Orta Kulak İltihabı Tedavisi


Ortak kulak iltihabı nasıl geçer? Çok ciddi olmadıkça çoğu ortak kulak iltihabı vakası herhangi bir özel tedavi yöntemine ihtiyaç duyulmadan kendi kendine iyileşmektedir. Evde tedavi yöntemleriyle birkaç gün kadar süren belirtilerin şiddeti hafifletilebilmektedir.

Bununla birlikte, eğer orta kulak iltihabı şiddetlenirse, iyileşmeden kötülemeye devam ederse ya da komplikasyonlara neden olursa, ilaç tedavisi, kulak tüpleri ya da bazen cerrahi yöntemler uygulanabilmektedir. (1)

Evde Tedavi Yöntemleri

Aşağıda sıralanmış olan bazı evde tedavi yöntemleriyle orta kulak iltihabı belirtilerini hafifletmek mümkün olabilmektedir:

 • Sıcaklık, sıcak bir kompres gibi rahatlama yöntemleri ağrının hafifletilmesini sağlayabilir.
 • Buhar inhalasyonları ve artan oda nemliliği duruma yardımcı olabilir.
 • Solunum yollarını kurutabilecek antihistaminikler aldığınız takdirde, sıvı alımını artırmalısınız.
 • Tuzlu su ile gargarası boğaz ağrısını hafifletebilir ve östaki tüplerini temizleyebilir.
 • Başın dik tutulması ve başın yüksekte kalması orta kulağı boşaltmaya yardımcı olabilir.

Bazı insanlar reçetesiz satılan dekonjestanlardan (ağız veya burun solüsyonları veya spreyler) yardım alabilmektedir. Bununla birlikte, üç günden daha uzun bir süre kullanıldığında, spreyler tıkanıklığı artırabilmekte ya da durumu daha da kötüleştirebilmektedir.

Kulak enfeksiyonu geliştiren çocukların % 80 kadarı herhangi özel bir tedaviye ihtiyaç olmaksızın iyileşebilmektedir. Bununla birlikte, çoğu doktor her ihtimale karşı kulak enfeksiyonlarını tedavi etmeyi tercih etmektedir. (2)

İlaç Tedavisi

 • Ağrı Kesiciler

Oluşan ağrıyı hafifletmek için ağrı kesicilerden faydalanılabilmektedir. Doktorunuz asetaminofen veya ibuprofen gibi ağrı kesiciler almanızı önerebilir. Bu tür ağrı kesiciler orta kulak iltihabı problemi yaşayan çocuklara ve gençlere verilirken dikkatli olunmalıdır. Özellikle, suçiçeği ve grip belirtileri henüz hafiflemiş olan çocuklara ve gençlere aspirin verilmemelidir. Aspirin bu durumda Reye sendromu ile bağlantılı olabilmektedir. Endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşmalısınız. (3)

 • Antibiyotik

Orta kulak iltihabı söz konusu olduğunda, hemen antibiyotik tedavisi reçete etmek genellikle tercih edilmemektedir. Diğer yandan, eğer durum gitgide kötüleşiyorsa ve komplikasyonların gelişme riski bulunuyorsa, antibiyotik tedavisine başlanabilir.

Aşağıdaki koşullar söz konusu ise muhtemelen antibiyotikler reçete edilecektir:

 • 2 yaşın altında olan ve her iki kulağında da enfeksiyon olan çocuklar
 • Kulaktan pus içeren akıntısı olan her yaştan çocuk

Her iki belirti de antibiyotiklerle etkin bir şekilde tedavi edilebilen bakteriyel bir enfeksiyon belirtisidir. (4)

Kulak Tüpleri

Tekrarlayan orta kulak iltihabı ya da efüzyonlu otitis media varsa, orta kulakta biriken sıvıyı akıtmak için başka yöntemler kullanılabilmektedir.

Bu tedavi yöntemi sırasında, orta kulaktan sıvıların emilmesini sağlamak için kulak zarında ufak bir delik açmaktadır. Sonrasında hava akışını sağlamak ve daha fazla sıvının birikmesini önlemek için açılan deliğe küçük bir tüp yerleştirilmektedir.

Bazı tüpler, altı aydan bir yıla kadar yerinde kalması ve daha sonra kendi kendine düşmesi için tasarlanmıştır. Diğer tüpler ise daha uzun süre kalmaktadır ve yine bir cerrah tarafından çıkarılmalıdır. Delik açılıp yerleştirilen tüp düştükten ya da çıkarıldıktan sonra ise kulak zarındaki delik tekrar kapanmaktadır. (5)

Kronik Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Kronik süpüratif (sürekli irin) otitis media enfeksiyonun tedavisi daha zor olabilmektedir. Genellikle damla olarak uygulanan antibiyotiklerle tedavi edilmektedir. (6)

Orta Kulak İltihabı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Orta kulak iltihabı tanısı ve tedavisi için kulak, burun, boğaz (KBB) bölümüne başvurulmaktadır. (7)

Orta Kulak İltihabını Önleme Yöntemleri

Kulak enfeksiyonlarını önlemek çoğu zaman mümkün olamayabilmektedir, ancak belirtileri erken fark etmek ve tedavi görmek daha ciddi problemlerin yaşanmasını önleyebilmektedir:

 • Ellerinizi ve çocuk oyuncaklarını sık sık yıkayın.
 • Çocuğunuzu uygun bakım yöntemleriyle soğuk algınlığı veya başka bir enfeksiyondan koruyabilirsiniz. Böylece kulak enfeksiyonu geçirme riski de azalabilmektedir.
 • Kirli emzikler kullanmayın.
 • Eğer bebek biberonla besleniyorsa, bebeğinizi dik ve oturan bir pozisyonda tutun.
 • Çocuğunuzu sigara dumanına maruz bırakmayın.
 • Çocuğunuzun aşırılarını yaptırın. Bu pek çok enfeksiyondan korunmasını sağlayacaktır.
 • Her hastalıkta antibiyotik kullanmayın. Bunu yapmak antibiyotik direncine yol açabilmektedir. (8)

Orta Kulak İltihabı Nedir?

Tıbbi ismiyle otitis media yani orta kulak iltihabı, adında da anlaşılacağı üzere orta kulak bölümde meydana gelen enfeksiyon durumudur. Hemen hemen herkesi etkileyebilen bir sağlık problemi olsa da özellikle çocuklar daha fazla maruz kalmaktadır. (9)

Orta kulak iltihabı nedir? fazlası için tıklayınız

Orta Kulak İltihabı Belirtileri

Orta kulak iltihabı nasıl anlaşılır? Orta kulak iltihabı başlangıcında genellikle ilk fark edilen belirti yüzü de yayılan kulak ağrısıdır. Diğer belirtiler arasında ise ateş, hafif işitme kaybı, kulak akıntısı ve yorgunluk bulunmaktadır. (10)

Orta kulak iltihabı belirtileri detayı için bakınız

Orta Kulak İltihabı Nedenleri

Orta kulak iltihabı neden olur? Orta kulak enfeksiyonlarına genellikle viral veya bakteriyel bir enfeksiyon neden olmaktadır. Enfeksiyon sıklıkla bir soğuk algınlığı veya grip sonrası oluşmaktadır. (11)

Orta kulak iltihabı nedenleri geniş makalemize buradan ulaşabilirsiniz

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)