıklarına girerek temizlenmesini sağlar, bunun yanında diş minelerine zarar vermeden dişlerde plaklar oluşmasına engel olarak diş sağlığını korur.

Misvak ayrıca dişlerdeki sarılığı ortadan kaldırarak beyazlaşmasını sağlar, bu özelliğinden dolayı sigara kullanan kişiler tarafından kullanılabilir. Sigaranın diş ve ağıza verdiği zararları azaltıcı özelliği vardır.

Diş Etlerini Korur: Misvak kullanımı diş etleri sağlığı açısından da önemlidir. İçerdiği mineraller yardımıyla diş etlerini korur aynı zamanda antioksidan özelliğinden dolayı diş eti ve dişlerin birleştiği kısımda mikropların barınmasına izin vermez.

Ağız Kokusunu Giderir: Akşam yatmadan önce dişlerinizi fırçalasanız bile bazı nedenlerden dolayı mideden geriye doğru gelen gazlar ağızda kötü kokulara neden olabilir, misvakın aromalı tadı bu tür kötü kokuların giderilmesini sağlar.

Baş Ağrısı: Misvak üzerine yapılan araştırmalar misvakın içerdiği madde ve minerallerin baş ağrısına iyi geldiğini ortaya koymaktadır. Bunun yanında misvakın hafızayı güçlendirdiği düşünülmektedir.

Bakterileri Öldürür: Misvakın bakterileri öldürücü özelliğinden dolayı genel ağız sağlığı için faydalı olduğu düşünülmektedir.

Mineleri Korur: Misvakın kök veya dalı sodyum, potasyum ve klorür içerdiği için diş minelerinin güçlenmesini sağlar.

Organik: Misvak %100 organik olduğu için herhangi bir zararı veya yan etkisi yoktur.

Misvakın Diğer Faydaları

Yazının başında misvakın salvadora persica olarak adlandırılan ağaçtan elde edildiğini yazmıştık. İşte misvak bu ağaçtan elde edildiği için bazı tıbbi özelliklere sahiptir. Bu özelliklerin sağlık açısından bazı faydaları şunlardır:

 • Misvakın çok etkili antibakteriyel özelliği vardır, bundan dolayı bakterileri başarıyla ortadan kaldırır.
 • Kan pıhtılaşmasını misvakın içerdiği ihtiva önler.
 • Misvakın içerdiği mineral ve bileşenler, safra kesesi sağlığı için faydalıdır.
 • Misvak bağırsak solucanlarının temizlenmesine yardımcı olur.
 • Romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelir.
 • Çocuk felcine karşı misvakın faydalı olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır.
 • Misvak ağacının taze kök ve kabuğu mesane, nezle, düşük ateş, bronşite iyi gelir.
 • Aynı şekilde taze misvak kökü ve kabuğu mide ve karaciğer sağlığı için faydaldır. Mide ve karaciğeri temizler, dalağın üzerindeki yükü hafifletir.
 • Misvak kaynatılarak içildiğinde astım semptomlarını azaltır, öksürüğü azaltır.
 • Misvakla alakalı yapılan bilimsel araştırmalar, misvakın ağız içinde yer alan 750den fazla zararlı bakteri türünün etkisini azalttığını orataya koymuştur.
 • Misvakın bağışıklığı arttırarak vücudun çeşitli hastalıklara karşı direnci arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Misvakla İlgili Yapılan Bazı Araştırmalar: Misvakın sağlık açısından faydaları hakkında bazı araştırmalar şöyledir:

 1. Naneli ürünleriyle tanınan Wirgley şirketinin yaptığı araştırmalara göre misvak ekstresinin nane ve diğer bazı sebzelere göre 20 kat daha fazla bakteri öldürücü etkisinin olduğu ortaya konulmuştur.
 2. 2008 yılında İsveç’te yapılan araştıramaya göre dışarıdan yapılan temas sonucu ortaya çıkan periodontal hastalıklara karşı misvak ve misvak kullanımının oldukça etkili olduğu ortaya konulmuştur.
 3. Amerikada Pubmed Tıp Hizmetleri kurumunun yaptığı araştırmalar sonucu misvakla diş temizliğinin normal diş fırçalarından daha etkili olduğunu diş ve diş eti hastalıklarını ortadan kaldırma başarısının yapay diş fırçası ve macunlarından daha fazla olduğu ortaya konulmuştur.

Misvakın Zararları

Şimdiye kadar yapılan bilimsel araştırmalar sonucu ağız temizliği olarak kullanıldığında herhangi bir zararı olduğuna dair bir bilgiye rastlanmamıştır.

 • Misvak kaynatılarak suyunun içilmesi mümkündür, dozu ve ne kadar kullanılması gerektiği konusunda bir bilgi yoktur. Kaynatıp suyunu içerek tüketmek isteyenlere uzman desteği almalarını öneririz.

Tavsiyeler

1400 yıl önce Peygamber efendimiz tarafından kullanılan ve daha sonra onun takipçileri tarafından günümüze kadar onun bir sünneti olarak sürdürülen misvak kullanımının sağlık açısından birçok faydası olduğunu modern tıp da ortaya koymaktadır. Misvakın sağlık açısından hiçbir yan etkisinin olmaması özellikle çocuklar tarafından kullanılmasını önemli kılmaktadır. Misvakla ilgili başta Amerika’da olmak üzere yapılan bilimsel araştırmaların sonuçları ve dayatları kaynaklar kısımında mevcuttur.

Kaynaklar

 1. Efficacy of Miswak on Oral Pathogens
 2. How to Use Miswak
 3. How to Reverse Cavities Naturally with Miswak
 4. The miswak (Salvadora persica L.) chewing stick: Cultural implications in oral health promotion
 5. Health benefits of Miswak or Salvadora persica
 6. Forgotten tooth decay cure : heal your cavities and prevent root canals
 7. Miswak-flavoured toothpaste -Desert plants – a tonic for the nation?

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.