Prostat Tedavisi


Prostat nasıl geçer? Prostat tedavisi, prostat bezi hastalığına bağlı olarak değişmektedir. En sık karşılaşılan üç prostat hastalığı iyi huylu prostat büyümesi, prostat iltihabı ve prostat kanseridir. Sıralanan prostat hastalıklarının tedavileri ise şu şekildedir: (1)

İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH) Tedavisi

Prostat büyümesi belirtilerini hafif bir şekilde yaşayan erkeklerin, durumun erkenden kontrol altına alınabilmesi için düzenli olarak doktorla görüşmeye devam etmeleri gerekmektedir. (2)

Prostat büyümesini tedavi etmek için tercih edilen yöntemler şöyle sıralanmaktadır:

 • Non-Invasive Yöntemler

Prostat dokusu dışına ve çevresinde bulunan dokulara yayılmayan iyi huylu prostat büyümesi durumunda uygulanabilecek yöntemler şunlardır:

Transüretral Mikrodalga Terapisi (TUMT): Mikrodalga enerjisi kontrollü bir şekilde belirli dozlarla prostata gönderilmektedir. Böylece, tıkanıklığa yol açan aşırı prostat dokusu ortadan kaldırılmaktadır.

Transüretral İğne Ablasyonu (TUNA): Radyo frekansı enerjisi düşük seviyelerde prostata yönlendirilmektedir. Sonuç olarak, tıkanıklığa neden olan prostat dokuları tahrip edilmektedir.

Lazer Tedavisi: Normalden daha fazla büyüyen prostatın boyutunu küçültmek için prostat dokusu çıkarılmaktadır.

Lazer ile Prostat Buharlaşması: Yüksek enerjili lazer tedavisinin uygulandığı bu yöntemle, büyüyen prostat dokusu buharlaştırılmakta ve üretranın açılması sağlanmaktadır. (3)

 • Prostat Ameliyatı

Genişleyen prostat dokusunu engellemek ya da ortadan kaldırmak için uygulanabilecek bazı cerrahi yöntemler şunlardır:

Transüretral Prostat Rezeksiyonu (TURP): Uygulanan bu cerrahi yöntemle, prostat bezinin iç kısmı çıkarılmaktadır. İyi huylu prostat büyümesi vakalarında sıklıkla uygulanan bir yöntemdir.

Açık Prostatektomi: Cilt üzerine küçük bir kesi yapılmakta ve genişleyen prostat dokusu çıkarılmaktadır.

Lazer Cerrahisi: Lazer cerrahisiyle büyüyen prostat dokusu yok edilmekte ve prostat küçülmesi sağlanmaktadır.

Prostatın Transüretral İnsizyonu (TUIP): Bu yöntemle prostat dokusu çıkarılmamaktadır. Onun yerine, büyüyen prostat bezinin idrar yoluna baskı yapmasını engellemek için prostat bezinde birkaç küçük kesik yapılmaktadır. Böylece, kişi idrarını yapabilmektedir. (4)

 • İlaç Tedavisi

Prostat büyümesinin ortaya çıkardığı bazı belirtileri hafifletmek için ilaç tedavisinden yararlanılabilmektedir. Kullanılan iki temel ilaç grubu ise alfa blokerleri ve alfa redüktaz inhibitörleridir.

Alfa blokerler: Alfa bloker olan ilaçlar, mesane etrafındaki ve idrar yolundaki düz kasları gevşetmeye yardımcı olmaktadır.

İnhibitörler: İnhibitör grubuna dahil olan ilaçlar, erkek hormonu testosteronunun DHT’ye dönüşmesini durdurmaya yardımcı olmaktadır. Böylece, prostatın boyutu küçülmekte ve tıkanıklık ortadan kalmaktadır. (5)

Prostat İltihabı (Prostatit) Tedavisi

Prostatit tedavisi altta yatan nedenine ve prostatit türüne bağlı olarak değişmektedir. Bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle oluşmuşsa, antibiyotikler reçete edilmektedir. Prostatit hastalığının bütün türlerinde destekleyici bakıma, ihtiyaç duyulursa ağrı kontrolüne ve sağlık bakım uzmanının yakın takibine ihtiyaç duyulmaktadır. Bazı durumlarda, prostat iltihabı olan bazı bireylerin hastaneye kaldırılması gerekebilir. Tedavi yöntemleri aşağıdakileri içerebilir:

 • Antibiyotikler
 • Antiinflamatuar ilaçlar
 • Alfa blokerler
 • Sıcak oturma banyosu
 • Prostat masajı
 • Alkol, kafein ve baharatlı yiyeceklerden kaçınma
 • Yaşam tarzı değişiklikleri
 • Alternatif tedaviler
 • Akupunktur (6)

Prostatit ameliyatı, uzun süreli antibiyotik tedavisine yanıt vermeyen ve tekrarlanan idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan kronik bakteriyel prostatiti tedavi etmek için gerekli olabilmektedir. (7)

Prostat Kanseri Tedavisi

Prostat kanseri için uygulanacak olan tedavi, kanserin sadece prostat bezinde oluşmasına ya da vücudun diğer bölümlerine yayılmasına bağlı olarak şekillendirilmektedir. Diğer yandan, kanser olan hastanın yaşı ve genel sağlık durumunu da önemli bir kıstas oluşturmaktadır. En doğru ve etkili olabilecek tedavi için uzman bir doktor tarafından yönlendirilmelisiniz.

Eğer kanser yavaş bir şekilde büyüyorsa ve hasta için herhangi bir sorun yaratmıyorsa, doktor uygun tedavinin belirlenmesi için bir süre boyunca uygulanan düzenli kontrollerle hastanın durumunu gözlemlemeyi tercih edebilmektedir.

Prostat kanserinde uygulanabilecek bazı temel tedavi yöntemler şunlardır:

Prostat ameliyatı: Prostat kanseri söz konusu olduğunda, genellikle cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır. Cerrahi yöntemlerle tüm prostat ve bazı yakın dokular alınmaktadır.

Radyasyon tedavisi: Prostat kanseri için uygulanan radyasyon tedavisinde, amaç kanserli hücreleri öldürmek ve tümörleri küçültmektir.

Hormon tedavisi: Radyasyon tedavisi uygulanan prostat kanseri hastaların testosteron hormonu üretmesini durdurmak için ilaçlara başvurulabilmektedir. Genellikle, kanserin nüksetme riski olduğu takdirde uygun görülmektedir. (8)

Prostat İçin Hangi Doktora Gidilir?

Prostat hastalıkları için üroloji bölümüne başvurulmaktadır. (9)

Prostat Nedir?

Prostat erkeklerde bulunan bir bezdir ve bu bezin içi sperm üretiminin sağlandığı bir sıvı ile doludur. İdrarın mesaneden ve vücuttan uzak tutulmasını da sağlamaktadır. Sağlıklı ve genç erkeklerde ortalama olarak ceviz büyüklüğünde olan prostat kendi başına bir hastalık değildir. Prostat halk arasında prostat bezi hastalıkları için kullanılan ortak bir isimdir. (10)

Detaylı bilgi almak için bakınız: prostat nedir

Prostat Belirtileri

Prostat başlangıcında ya da diğer bir deyişle prostat hastalıklarının başlangıcında, nedenine bağlı olarak belirtiler görülebilmekte ya da herhangi bir belirti hissedilememektedir.

Prostat nasıl anlaşılır? Prostat hastalıkları durumunda yaşanabilecek ortak belirtiler arasında ise idrar akışı problemleri, sık idrara çıkma dürtüsü, ağrılı idrara çıkma ve üretradan gelen kan bulunmaktadır. (11)

Prostat belirtileri için tıklayın

Prostat Nedenleri

Prostat neden olur? Daha önce de belirtildiği üzere, prostat bir hastalık değil, erkek vücudunda bulunan ve üreme sürecinde rolü bulunan bir bezdir. Genellikle, ortak bir tanımlama olarak kullanılan prostat çoğu zaman, prostat büyümesi, prostat iltihabı ve prostat kanseri gibi prostat hastalıklarını işaret etmektedir. (12)

Prostat nedenleri hakkında geniş makalemize göz atabilirsiniz

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)