Rahim Kanseri Belirtileri


Rahim kanseri nasıl anlaşılır? Rahim kanseri başlangıcında en sık görülen belirti regl dönemlerinde ya da regl dönemleri dışında oluşan anormal vajinal kanamalardır.

Anormal kanamalar şu şekilde gerçekleşebilmektedir:

 • Menopoz sonrası vajinal kanama
 • Alışılmadık derecede ağır olan veya dönemler arasında olan kanama
 • Vajinal akıntı (1)

Anormal Vajinal Kanama

Rahim kanseri teşhisi konan hastaların yaklaşık olarak %90’ından fazlası düzensiz vajinal kanamalar yaşamaktadır. Hasta özellikle menopoza girdikten sonra bunu yaşıyorsa, kayda değer bir belirti olarak görülmektedir. Henüz menopoza girmemiş olan diğer hastalarda ise regl dönemlerinde ağır kanamalar veya cinsel ilişki sırasında kanama yaşanabilmektedir.

Kanlı Akıntı

Kanlı, koyu veya kokulu olan akıntı genellikle herhangi bir enfeksiyonun ilk belirtisidir. Ancak bazen, servikal veya endometriyum kanseri için bir haberci olabilmektedir. (2)

Rahim kanserinin ortak belirtileri arasında yer alan düzensiz vajinal kanama, aynı zamanda diğer pek çok sağlık durumunun da bir belirtisi olabilmektedir. Rahim kanseri dışındaki diğer nedenler şunlardır:

 • Endometriyozis (çikolata kisti)
 • Miyomlar
 • Rahim astarının kalınlaşması (endometriyal hiperplazi)
 • Rahim astarında büyüme (polipler)

Bazen altta yatan herhangi bir neden olmadan da kanama olabilmektedir. Bu durum işlevsiz uterin kanama olarak adlandırılmaktadır.

Düzensiz kanaması bulunan kadınların sadece çok azında kanamaların nedeni rahim kanseri olarak belirlenmektedir. (3)

Rahim kanserinin daha az görülen belirtileri arasında ise şunlar bulunmaktadır:

 • İdrarda kan görme (hematüri)
 • Düşük kırmızı kan hücresi seviyesi (anemi)
 • Yüksek trombosit sayısı (trombositoz)
 • Yüksek kan şekeri seviyesi

Doktorunuz, muayene sırasında rahminizin normalden daha büyük olduğunu veya karnınızda ya da pelvisinizde bir kitle (yumru) olduğunu hissedebilir. (4)

Menopoz sonrasında vajinal kanamalar yaşıyorsanız ya da cinsel ilişki sırasında ya sonrasında kanama oluyorsa, bir doktora başvurmalısınız.

Menopozdan sonra devam eden kanama vakalarının 10’da 1’inde rahim kanseri teşhis edilmektedir. Bu demek oluyor ki, bütün kanamalar kesinlikle rahim kanserini işaret etmemektedir. (5)

Rahim Kanseri Çeşitleri

Rahim kanserinin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Kanser uzmanları tarafından rahim kanserinin çeşidi tespit edilebilmektedir. Bu durumda da, kanserin durumu ve seyri hakkında daha fazla bilgi almak ve en uygun tedaviyi uygulamak mümkün olabilmektedir.

Rahim bölgesinin farklı yerlerinde gelişen tümöre bağlı olarak, rahim kanseri ikiye ayrılmaktadır:

 • Endometrium kanseri: Endometrium kanseri, endometriyum adı verilen rahmin iç kısmında gelişmektedir. Rahim kanseri vakalarının yaklaşık olarak % 95’inden fazlasını endometrium kanseri oluşturmaktadır.
 • Rahim sarkomu: Rahim sarkomu ise daha nadir bir rahim kanseri çeşididir ve uterusun kasları veya diğer dokularında meydana gelmektedir.

Rahim ağzı kanseri, rahim boynunun alt kısmında gelişmektedir, bu nedenle de bir rahim kanseri çeşidi değildir. (6)

Rahim Kanseri Nedir?

Rahim ya da diğer adıyla uterus, hamile kalındığı bebeğin içinde büyüdüğü yerdir. Faklı tiplerde rahim kanseri çeşitleri bulunmaktadır, ancak en yaygın olanı endometriyal kanserdir. Endometriyal kanser rahmin astarında oluşmaya başlamaktadır. (7)

Rahim kanseri nedir? Daha ayrıntılı konumuzu inceleyebilirsiniz

Rahim Kanseri Nedenleri

Rahim kanseri neden olur? Rahim kanseri, rahimde bulunan hücrelerin anormal ve kontrol dışı bir şekilde büyümeye başlaması sonucunda oluşmaktadır. Bu sürece neyin neden olduğu tam olarak bilinememektedir, ancak yaş, östrojen seviyesi, aşırı kilo ve obezite, kanser geçmişi ve tedavisi gibi pek çok risk faktörünün bir rolü olabileceği düşünülmektedir. (8)

Rahim kanseri nedenleri hakkında geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Rahim Kanseri Tedavisi

Rahim kanseri nasıl geçer? Rahim kanserinde uygulanan temel tedavi yöntemi rahim kanseri ameliyatıdır. Diğer seçenekler arasında ise radyasyon tedavisi, kemoterapi ve hormon tedavisi bulunmaktadır. Bazı durumlarda bunların bir kombinasyonu kullanılmaktadır. Rahim kanseri tedavisi kanserin tipi, aşaması ve hastanın genel sağlık durumuna göre şekillendirilmektedir. (9)

Rahim kanseri tedavisi ayrıntılı bilgi için

Rahim Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Rahim kanseri tanısı ve tedavisi için jinekoloji, tıbbi onkoloji ve radyasyon onkolojisi bölümlerine başvurulmaktadır. (10)

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)