Oolong çayının faydaları nelerdir?


Oolong çayı Camellia sinensis bitkisinden gelen eşsiz bir çaydır. Oolong çayları kadim Çin imparatorları tarafından yetiştirilmiş; zengin bir lezzete ve sağlıksal açıdan oldukça faydalı özelliklere sahiptir. Kafein içeriği nedeniyle bütün ilgiyi kendine oolong çayı kendine çekmiştir. Kafein beyinin frontal korteksini uyarmaktadır ve bu da yoğun odak noktası yaratarak belleğin işlevini, düşünme yeteneğini geliştirmektedir. Çayın diğer birçok faydalı özelliği vardır ve bu bunlardan sadece bir tanesidir. (1)

Düzenli olarak oolong çayı tüketmenin sağlığa oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Hafif meyvemsi tadı ile oolong çayı; siyah çay ve yeşil çay karışımı bir lezzete sahiptir. Oolong çayının bilinen en yaygın türü Çin’den gelmektedir. Diğer çaylar gibi; vitamin A, vitamin B, vitamin C, vitamin E ve vitamin K gibi vitamin ve mineraller kadar folik asit ve detoksifiye alkaloidler içermektedir. Bu vitamin ve mineraller antioksidanlarla birleşerek tehlikeli serbest radikallere karşı savaşmaktadır.(2)

Oolong çayının sağlığa faydaları

Oolong çayının sağlığa faydaları

Kilo kontrolüne yardımcı olur:  Oolong çayı metabolizmayı hızlandırmaktadır; tükettikten iki saat sonra bile fazla yağları yakmaya başlayabilmektedir. Ayrıca oolong çayı yağ kiloya neden olan yağ enzimlerini bloke eden polifonelleri içermektedir. Bu da kilo vermek için oolong çayı içebilirsiniz anlamına gelmektedir. Böylece yapay tatlandırıcı, rafine şeker gibi şeyleri vücudunuza almak zorunda kalmazsınız. Eğer damak zevkinize göre çayı tatlandırmak istiyorsanız ham bal, akçaağaç şurubu gibi glisemik endeksi düşük olan seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Kolesterolü düşürür: Oolong çayı kolesterol seviyesini düşürmekte ve kalp sağlığı için faydalı olarak bilinmektedir. Oolong çayı yarı oksitlenmiştir ve böylece vücut yağlarını eritmek için lipaz enzimlerini aktivite edebilen mükemmel büyüklükte polifenol molekülü üretebilmektedir. (3)

Kemik sağlığına faydalıdır: Oolong çayında mevcut olan antioksidanlar; dişleri çürüklere karşı korumakta, kemik yapısını güçlendirmekte, osteoporozu önlemekte ve insan vücudunun sağlıklı büyümesini desteklemektedir. Yapılan bir dizi çalışmada, özellikle çayın tüketildiği süre boyunca kemik minerali yoğunluğu (BMD) üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. 10 yıldan uzun süredir siyah çay ya da oolong çayı tüketen kişilerde kemik minerali yoğunluğunda oldukça az olduğu gözlemlenmiştir. Çayın içindeki bileşenlerin tüketilmesinin diğer gıdalardan alınan minerallerin tutulmasını sağladığına inanılmaktadır.

Kanser karşıtı bileşenlere sahiptir: Bu çayı tüketenlerin cilt kanserine yakalanma riskinin daha az olduğu oldukça iyi bilinen bir gerçektir. Ayrıca, oolong çayı sahip olduğu polifenolik bileşenler mide ile ilgili kanser türlerinin büyümelerine yol açan hücrelerden kurtulmaya yardımcı olmaktadır. Bu polifenol özütü diğer kanser türlerinin gelişmesini engellemede adeta bir kemo-önleyici araç gibi davranmaktadır. (4)

Sindirimi destekler: Yeşil çay bitkisinden gelen oolong çayı da sindirim üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır. Araştırmacılara göre, sindirim sistemini alkalinize etmekte oldukça güçlü bir çaydır; böylece ağır bir yemek sonrası reflünün tetiklenmesini önlemekte ve ülsere karşı savaşmaktadır. Ayrıca oolong çayı metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak tüketilen kalorinin daha verimli olmasını sağlamaktadır. Yenilen yiyeceklerin daha hızlı sindirilmesi için daha fazla enerji harcanması sindirimi daha sağlıklı hale getirmektedir. Yemeklerinize bir fincan oolong çayı eklemek yavaş sindirimden kaynaklanan mide rahatsızlıklarını gidermek ve fazla yenen yemek sonrası daha iyi hissetmek için oldukça faydalı olacaktır. (5)

Diyabeti engeller: Oolong çayında bulunan polifenol antioksidanların kan şekeri ve insülin seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca insülin duyarlılığını da artırdığı da düşünülmektedir. Buna göre, bazı çalışmalar düzenli çay tüketiminin gelişmiş kan şekeri kontrolü ve tip 2 diyabetinin gelişme riskinin azaldığını raporlamışlardır. Yinede, oolong çayının etkilerinin yeşil çay ve siyah çay gibi tamamen araştırmadığını vurgulamakta fayda vardır.

Kalp sağlığını destekler: Sahip olduğu antioksidanlar nedeniyle düzenli çay tüketimi kalp sağlığını iyileştirebilmektedir. Düzenli oolong çayı içenler üzerinde yapılan çalışmalar azalan kan basıncı ve kolesterolün yanı sıra kalp hastalığı riskinin de azatlığını rapor etmiştir. (6)

Beyin fonksiyonlarını geliştirir: Oolong çayının faydalarından biride beyini gücünü geliştirmeye olan etkisi olabilir. Genel olarak çayda beyin gücünü artırmaya yarayan iki tür kimyasal vardır. Bunlar kafein ve L-teanine dir. Bu kimyasallar uyanık kalmayı sağlamakta ve zihne odaklanmaya yardımcı olmaktadır. Genellikle yorgun olduğumuz zamanlar çoktur. Çalışmalar çayın çok yönlü görevlerinin yanı sıra, içildikten bir saat sonra bile oolong çayının daha uyanık kalmayı sağladığını göstermiştir. (7)

Bağışıklık sistemini destekler: Oolong çayının faydalarından biri hastalığa neden olan toksinleri vücuttan atmasıdır. Ayrıca, alerjileri ve bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmeye yardımcı olmaktadır. (8) Yakın zamanda yapılan bir çalışmada oolong çayında bulunan theanine maddesinin enfeksiyonlarla savaşırken vücudun bağışıklık sistemine de yardımcı olduğu vurgulanmıştır. (9)

Diş sağlığına yardımcı olur: Hepimizin bildiği gibi florür diş çürümelerini önlemeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle diş sağlığımızı geliştirmemiz için sularımıza ve diş macunlarımıza eklenmektedir. İyi haberde oolong çayının florür içermesidir. Küçük çocuklar florüre büyük miktarlarda ihtiyaç duymaktadır bu nedenle içindeki florür nedeniyle diş minesinin sertleştirilmesi için oolong çayından faydalanılmaktadır. Dişleri tamamen şekillenmiş yetişkinler içinse diş sağlığını korumak için oldukça yararlıdır. (10)

Obezite riskini azaltır: Oolong çayında bulunan polifenol bileşiği vücut yağ metabolizmasını kontrol etmektedir. Bazı enzimleri aktif ederek vücuttaki yağ hücrelerinin fonksiyonlarını artırır. Düzenli ve günlük oolong çayı tüketimi obezite hastalığı riskini azaltmaktadır.

Vücuda giren zararlı maddelerle savaşır: Çaydaki polifenol bileşimi vücutta serbest halde dolaşan ve sağlığa zarar verme potansiyeli taşıyan serbest radikallerin vücuttan atılmasından sorumludur. (11)

Egzamaya iyi gelir: Egzama genellikle alerji ve ya hassasiyet nedeniyle oluşmaktadır. Antioksidan olan oolong çayı serbest radikal tehlikelerle mücadele ederek alerjik reaksiyonların bastırılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca, oolong çayı genç bir cilt için oldukça gereklidir. Bu çayı içmek yaşlanma sürecini yavaşlatmadır, böylece yaşlanma karşıtı bir araç haline gelmektedir. (12)

Cilt esnekliğini geliştirir: Düzenli olarak oolong çayı içmek cilt esnekliğini geliştirerek kırışıklıkların oluşumunu engellemekte, cilt tonunu eşitlemekte ve daha genç bir görünüm sağlamaktadır. Oolong çayının içerdiği polifenollar güneşin UV ışınlarından kaynaklanan hasarlara karşı cildi korumaktadır.

Saçları sağlıklı ve parlak yapar: Oolong çayında yüksek oranda antioksidan içerir bu da saçların daha sağlıklı ve parlak olmasını sağlamaktadır. Düzenli oolong çayı tüketmekle birlikte yapraklarından saçları durulamak içinde faydalanılmaktadır.

Saç dökülmesini önlemektedir: Oolong çayı metabolizmayı destekleyen antioksidanlarla saç sağlığından sorumlu olan erkeklik hormonu (DHT) kontrolünü sağlamaya yardımcı olmaktadır. (13)

Oolong çayı tarifi

Oolong çayının hazırlanışı

 • 1 fincan sıcak suyun içine 1 çay kaşığı oolong çayı ekleyip karıştırın.
 • 10-15 dakika boyunca demlemeye bırakın.
 • Daha sonra çayı süzün ve biraz soğumasını bekleyin.
 • Yavaşça yudumlayın ve keyfini çıkarın.
 • Yararlarını görmek için düzenli olarak tüketin. (14)

Soğuk oolong çayı

 • 1 tepeleme çay kaşığı oolong yaprakları
 • 1 fincan kaynamış su
 • Çeyrek ya da yarım çay kaşığı bal
 • 1 bardak buz

Oolong çay yapraklarının üstüne sıcak suyu ekleyin.

5 dakika demlemeye bırakın ve daha sonra yaprakları çıkarın.

Balı ekleyip karıştırın.

Son olarak buzları da ekleyip keyfini çıkarın. (15)

Oolong çayının zararları

Oolong çayını günde 5 bardaktan fazla tüketmek kafeinin yan etkilerinin görülmesine neden olabilir. Bu yan etkiler hafiften ciddiye göre değişmektedir. Bunlar baş ağrısı, konvülziyon, sinirlilik, uykusuzluk, şaşkınlık, ishal, kusma, düzensiz kalp atışı, titreme, mide ekşimesi ve baş dönmesini içermektedir.

Hamilelikte ve emzirme döneminde çay tüketimi: Eğer hamileyseniz ya da bebek emziriyorsanız küçük bir miktar oolong çayı içmeniz muhtemelen zararlı olmayacaktır. Bununla birlikte, günde 2 bardaktan daha fazla içilmemelidir. Bu çay miktarı 200gr kafein içermektedir. Hamilelik döneminde çok fazla kafein tüketimi prematüre doğum ve düşük riskine neden olabilmektedir. Emzirme döneminde ise çok fazla kafein tüketimi sinirliliğe sebebiyet verebilmekte; ayrıca emzirilen bebekte bağırsak hareketliliğine neden olabilmektedir.

Çocuklarda tüketimi: Yiyeceklerde belirli miktarlarda bulunan kafein fazla tüketilmediği sürece genelde çocuklar için sorun teşkil etmemektedir. (16)

Çay alerjisi: Çay bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara yol açan tanin ve kafein içermektedir. Eğer bunlara aşırı duyarlıysanız oolong çayı içmekten kaçınmalısınız.

İlaçla beraber kullanımı: Bu çayı içmek kullanılan diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Bir güvenlik önlemi olarak ilaç aldıktan sonraki en az 2 saat boyunca oolong çayı içmekten kaçının.

Mideyi bozabilir: Kafein ve tanin mide asidi üretimine neden olduğu için mideyi sıkıntıya sokabilir. Çay mide ekşimesi ve mide ülseri olanlar için sorun olabilir. Mide yanması sonucu mide asitlerinin yükselmesi yemek borusunun tahrişine neden olmaktadır.

Tiamin eksikliği: Çay tiaminin ya da vitamin B nin emilmesine neden olabilir. Tiamin eksikliği olarak bilinen bir duruma yol açabilir.

Tavsiyeler

 • Oolong çayı bir diyet ürünü değildir. Oolong çayının kilo vermenize tamamen yardımcı olduğu henüz bilim adamları tarafından ispatlanmamıştır.
 • Önemli olan çayı günlük ya da haftalık küçük miktarlarda kalite olandan içmektir.
 • Kaliteli bir oolong çayı kontaminasyondan (kirlenme) uzak, yüksek bir yerde yetişmesi gerekir.
 • Bu harika çiçek kokulu bitkisel çay 3 ya da 5 kez demlenebilir. (17)