Rahim Kanseri Nedenleri


Rahim kanseri neden olur? Rahim kanseri rahimde bulunan hücrelerin değişime uğrayarak anormal ve kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başlaması sonucunda oluşmaktadır. Hızla büyüyen hücreler birikerek tümörü oluşturmaktadır. Bu sürecin neden meydana geldiği tam olarak bilinememektedir. Ancak, pek çok risk faktörünün bir rolü olduğu düşünülmektedir. (1)

Rahim kanseri risk faktörleri şöyle sıralanmaktadır:

Yaş

Yaş arttıkça rahim kanserine yakalanma riski de artmaktadır. Rahim kanseri olan kadınların çoğu menopoz dönemindedir. Ortalama yaş aralığı ise 40 ila 74 arasındadır. (2)

Östrojen Hormonu

Östrojen bir kadın hormonudur. Menstrüel dönemleri düzenlemektedir. Progesteron adı verilen başka bir kadın hormonu ile birlikte kadın üreme döngüsünün kontrolünü sağlamaktadır.

Menopozdan sonra yumurtalık hormon üretmeyi durdurmaktadır, ancak vücut az miktarda östrojen yapmaya devam etmektedir. Bu durumda yağ hücreleri de östrojen yapmaktadır.

Östrojen, rahimdeki hücrelere bölünerek mevcut dengeyi bozmaktadır. Östrojen miktarı arttıkça da rahim kanseri riski artmaktadır. (3)

Aşırı Kilo ya da Obezite

Aşırı kilolu veya obez olmak, rahim kanserine yakalanma riski artırabilen bir diğer faktördür. Yapılan çalışmalara göre, çok fazla kilolu ya da obez olan kadınlar, sağlıklı ağırlığa sahip kadınlardan daha fazla rahim kanseri geliştirmektedir.

Aşırı kilo ile rahim kanseri arasındaki bağlantı şöyle açıklanabilmektedir:

Östrojenin artması: Aşırı kilosu olan kadınlarda östrojen seviyesi de artmaktadır. Yağ hücreleri hormonları östrojene dönüştürmeye başlamaktadır. Bu nedenle, vücut ağırlığı ne kadar fazla ise östrojen de o kadar üretilmektedir. Östrojen hormonu rahim duvarını oluşturmaktadır. Daha fazla östrojen hormonu ise daha fazla hücre üretildiği anlamına gelmektedir. (4)

İnsülinin artması: Aşırı kilo ve rahim kanseri arasındaki bir diğer bağlantı ise insülin seviyeleridir. İnsülin tüketilen gıdalardan enerji üretilmesine ve kullanılmasına yardımcı olmaktadır. Aşırı kilolu insanlarda insülin direnci gelişebilmektedir. Bu durumda, vücut tarafından doğru şekilde kullanılamamaktadır.

Vücuttaki artan insülin seviyeleri rahim kanseri riskini de artırabilmektedir. İnsülin rahim duvarının çok daha hızlı bir şekilde bölünmesine yol açmaktadır, bu da kanserli hücrelerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. (5)

Diyet ve Alkol

Diyet tercihlerinin rahim kanseri üzerinde bir etkisinin olabileceği düşünülmektedir. Yine de, belirli bir diyetin rahim kanserine yol açabileceğini söylemek mümkün değildir. Bununla birlikte, ne kadar sağlıklı bir diyet tercih edilirse, rahim kanserine yakalanma riski de o kadar azalmaktadır.

Diğer yandan, aşırı kahve ve alkol tüketiminin diğer kanser çeşitlerinde olduğu gibi rahim kanserinde de bir risk oluşturulabileceği söylenmektedir. (6)

Çocuk Sahibi Olmak

Yapılan çalışmalara göre, çocuk sahibi olmak rahim kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır.

Hamilelik sırasında östrojen hormonu seviyeleri düşmekte ancak progesteron seviyeleri yükselmektedir. Adet döngüsü sırasında vücutta progesteron olmayan östrojen bulunmaktadır. Buna karşılanmamış östrojen denmektedir. Karşılıksız östrojen rahim kanseri riskini artırmaktadır, ancak hamilelik sırasında bu durum engellenmektedir. (7)

Menstrüasyon Öyküsü

Menstrüel dönemler ve rahim kanseri arasında bir bağlantı olabilmektedir. Nedeni ise menstrüel dönemlerin tamamen östrojen seviyeleriyle kontrol edilmesidir. Bunun bir sonucu olarak, genç bir yaşta regl olmaya başlamak ve geç bir yaşta menopoza girmek rahim kanseri riskini artırabilmektedir.

Endometriyal Hiperplazi

Endometriyal hiperplazi, iyi huylu rahim içi kalınlaşmasıdır. Ancak, kalınlaşan hücreler anormal bir şekilde bunu yapıyorsa, rahim kanseri gelişme riski de artabilmektedir.

Endometrial hiperplazi belirtileri arasında ağır dönemler, dönemler arasında kanama ve menopoz sonrasında oluşan kanamalar bulunmaktadır. (8)

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromlu hormon dengesizliğine yol açmaktadır. Bu da, regl dönemlerinin düzensiz bir hale gelmesi neden olmaktadır. Sonuç olarak, rahim kanserine yakalanma riski artırabilmektedir. Artışın nedeni belirsizdir ancak muhtemelen hormon dengesizliği ile bağlantılıdır.

Polikistik over sendromu ayrıca, aşırı kilolu ve tip 2 diyabet olmak üzere insülin direnci ile de ilişkili bir durumdur. Bunlar zaten daha önce de belirtildiği üzere, rahim kanseri için risk faktörleridir.

Ailede Kanser Öyküsü

Yapılan çalışmalara göre, ailesinde rahim kanseri bulunan kadınların rahim kanserine yakalanma riski artabilmektedir. Diğer yandan, bu sadece rahim kanseriyle sınırlı kalmayabilmektedir. Ailede bağırsak kanseri öyküsü olması da bir kıstas olabilmektedir. (9)

Kanser Geçmişi

Geçmişte meme ya da yumurtalık kanseri geçirmiş olmak, gelecekte rahim kanseri geliştirme riskini artırabilmektedir. Bu durum bazen yaşam tarzı veya çevresel faktörler nedeniyle tetiklenebilmektedir.

Bir ortalama yapmak gerekirse, geçmişte meme kanseri geçirmiş olan kadınların aşırı kilolu kadınlara oranla rahim kanserine yakalanma riski daha yüksektir. Bu durum kanser tedavisinde kullanılan tamoksifen ilacına bağlı olabilmektedir. (10)

Tamoksifen

Tamoksifen, meme kanserini tedavi etmek için kullanılan hormon terapisidir. Ancak, rahim içinde östrojen gibi davranabileceği için rahim kanseri riskini yükseltebileceği düşünülmektedir.

Diyabet

Yapılan çalışmalara göre, hem Tip 1 hem de Tip 2 diyabet rahim kanseri riskini artırabilmektedir. Diyabet hastalığı genellikle aşırı kilo ile ilişkilidir.

Fiziksel Aktivite Azlığı

Düzenli fiziksel aktivite içinde olmak hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı desteklemeye yardımcı olmaktadır. Fiziksel açıdan aktif olmayan kadınların kilo problemi yaşaması da olağandır. Fiziksel aktivite aynı zamanda östrojen ve insülin gibi hormonları da kontrol altına almaktadır. (11)

Rahim Kanseri Nedir?

Rahim ya da diğer adıyla uterus, hamile kalındığı bebeğin içinde büyüdüğü yerdir. Faklı tiplerde rahim kanseri çeşitleri bulunmaktadır, ancak en yaygın olanı endometriyal kanserdir. Endometriyal kanser rahmin astarında oluşmaya başlamaktadır. (12)

Rahim kanseri nedir? Daha geniş bilgi için

Rahim Kanseri Belirtileri

Rahim kanseri nasıl anlaşılır? Rahim kanseri başlangıcında, genellikle ilk fark edilen genellikle anormal vajina kanamasıdır. Anormal kanamalar genellikle, menopoz sonrasında, adet dönemleri arasında, düzensiz, ağır veya normalden uzun olan periyotlarda gerçekleşmektedir. (13)

Raim kanseri belirtileri hakkında geniş kapsamlı konumuza bakabilirsiniz

Rahim Kanseri Tedavisi

Rahim kanseri nasıl geçer? Rahim kanserinde uygulanan temel tedavi yöntemi rahim kanseri ameliyatıdır. Diğer seçenekler arasında ise radyasyon tedavisi, kemoterapi ve hormon tedavisi bulunmaktadır. Bazı durumlarda bunların bir kombinasyonu kullanılmaktadır. Rahim kanseri tedavisi kanserin tipi, aşaması ve hastanın genel sağlık durumuna göre şekillendirilmektedir. (14)

Rahim kanseri tedavisi daha ayrıntılı bilgiye göz atabilirsiniz

Rahim Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Rahim kanseri tanısı ve tedavisi için jinekoloji, tıbbi onkoloji ve radyasyon onkolojisi bölümlerine başvurulmaktadır. (15)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)