Nasır Hastalığı Nedenleri


Nasır hastalığı neden olur? Nasır, keratinosit isimli bileşiklerin derinin en dış tabakasında birikmesiyle oluşur. Nasır hücreleri ölmüş olsalar da içlerindeki çok sayıda çapraz bağlanmış protein ağları ve disülfit bağlar içeren hidrofobik keratinleri, hem mekanik hem de kimyasal hareketleri algılayarak belli bir direnç gösterirler.

Aşırı basınç ve sürtünme: Nasır, cildin sürtünmeye ve baskıya verdiği doğal bir reaksiyondur. Cilt ne kadar tepki verirse, nasır derisi o kadar kalın ve sert olur. Nasırlar genellikle cildin tüysüz ve pürüzsüz yüzeylerinde gelişirler. Basıncın en fazla olduğu yer nasırın merkezidir. Nasırlı doku sabit bir şekilde uyarılırsa ya da ameliyatla çıkarılırsa çevredeki doku tabakası yine nasır şeklinde büyümeye devam edebilir.

Toksik maddeler: Bazen sürtünme veya baskı olmadan da bir nasır oluşur. Bu durum hiperkeratoz olarak adlandırılır ve hiperkeratozun çeşitli nedenleri olabilir. Arsenik gibi bazı toksik maddeler, avuç içinin ve ayak tabanlarının kalınlaşmasına yol açabilir.

Hastalıklar: Frengi ya da şeker hastalığı gibi bazı hastalıklar da ayaklarda ve parmaklarda belli noktalarda keratinosit birikmelerine neden olabilirler. Bağışıklık sisteminin zayıf olduğu bu tür hastalıklarda, vücut kendini savunabilmek için bu tür tepkilere ihtiyaç duyabilir.

Yaş ve hormonlar: Yaşın ilerlemesi ya da hormonsal dalgalanmalar da nasır oluşumunda etkili faktörlerdir. Özellikle regl dönemlerinde ya da hamilelik döneminde değişen hormon dengeleri nedeniyle nasır oluşumu artabilir. (1)

Nasır Hastalığı Nedir?

Nasır genellikle topuklarda, dirseklerde, ayak ve el parmaklarında oluşan cilt rahatsızlıklarından biridir. şiddetli basınç ya da sürtünmeler sonucu vücut kendini korumak için üst deride keratin biriktirir. Keratin biriktikçe deri kalınlaşır ve sertleşir. Zamanla baskı arttıkça nasırın merkezi alt deri tabakalarına doğru derinleşebilir.

Nasırlar ağrılı ya da ağrısız olabilirler. Şeker hastalığı gibi dolaşım problemleri olan hastalarda nasır tedavisi çok önemlidir. Bu hastalar nasırları kazımamalı, üst deri tabakasını soymaya çalışmamalı ve nasırı kendi başlarına çıkarmaya çalışmamalıdırlar. Aksi halde enfeksiyon kapma riskleri oldukça yüksektir. (2)
Nasır hastalağı nedir hakkında detaylarını inceleyiniz

Nasır Hastalığı Belirtileri

Nasır hastalığı nasıl anlaşılır? Nasır hastalığı başlangıcı nasırlı bölgedeki derinin kalınlaşması şeklinde kendini belli eder. Nasırın en yaygın belirtileri şunlardır;

Nasır Hastalığı Tedavisi

Nasır hastalığı nasıl geçer? Nasır genellikle acı vermedikçe çok üstünde durulmayan bir cilt problemidir. Nasırı tedavi etmek için doktor üstteki deriyi kazır ve nasırın içini oyar. Palyatif tedavi ile ölü dokuları temizler. Temizlenen bölgenin etrafına koruyucu bir bant yerleştirir. Böylece hasta yere daha rahat basmaya başlayabilir.

Biriken ölü deriler temizlenince açılan boşluğa terapötik dolgu malzemesi enjekte edilebilir, böylece bölgenin enfeksiyon kapması önlenir.

Nasır ameliyatı: Nasırda cerrahi yöntem daha çok çekiç parmak ya da bunyon gibi durumlarda düşünülür. Kalınlaşan derinin baskı yapması sonucu ağrı şiddetlenirse, şekil bozuklukları ile birlikte nasır da tedavi edilerek hastanın yaşam kalitesi artırılmaya çalışılır. (4)

Nasır hastalığı için hangi doktora gidilir? Nasır tedavisinde hastanelerin Cilt Hastalıkları bölümlerinde görevli doktorlara gidilmelidir.
Nasır hastalığı tedavisi hakkında fazlası için tıklayınız

Nasır Hastalığına Ne İyi Gelir?

Nasır hastalığı bitkisel tedavisi: Nasırın yol açtığı kalın deri tabakasını temizlemek için ponza taşı ile ovalamak gereklidir. Banyo suyuna epsom tuzu, çay ağacı yağı, hint yağı ya da elma sirkesi konularak ölü hücrelerin daha kolay çıkarılması sağlanabilir. (5)

Nasır hastalığı evde tedavi yöntemleri:

  • Alçak topuklu ve yumuşak tabanlı, rahat ayakkabılar giyin. Yüksek topuklu ve sivri uçlu ayakkabılar giymekten kaçının.
  • Ayakkabılarınızda yumuşak tabanlıklar ya da topuk pedleri kullanın.
  • Nasırları yumuşatmak için ayaklarınızı ya da ellerinizi ılık suda bekletin.
  • Kalınlaşan deriyi temizlemek için düzenli olarak ponza taşı kullanın. Şeker hastaları kendi kendilerine nasırı kazımaya çalışmamalıdırlar.
  • Cildin yumuşak kalması ve kuruyup daha da kötüleşmemesi için bol bol su için ve nemlendirici krem kullanın. Kuruyan cilt daha da sertleşir ve temizlenmesi daha zor olabilir.
  • Çok uzun mesafeleri yürümeye çalışmayın, bu durum ayaklarınızda fazladan baskı oluşturarak ağrınızın artmasına yol açabilir.
  • Yalınayak dolaşmayın, ayağınıza batabilecek yabancı cisimler nasırlı deriye değebilir ve çok fazla acı çekmenize neden olabilir. (6)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)