Pankreas Kanseri Tedavisi


Pankreas kanseri nasıl geçer? Pankreas kanseri için uygulanacak olan tedavi yöntemleri, kanserin hangi aşamada olduğuna, yerine ve genel sağlık durumuna bağlı olarak değişmektedir. Hastaların çoğunda ilk amaç kanseri ortadan kaldırmaktır. Kanseri almak söz konusu olmadığında ise amaç kanserin büyümesini ve yayılmasını önlemektir. Kanserin hastaya daha fazla zarar vermesini engelleyerek yaşam kalitesi artırılmaya çalışılmaktadır.

Pankreas kanserini tedavi etmek için kullanılan temel tedavi yöntemleri pankreas ameliyatı, radyasyon, kemoterapi veya bunların bir kombinasyonudur. Eğer kanser çok fazla ilerlemişse ve tedavi seçeneklerinin fayda etmeyeceği anlaşılmışsa, uzmanlar hastanın belirtilerle daha kolay mücadele etmesini sağlamaya odaklanmaktadır. (1)

Pankreas Ameliyatı

Pankreas başında bulunan tümörlerin alınması: Kanser pankreas bezinin başı sayılabilecek bölgede meydana geldiyse, pankreatikoduodenektomi olarak adlandırılan cerrahi bir yöntemle tümör alınabilmektedir.

Pankreasın başını, ince bağırsağın ilk bölümünü (duodenum), safra kesesini ve safra kesesinin bir kısmını çıkarmak için bir teknik uygulanmaktadır. Bazı durumlarda, midenin ve yakındaki lenf bezlerinin bir kısmı da çıkarılabilmektedir. Sonrasında sindirimin sağlanabilmesi için pankreas, mide ve bağırsakların kalan kısımlarına bağlanmaktadır. (2)

Pankreas gövdesinde ve kuyruğunda bulunan tümörlerin alınması: Kanser eğer pankreasın gövdesinde ve kuyruğunda gelişmişse, distal pankreatektomi olarak adlandırılan bir yöntemle bu bölgeler alınmaktadır. Bazı durumlarda dalağın alınması da söz konusu olabilmektedir.

Pankreasın tamamen alınması: Bazı hastalarda pankreasın tamamen alınması gerekli olabilmektedir. Bu cerrahi yöntem ise pankreatektomi olarak adlandırılmaktadır. Pankreası alınmış olan kişi hayatının geri kalanında yaşayabilmektedir. Bununla birlikte, ömür boyu insülin ve enzim replasmanı kullanmaktadır.

Etkilenen kan damarlarının ameliyatı: Pankreas kanseri damarları da etkileyebilmektedir. Bu durumda sıralanan pankreas ameliyatları bu durum için uygun olmayabilmektedir. Alanında uzman cerrahlar tarafından kan damarlarının çıkarılması gerekmektedir. (3)

Ameliyatlar Sonrası

Yukarıda sıralanmış olan pankreas ameliyatları sonrasında kanama ve enfeksiyon riski taşımaktadır. Mide bulantısı ve kusma da yaşanabilmektedir. Ameliyatlardan sonraki birkaç gün boyunca hastanede gözetim altında kalındıktan sonra iyileşme süreci birkaç hafta kadar da evde devam etmektedir.

Pankreas ameliyatları ciddi ameliyatlardır ve sonrasında pek çok komplikasyonun ortaya çıkma riski bulunmaktadır. Bu nedenle, mümkün olduğunca bu konuda deneyimi olan uzmanlar tarafından uygulanmasını tercih etmelisiniz. (4)

Kemoterapi

Kanserli hücreleri öldürmek için kemoterapi kullanılmaktadır. Kemoterapi ilaçları oral veya damar yoluyla ya da her ikisinin de bir kombinasyonuyla alınabilmektedir.

Kemoterapi ile birlikte radyasyon tedavisi de uygulanabilmektedir. Kemoradyoterapi olarak adlandırılan bu yöntem genellikle diğer alanlara yayılan pankreas kanserleri için kullanılmaktadır. Bazı hastalarda pankreas ameliyatından önce, bazılarında ise pankreas ameliyatından sonra yapılmaktadır.

İlerlemiş olan pankreas kanseri hastalarında ise kemoterapi genellikle kanserin daha da büyümesini önlemek için kullanılmaktadır. (5)

Radyasyon Tedavisi

Kanserli hücreleri yok etmek için X ışınlarından ve protonlardan yapılanlar gibi yüksek enerjili ışınlar yararlanılmaktadır. Pankreas ameliyatlarından önce ya da sonra uygulanabilen radyasyon tedavisi, genellikle kemoterapi ile birlikte kullanılmaktadır. (6)

Palyatif Bakım

Kanser gibi yaşamı tehdit eden hastalıklar durumunda palyatif bakım uygulanmaktadır. Palyatif bakım, hastalığın belirtilerini hafifletmeye odaklanan bir tedavi yöntemidir. Doktorlar, hemşireler ve diğer özel eğitimli profesyoneller tarafından hastaya ekstra destek sağlanmaktadır. Cerrahi yöntemler, kemoterapi ve radyasyon tedavisi gibi sert tedaviler sırasında da kullanılabilmektedir.

Palyatif bakım diğer uygun tedavilerle birlikte kullanıldığında, hasta kendisini daha iyi hissetmeye başlamaktadır. Böylece hastanın daha uzun süre yaşatılması da mümkün olabilmektedir. (7)

Pankreas Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Pankreas kanseri tanısı ve tedavisinde rolü bulunan uzmanlıklar arasında gastroenteroloji, patoloji, tıbbi onkoloji, cerrahi onkoloji ve radyasyon onkolojisi bulunmaktadır. (8)

Pankreas Kanseri Nedir?

Pankreas kanseri, sindirim sisteminin bir parçası olan pankreas bezinde meydana gelen anormal ve kontrolsüz hücre büyümesi sonucu oluşmaktadır. Pankreas kanserinin tedavi edilmeği takdirde, sindirim sistemindeki tüm organlara yayılma riski bulunmaktadır. (9)

Pankreas kanseri nedir? Daha geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Pankreas Kanseri Belirtileri

Pankreas kanseri başlangıcında belirtiler genellikle spesifik değildir ve diğer sağlık problemleriyle karıştırılmaktadır. Ne yazık ki, çoğu zaman ilerlediğinde teşhis edilmektedir.

Pankreas kanseri nasıl anlaşılır? Ortak belirtileri arasında ise karın bölgesinde sürekli ağrı, iştah kaybı, mide bulantısı, kilo kaybı, ishal veya kabızlık ve bazı durumlarda şiddetli sırt ağrısı bulunmaktadır. (10)

Pankreas kanseri belirtileri hakkında daha ayrıntılı makalemize göz atabilirsiniz

Pankreas Kanseri Nedenleri

Pankreas kanseri neden olur? Pankreas kanseri, genlerde meydana gelen mutasyonlardan ve değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Bu durumun nedeni tam olarak bilinmese de riski artırabileceği düşünülen bazı faktörler arasında sigara, yaş, diyabet, pankreatit ve gastrektomi bulunmaktadır. (11)

Pankreas kanseri nedenleri daha fazlası için

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)