Prostat Nedir?


Prostat bir hastalık değil, erkeklerde bulunan bir bezdir. Prostat bezi ise erkek üreme sisteminin bir parçasıdır. Ortalama bir ceviz büyüklüğünde olan prostat, mesanenin tabanında yer almaktadır. İdrarın ve spermin penisten dışarı çıkmasını sağlayan üretra isimli ince tüp prostat bezinden geçmektedir. Prostat bezi tarafından üretilen alkali sıvı spermi beslemeye yardımcı olmakta ve üretradan bırakmaktadır.

Prostatın büyümeye devam ettiği iki temel dönem bulunmaktadır. Bunlardan ilki, ergenlik dönemidir ve bu süreçte seks hormonları tarafından beslenmektedir. Ergenlik döneminde prostatın büyüklüğü yaklaşık olarak 20 gramdır. İkinci dönem ise 30-40 yaş arasındaki süreçtir. Sonuç olarak da, ceviz büyüklüğüne ulaşmaktadır. (1)

Prostat büyümeye devam ettiğinde ve üretrayı çevrelediğinde, idrar ve sperm çıkışlarında problemler meydana gelebilmektedir.

Prostatı etkileyen üç temel hastalık ise şunlardır:

İyi huylu prostat büyümesi (BPH): Bu durumda, prostat 40 yaşından sonra bile büyümeye devam etmektedir. Sonuç olarak da, sık sık idrar çıkma ve idrar akışında azalma gibi problemler meydana gelmektedir. Orta yaşın üstündeki erkeklerin neredeyse % 50’sini etkilemektedir.

Prostat iltihabı: Prostatit, prostat bezinin iltihaplanması durumudur. Genellikle, orta yaştaki erkekleri etkilemektedir. Anüs, skrotum ve ikisi arasındaki alanın (perine) etrafındaki ağrı ve rahatsızlık belirtileri ile karakterize edilmektedir.

Prostat kanseri: Erkeklerde en sık görülen kanserler arasında bulunan prostat kanseri, 14 yaşından büyük erkekleri etkilemektedir. 50 yaşın üstündeki erkeklerde ise her 11 erkekten 1’i prostat kanseri geliştirmektedir. (2)

Prostat Belirtileri

Prostat nasıl anlaşılır? Prostat başlangıcında ya da diğer bir deyişle prostat hastalıklarının başlangıcında, hastalıklarla ilişkili belirtiler ortaya çıkabilmekte ya da herhangi bir belirti olmayabilmektedir. Oluşan belirtiler ise prostat hastalığına bağlı olarak değişebilmektedir. Genel belirtileri ise şunları içermektedir:

  • İdrar akışıyla ilgili problemler
  • Özellikle geceleri hissedilen ani idrara çıkma ihtiyacı
  • Mesanenin tamamen boşalmadığı hissi
  • İdrar yaparken ağrı hissetme
  • İdrarda ya da üretrada kan görme (3)

Prostat belirtileri hakkında geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Prostat Nedenleri

Prostat neden olur? Daha önce de belirtildiği üzere, prostat bir hastalık değil, erkek vücudunda bulunan ve üreme sürecinde rolü bulunan bir bezdir. Genellikle, ortak bir tanımlama olarak kullanılan prostat çoğu zaman, prostat bezinin büyümeye devam etmesi olarak bilinen iyi huylu prostat büyümesi, bakteriyel ya da bakteri kaynaklı olmayan enfeksiyonlar sonucu oluşan prostat iltihabı ve prostat kanseri gibi prostat hastalıklarını işaret etmektedir. (4)

Prostat nedenleri daha fazlası için

Prostat Tedavisi

Prostat nasıl geçer? Prostat tedavisi hastalığa bağlı olarak değişmektedir. İyi huylu prostat büyümesi durumunda, prostat dokusunun küçültülmesini sağlamak için ilaç tedavisi ve cerrahi yöntemler kullanılabilmektedir.

Prostat iltihabı durumunda ise en sık uygulanan tedavi yöntemi antibiyotiklerden oluşmaktadır. Nedeni bakteriyel değilse, destekleyici tedavilerden yararlanılmaktadır.

Prostat kanseri tedavisi hastaya özel olarak şekillendirilmektedir. Genellikle, aktif gözetim, prostat ameliyatı (prostatektomi), radyoterapi, yüksek yoğunluk odaklı ultrason (HIFU), hormon tedavisi ve kemoterapi uygulanmaktadır. (5)

Prostat tedavisi detaylarını inceleyiniz

Prostat İçin Hangi Doktora Gidilir?

Prostat hastalıkları için üroloji bölümüne başvurulmaktadır. (6)

Prostata Ne İyi Gelir?

Prostat Bitkisel Tedavisi

Domates: Domates, likopen isimli güçlü bir antioksidan içermektedir. Bu nedenle, prostat sağlığı için benzersizdir. Prostatın büyümesini engellemekte ve kanserli hücrelerin büyümesiyle mücadele etmektedir.

Kabak çekirdeği: Kabak çekirdeğinde bulunan fitoteroller ve diğer yararlı bileşikler, özellikle büyüyen prostatı küçültmeye yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda, testosteronun dihidrotestosterona (DHT) dönüşmesini engelleyebilmektedir. (7)

Yeşil çay: Sağlığa pek çok faydası bulunan yeşil çay, prostat problemleriyle mücadele etmeye de yardımcı olabilmektedir. Güçlü antioksidanlar içeren yeşil çay, prostat iltihabı belirtilerini azaltabilmekte ve prostat kanserini önleyebilmektedir.

Fesleğen: Fesleğen, prostat büyümesini tedavi etmeye ve belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olabilmektedir. Ayrıca, prostat iltihabı ve prostat kanseriyle de mücadele edebilmektedir.

Mısır püskülü: Mısır püskülü, hem prostat büyümesini hem de prostat iltihabını tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir. Ayrıca, prostat ve idrar yolunda meydana gelen belirtileri de hafifletebilmektedir. (8)

Kızılcık: Kızılcık, prostat büyümesini tedavi etmek için sıklıkla kullanılan bir meyve olma özelliği taşımaktadır. Aslında, genellikle idrar yolu ve böbrek problemleri için tercih edilse de, sahip olduğu güçlü antioksidanlar ve C vitamini nedeniyle prostat iltihabı ve prostat büyümesiyle mücadele edebilmekte ve oluşan belirtileri hafifletebilmektedir. (9)

Susam: Susam prostat sağlığı için oldukça faydalı olabilmektedir. Düzenli olarak tüketildiği takdirde, prostat kanseri riski önlenebilmektedir. (10)

Isırgan: Isırgan otu, prostat büyümesi söz konusu olduğunda, ağrılı idrar yapma ve sık sık idrara çıkma gibi belirtileri hafifletebilmektedir. Prostat büyümesini tedavi etmese de, idrar yoluyla ilgili belirtilerle mücadele etmek için oldukça etkili olabilmektedir. (11)

Havuç suyu: Yapılan çalışmalara göre, havuç suyu prostat kanseri gibi diğer prostat sorunları için oldukça yararlı olabilmektedir. Prostat problemlerinin riskini azaltmak için günlük olarak taze havuç suyu içmek lezzetli bir seçenek haline gelebilmektedir. (12)

Altın mühür otu: Altın mühür otu, akut prostatit ve prostat enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır. İltihaplanmaya yol açan bakteriler üzerinde adeta bir antibiyotik gibi çalışmaktadır. Ayrıca, prostat büyümesini de engelleyebilmektedir. (13)

Karpuz çekirdeği: Bu oldukça şaşırtıcı olsa da, karpuz çekirdekleri prostat sağlığı için faydalı olabilmektedir. Mesane ve idrar yollarında bulunan toksinleri temizleyerek prostat problemlerini en aza indirebilmektedir. Antioksidanlar açısından oldukça zengindir.

Zencefil ve zerdeçal: Aynı aileye ait olan zencefil ve zerdeçal, prostat problemleriyle mücadele edebilmektedir. İkisinde de oldukça güçlü birer antiinflamatuar oldukları bilinmektedir. Prostat kanserini önlemek için de zerdeçal ve zencefilden faydalanılabilmektedir. (14)

Prostat Evde Tedavi Yöntemleri

Su: Prostat problemleriyle mücadele etmenin ev basit ve etkili evde tedavi yöntemi bol su içmektir. İdrar akışının desteklenmesi, idrar yollarında ve prostatta bakterilerin birikmesini önlemektedir. Bazı durumlarda, prostat genişlemesi nedeniyle idrara çıkmak oldukça zor bir hale gelebilmektedir. İşte bu durumda, su tüketmek idrarın yapılmasını teşvik etmeye yardımcı olmaktadır. (15)

Sıcak banyo: Sıcak su banyoları, prostat iltihabı ve prostat büyümesi gibi problemleri hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Sıcak su ile dolu olan bir küvette yarım saat kadar oturmak yeterli olacaktır. Ağrı ve iltihabın azaltılması sağlanabilmektedir. Ayrıca, bakterilerle de mücadele edilebilmektedir. (16)

Çinko: Çinko, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve hücre büyümesini artırmaya yardımcı olan, vücut için oldukça gerekli bir mineraldir. Vücuttaki çinko eksikliğini gidermek prostat bezinin sağlığını korumak için faydalı olabilmektedir. Çinko hem prostat büyümesini engelleyebilmekte hem de prostat iltihabını tedavi edebilmektedir.

Çinko almak için doktorun tavsiye edeceği dozlarda çinko takviyeleri alabilir ya da deniz ürünleri, tahıllar ve kaju fıstığı gibi çinko açısından zengin olan gıdaları tüketmeyi tercih edebilirsiniz. (17)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)