Morluk Nedir?


Morluklar, tıbbi açıdan kontüzyon olarak adlandırılmaktadır ve çoğu zaman kaza sonucu düşme ya da herhangi bir yere çarpma neticesinde ortaya çıkabilen, oldukça yaygın bir cilt yaralanmasıdır. Genellikle, basit yaralanmalar sonucu oluşan morluklar, iyileşene kadar ağrılı olabilmektedir. Bununla birlikte, daha geniş bir alanı kaplayan ve daha derin olan morluklar, kişi için sıkıntı verici bir hal alabilmektedir.

Vücutta meydana gelen morluklar, çoğu zaman 1-2 hafta içinde kendi kendine iyileşmektedir. Diğer yandan, evde yapılan basit tedavi yöntemleriyle de, hem morlukların ağrısını azaltmak hem de iyileşme sürecini hızlandırmak mümkün olabilmektedir. (1)

Morluk Belirtileri

Morluk nasıl anlaşılır? Morluk belirtileri genel olarak şunları içermektedir:

 • Morluk başlagıcında kırmızı bir renktedir, birkaç saat içinde koyu mavi ya da mor bir renk almaktadır.
 • Birkaç gün sonra ise sarı ya da yeşil bir renge dönüşmektedir.
 • Morluklar ilk günlerde oldukça hassas ve bazen de ağrılıdır.
 • Morluk iyileştiği zaman bu hassasiyet ve ağrı da gitmektedir.
 • Morluğun geliştiği bölge zarar görmediyse, enfeksiyon riski oluşmamaktadır. (2)

Morluk belirtileri detaylarını inceleyiniz

Morluk Nedenleri

Morluk neden olur? Cilt üzerinde meydana gelen morluklar ya da halk arasındaki diğer adıyla çürükler, cilt altında bulunan küçük kan damarlarının kırılması sonucu oluşmaktadır. Cilt altında bulunan damarlar herhangi bir hasar olduğunda kırılarak yüzeye yakın bir yere toplanmaktadır, bu da cildin mavi, mor bir renk almasına yol açmaktadır. (3)

Morluklara yol açabilecek nedenler şunlardır:

 • Düşmek, darbe almak, çarpmak, yaralanmak
 • Çok fazla fiziksel aktivite
 • Yaşlanmak
 • Kan bozuklukları, kan hastalıkları
 • Bazı ilaçlar
 • Diyabet
 • Bazı cilt hastalıkları
 • Vitamin C eksikliği (4)

Morluk nedenleri hakkında geniş bilgi için

Morluk Tedavisi

Morluk nasıl geçer? Çoğu morluk vakaları hafiftir ve evde tedavi edilerek kolaylıkla kontrol altına alınabilmektedir. Morlukları tedavi etmek için uygulanabilecek bazı yöntemler şunlardır:

 • Etkilenen alan soğuk kompresler uygulamak
 • Morluk özellikler aktif olarak kullanılan eklemlerde meydana geldiyse bol bol dinlenmek
 • Etkilenen bölgeyi havada tutmak
 • Bazı ağrı kesicilerden faydalanmak (5)

Morluk tedavisi konusuna buradan göz atabilirsiniz

Morluk İçin Hangi Doktora Gidilir?

Morluk tanısı ve tedavisi için dermatoloji bölümüne başvurulmaktadır. (6)

Morluğa Ne İyi Gelir?

Morluk Bitkisel Tedavisi

Arnika: Arnika bitkisi, morlukların tedavisinden çok başarılı olduğu düşünülen bitkilerin başında gelmektedir. Oluşan çürüğü, ağrıyı ve şişkinliği hafifletebilmektedir. Doğrudan cilde uygulanabilmektedir. (7)

Sarı kantaron: Sarı kantaron bitkisi, morluklar, çürükler, güneş yanıkları ve sıyrıklar gibi cilt problemlerine yardımcı olabilmektedir. Yağını ya da tentürünü kullanabilirsiniz. Doğal bir antienflamatuardır, bu nedenle de, morlukların iyileşmesini hızlandırmaktadır.

Ananas: Ananas bromelain isimli oldukça güçlü ve faydalı bir enzimi bol miktarda içermektedir. Bu enzim tüketildiği takdirde, cilt üzerinde morluklara ve iltihaplanmlara yol açan proteini sindirmek için hasarlı kan damarlarına kadar ulaşabilmektedir. Böylece de, morlukla mücadele etmek mümkün olabilmektedir. (8)

Biber: Acı biberler kapsaisin isimli bir madde içermektedir. Bilindiği üzere bu madde pek çok merhemde bulunmaktadır. Morluklarla mücadele etmek için cilde uygulanabilmektedir. Kullanırken vazeline karıştırarak kullanmaya özen gösterin.

Hint yağı: Hint yağı, morlukları hafifletebilmektedir. Morluklar oluşan bölgede cilt deforme olduğu için pul pul olabilmektedir. İşte bu durumda, hint yağı hem kan dolaşımını desteklemekte hem de cildi yumuşatmaktadır. (9)

Patates: Morlukları ve çürükleri tedavi etmek için halk arasında en sık kullanılan yöntemlerinden biri de papatestir. Papatesi kesip etkilenen alana uygulayabilirsiniz. Bu yöntem tedaviye yardımcı olabilmektedir.

Zencefil: Zencefil, cilt problemlerine yardımcı olabilen antioksidanlar ile yüklüdür. Dilimleyip sıcak suda beklettiğiniz zencefili etkilenen alana uygulayabilirsiniz. (10)

Papaya: Pek çok cilt probleminde kullanılabilen bir meyve olan papaya, papain isimli bir enzim içermektedir. Bu enzim morlukla mücadele ederken iyileşmenin hızlandırılmasına yardımcı olabilmektedir.

Üzüm çekirdeği: Morlukla mücadele etmeye yardımcı olabilecek bir diğer yöntem ise üzüm çekirdeği yağıdır. Birkaç üzüm çekirdeğini ezip suyunu çıkarmak ve sonra morluklara uygulamak yeterli olabilmektedir. Flavonoidler açısından zengin olduğu için morluklara iyi gelmektedir. (11)

Zerdeçal: Zerdeçal pek çok tıbbi özelliğiyle tanınan bir bitkidir. Kurkumin isimli güçlü bir madde içerdiği için doğal bir antibakteriyeldir, bu nedenle de, morluk sonucu oluşan ağrıyı hafifletmede ve iyileşmeyi hızlandırmada faydalı olabilmektedir. (12)

Soğan: Antienflamatuar olan soğan, hasar gören cildi iyileştirmede benzersizdir. Kan damarlarında meydana gelen hasara müdahale etmekte ve tıkalı olan kan damarlarının açılmasını sağlamaktadır. Böylece morlukların tedavisine yardımcı olabilmektedir.

Limon: Pek çok cilt probleminin tedavisine yardımcı olabilen limon, vitamin C açısından oldukça zengindir. Vitamin C vücudun morlukları hızlı bir şekilde iyileştirebilmesi için gerekli olan bir vitamindir. (13)

Morluk Evde Tedavi Yöntemleri

Buz paketi: Morluk için evde uygulanabilecek en etkili tedavi yöntemi buz paketleridir. Buz uygulamaları hem ağrıyı hem de şişliği azaltmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca, kan damarlarının daraltılmasını sağlanmakta ve dokulara daha fazla kanın sızması engellenmektedir.

Buz paketini doğrudan cilde uygulamayın, öncelikle bir havluya sarın. Evde buz paketi mevcut değilse, buzluktaki donmuş sebzeler de iş görebilmektedir. Buz paketini 15 dakika kadar tutmak yeterli olacaktır. (14)

Soğuk çay: Morluk oluşan bölgedeki şişkinliği rahatlamak ve şişkinliği hafifletmek için soğuk çay kompresleri faydalı olabilmektedir. Papatya ya da lavanta çayı hazırlayabilirsiniz. Soğutulmuş çaya batırdığınız bezi etkilenen alana uygulamak yeterli olacaktır.

Vitamin K: Vitamin K, kan pıhtılaşmasına etki edebilmektedir. Bu nedenle de, morlukları hafifletme yeteneği bulunmaktadır. Vitamin K içeren kremler bulunmaktadır. Bunlar etkilenen alana uygulanabilmektedir. (15)

Sıcak kompres: Morlukların meydana gelmesinden birkaç gün sonra ya da şişkinlik indikten sonra, sıcak kompresler de uygulanabilmektedir. Bu yöntemle kan damarlarının genişletilmesi sağlanmakta ve dolaşım teşvik edilmektedir.

Not: Morlukların oluştuğu ilk birkaç gün sıcak kompres kullanmayı düşünmemelisiniz. Bu, cildin altında kanamanın meydana gelmesine yol açabilmektedir. (16)

Elma sirkesi: Doğal bir antiinflamatuar olan elma sirkesi, morluklarla mücadele edilmesine yardımcı olabilmektedir. Elma sirkesini suyla seyreltin ve içine bir bez batırın. Sonrasında 10 dakika kadar etkilenen bölgede bekletin. (17)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)