Nar çayının faydaları nelerdir?


Nar çayı olan ana madde nar olan serinletici ve meyvemsi bir çaydır. Meyvenin kendisi ferahlatıcı, tatlı ve biraz acıdır. Sadece nar çayı olarak tüketildiğinde nar meyvesine oranla biraz tatsız olmasına rağmen sağlık açısından oldukça etkili faydalara sahiptir. Çayın ana maddesi olan nar meyvesi tüm Asya, Güney Avrupa ve Akdeniz bölgesindeki nar ağaçlarında; ayrıca Kaliforniya, Arizona ve tropikal Afrika bölgelerinde de yetişmektedir. Kuzey yarımkürede, nar ağaçları Eylül-Şubat ayı arası hasat edilirken; Güney Yarımkürede, Mart-Mayıs aylarında toplanmaktadır. Nar meyvesi C vitamini, B5 vitamini, potasyum, doğal fenoller ve polifenollere sahiptir. Ayrıca, yemeklik olarak tohum lifi de içermektedir. (1)

Nar çay içmenin bazı faydaları güçlü bir bağışıklık sistemi, gelişmiş dolaşım sistemi, genç bir görünüm, birçok hastalığa karşı korunma, stres ve anksiyete azaltma olarak sıralanabilmektedir. Nar çayının sakinleştirici bir etkisi bulunmaktadır. Ekstra olarak bu faydalı çayın hiçte fena olmayan bir lezzeti vardır. (2)

Nar çayının sağlığa faydaları

Nar çayının sağlığa faydaları

Güçlü bir antioksidandır: Nar tanelerinin güçlü antioksidan nitelikleri barındırdığı iyi bilinmektedir. Antioksidanlar serbest radikallerin sağlıklı hücrelere saldırarak vücuda zarar vermesini istinasız engellediği düşünülmektedir. Serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarı, göz hastalıkları ve maküler dejenerasyon; ayrıca bir çok kanser türü, Alzheimer hastalığı, arterit, kardiyovasküler hastalıklar, bağışıklık sisteminde zayıflama ve tromboz gibi sağlık sorunları açısından geniş bir fayda alanına sahiptir.

Cildi korumaya yardımcı olur: Diğer yandan, serbest radikallerin cildin erken yaşlanmasıyla bağlantılı bulunmuştur. Bu nedenle nar ve narçiçeği çayının içerdiği antioksidanlar kırışıklıklar, ince çizgiler gibi yaşlanan cildin diğer belirtileriyle mücadele ettiğine inanılmaktadır. (3)

Kanser riskini azaltmaktadır: Nar meyvesindeki polifenoller serbest radikallere karşı yüksek bir konsantrasyonuna sahiptir. Bu konsantrasyonu nar dışında kırmızı şarap, yeşil çay ve yaban mersini sağlayabilmektedir. Bu özellik nar meyvesini, kanser için etkili bir önlem ve tedavi yöntemi haline getirmektedir. Nar çayının ise LDL ya da kötü kolesterol olarak bilinen kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir. Bu durum ateroskleroz, koroner kalp hastalığı, HIV, hiperkolesterolemi, hiperlipidemi, hipertansiyon gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Nar çayı ayrıca hormona bağlı olarak oluşan göğüs kanseri riskini azaltmaktadır. (4)

Osteoartrit (kıkırdak dokusunda bozulma) rahatsızlığını önlemeye yardımcı olur: Nar çayının sahip olduğu flavanollerin kıkırdak hasarını engellemede etkili olabileceği ile ilgili araştırmalar yapılmıştır. Aslında, bir çalışmada nar özünün kıkırdağa zarar veren enzimi bloke ettiği ortaya çıkmıştır.

Anti-inflamatuar özelliğe sahiptir: Nar çayı anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu için vücuttaki iltihap nedeniyle oluşan şişliğe iyi gelmektedir. Ayrıca, osteoartrit tedavisine yardımcı olan aynı flavanoller burkulma ve incinmeler için de umut verici bir tedavi uygulanmasına destek olmaktadır. (5)

Kalp sağlığını desteklemektedir: Nar kalp için oldukça iyidir. ”Pomepure” web sitesi günlük olarak nar suyu ve nar çayı içmenin bir günlük aspirin tüketimiyle aynı etkiyi gösterdiğini belirtmiştir. Nar çayının içeriği kan trombositlerinin birbirine yapışmasını önlemekte olduğu bildirilmiştir. Amerika’da yayınlanan bir dergiye göre, nar suyu veya nar çayını günlük doz almak kalp hastalığı olan insanların kalbindeki oksijen miktarını artırdığı böylece kalp hastalıklarına iyi geldiği vurgulanmıştır. (6)

Ateroskleroz (atardamar hastalığı) riskini azaltmaktadır: Yapılan bazı araştırmalar narçiçekleri çayının arter tıkanmasını önlemek etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Kardiyovasküler sistem üzerinde olumlu etkilere sahip olması nedeniyle nar çayı oluşabilecek kan ve damar hasarı riskini en aza indirmektedir.

Kilo vermeye yardımcı olur: Kilo kaybına büyük oranda destek olan yeşil çay gibi nar taneleri de kilo kaybı için gerekli olan bazı etken maddeler içermektedir. Bu nedenle vücuttaki aşırı yağın yakılmasına yardımcı olabileceğiyle ilgili etkili sonuçlar elde edilmiştir. (7)

Vitamin deposudur: Özellikle kış aylarında hastalıklara karşı vücudunuzun güçlendirmek için C vitamini açısından zengin olan nar meyvesi meyve tüketebilir. C vitamini günlük ihtiyacının 1 nar karşılamak yaklaşık yarısı bile karşılayabilmektedir. Aynı zamanda bol miktarda; manganez, demir, kalsiyum, E vitamini, K vitamini, tiamin, riboflavin, Vitamin B6, folik asit, fosfor, çinko, bakır içermektedir. Bu nedenle kış aylarında nar çayı içmek narın bu faydalarından yararlanmak için oldukça iyi bir yöntemdir. Bu yüksek vitamin C oranı bağışıklık sistemini de güçlendirecektir. (8)

Nar çayı tarifi

Nar çayının hazırlanışı

 • 3 ½ bardak nar tanesi
 • 1 su bardağı şeker

Bir havanda nar tanelerini düzgünce ezin.

Üzerine şekeri dökün ve bir kaşık yardımıyla karıştırın.

Bir kavanoza karışımı aktarın. (Buzdolabına koyun daha sonra çayı hazırlamak için kullanın)

Bir fincanın içine nar karışımından 1/4 fincan ekleyin.

Sıcak suyu üstüne dökün, demleyin ve keyfini çıkarın.

Not: Dilerseniz hazırladığını nar çayını buzdolabında saklayabilir, daha sonra buz küpleri ve limon eşliğinde serinletici bir içecek olarak servis edebilirsiniz. (9)

Yeşil çaylı, limonlu nar çayı tarifi

Bitki bileşikleri açısından oldukça zengin olan nar taneleri; limon, bal ve yeşil çay bir fincan sıcak suyla birleştiğinde güçlü bir antioksidan aktivitesi yaratmaktadır.

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı yeşil çay (ya da 2 adet çay poşeti)
 • 2 bardak kaynar su
 • 2 ince dilim parçalanmış zencefil
 • 1 ya da 2 limon dilimi
 • 1/4 su bardağı hafifçe ezilmiş nar taneleri
 • Tatlandırmak için 2 çorba kaşığı bal veya şeker

Kaynar suyu zencefil, limon dilimleri, nar taneleri, yeşil çay ve balın üzerine ekleyin. 3 ila 5 dakika arası çayı demleyin. Daha sonra süzüp servis edin. (10)

 

Portakallı nar çayı tarifi

 • 1 su bardağı su
 • 2 adet yeşil çay poşeti
 • 2 su bardağı %100 saf nar suyu, şeker ilavesiz
 • 1 su bardağı %100 saf portakal suyu
 • 1 limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tarçın çubuğu
 • 6 adet bütün karanfil
 • 1/2 dilim taze zencefil

Küçük bir tencerede suyu kaynatın ve çay poşetlerini ekleyin. 8 dakika boyunca çay poşetlerinin demlenmesine izin verin. Büyük bir sos tavasına diğer tüm malzemelerle birlikte çayı da ekleyin ve karıştırın. Orta yüksek ateşte tatları birleştirmek için kaynatın. Yeterli zamanın sağlanması için yaklaşık 30 dakika boyunca kapağını kapatıp pişirin daha sonra ateşi kapatın. Sonrasında tarçın çubuğunu, karanfil ve zencefili atın. Bir çay bardağı ile servis edin. (11)

Yeşil ve nar çaylı yüz maskesi tarifi

Narın antioksidan özellikleri doğal bir cilt gençleştirici olduğu için yeşil çay ile kombine edilerek basit bir yüz maskesi haline gelebilir. Bir karıştırıcı içine bir avuç nar tanesini ekleyin ve öğütün. Taze demlenmiş yeşil çaya 1 çorba kaşığı ezilmiş narı ekleyin. Ayrıca, sade yoğurt ve saf ham bal macunundan 1 çorba kaşığı ekleyerek daha iyi bir birleşim oluşturabilirsiniz. Tüm yüz ve boyun bölgesine maskeyi uygulayın ve taze soğuk su ile yarım saat sonra yıkayın. (12)

Nar çayının zararları

Bir meyve olmasının yanı sıra nar çayı olarakta tüketilen narın bilinen çok büyük bir yan etkisi yoktur. Nadir olmakla birlikte, nar alerjisi vakaları da bulunmaktadır. Ayrıca, nar suyu bazı ilaçların olumlu etkilerini nötralize edebilir. Bu nedenle nar çayı da aynı etkiyi göstereceğinden tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Diğer yan etkileri tamamen çok fazla nar çayı içmek ile ilgilidir; bu durum her çay için de geçerlidir. Bir gün içinde en fazla 6 bardak nar çayı içilebilinmektedir. Baş ağrısı, iştah kaybı, kusma, ishal, uykusuzluk, baş dönmesi ve düzensiz kalp atışları kaybı gibi belirtiler gözlemlendiğinde ya nar çayı içmeyi durdurmalısınız ya da daha az içmeye özen göstermelisiniz. (13)

Hamilelik ve emzirme döneminde nar çayı tüketimi

Hamile veya emziren kadınlar için nar çayının tamamen güvenli olduğuyla ilgili yeterli bilgi yoktur. Muhtemelen güvenli olmasına rağmen, nar kürtaja neden olmak gibi etkisiyle bazı eski kültürlerde kullanılmıştır. Tabii ki, büyük (çayda bulunandan çok daha fazla) nar miktarları ve diğer otlarla karışımı bunu sağlamaktadır. Ancak, bebek bekliyor ya da emzirme dönemindeyseniz güvenlik amacıyla nar çayı tüketilmesinden kaçınılmakta fayda vardır. (14)

Tavsiyeler

Nar çayı çok büyük miktarlarda tüketilmedikçe herkes için güvenli olarak kabul edilmektedir, ancak şuanda nar için önerilen standart bir doz yoktur. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi araştırmasına göre, dozlar tedaviye göre değişmektedir. Önerilen nar kullanımı dozları şu şekilde sıralanmıştır:

 • Ateroskleroz: Günde 50 mililitre nar suyu
 • Yüksek Kolesterol: Günde 40 gram
 • Prostat Kanseri: Günde 1 bardak nar suyu

Tabii ki, verilen bu büyük dozlar çay için geçerli değildir. Nar ve nar çayının tıbbi kullanımıyla ilgilenenler için, bir doktora danışmak en iyisidir. (15)