Miyom Hastalığı Belirtileri


Miyom hastalığı nasıl anlaşılır? Miyom hastalığı başlangıcı hastanın yaşına, ırkına, sağlık geçmişine ve aile öyküsüne göre farklılık gösterebilir. Miyomun başlıca belirtileri şunlardır;

Ağır Vajinal Kanama: Çok fazla adet kanaması ya da çok uzun süren regl dönemleri miyomun en yaygın belirtisidir. Kanamanın çok fazla olması sebebiyle kadınlarda anemi gelişebilir. Anemi yorgunluğa, baş ağrısına ve baş dönmesine neden olabilir. Ağır kanama nedeniyle günlük aktiviteler aksamaya başlarsa miyomun tedavi edilmesi gerekebilir.

Pelvik Rahatsızlık: Büyük miyomları olan kadınlar, alt karınlarında veya pelvislerinde ağrı veya baskı hissedebilirler. Çoğu zaman bu, keskin bir acıdan ziyade belirsiz bir rahatsızlık olarak tanımlanır. Uterusun genişlemesi nedeniyle yatmak, eğilmek ya da egzersiz yapmak zorlaşabilir.

Pelvik Ağrı: Miyomun daha nadir görülen bir belirtisi de şiddetli pelvik ağrıdır. Miyomlar büyüdüğünde ortaya çıkan akut pelvik ağrı genellikle bir noktada lokalize olur ve 2 ya da 4 hafta içinde kendi kendine iyileşir. İbuprofen gibi bir ağrı kesici kullanmak ağrıyı önemli ölçüde azaltabilir. Bununla birlikte, kronik pelvik ağrı da oluşabilir. Bu tip acı genellikle hafif fakat kalıcıdır. (1)

Mesane Sorunları: En sık görülen miyom semptomlarından biri de mesane sorunlarıdır. Miyomları olan kadınlar sık sık idrara çıkmaya ihtiyaç duyar. Hastalar mesanelerini boşaltmak için bir gece içinde birkaç kez uyanabilir. Bazen mesane tamamen boşaltılsa bile yine de idrara çıkma ihtiyacı hissedilir. Bu durum mesaneye baskı yapan miyomlar nedeniyle olur. Miyomlar hastanın idrar tutma kapasitesini azaltır veya idrar çıkışını bloke eder. Mesane problemleri tedavi edilerek hastanın rahatlaması sağlanabilir.

Sırt Ağrısı: Miyomlar nadiren alt sırt kaslarına ve sinirlerine baskı yapar ve sırt ağrısına neden olurlar. Uterusun arka yüzeyindeki büyük bir miyom, rahim duvarındaki küçük bir miyoma göre daha fazla sırt ağrısına neden olabilir. Sırt ağrısı başka hastalıkların da belirtisi olduğu için ağrının nedenlerini miyoma bağlamadan önce iyi bir muayene yapılmalıdır.

Rektal Basınç: Miyomlar rektuma baskı yaptığında rektal dolgunluk hissine, bağırsak hareketlerinin bozulmasına ve bağırsaklarda ağrıya neden olabilir. Miyomlar bazen hemoroid gelişmesine de yol açabilir.

Cinsel İlişkiye Bağlı Rahatsızlık veya Ağrı: Miyomlar cinsel ilişkiyi acı verici veya rahatsız edici hale getirebilir. Ağrı sadece belirli pozisyonlarda veya adet döngüsünün belirli zamanlarında ortaya çıkabilir. (2)

Miyom Hastalığı Nedir?

Miyomlar kadınlarda poliplerden daha yaygın olarak görülürler. Miyomların en çok 30 yaşın üstündeki kadınlarda görülür. 20 yaşın altındaki kadınlarda çok nadir olarak görülen miyomlar, menopozla birlikte küçülerek yok olurlar. İntramural miyom, en sık görülen miyom tipidir. Rahim duvarında büyür ve ağrıya yol açar.

Herhangi bir miyom türü üreme fonksiyonunu etkileyebilir, kısırlığa veya düşüğe neden olabilir. Kadınlar bazı adet dönemlerinde miyomlar nedeniyle çok fazla sancı ve kanama yaşayabilirler. Aşırı kanamanın bir sonucu olarak demir kaybı nedeniyle anemi olabilirler.

Şiddetli vajinal kanama veya aniden ortaya çıkan keskin pelvik ağrılarda mümkün olan en kısa zamanda doktora gidilmelidir. Fiziksel muayene ile büyük miyomlar tespit edilebilir. Daha küçük olanlar ultrason, CT taraması veya MR ile görülebilir. (3)
Miyom hastalığı nedir daha fazlası için

Miyom Hastalığı Nedenleri

Miyom hastalığı neden olur? Miyoma neyin neden olduğu net olarak bilinmemekle birlikte, bazı faktörlerin miyom geliştirme riskini artırdığı düşünülmektedir. Miyom için risk faktörleri şunlardır;

 • Afrikalı ya da Amerikan kadınlar diğer ırklardaki kadınlara göre 3 kat daha çok risk altındadır.
 • Obezite miyom riskini artırmaktadır.
 • Östrojen seviyelerinin artması miyomların büyümesine yol açar.
 • Doğum kontrol hapları miyom geliştirme riskini artırabilir.
 • Çok erken yaşta regl olan kadınlarda artan östrojen seviyelerine bağlı olarak daha çok miyom vakası görülmektedir. (4)
  Miyom hastalığı nedenleri hakkında daha fazla bilgi için

Miyom Hastalığı Tedavisi

Miyom hastalığı nasıl geçer? Miyomlar genellikle çok nadir olarak kadınların ağrı çekmesine yol açar. Adet dönemlerinde artan kanama ve krampları hafifletmek için ağrı kesiciler kullanılır. Fakat bu ilaçlar yeterli olmadığında ve miyomlar anemiye sebep olabilecek kadar kanamaya yol açtıklarında demir takviyesi önerilir.

Miyom ameliyatı: Rahimdeki miyomların tedavisinde farklı cerrahi prosedürler uygulanabilir. Bunları sıralarsak;

 • Miyomektomi: Miyomların büyümesini engellemeyen fakat hormonal dengeyi sağlayan miyomektomide miyomlar çıkarılır.
 • Histerektomi: Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların tercih etmediği bir yöntem olan histerektomide erken menopoz ve osteoporoz riski vardır. Buna karşın miyomların tedavisindeki en etkili yöntem histerektomidir.
 • Uterin miyom embolizasyonu: Miyomların küçülmesini veya tamamen yok edilmesini sağlar. Hamile kalmak isteyen kadınların tercih etmemesi gereken bir tedavi şeklidir, çünkü erken menopoza ve kısırlığa yol açabilir.

Rahimdeki miyomlar ameliyattan sonra tekrar büyüyebilir veya yenileri oluşabilir. Bu yüzden hormon seviyelerini dengede tutmaya özen gösterilmelidir. (5)

Miyom hastalığı için hangi doktora gidilir? Miyom için gidilecek doktor kadın hastalıkları uzmanıdır.
Miyom hastalığı  tedavisi hakkında daha fazla detay için

Miyom Hastalığına Ne İyi Gelir?

Miyom hastalığı bitkisel tedavisi: Miyom için en çok önerilen bitkiler karayılan otu, yeşil çay, sinameki, hint yağı ve sinamekidir. Bu bitkiler inflamasyonu azaltırlar, toksinlerin vücuttan daha kolay atılmalarını sağlarlar, adet dönemlerindeki ağrıyı dindirirler ve hormon seviyelerini dengelemeye yardımcı olurlar. (6)

Miyom hastalığı evde tedavi yöntemleri:

 • Kilonuza dikkat edin, aşırı kilolu olmak miyomların büyümesine yol açar. Bunun sebebi yağ hücrelerinin çoğalmasıyla birlikte östrojen üretiminin artmasıdır.
 • Çok fazla kırmızı et tüketmek, alkol almak, rafine şeker yemek miyom riskini artırır. Mısır şurubu içeren gıdalardan, paketlenmiş gıdalardan, hazır kek ya da kurabiyelerden, cipsten ve krakerden mümkün olduğunca uzak durun.
 • Taze meyve ve sebzeler bol miktarda lif içerdikleri gibi iltihabı ve miyom riskini azaltmaya yardımcı olurlar. Kurutulmuş meyve, kepekli tahıl, esmer pirinç, bakliyat, yeşil yapraklı sebzeler ve kinoa gibi gıdalar bolca tüketilebilir.
 • Süt ve süt ürünleri yüksek miktarda kalsiyum, magnezyum ve fosfor içerir. Bu besinler, miyomların büyümesini önleyebilir.
 • Düzenli egzersiz yapmak miyomları engelleyebilir. (7)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)