Nasır Hastalığı Belirtileri


Nasır hastalığı nasıl anlaşılır? Nasır hastalığı başlangıcı cildin sertleşmesi ile kendini belli edebilir. Bunun dışında nasırda görülen en yaygın belirtiler şu şekildedir:

Sertleşmiş yumru: Baskının ve sürtünmenin en yoğun olduğu bölgede keratin lezyonları birikir. Bu lezyonlar vücudun kendini korumak için verdiği tepkilerdir. Yumruların merkezi sert bir çekirdeğe sahiptir.

Kalınlaşmış ve sertleşmiş cilt dokusu: Nasırlı bölgedeki üst deri baskının şiddeti ile birlikte iyice kalınlaşır ve sertleşir. Üst deriyi kazıyarak merkezine ulaşmak mümkündür ancak merkezde de ölü deri birikintileri bulunur.

Deride ağrı ve hassasiyet: Nasırlı bölge dış uyaranlara karşı oldukça hassas olabilir. Ayaklarda oluşan nasırlarda yanlış ayakkabı seçimi nedeniyle şiddetli ağrılar meydana gelebilir.

Şekil bozuklukları: Nasırlı deri tedavi edilmezse üst deri daha da kalınlaşarak ayakta ya da elde şekil bozukluklarına yol açabilir. Bu deformasyonlar bazen öyle bir duruma gelir ki ayağın rahat edebilmesi için özel ayakkabılar yaptırmak gerekebilir. (1)

Nasır Hastalığı Nedir?

Nasır, cildin belli bir bölgesindeki derinin kalınlaşmasıdır. Cilt kalınlığının sebebi, o bölgeye uygulanan sürekli basınç ve sürtünmedir. Çok fazla yürüyüş yapanlarda, dar ayakkabı giyenlerde ya da topuklu ayakkabı giyenlerde nasır oluşma ihtimali oldukça fazladır.

Nasırlar genellikle zararlı değildirler ve kolay bir şekilde tedavi edilebilirler. Ancak ihmal edilirlerse ya da nasır oluşturacak hareketlere devam edilirse ağrılar oluşabilir. Bazen cilt ülserleri ya da enfeksiyon riski gibi çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Nasırlı bölgenin ağrıması yürüme güçlükleri ve duruş bozuklukları gibi pek çok sorunun oluşmasına yol açabilir. (2)
Nasır hastalığı nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Nasır Hastalığı Nedenleri

Nasır hastalığı neden olur? Nasıra neden olan risk faktörlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Cilt üzerinde baskı ya da sürtünmeye yol açan herhangi bir şey
 • Çok sıkı veya çok yüksek topuklu ayakkabılar
 • Çok gevşek veya sürtünmeye neden olan ayakkabılar
 • Ayakkabı içine kötü bir şekilde konumlandırılmış dikişler
 • Ayağa tam oturmayan çoraplar
 • Çorapsız ayakkabı giymek
 • Yalınayak yürümek
 • Yaşın ilerlemesi ile birlikte derideki yağlı dokunun azalması
 • Matkap gibi aletleri kullanırken koruyucu eldiven giymemek
 • Uzun süre yazı yazmak ya da parmakların tekrar tekrar hareket etmesini sağlayan müzik aletleri çalmak
 • Bilekler üzerine ya da dirsekler üzerine baskı yapacak hareketler yapmak
 • Çekiç ayak parmağı gibi şekil bozuklukları (3)
  Nasır hastalığı nedenleri hakkında daha fazlası için

Nasır Hastalığı Tedavisi

Nasır hastalığı nasıl geçer? Nasır tedavisinde ilk olarak nasırın neden olduğu araştırılır. Altta yatan neden tespit edildikten sonra uygun tedaviye karar verilir. Tedavi süreci yalnızca nasırı iyileştirmeyi değil aynı zamanda nasıra neden olan sebebi de düzeltmeyi amaçlar.

Nasırlar, cildin alt tabakasındaki sinirlere baskı yapıldığı için acı verici olabilir. yumuşak yüzeylerdeki ya da kemikli yüzeylerdeki nasırların üstündeki ince deriler tahriş olursa nasır enfeksiyon kapabilir. Nasırın içinin açılması ve baskının giderilmesiyle ağrı hafifletilebilir. Baskıyı azaltmak için kalınlaşıp sertleşen üst deri ponza taşı ile fırçalanır, bir doktor tarafından kesilir ya da ameliyatla içi açılır.

Nasır ameliyatı: Nasırı tedavi etmek için hastalıklı bölgedeki deri doktor tarafından açılır ve nasırın içi boşaltılır. Nasırın içindeki tüm ölü deriler temizlenir. (4)

Nasır hastalığı için hangi doktora gidilir? Nasır tedavisinde ilk olarak bir dermatoloğa görünmek gereklidir.
Nasır hastalığı tedavisi hakkında daha fazla detay için

Nasır Hastalığına Ne İyi Gelir?

Nasır hastalığı bitkisel tedavisi: Nasırlı deriyi tedavi ederken en çok kullanılan bitkiler çay ağacı yağı, elma sirkesi, hint yağı ve epsom tuzudur. Bu bitkilerin antibakteriyel ve antifungal özellikleri ölü derilerin ciltten uzaklaştırılmasına yardımcı olur. (5)

Nasır hastalığı evde tedavi yöntemleri:

 • Altta yatan bir sağlık problemi yoksa eczanelerde reçetesiz olarak satılan nasır bantları kullanılabilir.
 • Ellerinizi ve ayaklarınızı nemli tutmaya özen gösterin. Cilt kuruluğu ve susuz kalmak nasırların kötüleşmesine yol açabilir.
 • Nasır olan bölgeyi ılık ve sabunlu suya batırarak yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Böylece kalınlaşmış deri daha kolay çıkarılabilir.
 • Banyo sırasında ponza taşı ya da tırnak törpüsü ile sertleşen deri tabakasını kazıyabilirsiniz. Cildi düzeltmek için keskin bir cisim kullanmayın. Şeker hastalığı olanlar ponza taşı kullanmamalıdırlar.
 • Cildinizi nemlendirin. Cildi yumuşak tutmaya yardımcı olmak için ellerinize ve ayaklarınıza nemlendirici uygulayın.
 • Rahat ayakkabılar ve çoraplar giyin. (6)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)