Nasır Hastalığı Nedir?


Derinin, kronik olarak aşırı basınç veya sürtünmeyle karşılaşması sonucu verdiği fizyolojik tepkilerden biri olan hiperkeratoz yapması sonucu nasır oluşmaktadır.

Stratum korneum olarak adlandırılan en dıştaki cilt tabakası, keratinlerin bu tabakada birikmesiyle birlikte sertleşir ve derinin diğer katmanlarını dış etkilerden korumaya yardımcı olur. Stratum korneum, bir nevi koruyucu kılıf olarak görev yapar. Hiperkeratoz olduğunda stratum corneum tabakasındaki keratin miktarı daha da artar. Bunun nedeni aşırı sürtünme ya da basınçtır. Keratinin çok fazla birikmesi sonucu nasır meydana gelir.

Vücudun yıpranmaya maruz kalan bölgelerinde nasırlar oluşur. Nasır, vücudun tekrarlanan orta şiddetteki basınca verdiği doğal tepkilerden biridir. Yani vücudun savunma sistemi, nasırlar yoluyla diğer cilt tabakalarını koruma altına almaktadır.

Nasır genellikle avuç içi ya da ayak tabanı gibi bölgelerde görülür. Nasırın için lokalize olmuş ölü deri hücrelerinden oluşur. Nasırların hepsi olmamakla birlikte bazıları ağrılı olabilir, özellikle ayakta meydana gelen nasırlar ağrılı olduğunda yürüme sırasında zorluk çekilebilir. (1)

Nasır en çok kimlerde görülür?

Tip1 diyabet ve romatoid artrit hastaları nasır geliştirmeye eğilimli kişilerdir. Eğer nasır altta yatan bir hastalık nedeniyle ortaya çıkmıyorsa tedavi sonucu tekrarlama ihtimali çok düşüktür. Ancak belirli bir hastalığın neden olduğu nasırlar tedavi edilseler dahi yeniden ortaya çıkabilirler.

Nasır komplikasyonları nelerdir?

Tedavi edilmeyen nasırlar deride ülsere ve enfeksiyonlara neden olabilirler. Özellikle diyabetli kişilerde ayaklarda çıkan nasır gibi problemler ciddiye alınmalı ve dikkatle takip edilmelidir. Diyabeti olan kişilerde ayak sorunları çok yaygındır. Diyabet kılcal damarları etkilediğinden, cildi besleyen küçük kan damarları, nasırla kalınlaşan dokulara besin sağlamakta zorluk yaşarlar. Çekiç ayak parmağı olan şeker hastalarında ayak ülseri gelişme riski oldukça yüksektir.

Nasırın etrafındaki basınç arttığında kılcal damarlar ya da bitişik dokular yırtılabilir ve nasırda kanamalar meydana gelebilir. Nasırdaki kanamalar az da olsa bazen küçük kan veya hematom havuzları oluşabilir. Kanın kendisi tahriş edicidir ve nasır içindeki bölgeyi yakıp kaşıntıya yol açabilir. Kan havuzuna dışarıdaki yabancı maddeler karışırsa enfeksiyon görülebilir. Enfeksiyon ayrıca ülserasyona da neden olabilir. (2)

Nasır Hastalığı Belirtileri

Nasır hastalığı nasıl anlaşılır? Nasır hastalığı başlangıcı genellikle derinin sertleşmesi ve kuruması şeklinde kendini belli eder. Bunun dışında en sık görülen nasır belirtileri şunlardır;

 • Kalınlaşmış ve pürüzlü bir cilt
 • Deri üzerinde sertleşmiş ve kabarık bir yumru
 • Ciltte dokunmaya karşı artan bir hassasiyet
 • Nasırlı bölgenin ağrıması
 • Beyazımsı ya da sarımsı, pullu deri tabakası

Nasırların merkezlerinde ölü deri tabakaları birikmiştir. Parmakların arasında, kenarlarında ve üstlerinde nasır çıkabilir. Nadiren ağrılı olan nasırların boyları ve şekilleri farklılık gösterebilir. (3)
 Nasır hastalığı belirtilerihakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Nasır Hastalığı Nedenleri

Nasır hastalığı neden olur? Nasırlar zamanla büyüyebilir ve ağrılı hale gelebilir. Nasırın en yaygın nedenleri şunlardır,

Uygun olmayan ayakkabılar giymek: Sıkı ayakkabılar ve yüksek topuklu ayakkabılar ayak bölgelerini sıkıştırabilir. Ayakkabılar çok gevşek olduğunda ayağınız tekrar tekrar kayabilir ve ayakkabıya sürtünebilir. Ayağınız ayrıca ayakkabının içindeki dikişlere sürtünebilir.

Çorap giymemek: Çorapsız ayakkabı ya da bot giymek ayaklarınızda sürtünmeye neden olabilir. Ayaklarınıza tam oturmayan çoraplar da nasır için bir sorun olabilir.

Müzik aleti kullanmak veya kalemle yazmak: Keman ya da gitar gibi parmakların devamlı hareketini gerektiren müzik aletlerini çalmak ellerde nasır oluşumuna neden olabilir. Ayrıca uzun süre kalemle yazı yazmak da nasıra yol açabilir.

Nasır için risk faktörleri şunlardır;

Bunyon: Başparmak çıkıntısı olarak bilinen bunyonlar başparmağın tabanındaki eklem üzerinde oluşan anormal, kemikli bir yumrulardır.

Çekiç parmak: Beyzbol parmağı olarak da bilinen çekiç ayak parmağı, parmağınızın pençe gibi kıvrıldığı bir şekil bozukluğudur.

Diğer ayak şekil bozuklukları: Kemik çıkıntısı gibi bazı durumlar ayakkabınızın içinde sürekli sürtünmeye neden olabilir.

Ellerde koruyucu kullanmamak:  El aletlerini eldiven takmadan kullanmak cildinizi aşırı sürtünmeye maruz bırakır. (4)
Nasır hastalığı nedenleri hakkında daha fazla bilgi için

Nasır Hastalığı Tedavisi

Nasır hastalığı nasıl geçer? Nasır tedavisinde en önemli şey nasıra neden olan hareketleri tekrarlamaktan kaçınmaktır. Ayağa tam oturan ayakkabılar giyerek, koruyucu tabanlıklar kullanarak ve diğer kişisel bakım önlemlerini alarak nasırdan kurtulmak mümkündür. Tüm bu çabalara karşın nasır devam ederse ve acı vermeye başlarsa tıbbi yardım almak gerekebilir. Nasır tedavisi için uygulanan teknikler şu şekildedir;

 • Fazla deri kazınır: Doktor, nasırın etrafında kalınlaşan deriyi bir neşter yardımıyla kesebilir. Bunu kendi kendinize yapmayı denemeyin, çünkü enfeksiyon kapma riskiniz oldukça yüksektir.
 • Nasır sökme ilacı: Doktorunuz nasırın üzerine yüzde 40 salisilik asit içeren bir yama uygulayabilir. Bu tür yamalar reçetesiz temin edilebilir. Doktorunuz bu yamayı ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiğini size söyleyecektir. Yeni bir nasır bandı uygulamadan önce ölü cildi yumuşatmak için bir ponza taşı, tırnak törpüsü veya kağıt zımpara kullanmanızı tavsiye edebilir. Daha geniş alanlara uygulamak için jel formundaki salisilik asit bantlarını satın alabilirsiniz.
 • Nasır ameliyatı: Nadir durumlarda doktor, sürtünmeye neden olan kemiğin hizalanmasını düzeltmek için ameliyat yapmak isteyebilir. (5)

Nasır hastalığı için hangi doktora gidilir? Nasır için Dermatoloji (Cilt Hastalıkları) bölümlerindeki doktorlara gidilmelidir.
Nasır hastalığı tedavisi hakkında detaylı bilgi için bakınız

Nasır Hastalığına Ne İyi Gelir?

Nasır hastalığı bitkisel tedavisi: Nasır tedavisinde en çok kullanılan bitkiler elma sirkesi, hint yağı, epsom tuzu, çay ağacı yağı ve karbonattır. Elma sirkesinde bulunan asit içeriği nasırlı cildi yumuşatır. Hint yağı doğal bir yağlayıcıdır ve nasırdan dolayı sertleşen cildin yumuşamasını sağlar. Epsom tuzu bir eksfoliyatör olarak kabul edilir ve kasların gevşemesini sağlayarak cildin rahatlamasını sağlar. Çay ağacı yağı antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olan doğal bir antiseptiktir. Çay ağacı yağı çok kuvvetli olduğundan ve çok uzun süre bu bitkiyi cildinize uygularsanız cildiniz zarar görebilir. (6)

Nasır hastalığı evde tedavi yöntemleri:

 • Ayaklara uyan çoraplar ve ayakkabılar giyilmelidir.
 • Her akşam ayaklarınızı sabun ve suyla yıkayın. Nasırlı bölgeyi yıkarken ponza taşı ya da yumuşak bir fırça kullanabilirsiniz.
 • Ayaklarınızı yıkadıktan ve iyice kuruladıktan sonra nemlendirici ayak kremi sürün. Vücut losyonu kullanmayın.
 • Ciltte sürtünmelere neden olmayacak dikişleri olan ayakkabılar ve çoraplar tercih edin.
 • Ayaklarınızı düzenli olarak kontrol edin.
 • Ayak tırnaklarınızı düzeltirken kenarlarını düz bir şekilde kesin ve aşağı doğru eğimli olacak şekilde kesmeyin.
 • Düzenli olarak ponza taşı ya da kağıt zımpara kullanın.
 • Her gün temiz çoraplar giyin ve terlemeyi önlemek için talk pudrası kullanın.
 • Ellerinizi destekli eldivenlerle koruyun ya da sert bir alet kullanmanız gerekiyorsa ellerinize koruyu malzemeler takın. (7)

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)