Pekmezin Faydaları


Her ne kadar kış aylarında aklımıza gelse de pekmez eski tarihlerden günümüze kadar uzanan yolculuğunda pek de hak ettiği değeri bulamamış gibi görünmektedir. Ancak son yıllarda uzman hekimler tarafından sık sık pekmezden bahsedilmesi pekmeze olan ilgiyi de arttırmış görünmektedir. Üzüm, dut ve hurma gibi pek çok çeşidi bulunan pekmezin yararları da oldukça fazladır.

Protein, mineraller, magnezyum, fosfor ve demir ihtiva etmektedir.


pekmezin sağlığa faydalarıPekmezin Faydaları

Pekmezin Sağlığa Faydaları

Daha öncede bahsetmiş olduğumuz gibi üzüm, dut, keçiboynuzu ve hurma gibi pek çok çeşidi bulunan pekmez kan yapıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca vücut direncini, bağışıklık sisteminin direncini arttırıcı ve güçlendirici özelliği sayesinde hastalıklara karşı koruyucudur. Karaciğeri temizleyerek damarları açar, kan basıncını dengeler. Hastalık aşamasında ise iyileşme sürecini hızlandırır. Mide rahatsızlıklarının tedavisinde destekleyici özelliğe sahiptir. Anne sütünü arttırdığı da bilinen faydaları arasında yer almaktadır. İltihap söktürücü özelliği bulunmaktadır. Öksürüğü keser ve balgam söktürücüdür. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda pamukçuk adı verilen ağız içi yaralarının tedavisinde oldukça etkilidir.

Pekmezin Karaciğer Hastalıklarına Faydası: Kan dolaşımını dengeleyen ve düzenleyen pekmez karaciğer rahatsızlıklarının tedavisi aşamalarında da destekleyici bir rol üstlenmektedir. Özellikle sigara içenlerde damar ve karaciğer, akciğerde meydana gelen hasarın onarılmasına yardımcı olmaktadır.

Pekmez Kanseri Önler:  Pekmezin kanseri önleyici rolü olduğuna dair birçok araştırma sonucu ve yazısı vardır. Bu konuyla alakalı yapılan birçok klinik çalışması pekmezin yoğun beslenme profilin kanseri başlangıç aşamasında önleyebileceğini ortaya koymaktadır. Pekmezin yüksek kalsiyum içermesi kolon kanserini önleyebileceği düşünülmektedir. Ayrıca kanser tümörlerine karşı etkili olabilir.

Pekmez Mükemmel Bir Antioksidan: Bir çorba kaşığı pekmezin önemli miktarda antioksidan ve manganez içermektedir. Manganez DNA ları serbest radikallere karşı korur. Etkili bir antioksidan olması pekmezin kanser ve kalp hastalıklarına karşı kişiyi koruduğu düşünülmektedir.

Pekmez Enerji Sağlar: Pekmezin içerdiği karbonhidrat ve yağlar vücutta enerjiye dönüşmektedirler. İçerdiği zengin miktarda demir, vücudun enerji depolamasına yardımcı olur, demir ayrıca kanda sağlıklı bir şekilde oksijen taşınması için çok gerekli bir maddedir.

Pekmez Kemik Sağlığını Korur: Pekmez; demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, manganez ve bakır dahil olmak üzere, sağlıklı ve güçlü kemiklerin oluşmasını sağlayan günlük besinlerin çoğunu sağlamaktadır. Bu minerallerin günlük olarak alınması kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir.

Pekmez Kalp Sağlığını Korur: Pekmez; kalp sağlığını korumak ve kalp krizi, inme ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için gerekli vitamin ve minerallerin çoğunu sağlamaktadır. Pekmez manganez, magnezyum, bakır, kalsiyum, potasyum ve B6 vitamini içerir. Bu besinler, kan pıhtılaşmasını tedavi eder, inme riskini düşürür ve kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olur.

Pekmez Kolon Sağlığını Korur: Kalsiyum açısından çok zengin olan pekmez, kolonu toksinlerden temizler. Kalsiyum genellikle kolon kanseri riskinde azalma ile ilişkilidir.

Demir Deposu Pekmez: Bir çorba kaşığı pekmez vücudun ihtiyaç duyduğu demirin %20’sini karşılar. Demir eksikliği, baş dönmesi, yorgunluk, saç kaybı, sinirlilik ve anemi de dahil olmak üzere birçok farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Demir, adet sırasında özellikle kadınlar için önemlidir. Demir, kan ve hücre fonksiyonunda önemli bir rol oynar ve enerji üretimi için gereklidir. Ayrıca vücut enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur, beyin ve kas fonksiyonunu destekler ve bağışıklık sistemine yardımcı olur.

Potasyum Deposu Pekmez: Bir çorba kaşığı pekmez yaklaşık % 14,5 potasyum sağlar. Potasyum kardiyovasküler sağlığını korumak ve kemik yoğunluğunu artırmak için çok önemlidir. Bu madde düşük kan basıncını sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olur. Kalp krizi ve inme riskini azaltır.

Kalsiyum Deposu Pekmez: Kalsiyum sadece sağlıklı kemikler ve dişlerin korunması için değil, aynı zamanda kolon sağlığı, kalp sağlığı, kan pıhtılaşması, beyin sinir aktivitesi ve kas fonksiyonu için hayati bir rol oynar. Sadece bir çorba kaşığı pekmez % 17 oranında kalsiyum sağlar.

Selenyum Deposu Pekmez: Bir çorba kaşığı pekmez ortalama % 5  selenyum ihtiyacını karşılar. Selenyum tiroit fonksiyonu, antioksidan koruma, kanser önleme, kalp ve damar sağlığı ve romatoid artrit gibi iltihaplı hastalıkları önleme noktasında çok etkilidir. Selenyum eksikliği, bu ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

B6 Olarak Pekmezin Faydaları: Bir çorba kaşığı pekmez %7,5  B6 vitamini  sağlar. B6 vitamini bağışıklık, sinir sistemi, hücre oluşumu, kan sağlığı ve enerji üretimi için gereklidir. Ayrıca, antienflamatuar ve antikanser özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır.

Pekmez Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Pekmezi pek çok vitamin ve mineraller  sağlar, sıfır yağ ve çok az kalori içerir. Kilo vermek isteyenler için harika bir besin kaynağı olabilir.

Mide ve Sindirim Sistemi Sorunlarını Giderir: Pekmezin mide ve sindirim sorunlarının giderilmesine  yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Mide ağrılarını yatıştırmaya yardımcı olur, mide ülseri tedavi etmek için yardımcı olabilir ve irritabl bağırsak ve kabızlık, ishal başta olmak üzere birçok sorunu giderebilir.

Pekmez Cilt Sağlığını Korur:  Pekmez cilt sağlığı için büyük fayda sağlar, egzama, sedef, akne ve diğer cilt hastalıkların tedavisine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bunun dışında cilt kırışıklıklarını giderebilir ve cilt hücrelerinin yaşlanmasını yavaşlatır.


Harput Pekmezinin FaydalarıHarput Pekmezinin Faydaları:

Keçiboynuzu pekmezinin Anadolu’da adlandırılan ismidir. Harput pekmezinin sağlık açısından faydaları keçiboynuzu pekmezi ile aynıdır. Harput pekmezi, öksürük ve grip hastalığına iyi gelir. Solunum yolu rahatsızlıkları olan astım ve bronşit hastalıklarının şiddetini azaltabilir. Harput pekmezi sigaranın neden olduğu hasarların giderilmesine yardımcı olabilir, akciğer sağlığını korur. Akciğer kanserine yakalanma riskini büyük ölçüde ortadan kaldırabilir.  Kalp sağlığını korur, kanı temizleyici özelliği vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı mukavemetini arttırır. Harput pekmezinin diğer adı olan keçiboynuzu pekmezi hakkında daha detaylı makalemize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Andız Pekmezinin FaydalarıAndız Pekmezinin Faydaları:

Andız kozalarındaki esansiyel yağlardan yapılır. Bu yağların özellikle antioksidan özelliğinin etkili olması andız pekmezini değerli kılar. Çok yaygın kullanımı yoktur çünkü fazla bilinmez. Fakat sağlık açısından birçok faydası vardır.

 • Saç sağlığı için faydalıdır, saç dökülmesini engelleyebilir.
 • Soğuk algınlıklarına ve öksürüğe karşı etkilidir, solunum yolu hastalıklarına şifa kaynağı olabilir.
 • Midenin sağlığını korur, gazların neden olduğu sancı ve spazmları giderebilir.
 • Andız pekmezi alerji ve alerjik hastalıkları tedavi edebilir.
 • Kanı temizleyen andız pekmezi damar sağlığını korur.
 • Andız pekmezinin damar sağlığı dışında kalp sağlığını da koruduğu söylenir.
 • Sindirim sistemi için faydalı olan andız pekmezi kabızlığı giderir, bağırsakları temizler.
 • Andız pekmezi aynı zamanda idrar yollarını temizler.
 • Cilt sağlığı içinde birçok faydası olan andız pekmezi, antioksidan özelliği sayesinde serbest radikallerin neden olduğu cilt hastalıklarını giderebilir. Cilt temizliğini sağlar ve cildi nemli tutar.

Andız Pekmezi Nasıl Tüketilir: Andız pekmezi her sabah aç karınla veya yemekten 1 saat sonra 1 tatlı kaşığı şeklinde veya bir bardak ılık suya katılarak tüketilebilir.


Dut Pekmezinin FaydalarıDut Pekmezinin Faydaları:

Dutlardan yapılan bir çeşit pekmez türüdür. İçerdiği besinler yardımıyla dut pekmezi birçok hastalığa şifa kaynağıdır. Dut pekmezinin sağlık açısından faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dut pekmezi enerji vericidir, mineraller açısından çok zengindir. Çocuklar, emzirme döneminde olan anneler ve gebe anne adayları için çok faydalı bir besindir.
 • Demir, çinko ve magnezyum açısından çok zengin olan dut pekmezi genel anlamda vücut sağlığını korurken, sinir sistemi ve beyin sağlığına katkıda bulunur.
 • Kansızlık, ülser, mide ve sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir.
 • Solunum yolu hastalıkları olan astım, bronşit ve alerjik hastalıklara karşı etkilidir.
 • Sporcuların çok sık tükettiği besin kaynaklarından olan dut pekmezi, enerji vericidir.
 • Dut pekmezi ağız , boğaz ve yemek borusu için faydalıdır, bu bölgelerde oluşan mikropları temizler, dut pekmezi ile gargara yapılabilir.
 • Dut pekmezi zeka fonksiyonlarını arttırdığı için özellikle çocukların tüketmeleri önerilir.
 • Dut pekmezinin pamukçuk hastalığına iyi geldiğine inanılır.
 • Kabızlık ve idrar yolu iltihaplarını giderebilir.

Üzüm Pekmezinin FaydalarıÜzüm Pekmezinin Sağlığa Faydaları:

Üzümlerden yapılmaktadır. Üzüm pekmezinin sağlık açısından faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 

 • Üzüm pekmezi, kansızlık sorunu olanların çok sık kullandığı besinlerdendir.
 • Üzüm pekmezi sporcuların sık kullandığı enerji verici bir besin kaynağıdır.
 • Üzüm pekmezi damar sağlığına katkıda bulunur, kanı temizleme özelliği sayesinde damarların tıkanmasına engel olur ve damar sertliğinin oluşmasına izin vermez.
 • Sindirim sistemi için faydalı olan üzüm pekmezi mide, bağırsak, böbrek sağlığını korur, kabızlığı giderebilir.
 • Yetişkinler dahil, özellikle çocukların gelişme döneminde çok fazla ihtiyaç duydukları kalsiyum ihtiyacını giderir.
 • Kas sağlığını koruyan üzüm pekmezi, sinir sistemi üzerinde de olumlu etkisi vardır.

Tahin Pekmezinin FaydalarıTahin Pekmezinin Faydaları:

Tahinden yapılan bir pekmez türüdür. Tahin pekmezinin sağlık açısından birçok faydası vardır. Diğer pekmez türlerinden farklı olarak tahin pekmezinin farklı sağlık sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir.

 • Tahin pekmezinin hücreleri yenilediğine inanılır, bunun yanında serbest radikallerin hücrelerde meydana getirebilecekleri hasar riskini azaltırlar.
 • Tahinin ham maddesi olan susam protein açısından çok zengindir, özellikle çocukların gelişme dönemine katkıda bulunur.
 • Tahin pekmezi yaşlanmayı yavaşlatır, enerji kaynağıdır.
 • Tahin pekmezinin diğer özelliği cinsel gücü arttırmasıdır.
 • Sindirim sistemi sağlığı için çok faydalı olan tahin pekmezi aynı zamanda etkili bir idrar söktürücüdür.
 • Bağırsakların çalışmasına yardımcı olan tahin pekmezi, kabızlığı gidermeye yardımcı olabilir, midenin hazım sorunlarını giderir.
 • Tahin pekmezi kalp ve damar sağlığını korur.
 • Tahin pekmezinin en önemli özelliğinden bir tanesi de serbest radikallerin neden olduğu hastalıklara yakalanma riskini azaltmasıdır.

Pekmezin Zararları:

Pekmezin üretim, saklanma ve tüketim koşullarına göre bazı yan etkileri ve zararları olabilir. Bu zararları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Çok fazla kaynatılan veya pişirilen pekmez sağlık açısından risk taşır, bazı sağlık uzmanları bu tür pekmezlerin kansere neden olduğunu söylemektedirler.
 • Pekmezin kapağı açıldıktan sonra mutlaka buzdolabında muhafaza edilmelidir, aksi durumunda özelliğini yitirir.
 • Aşırı tüketimden kaynaklanan sindirim sistemi bozuklukları, şişkinlik, ishal ve göğüs ağrısına neden olabilir.

Tavsiyeler

Pekmez tüketimi kadar pekmezin hazırlanışı da çok önemlidir. Hatta en önemli süreç pekmezin hazırlanışıdır diyebiliriz. Aşırı şekilde kaynatılarak üretilen pekmezler, sağlığa faydadan çok zarar sağlar. Bu yüzden pekmez seçimi çok önemlidir. Mümkünse pekmezi evde doğal yollarla hazırlamak en doğru seçenektir.

Kaynaklar

 1. 15 Health Benefits of Blackstrap Molasses
 2. Health Benefits of Molasses
 3. The health benefits of blackstrap molasses
 4. Blackstrap Molasses Natural Cures
 5. What are the health benefits of Organic Molasses?
 6. Please tell me the benefits of unsulphured molasses.
 7. Blackstrap Molasses Benefits: Improving Your Health With Blackstrap Molasses
 8. Blackstrap Molasses Health Benefits
 9. Unsulphured Blackstrap Molasses Benefits: A Mostly Ignored Inexpensive Superfood

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)

3 Yorum
 • Hocam elinize kolunuza sağlık. Webte gezerken ilk başta girmek istemedim dandik bir sayfa diye düşündüm ama çok şaşırdım. Çok güzel bir yazı olmuş harikasınız

 • harika bir makale olmuş emeği geçenlere teşekkür ederim ben

 • emeği geçenlere bu muhteşem makale için teşekkür ederim Türkiye’nin en iyi pekmezi Besni Suvarlı pekmezidir herkese tavsiye ederim

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.