Okaliptüs yağının faydaları


Okaliptüs, mytaceae familyasına ait olan ve Avustralya’da yetişen bir ağaçtır. Bu ağacın kurutulmuş yaprakları ve yağı çeşitli ilaçları üretmek için kullanılmaktadır. Çeşitli tıbbi koşulların tedavisinde Brezilya halk tıbbında kullanılan Okaliptüs cinsinin birçok türü vardır. Okaliptüs yağı, okaliptüs yapraklı damıtılmış yağın genel adıdır ve dünya çapında yetiştirilmektedir. Okaliptüsün seçilen yaprakları okaliptüs yağını çıkarmak üzere buharda distile edilir. Standart sineole dayalı olan okaliptüs yağı en yaygın olanıdır ve renksiz bir sıvıdır. Kolayca nüfuz eden kamforlu, odunsu-tatlı bir kokuya sahiptir. (1)

Okaliptüs yağının sağlığa olan faydaları

Antibakteriyeldir: Okaliptüs esansiyel yağı, mikrop öldürücü kalitesinden ötürü antiseptik özelliklere sahiptir. Havaya maruz kaldıktan sonra, iyi araştırılmış bir antiseptik olan ozon oluşur. Bu nedenle, okaliptüs yağı yaraları, ülserleri, yanıkları, kesikleri, aşınmaları ve yaraları iyileştirmek için kullanılır. Ayrıca böcek ısırıkları ve sokmaları için etkili bir yöntemdir. Ayrıca, etkilenen bölgeyi yatıştırmanın yanı sıra, açık yarayı veya rahatsız edici alanı mikrobik aktiviteden ve enfeksiyonlardan korur.

Üst solunum yollarına iyi gelir: Okaliptüs yağı, soğuk algınlığı, öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı, astım, burun tıkanıklığı, bronşit ve sinüzit gibi bir dizi solunum probleminin tedavisinde etkilidir. Antibakteriyel, antifungal, antimikrobiyal, antiviral, antiinflamatuar ve dekonjestan bir yapıdadır ve bu da solunum problemlerini tedavi eden birçok ilaçta iyi bir bileşen olmasını sağlar. Okaliptüs yağı sıcak suyla karıştırıldığı boğaz ağrısının tedavisinde de etkili olabilmektedir. (2)

Ağrıları hafifletir: Okaliptüs yağının ağrı, özellikle eklem ve kas ağrısının hafifletilmesinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu, yağın sahip olduğu inanılmaz güçlü analjezik ve antiinflamatuar özellikli bileşiklerinden kaynaklanmaktadır. Okaliptüs yağının etkilenen bölgeye topikal uygulaması iltihap, sert kaslar, fibroz, sinir ağrısı, ağrı, romatizma, burkulan tendon, bağlar ve lumbago gibi vücut ağrılarında hızlı bir rahatlama sağlamak için önerilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Çeşitli bilimsel çalışmalar, okaliptüs yağının, bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılabilecek güçlü doğal özellikler ve bileşikler içerdiğini göstermektedir. Örneğin, topikal olarak insan derisine uygulandığında, uçucu yağ kolaylıkla bağışıklık hücrelerini güçlendirebilir ve uyarabilir, böylece ortak enfeksiyonlara karşı süper koruyucu bir bariyer oluşturabilir. (3)

Pnömoni ve tüberküloza iyi gelir: Okaliptüs esans yağı, antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahip olduğundan, solunum yoluyla göğüs üzerine masaj yapıldığında veya buharla ovuşturulduğu zaman, tahrişi azaltarak ve akciğerleri temizleyerek tüberküloz gibi tehlikeli durumların belirtilerini hafifletebilir. Uçucu yağı hem akciğerlerin bölgesi üzerinde hem sırtta hem de gövdede uygulamak için uygundur.

Bağırsak sağlığını destekler: Okaliptüs yağı bağırsak içindeki mikropları yok etmek için sıklıkla kullanılmaktadır. Araştırmalar, okaliptüs yağı içmenin, tüm vücudun farklı bölgelerinde, özellikle bağırsak ve kolondaki hassas bölgelerde görülen bakteriyel, mikrobik ve parazitik problemlerin çoğunun oluşma riskini azalttığını söylemektedir.

Ruh sağlığına iyi gelir: Birçok kişinin okaliptüs yağını tercih etmesinin önemli bir nedeni yağın serinletici ve soğutucu bir etkiye sahip olmasıdır. Genellikle, bazı sorunlarla karşılaşan bireyler biraz letarjik olabilir. Okaliptüs yağı, uyarıcıdır, hastanın ruhunu canlandırır neticede bitkinlik ve zihinsel durgunluğu ortadan kaldırır. Ek olarak, anksiyete ve psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde başarılı bir yardımcıdır. (4)

Ağız sağlığını destekler: Okaliptüs yağı, güçlü mikrop öldürücü özelliklere sahiptir, bu nedenle, diş plakası, boşluklar, diş eti iltihabı ve diğer diş problemlerine karşı etkinliği ile ünlüdür. Tek yapmanız gereken bu yağın 5 damla su bardağında seyreltilmesidir. Ağzınızın temiz ve kokusuz kalması için çözeltiyi gargara olarak kullanmak yeterlidir. (5)

Diyabete iyi gelir: Vazodilatasyon nedeniyle, günlük olarak okaliptüs yağının kullanılması diyabetik hastalarda dolaşımı artırabilir. Bu yağla yapılan masaj kan dolaşımının artırılmasına yardımcı olduğu için, her banyodan sonra bazı losyonlarla birlikte okaliptüs yağını vücudunuza masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Saç sağlığını destekler: Okaliptüs yağı saçınızın genel sağlığını geliştirir. Bununla birlikte, çok fazla miktarda kullanılması parlamayı azaltabilir ve yağlı bir kafa derisine neden olabilir. Çoğu uzman, banyo yapmadan önce bir saat kadar okaliptüs yağını saçlar için kullanmayı ve daha sonra kalanı temizlemek için iyi bir şampuan, ardından iyi bir kremi kullanmanızı önerir. (6)

Beyin sağlığını destekler: Baş ağrısı ve yorgunluk gibi sorunları ele alırken, okaliptüs yağının daha iyi zihinsel keskinliğin ilerletilmesinde etkili olduğu gösterilmiştir. Okaliptüs yağı, beyindeki kan akışını arttırarak beyin aktivitesini uyarır. Bu uyarıcı etki zihinsel rahatsızlıkların stresini ve benzer etkilerini hafifletir. Bu yarar nedeniyle okaliptüs yağı, öğrencilerin performansını artırmak için yaygın bir şekilde kullanılır. (7)

Cilt problemlerine iyi gelir: Okaliptüs yağları cilt bakımı için övgüyle karşılanmasa da, bazı durumlarda cildinize kullandığınızda fayda elde edebilirsiniz. Okaliptüs yağını cildinize daima seyreltilmiş olarak uygulayın ve hassas cilt üzerinde kullanmayın. Ayak mantarı, diğer mantar türleri gibi bakteri ve mantar enfeksiyonlarını önlemek için kullanılabilir. Bazı böcek sokmalarını iyileştirmek ve böcekleri uzak tutmak için de okaliptüs yağına başvurabilirsiniz. (8)

Okaliptüs çayının faydaları

  • Doğal sakinleştirici ve yatıştırıcı olan okaliptüs bu faydaları nedeniyle oldukça sık tercih edilmektedir. Özellikle okaliptüs çayı kronik stresten muzdarip olanlar için tavsiye edilmektedir. (9)
  • Okaliptüsün barındığı tanen içeriğinin büzücü özelliği nedeniyle üst solunum yollarının mukoza iltihabını azaltarak tedaviye yardımcı olmaktadır. Okaliptüs çayının buharını teneffüs etmek bronşit, göğüs ya da sinüs tıkanıklığının, yanı sıra burun tıkanıklığını da hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.
  • Yapılan bireysel çalışmalar ve araştırmalar okaliptüs çayını içmenin insülin üretiminde kolaylaştırıcı bir yol oynadığı böylece kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. (10)
  • Okaliptüs çayının başka mükemmel avantajlarından biri ise antiinflamasyon olma özelliğidir ve bu özellik ağrı üzerinde oldukça etkilidir.
  • Okaliptüs çayının barındırdığı çeşitli antioksidanlar rutin, imonene, alfa-pinen, hyperin, kuersetin, eucalyptrin ve alfa-termineol içermektedir. Ayrıca okaliptüs çayındaki mevcut tanenler de bazı antioksidanları içermektedir. (11)
  • Okaliptüs çayının sahip olduğu anti-mikrobiyal özelliği vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için oldukça etkilidir.
  • Düzenli olarak okaliptüs çayı içmek, güzel cilde ve saçlara sahip olmak isteyen insanlar için oldukça iyi bir seçenektir. (12)

Okaliptüs yağının zararları

Okaliptüs yağının, genellikle seyreltilmiş formda topikal olarak uygulanması güvenlidir. Ancak, cilt üzerinde seyreltilmeden kullanılması tehlikelidir. Bu yüzden bu şekilde uygulamaktan kaçının. Okaliptüs uçucu yağı asla dâhili olarak alınmamalıdır.

Tatlandırıcı olarak ya da başka terapötik amaçlı olarak içinde az miktarda okaliptüs yağı bulunan birçok gıda maddesi vardır. Fakat hepsi güvenli değildir. Evdeki yiyecek maddelerine okaliptüs yağı eklemeye çalışmayın.

Ölümcül doz: Vücut ağırlığının kilogramı başına 0.05 ml gibi çok küçük miktarlar bile yetişkinler için ölümcül olabilir. Çocuklar için, bu doz çok daha düşüktür.

Sonuç olarak, okaliptüs yağı seyreltilmiş haliyle kullanmak en doğrusudur. Buhar ve spa gibi diğer aromaterapi kullanımlarında, güvenli küçük miktarlarda okaliptüs uçucu yağı kullanılır. (13)

Tavsiyeler

Dezenfektan sprey: % 25 sirke,% 75 su ve 20 damla okaliptüs yağını karıştırın. Bu çok amaçlı spreyi bir dezenfektan veya oda spreyi olarak kullanın.

Zihinsel netlik: Aydınlatıcı, uyarıcı, odaklanmış bir çevre için okaliptüs ve nane yağını kullanın.

Kas ağrıları: İki damla okaliptüs yağı, iki ons taşıyıcı yağ ile karıştırılmalı ve etkilenen bölgede masaj yapılmalıdır.

Kaşıntılı boğaz için: Astım, öksürük, tıkalı burunlar ve boğaz enfeksiyonlarından kurtulmak için bir nemlendirici hazırlamak istiyorsanız 5-7 damla okaliptüs yağını kullanın. (14)

Okaliptüs yağı, çoğu bitkisel ve doğal gıda mağazalarından ya da internetten satın alınabilir. Satın alırken, yağın en az % 70 sineol içerdiğinden emin olun. Daha yüksek bir sineole içeriği genellikle yüksek kaliteli bir yağ olduğunu gösterir. Çoğu okaliptüs yağı, okaliptüs globulus ağacından gelir, ancak okaliptüs kochii ve okaliptüs polybractea ağaçlarından elde edilen yağ sineole bileşeninin daha yüksek konsantrasyonlarını (% 80-95) içerir. (15)