Morluk Tedavisi


Morluk nasıl geçer? Hafif yaralanmalar ya da çarpmalar sonucu oluşan morluklar genellikle basit evde tedavi yöntemleriyle kontrol altına alınabilmektedir. Diğer yandan, bazen morluklar çok daha büyük veya derin olabilmekte ya da risk unsuru oluşturan bölgelerde meydana gelebilmektedir. Bu durumda, olası komplikasyonları önlemek ve durumun daha da kötüleşmemesi için tıbbi yardım daha uygun olabilmektedir. Bununla birlikte, vücutta ortaya çıkan morluklar bazen başka tıbbi sorunların bir belirtisi olarak da gelişebilmektedir. Bu durumda, öncelikli amaç, altta yatan sağlık sorununu tedavi etmektir. (1)

Morluk Evde Tedavi Yöntemleri

Evde uygulanabilen tedavi yöntemleri, yaralanma ya da darbe neticesinde hasar gören cilt henüz daha yeni kızarmışken daha etkili olabilmektedir.

 • Buz Kompresi

Şişkinliği azaltmak ve iyileşmenin hızlanmasını sağlamak için etkilenen bölgeye 20-30 dakika boyunca buz paketi uygulayabilirsiniz. Soğuk kompres yapmak için buzlukta sakladığınız dondurulmuş sebzelerden de yararlanabilirsiniz. Buz uygulamasını doğrudan cilde uygulamayın, onun yerine bir havluya sararak çürük olan bölgeye hafifçe yerleştirin. (2)

 • Etkilenen Alanı Yüksekte Tutma

Oluşan çürük bacağın ya da ayağın geniş bir alanında meydana gelmişse, bacak ya da ayak yaralanmadan sonraki ilk 24 saat boyunca olabildiğince yüksekte tutulmalıdır.

 • Ağrı Kesiciler

Morluk nedeniyle ağrı hissedilebilmektedir. Bu durumda, ağrı kesicilerden yardım alınabilir. Bazı ağrı kesicilerin şişkinliği hafifletme etkisi de bulunmaktadır. Bu nedenle, doğru ağrı kesiciyi tercih etmelisiniz. Aspirin veya ibuprofen gibi ilaçlardan uzak durulmalıdır. Bu ilaçların kanamayı teşvik edebilecek kan inceltme özellikleri bulunmaktadır.

 • Sıcak Kompres

Yaralanmadan 48 saat sonra, günde 2 ya da 3 kez, etkilenen bölgeye 10 dakika boyunca sıcak kompres uygulaması yapılabilmektedir. Böylece, kanın daha hızlı bir şekilde geri çekilmesi sağlanabilmektedir. Kan akışında meydana gelen bu artış sonucunda da, cilt yavaş yavaş eski rengine dönebilmektedir. (3)

Diğer Yöntemler

Yaralanmalar sonucunda cilt kesilmediyse, çizilmediyse, yoğun bir kanama yoksa ya da sakatlık riski söz konusu değilse, çoğu zaman evde tedavi yöntemleri olumlu sonuçlar verebilmektedir. Uygun tedavilerden sonra sadece morluğun kendi kendine iyileşmesini beklemek ve olası darbelerden korunmak yeterli olabilmektedir. (4)

İyileşme sürecini hızlandırmak için diyet değişiklikleri faydalı olabilmektedir. Bazı örnekleri şunlardır:

 • Demir: Demir eksikliği, morlukların iyileşme sürecini yavaşlatabilmektedir. Bu nedenle, demir takviyeleri almak ya da demir açısından zengin olan gıdaları tüketmek yararlı olabilmektedir.
 • Vitamin C: Eğer morluklar cildinizde kolaylıklar ortaya çıkabiliyorsa ya da iyileşmeleri çok uzun bir süre alıyorsa, C vitaminine ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu durumda, C vitamini takviyeleri alabilir ya da C vitamini açısından zengin olan gıdaları daha fazla tüketmeyi tercih edebilirsiniz.
 • Bromelain: Oldukça güçlü özellikle bulunan antiinflamatuar bir enzimdir. En çok ananasta bulunmaktadır. Morlukların tedavisine yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Kanı ve diğer sıvıları tutan proteinleri parçalamaktadır. Doktorun da tavsiye etmesiyle bromelain haplarından yararlanılabilmektedir.

Vitamin K Kremi: Vitamin K içeren bazı kremler, kanın pıhtılaşmasına müdahale ederek iyileşmenin hızlanmasını sağlayabilmektedir. (5)

Lazer Tedavisi

Morluklar kişiyi rahatsız ediyorsa ve evde tedavi yöntemleri bir sonuç vermiyorsa, doktorun da uygun görmesi durumunda lazer tedavisi uygulanabilmektedir. Lazer tedavisi, kan ve sıvı birikimini devre dışı bırakarak cilt üzerindeki renk değişimlerini hafifletmektedir. Genellikle, istenen sonuçların elde edilmesi için birkaç seansa ihtiyaç duyulmaktadır. (6)

Diğer Nedenlerin Tedavileri

Morluklar ilaçlardan, kanserden ya da sistematik bir durumdan kaynaklanıyorsa, doktor başka tedaviler önerebilmektedir:

 • Vücutta meydana gelen morluklar kan hastalıklarıyla ilgili ise, doktor komponentlerin yerini alan enjeksiyon veya tedavileri değerlendirebilmektedir.
 • Morlukların nedeni kullanılan ilaçlarsa, bunları almayı kendi kararınızla bırakmamalısınız. Doktoru bu konuda bilgilendirirseniz, size alternatif ilaçlar reçete edebilmektedir.
 • Vücuttaki morluklar, kan kanseri yani lösemi nedeniyle ortaya çıkıyorsa, kemoterapi, radyasyon, cerrahi veya üçünün bir kombinasyonu gibi tedavi seçenekleri, alanında uzman doktorlar tarafından değerlendirilmektedir. (7)

Morluk İçin Hangi Doktora Gidilir?

Morluk tanısı ve tedavisi için dermatoloji bölümüne başvurulmaktadır. (8)

Morlukların Önlenmesi

 • Futbol gibi temasa açık sporları yaparken, dizlik ya da dirseklik koruyucu giysiler giyebilirsiniz.
 • Kapı ya da koridor gibi ortak yürüyüş yollarına çarpma tehlikesi yaratan eşyaları koymamaya özen gösterin.
 • Düşme tehlikesi yaratan elektrik kablolarını açık alanlardan uzak tutun.
 • Zeminlerin kuru olduğundan ve kaynak halılar kullandığınızdan emin olun.
 • Evde dağınıklık yaratmamak için özen gösterin.
 • Gece banyoyu kullanmanız gerektiğinde, banyoyu ışıklar kapalıyken bulmaya çalışmayın.
 • Doktor tarafından kan inceltici ilaçlar reçete edildiyse, bunları doğru şekilde aldığınızdan emin olun. (9)

Morluk Nedir?

Morluk, çoğu zaman, vücuda gelen darbeler ya da düşmeler nedeniyle cilt üzerinde oluşan renk değişikliğidir. Hemen hemen herkesin başına gelebilen bu durum, cilt altındaki kan damarlarının kırılması sonucu cildin mavi ya da mor bir renk alması durumudur. (10)

Morluk nedir? Detaylara göz atabilirsiniz

Morluk Belirtileri

Morluk nasıl anlaşılır? Morluk başlangıcında, cilt kırmızı renktedir ve halk arasındaki tabiriyle çürüğe benzemektedir. Birkaç saat içinde bu kırmızılık mavi ya da koyu mor bir renk almaktadır. Sonraki günlerde ise sarı ya da yeşildir. İlk birkaç gün boyunca ağrılıdır ancak, renk kayboldukça ağrı da kaybolmaktadır. (11)

Morluk belirtileri hakkında geniş bilgi için

Morluk Nedenleri

Morluk neden olur? Cilt üzerinde meydana gelen morluklar ya da halk arasındaki diğer adıyla çürükler, cilt altında bulunan küçük kan damarlarının kırılması sonucu oluşmaktadır. Cilt altında bulunan damarlar herhangi bir hasar olduğunda kırılarak yüzeye yakın bir yere toplanmaktadır, bu da cildin mavi, mor bir renk almasına yol açmaktadır. (12)

Morluk nedenleri makalemize buradan göz atabilirsiniz

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)