Nasır Hastalığı Tedavisi


Nasır hastalığı nasıl geçer? Nasır tedavisinde hiperkeratotik doku miktarını azaltmak, doku lezyonlarını küçültmek ve keratinleri çıkarmak için palyatif tedavi, terapotik dolgu maddesi ya da ameliyat uygulanır.

Palyatif tedavi: Nasırdaki ölü dokular temizlendikten sonra hastanın rahatça basabilmesi için bir ped kullanılır. Ağrılı olmayan nasırlarda ilk olarak ayak ılık suya batırılır ardından lezyonu azaltmak için ponza taşı kullanılması önerilir. Salisilik asit içeren reçetesiz ilaçlar kullanılmamalıdır. Özellikle nöropatik rahatsızlıkları olan ya da immün sistemi baskılanmış hastalarda salisilik asit içeren ürünler çevre dokulara zarar verebilir.

Dolgu: Terapötik dolgu maddesi nasırın bulunduğu bölgedeki mekanik tahriş miktarını azaltarak hastanın semptomlarını hafifletebilir. Sert nasırlar için, köpük pedler veya silikon ayak kılıfları kullanılarak nasırın çıkarıldığı bölgenin korunması sağlanır. Silikon manşonlar özellikle yararlı olabilir çünkü keratotik lezyonun yumuşaması esnasında çevre dokulara bariyer görevi görürler.

Ayakkabı seçimi: Nasır tedavisi sırasında hastaların üst kısmı yumuşak, ön kısmı geniş ve alçak topuklu ayakkabılar giymeleri önerilir. Çekiç ayak bileği olan hastalar, genellikle deforme olmuş ayak parmakları nedeniyle ekstra derinliğe sahip ayakkabılara ihtiyaç duyarlar. Serçe ayak parmakları üzerinde yumuşak veya sert damarları olan hastaların ise daha geniş ayakkabıları giymeleri gerekir. Ayakkabının içindeki düzensizlikler göz ardı edilmemelidir, çünkü kötü konumlandırılmış bir dikiş lezyonun tekrarlamasına yol açabilir.

Nasır ameliyatı: Ayağında çekiç parmak ya da bunyon (başparmak çıkıntısı) gibi şekil bozuklukları olan hastalardaki nasırı tedavi etmek için nasırlı bölgenin kazınması gerekir. Özellikle ağrılı nasırlarda ayağı yeniden şekillendirmek gerekebilir. Sürtünmeye yol açarak nasırın daha da kötüleşmesine neden olan kemik bozuklukları tedavi edilir. (1)

Nasır hastalığı için hangi doktora gidilir? Nasır tedavisi için dermatologlara gidilmelidir.

Nasır Hastalığı Nedir?

Nasır, cildin sürtünmeye ve basınca karşı kendini korumak için verdiği tepkilerden biridir. Vücut kendini korumaya çalışırken kalın ve sertleşmiş deri katmanları ortaya çıkar. Nasır en çok el ve ayak parmaklarında, ayak tabanlarında ve avuç içlerinde gelişir. Kötü görünümleri ve ağrılı oluşları sebebiyle oldukça rahatsız edici olabilirler.

Bazı nasırlar sadece sertleşmiş deri hücrelerinden oluşurlar ve hiçbir ağrı ya da rahatsızlık vermezler. Zaman zaman üzerlerindeki deri soyuldukça alttaki ölü deriler de dökülmeye başlar. Bu tip nasırlar tedavi edilmediklerinde büyümezler ancak kendi kendilerine tamamen yok olmazlar. Özellikle nasırın oluştuğu bölgeye yapılan baskı ve sürtünme devam ederse daha da derinleşebilirler.

Şeker hastalığı olan insanların ayaklarındaki kan akışı zayıf olduğu için nasır nedeniyle başka komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle şeker hastaları hiçbir şekilde nasırlarını kendi kendilerine yok etmeye çalışmamalıdırlar. (2)
Nasıl hastalığı nedir daha fazlası için

Nasır Hastalığı Belirtileri

Nasır hastalığı nasıl anlaşılır? Nasır hastalığı başlangıcı etkilenen bölgede kaba ve kalınlaşmış bir deri şeklindedir. Mantar enfeksiyonları ya da yanlış ayakkabı seçimi gibi sorunların neden olduğu nasırlarda görülen en yaygın belirtiler şu şekildedir:

Nasır Hastalığı Nedenleri

Nasır hastalığı neden olur? Nasıra neden olan şey sürtünme ya da baskı sonucu üst derinin kendini korumak için zamanla kalın bir tabaka haline gelmesidir. Nasır oluşumuna yol açan risk faktörleri şunlardır:

Nasır Hastalığına Ne İyi Gelir?

Nasır hastalığı bitkisel tedavisi: Karbonat, tuz, elma sirketi, hint yağı ya da çay ağacı yağı gibi hem antibakteriyel özellikleri olan hem de antifungal etkileri olan bitkisel çözümlerle nasır iyileştirilebilir. (5)

Nasır hastalığı evde tedavi yöntemleri:

  • Parmak uçlarınızı sıkmayan ve ayağınızın rahat ettiği ayakkabıları giymeyi tercih edin. Ayakkabı alırken parmaklarınızın ayakkabının içinde hareket etmesine dikkat edin. Ayağınızı ayakkabının her noktasına hareket ettirin. Hatalı dikişler fark ettiğinizde ya da ayağınızı rahatsız eden herhangi bir sorunla karşılaştığınızda ayakkabıyı almaktan vazgeçin.
  • Koruyucu ürünler kullanın. Ayakkabınızı giyerken ayağınızdaki nasırın ayakkabıya sürtünmesini önlemek için keçe pedler ya da bantlar kullanabilirsiniz. Ayrıca ayak parmaklarınız arasındaki nasırlar için parmak ayırıcıları ya da pamuk gibi malzemeler koyabilirsiniz. Böylece ayaklarınız olası sürtünmeler nedeniyle acımayacak ya da ayağınız vurmayacaktır.
  • Ellerinizi zorlayacak el aletleri kullanacaksanız eldiven kullanmayı ihmal etmeyin. (6)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)