Morluk Nedenleri


Morluk neden olur? Cilt üzerinde meydana gelen morluklar ya da halk arasındaki diğer adıyla çürükler, cilt altında bulunan küçük kan damarlarının kırılması sonucu oluşmaktadır. Cilt altında bulunan damarlar herhangi bir hasar olduğunda kırılarak yüzeye yakın bir yere toplanmaktadır. Mavi, mor ya da siyah renk olan morlukların bu rengi almasının nedeni, kırmızı kan hücrelerinin cilt rengini değiştirmesidir. (1)

Cilt üzerinde meydana gelen morlukların en yaygın olarak görülen nedenleri ise şunlardır:

Fiziksel Darbeler

Morluklar sıklıkla vücuda gelen darbeler ya da çarpmalar sonucu oluşmaktadır. Bu durumda, özellikle sporcular daha fazla risk altındadır. Bununla birlikte, küçük çürükler ya da morluklar tedavi gerektirmemektedir. Düşme, sıkışma ya da darbe nedeniyle oluşan daha ciddi morluklar pek çok evde tedavi yöntemleriyle kontrol altına alınabilmektedir. (2)

Yaş

Cilt morarlamaları özellikle yaşlı insanlarda daha sık görülmektedir. Çoğu zamanda, ellerin ve kolların arkasında ortaya çıkmaktadır. Genellikle, kırmız düz lekeler olarak başlamakta, sonrasında morarmakta ve yavaş yavaş sönmektedir. Morarmanın bu hali, kan damarı duvarlarının çok uzun yıllar boyunca güneşe maruz kalması nedeniyle zayıflamasından kaynaklanmaktadır. Bazı ilaçlar ve alkol durumu daha da kötüleştirebilmektedir. (3)

Trombosit Problemleri

Cilt üzerinde gelişen morlukların belirli bir nedeni yoksa, bu durumda, trombosit bozukluğundan şüphe edilebilmektedir. Trombositler kanamayı yavaşlatmak ve durdurmak için gerekli olan pıhtıları oluşturmaktadır. Trombosit sayısının yetersiz olması ya da trombositlerin doğru bir şekilde çalışmaması morluklara yol açabilmektedir.

Nadir olsa da, hamilelikte trombositopeni yani trombosit düşüklüğü gelişebilmektedir. Bu durumda, görülebilecek ilk belirtilerden biri de morluklardır. (4)

Vitamin ve Mineral Eksikliği

Vücutta eksik olan bazı vitaminler ve mineraller, kanın pıhtılaşmasında ve oluşan yaraların iyileşmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, vitamin ve mineral eksikliği morlukların ortaya çıkmasına yol açabilmektedir.

  • Vitamin K: Vitamin K, kan pıhtılaşmasında rolü bulunan bir vitamindir. Aynı zamanda, kemik yapısının temel bileşenlerinden biridir. Bu nedenle, vitamin K eksikliği söz konusu olduğunda, kanın pıhtılaşma sürecinde sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Bu da, morlukların meydana gelmesine yol açmaktadır.
  • Vitamin C: Vitamin C, kan damarlarının olası morluklara karşı güçlü durmasını sağlayan kolajenin üretiminde ve diğer bileşiklerin sentezinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Eksik olması durumunda, iyileşme sürecini yavaşlamaktadır. Bu da, morluklara yol açmaktadır.
  • Mineral eksikliği: Çinko ve demir gibi temel minareller, yaraların iyileşmesini sağlamaktadır. Özellikle, demir eksikliğinin morluklara neden olma riski daha fazladır. Demir eksikliği anemiye yol açmaktadır ve bu da, sürekli morarmalara neden olabilmektedir.
  • Biyoflavonoidler: Sitrin, rutin, katehin ve kuersetin gibi bazı biyoflavonoidler morarlara karşı vücudun dirençli kalmasında rolü bulunan besin değerleridir. Vücuttaki bu tarz besin yoksunlukları morlukları daha can sıkıcı bir hale getirebilmektedir. (5)

Kanama Bozuklukları

Cilt üzerinde gelişen morluklar, tek başına ciddi bir sorun teşkil etmemektedir, ancak beraberinde burun kanaması, ağır regl dönemleri veya ameliyat sonrası aşırı kanama gibi diğer belirtiler de meydana geliyorsa, morluklar daha ciddi bir sağlıklı sorununu işaret edebilmektedir.

Bu belirtilerin görüldüğü ve yaygın olarak yaşanan bir kanama bozukluğu olan Von Willebrand hastalığı eksik veya kusurlu bir pıhtılaşma proteininin neden olduğu genetik bir bozukluktur. (6)

Hemofili

Hemofili, kanın pıhtılaşmını engelleyen bir kanama bozuklukluğudur. Bu durumda, vücutta açıklanamayan aşırı kanama problemleri ya da morluklar gelişebilmektedir. (7)

Karaciğer Hastalıkları

Karaciğer hastalıkları söz konusu ise ya da karaciğer hasarı varsa, kan dolaşımındaki trombosit sayısı normalde ihtiyaç duyulandan daha az olabilmektedir. Bu da, kişiyi morluklara karşı daha eğilimli bir hale getirebilmektedir. (8)

Ehlers-Danlos Sendromu

Morluklar, kalıtsal olan bazı kollajen bozukluklarından da kaynaklanabilmektedir. Örneğin, ehlers-danlos sendromudur. Bu durumda, bağ dokularını çevreleyen kılcal damarlar ve kan damarları oldukça kırılgan bir hale gelmektedir. Sonuç olarak da, cilt üzerinde morluklar, şiddetli iç kanama, yaraların geç iyileşmesi ya da ölüme yol açabilecek daha ciddi belirtiler meydana gelebilmektedir. (9)

Bazı İlaçlar

Varfarin ve aspirin gibi bazı kan inceltici ilaçlar, kanın pıhtılaşmasını önlemekte ve kişiyi morluklara karşı daha eğilimli bir hale getirmektedir. Morluklara yol açabilecek diğer ilaç grupları şunlardır:

  • Ibuprofen gibi bazı steroidal antienflamatuar ilaçlar
  • Kortizol veya prednizon gibi kortikosteroidler
  • Prozac gibi selektif serotonin geri alım inhibitörü

Bununla birlikte, aşırı tüketilen ginkgo biloba, balık yağı ve sarımsak gibi doğal ürünler de, kanın inceltilmesine yardımcı olduğu için morlukların oluşma riskini artırabilmektedir. Ancak, bu nadir bir durumdur. Kanı morluklar yaratacak kadar inceltebilmesi için beraberinde kan inceltici bir ilacın da kullanılmış olması gerekmektedir. (10)

Kemoterapi

Hasta kemoterapi görüyorsa, bu durum trombositlerin fazla üretilmemesine neden olabilmektedir. Düşük kan trombositleri nedeniyle de, vücutta morluklar meydana gelmesi muhtemeldir. (11)

Morluk Nedir?

Morluk, çoğu zaman, vücuda gelen darbeler ya da düşmeler nedeniyle cilt üzerinde oluşan renk değişikliğidir. Hemen hemen herkesin başına gelebilen bu durum, cilt altındaki kan damarlarının kırılması sonucu cildin mavi ya da mor bir renk alması durumudur. (12)

Morluk nedir? Bilgi almak için

Morluk Belirtileri

Morluk nasıl anlaşılır? Morluk başlangıcında, cilt kırmızı renktedir ve halk arasındaki tabiriyle çürüğe benzemektedir. Birkaç saat içinde bu kırmızılık mavi ya da koyu mor bir renk almaktadır. Sonraki günlerde ise sarı ya da yeşildir. İlk birkaç gün boyunca ağrılıdır ancak, renk kayboldukça ağrı da kaybolmaktadır. (13)

Morluk belirtileri hakkında geniş detaya buradan ulaşabilirsiniz

Morluk Tedavisi

Morluk nasıl geçer? Morluklar genellikle birkaç gün içinde kendi kendine iyileşmektedir. Ancak, iyileşmenin hızını artırmak ve oluşan ağrıyı hafifletmek için etkilenen alana buz paketleri uygulanabilmektedir. Ağrı dayanılamayacak gibiyse, ağrı kesicilerden de yardım alınabilmektedir. (14)

Morluk tedavisi konusuna göz atabilirsiniz

Morluk İçin Hangi Doktora Gidilir?

Morluk tanısı ve tedavisi için dermatoloji bölümüne başvurulmaktadır. (15)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)