Pu erh çayının faydaları nelerdir?


Pu erh çay yapraklarından ve camellia sinensis bitkisinin saplarından yapılmaktadır. Bu çay yeşil, oolong, siyah çay yapmak için kullanılan bitkinin aynısı olan bitkidir. Aynı kaynak tesisi kullanılmasına rağmen, farklı çaylar, farklı süreçler kullanılarak yapılır. Yeşil çay fermente değildir, siyah çay tam fermente edilir, oolong çayı kısmen fermente edilir, pu erh çayı ise post-fermente olarak kabul edilir. Bu da pu erh çayının işlenmesinin hem yüksek nem altında fermantasyon edildiği hem de daha uzun süreli depolandığı anlamına gelmektedir. Uzun bir süre boyunca bekletildikten sonra pu erh çayının daha iyi tadı olması beklenir. Ancak, aynı zamanda küf ve bakterinin bazen uzun yaşlanma sürecinde çaya saldırmasıyla küf kokusu veya bayat tat alabilirsiniz. Pu erh çay başta Çin’in güneybatı kesiminde, Yunnan bölgesinde üretilmektedir. Aynı zamanda Tayvan’da da popülerlik kazanmıştır. Pu erh çay ilaç olarak kullanılmaktadır. (1)

Pu erh çayının sağlığa faydaları

Pu erh çayının sağlığa faydaları

Pu erh çayı B1, B2 vitaminleri C ve E, potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, alüminyum, lisin, arginin, histidin ve sistin, linoleik ve linolenik asit ve eser miktarda çinko, sodyum, nikel, demir, berilyum, sülfür ve florürler içermektedir. (2)

Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur: Pu erh çayının sağlığa olan faydalarıyla ilgili son çalışmalarda şaşırtıcı bir keşif yapılmıştır; Pu erh çayının mikrobiyal yaşlanma etkisi az miktarda lovastatin ve doğal statin üretilmesine neden olabilmektedir. Sentetik bir formda, lovastin yaygın olarak yüksek kolesterol rahatsızlığını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Yapılan ek çalışmalarda, pu erh çayının uygun miktarlarda uzun süreli kullanımı LDL kolesterol (kötü kolesterol) seviyelerini düşürmekte ve HDL seviyelerini (iyi kolesterol) artırmakta olduğu ortaya çıkmıştır. Böyle yüksek kolesterol gibi tıbbi bir durum varsa, doktorunuza danışın ve tedavi yönergeleri takip etmeye özen gösterin.

Vücudu temizlemeye yardımcı olur: Geleneksel Çin şifalı bitkiler tıbbında, pu-erh çayının dalak ve mide temizliğine yardımcı, kan temizleyici ve sindirim için yararlı olduğu düşünülmektedir. Bazı sağlıklı gıdalar bile, asitleri ve diğer serbest radikalleri içermekte; zamanla vücutta birikebilmektedir. Pu erh çayının faydalarından biri bu zararlı toksinleri vücuttan ve kandan temizlemesidir. Pu erh fermantasyon işleminde üretilen mikro organizmalar ve eşsiz basit şekerlerin daha sağlıklı bir durum oluşturmak için kandaki toksinlere saldırdığı gözlemlenmiştir. (3)

Düzgün ve uygun kan dolaşımını destekler: Pu erh çay kolesterol düşürücü etkilerini aynı zamanda düzgün kan dolaşımına neden olabilmektedir. Kanın vücutta uygun sirküle edilmesi çok önemlidir. Kan tüm en uygun işleyiş için vücut üzerinde oksijeni taşır. Vücudun farklı organları ve parçaları ihtiyaç duydukları oksijeni doğru miktarda alırsa, daha verimli çalışacaktır. Bu yüksek enerji düzeyleri ve genel sağlık için olumlu etkiye neden olacaktır. Bu aynı zamanda, organ arızalarını ve düzensizlikleri engelleyecektir. Eğer besin programınıza pu erh çay eklerseniz, tamamen sağlıklı olmak istiyorsanız bunun önemli faydası olacaktır. (4)

Sindirime destek olur: Pu erh çayı ağır ya da yağlı yemekten sonra içmek için mükemmel bir çaydır. Pu erh çayının içerdiği antioksidanlar metabolizmayı hızlandırarak ve aşırı asitliği eriterek, sindirime yardımcı olmaktadır. Yani yemeklerden sonra biraz acı eğiliminiz varsa, sindirmek ve hafif hissetmenize yardımcı olmak için bir fincan pu erh çayı ideal olacaktır.

Güçlü bir kalp için yardımcı olur: Pu erh çayının inanılmaz faydaların biri de serbest radikallerle savaşmasıdır. Böylece kalp damar hastalıkları riskini azaltmakta ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olmaktadır. Kalbimiz çok değerlidir ve pu erh çayı içmek onu korumak için harika bir yoldur. Eğer kan basıncı ve kan şekeri düzeylerini düşürmek istiyorsanız, bu güçlü pot-fermente çayı içmeyi deneyebilirsiniz. (5)

Kanserle savaşmaya destek olur: Pu erh çayını antioksidan açısından zengin kılan, camellia sinensis bitkisinin yapraklarındaki kaynaklardır. Bu pu erh çayının kansere karşı vücudun mücadele etmesine yardımcı olduğuna inanılan özel bir antioksidan bileşim olan kateşin açısından zengin olduğu anlamına gelmektedir. Yeşil pu-erh çeşidi olarak bilinen pu-erh çayının az işlenmiş hali çeşitli kateşinler açısından en yüksek olanıdır. Pu erh çayındaki kateşinlerinin vücuda destek olmak için kanser hücrelerinin engellenmesinden sorumlu olduğuna inanılmaktadır. (6)

Kilo kontrolüne yardımcı olur: Pu erh çayının içerdiği kateşinler, kafein ve theanin bileşikler kilo kaybını düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Bu maddeler, pu erh çayı obezite karşıtı özellikleri açısından kilo sorunu olan vücudun düzenlenmesinde diğer çay türlerine göre daha büyük oranda yardımcı olduğu, bir araştırmada ortaya konmuştur.

Yağ asidi sentezini engellemeye yardımcı olur: Pu erh çayı, vücuttaki obezite ve kansere neden yağlı asit sintaz (FAS) durumunu engelleme yeteneğine sahiptir. Araştırmalar, bu enzimin yüksek miktarlarda obezite olasılığının aynı zamanda kanser ile ilgili bozuklukların düzeltilmesinden sorumlu olduğunu göstermiştir. Pu erh çayı özellikle hem düşük glisemik indeks diyete ilave bir anti-kanser madde olarak, hem de bir ağırlık kontrol maddesi olarak hizmet verdiği söylenmektedir. (7)

Diş sağlığını destekler: Pu-erh çayı diş çürümelerine neden olduğu bilinmekte olan bakterileri öldürür. Bu nedenle, sadece ağız içinde olan bakterileri öldürmekle kalmaz, aynı zamanda tüm gün boyunca diş sağlığınızı sağlıklı tutabilirsiniz. Pu erh çayının barındığı kateşinler bakteri oluşumunu durdurmakta ve böylece diş sağlığını korumaktadır.

Zihinsel aktiviteyi artırmayı sağlar: Pu-erh çayının kişiyi geçici olarak zihinsel açısından daha aktif hale getirmesi mümkündür. Beyindeki nöronların ateşlemesini engelleyen bir nörotransmitter kafein seviyeleri nedeniyle devre dışı bırakılabilir. Bu durum beyin fonksiyonlarının geliştirilmesini mümkün kılmaya neden olur. En azından, kafeinin geçici olarak zihinsel uyanıklığı artırdığı kabul edilmektedir. Sonuç olarak, uyuşuklukla savaşması nedeniyle pu erh çayı tavsiye edilmektedir. (8)

Pu erh çayı tarifi

Pu erh çayının hazırlanışı

 • Bu çayı hazırlamak için su ile çay yapraklarını demlemek yeterli olacaktır. Kaynamış suyu yaprakların üzerine dökün ve karıştırın.
 • Sadece 10 saniye sonra yapraklar suyu çekmiş olacaktır. O kadar kapağı açın.
 • İlk suyu atın ve yeni sıcak suyu ekleyin. En az 2 ile 5 dakika arasında demlenmesine izin verin.

Çayı ne kadar kullanabileceğiniz tamamen çay yapraklarının kalitesine bağlıdır. Yüksek kalite çay yaprağı alırsanız, çay yapımı için yaprakları birkaç kez daha kullanabilirsiniz.

Eğer ağır bir kahve tiryakisi iseniz, daha uzun ıslatma pu erh çayına kahveye benzer zengin bir dünyevi lezzet verir. (9)

Sütlü pu erh çayı tarifi

 • 3 su bardağı (750 ml) süt
 • 75 g kurutulmuş portakal kabuğu veya 1 çubuk tarçın
 • 1/4 su bardağı (60 ml) anason
 • 2 çorba kaşığı (30 mL) karanfil
 • 2 poşet pu erh çayı ya da 1 çay kaşığı (5 ml) p erh çay yaprakları
 • Tatlandırmak için esmer şeker

Orta boy tencerede, orta ateşte kaynatın süt ve diğer üç malzemeyi kaynatın. Çayı ekleyin ve ateşi biraz kısın. 5 dakika pişirin.

Ateşi kapatın ve bir çay süzgeci kullanarak çayı bardağa dökün. Tatlandırmak için kahverengi şeker ile servis edin. (10)

Serinletici soğuk pu erh çayı tarifi

 • 2 litre temiz su
 • 30g esmer şeker
 • 1 yemek kaşığı pu erh çayı
 • Servis için buz küpleri

Bir tencerede su kaynatın ve sonra kahverengi şekeri ekleyin. Eriyene kadar karıştırın.

Eğer tercih ederseniz, pu erh çayını sıcak suya bırakıp yıkayın ve pota yapraklarını alın. Daha sonra suya ekleyin ve 1 dakika pişirin. Kapağını kapatın 4-6 dakika demleyin.

Çaydaki yaprakları ayıkladıktan sonra buzdolabına koyup soğutun.

Buz küpleriyle beraber servis edebilirsiniz. (11)

Pu erh çayının zararları

Hamilelikte ve emzirme döneminde pu erh çayı tüketimi: Hamile veya emziriyorsanız, küçük miktarlarda pu erh çay muhtemelen zararlı değildir. Ancak, bir gün içinde pu erh çayını 2 bardaktan fazla tüketmeyin. Çok fazla kafein bebeğe düşük, prematüre doğum, düşük doğum ağırlığı nedeniyle zarar verebilir.

Eğer emzirme dönemindeyseniz, pu erh çayı denetimi önemlidir. Kafein anne sütüne geçer, bu nedenle emziren anneler tarafından kafein alınımı izlenmelidir. Büyük miktarlarda kafein emzirme döneminde güvenli sayılmamaktadır. Kafein anne sütüyle beslenen bebeklerde uyku bozuklukları, sinirlilik, ve artan bağırsak aktivitesini neden olabilir.

Çocuklar: Pu erh çay yaygın olarak yiyecek ve içeceklerde bulunan miktarlarla tüketildiğinde çocuklarda güvenli olabilmektedir.

Anksiyete bozuklukları: Pu erh çayının kafein içeriği bu durumu kötü hale getirebilir.

Kanama bozuklukları: Pu erh çayının kafein içeriği nedeniyle kötü kanama bozukluklarına neden olabilmesi endişe vardır. Eğer bir kanama bozukluğu varsa pu erh çayını dikkatli kullanın.

Kalp rahatsızlıkları: Pu erh çayının içerdiği kafein bazı kişilerde düzensiz kalp atışına neden olabilir. Eğer bir kalp rahatsızlığı varsa pu erh çayını dikkatli kullanın.

Diyabet: Bazı araştırmalar kafeinin vücudun şekeri kullanma şeklini etkileyebileceği ve diyabeti kötü hale getirebileceğini düşündürmektedir. Ama henüz pu erh çayı gibi kafein içeren otlar ve içeceklerin etkisi üzerine çalışılmamıştır. Şeker hastası iseniz, pu erh çayını dikkatli kullanın.

İshal: Pu erh çay kafein içerir. Özellikle büyük miktarlarda alınan pu erh çayı kafein nedeniyle ishali daha da kötüleştirebilir.

İrritabl bağırsak sendromu (IBS): Pu erh çay kafein içerir. Özellikle büyük miktarlarda alınan pu erh çay kafein nedeniyle ishali kötüleştirebilir ve IBS belirtilerini kötüleştirebilir.

Glokom adı verilen bir göz bozukluğu: Pu erh çayındaki kafein göz içi basıncını artırır. Artış 30 dakika içinde gerçekleşir ve pu erh çayını içtikten sonra en az 90 dakika sürer.

Yüksek tansiyon: Pu erh çay kafein içermesi nedeniyle yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncını artırabilir. Ancak, bu etki düzenli kafein kullanan kişilerde daha az olabilir.

Zayıf kemikler (osteoporoz): Pu erh çayı kafein içermesi nedeniyle kalsiyum miktarını idrar yolu ile dışarı atılabilir. Eğer osteoporoz veya düşük kemik yoğunluğu varsa, kafein günde en az 300 mg (yaklaşık 2-3 bardak) ile sınırlı olmalıdır. (12)

Tavsiyeler

Genel olarak, bildiğiniz gibi her vücudun verdiği tepkiler birbirinden farklıdır. Bu nedenle herhangi bir besin takviyesi almadan önce bir sağlık kuruluşu ile konuşmak her zaman gereklidir. Pu erh çayı günlük tüketim için uygun bir çaydır. Günde 2-3 bardak içerek besin programınıza dâhil edebilirsiniz. (13)