Nezle Hastalığı Nedir?


Oldukça sık yaşanan bir hastalık olan nezle, buruna yerleşen virüs enfeksiyonunun neden olduğu bir hastalıktır. Soğuk algınlığı olarak da adlandırılan nezle, ayrıca sinüsleri, kulakları ve bronş tüplerini de etkilemektedir. Nezleye birçok virüs türü neden olabilir, ancak bilinen en sık nedeni rhinovirüslerdir.

Nezlenin belirtileri genelde hapşırma, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük, ses kısıklığıdır. Baş ağrısı, ateş, titreme gibi hafif belirtilerinden daha ağır geçen nezle durumunda genel olarak kişi kendini iyi hissetmemektedir.

Nezle ortalama bir hafta sürer. Hafif olan nezle 2 veya 3 gün sürebilir, ancak şiddetli geçen nezlenin iyileşmesi 2 haftaya kadar uzayabilir.

Nezle daha hafif bir hastalıktır. Grip ise tipik olarak ateş, kas ağrıları ve daha şiddetli öksürüğe neden olur. Bununla birlikte, hafif grip vakaları da nezle ile benzerlikler gösterirler ve aynı belirtileri içerirler.

Yetişkinler, yılda ortalama 2 ile 3 kez nezle olabilirken çocuklarda bu durum yaşlarına ve sağlık durumlarına bağlı olarak değişmektedir. Çocuk burunları nezleye neden olan virüslerle enfekte olmaya daha eğilimlidir. (1)

Nezlenin Belirtileri

Nezleye neden olan virüse maruz kaldıktan sonra, nezle başlangıcı belirtileri genellikle bir ile üç gün sonra ortaya çıkar. Nezle nasıl anlaşılır? Kişiden kişiye göre değişebilen bu belirtiler şöyle sıralanmaktadır:

 • Burun akıntısı
 • Boğaz ağrısı
 • Öksürük
 • Tıkanıklık
 • Hafif vücut ağrıları veya hafif bir baş ağrısı
 • Hapşırma
 • Düşük dereceli ateş
 • Genel olarak kişinin kendini iyi hissetmemesi (halsizlik hissi)

Burnunuzdan gelen akıntı, nezle durumunda daha yoğun ve sarı ya da yeşil renkte olabilir. Bu, bakteri enfeksiyonunun bir göstergesi değildir.

Çocuğunuzu genelde nezle için doktora görünmeniz gerekmez. Ancak, çocuğunuz aşağıdakilerden herhangi birisine sahipse hemen tıbbi yardım isteyin:

 • Kötüleşmiş veya iyileştirilmeyen belirtiler
 • Baş ağrısı veya öksürük gibi şiddetli belirtiler
 • Hırıltı
 • Kulak ağrısı
 • Aşırı huysuzluk
 • Uyku problemleri
 • İştahsızlık (2)

Nezle belirtileri daha fazlası için

Nezlenin Nedenleri

Nezle neden olur? Virüslerin birçok türü nezleye neden olabilmektedir, fakat rhinovirüsler en yaygın olan nezle nedenidir. Nezle virüsü vücuda ağız, göz veya burun yoluyla girebilmektedir. Nezle olan hasta hapşırmayla ve ya görüşmeler sırasında virüsü havaya damlacıklar yoluyla yaymayla virüsü yaymaktadır. Aynı zamanda nezle yaşayan birinden elle temas yoluyla ya da mutfak eşyaları, havlular, oyuncak ve telefonlar gibi kirli nesneleri paylaşmakla da hastalığı kapmak mümkündür.

Bazı durumlarda nezleye yakalanma riski artmaktadır:

Yaş: 6 yaşından küçük olan çocukların çocuk bakım ortamlarında vakit geçirmesi nezleye yakalanma riskini artırmaktadır.

Zayıflamış bağışıklık sistemi: Herhangi bir kronik hastalık veya zayıflamış bağışıklık sistemi rahatsızlığına sahipseniz, nezleye yakalanma riski artmaktadır.

Yılın bazı zamanları: Yılın her döneminde nezleye yakalanma riski bulunmaktadır, ancak özellikle gerek çocuklar gerekse yetişkinler sonbahar ve kış aylarında nezleye daha duyarlı hale gelebilmektedir.

Sigara içmek: Eğer sigara içiyorsanız, nezleye yakalanma riskiniz daha fazladır.

Kalabalık mekânlar: Okul ya da havaalanı gibi çok fazla insanın bir arada olduğu bir yerdeyseniz, nezleye neden olan virüslere maruz kalma olasılığınız artmaktadır. (3)

Nezlenin nedenleri detayı için bakınız

Nezlenin Tedavisi

Nezle nasıl geçer? Nezlenin şuanda bilinen tam bir tedavisi bulunmamaktadır. Buna rağmen uygulanan birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavilerin amacı daha çok belirtileri rahatlatmaya ve kontrol altına almaya yöneliktir.

Nezlenin tedavisi sırasında yardımcı olabilecek bazı öneriler şunlardır:

 • Yeterli uyku ve dinlenme
 • Tıkalı olan burnu açmak için buhar uygulamaları
 • Ağrı kontrolü ve ateş için ilaç kullanma
 • Kuru öksürük için öksürüğü rahatlamaya yönelik karışımları tüketme
 • Yeterli miktarda sıvı içme
 • Boğaz ağrısı için su veya limon suyundan yardımı almak
 • Burun ve yumuşak dokuların çevresinde nemlendirici krem kullanılması (burnun etrafındaki tahriş olmuş, kuru ve kırmızı cildi önlemeye yardımcı olabilir) (4)
 • Antibiyotikler nezle ve soğuk algınlığı tedavisi için kullanılmamalıdır.
 • C vitamini, çinko takviyeleri ve ekinezya gibi nezle için birçok alternatif tedavi yöntemini deneyin. Şifalı bitki veya takviyeleri denemeden önce doktorunuzla konuşun. (5)

Nezle için hangi doktora gidilir: Aile doktorları, çocuk doktorları, kulak burun boğaz (KBB) uzmanları nezleyi teşhis ve tedavi edebilen doktorlardır. (6)

Detaylı bilgi almak için bakınız: nezlenin tedavisi

Nezleye Ne İyi Gelir?

Nezle Bitkisel Tedavisi

Elma sirkesi: Elma sirkesi gibi güçlü bir alkalize içeceği tüketmek sadece nezleyi engellemekle kalmaz aynı zamanda can sıkıcı belirtilerini de hafifletir.

Ekinezya: Yapılan çalışmalara göre, ekinezya nezleye yakalanma riskini yüzde 50 oranında azaltmaktadır. Aynı zamanda, nezle belirtileri süresini kısaltmak için idealdir. (7)

Bal: Bal, tahriş olan boğazı yatıştırmanın yanı sıra nezlen iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olmaktadır. Balda bulunan besin değerleri bakteri ve nezleye neden olan virüsleri öldürmektedir.

Soğan: Ev yapımı bir kırmızı soğan şurubu etkili olabilmektedir. Şurubu hazırlamak için, kırmızı soğan, bal ya da esmer şekeri karıştırmak yeterlidir. (8)

Zencefil: Zencefil antiviral, balgam söktürücü ve anti inflamatuar özellikleri nedeniyle, nezle ve grip semptomlarının tedavisinde yararlı olabilmektedir.

Sarımsak: Sarımsak hem antibakteriyel hem de antiviral özelliklere sahip olması nedeniyle nezle belirtilerinden kurtulmak çok yararlı olabilmektedir. (9)

Tavuk çorbası: Tavuk çorbası, birçok temel besinleri ve nezle belirtileri tedavisine yardımcı olan vitaminleri içermektedir. (10)

Adaçayı: Adaçayı boğaz ağrısı için kullanılan bir bitkidir. Nezleyi hafifletmek için etkilidir.

Nane: Nanenin ana etken maddesi mentoldür. Bu nedenle, nezle tedavisi için mükemmeldir. Balgamı gevşetir ve boğazdaki tahrişi hafifletmeye yardımcı olur.

Okaliptüs: Nezle için sıvı ekstresi, kurutulmuş yaprakları veya taze yaprakları kullanılabilir. Okaliptüs yağı, tıkanıklığı hafifletmek için mukusu gevşetmektedir. (11)

Civanperçemi: Civanperçemi nezle, grip ve ateşi engellemek için harika bir bitkidir.

Isırgan otu: Nezle ile mücadele için ısırgan otu çayına başvurmak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. (12)

Süt: Süt, zerdeçal ve zencefil tozu ile kombine edildiğinde öksürüğün yanı sıra vücudun ağrıları ve baş ağrısı gibi nezlenin diğer belirtilerine de yardımcı olur.

Tarçın: Tarçın nezlenin ortak belirtileri ile savaşabilir ve kuruluğun veya boğaz ağrısının hafifletilmesine yardımcı olabilir. (13)

Nezle Evde Tedavi Yöntemleri

Sıvı tüketimi: Bol miktarda sıvı almaya çalışın. Bu yöntemler tıkanıklığı açmak ve tahriş olan boğazı yumuşatmak mümkün olmaktadır. Ayrıca, vücudun susuz kalması hastalığın seyri için iyi değildir. Suyu, spor içeceklerini, bitki çaylarını, meyve sularını deneyebilirsiniz. Annenizin hazırladığı tavuk çorbası da oldukça yardımcı olmaktadır

Buhar: Buhar soluğunuz takdirde burun tıkanıklığını gevşetmek mümkündür. Başınızı kaynar suyla dolu olan bir kap üzerinde tutun ve yavaşça teneffüs edin. Ama sıcağın burnunuz yakmasına izin vermeyin, dikkatli olun. (14)

Gargara: Bu yöntem boğazı nemlendirip ağrısını hafifleterek bir rahatlama sağlar. Bir bardak suyun içine yarım çay kaşığı tuz ekleyin. Boğazınızı bu suyla günlük olarak gargara yaparak temizleyebilirsiniz. Dilerseniz boğazınızı yumuşatması için içine bal da ekleyebilirsiniz.

Merhem: Burnunuzun altından hafifçe merhem sürmeyi deneyebilirsiniz. Solunum yollarını açmak için oldukça iyi bir yöntemdir. Mentol, okaliptüs ve kafurun kullanıldığı merhemler bunun için uygun olabilir. (15)

Diyet

Vitamin D: D vitamini belki de nezle tedavisi için en etkili çarelerden biridir. Bir önleyici olarak çalışmasına rağmen, günlük olarak D3 vitamini almak nezle ve grip belirtilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Çinko: Çinko içeren şurupların nezle ile ilişkili belirtiler olan öksürük ve burun çekme mücadeleye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Çinko aynı zamanda vücutta 3.000 ‘den fazla proteinlerin düzgün çalışmasını sağlamanın yanı sıra, bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirim fonksiyonlarını kolaylaştırır. (16)

Vitamin C: C vitamini vücudunuzda önemli bir rol oynar ve birçok faydası vardır. Limonlar, portakallar, greyfurtlar, yeşil yapraklı sebzeler ve diğer meyve C vitamini kaynağıdır. Özellikle limonlar, C vitamini için iyi bir kaynaktır. Sıcak çaylara limon suyu ekleyerek, hasta olduğunuzda oluşan balgamı azaltabilirsiniz.

Bu meyve ve sebzelerin tüketimi nezleyi tamamen temizlemese de, bağışıklık sisteminizin ihtiyaç duyduğu C vitaminini elde etmenize yardımcı olurlar. Yeterli miktarda C vitamini almak üst solunum yolu enfeksiyonlarını ve diğer hastalıkları rahatlatabilir.

Probiyotik: Probiyotikler bağırsağınızın ve bağışıklık sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olurlar. Probiyotikler bir üst solunum yolu enfeksiyonuna maruz kalmanızı da engellemektedir.

Lezzetli ve besleyici olan yararlı bakterilerin kaynağı için diyetinize probiyotik yoğurt ekleyin. Bağışıklık sisteminiz için potansiyel avantajlarından başka, yoğurdu bol miktarda tüketmek protein ve kalsiyum desteği de sağlamaktadır. (17)

Nezleye ne iyi gelir detayı için bakınız