Rahim Kanseri Tedavisi


Rahim kanseri nasıl geçer? Rahim kanserini tedavi etmek için öncelikli olarak rahim kanserinin çeşidine, kanserin hangi evrede olduğuna, hastanın yaşına, genel sağlık durumuna ve kişisel tercihlerine dikkat edilmektedir. Sonrasında uygulanacak olan tedavi seçenekleri arasında ise ameliyat, hormon tedavisi, radyasyon tedavisi, kemoterapi ve palyatif bakım bulunmaktadır. (1)

Rahim kanseri tedavi seçenekleri daha ayrıntılı olarak şöyle sıralanmaktadır:

Rahim Kanseri Ameliyatı

En sık karşılaşılan rahim kanseri çeşidi olan endometriyal kanseri tedavi etmek için genellikle rahim ameliyatı önerilmektedir. Bu ameliyat sırasında rahim tamamen alınmaktadır. Histerektomi isimli bu cerrahi işlemle rahim dışında fallop tüpleri ve yumurtalıklar da çıkarılmaktadır. Histerektomi ameliyatından sonra çocuk sahibi olmak mümkün olmamaktadır.

Bununla birlikte, hemen hemen bütün kanser ameliyatlarında olduğu gibi, doktor uygun gördüğü takdirde rahim çevresindeki bir miktar sağlıklı dokuyu ve lenf bezlerini de alabilmektedir. (2)

Radyasyon Tedavisi

Kanserli hücreleri öldürmek için radyasyon tedavisi uygulanmaktadır. Bu işlem sırasında X ışınları ve protonlar gibi güçlü enerji ışınları tümöre doğru yönlendirilmektedir. Bazı hastalarda rahim ameliyatından sonra kullanılmaktadır, böylece kanserin nüksetme riski en aza indirilmektedir. Bununla birlikte, bazı hastalarda da tümörün küçülmesini sağlamak için rahim ameliyatından önce yapılmaktadır.

Diğer bir seçenek ise rahim kanserinin ameliyat edilecek kadar küçük olmamasıdır. İlerlemiş olan rahim kanseri vakalarında kanser nedeniyle oluşan ağrıların hafifletilmesi için radyasyon tedavisi uygulanabilmektedir. (3)

Radyasyon tedavisi şu şekillerde yapılabilmektedir:

  • Harici radyasyon: Radyasyon makinası harici olarak hastanın vücuduna yönlendirilmektedir. Hasta masa üzerinde uzanırken radyasyon makinası tümöre odaklanmaktadır.
  • İç radyasyon: Diğer bir seçenek için brakiterapi yani iç radyasyon tedavisidir. Bu durumda, ufak radyasyon dolu cihazlar kısa bir süre için vajinanın içine yerleştirilmektedir. (4)

Hormon Tedavisi

Vücuttaki hormon seviyelerine etki etmesi için hormon tedavisi uygulanabilmektedir. Bu tedavi yöntemi genellikle rahim dışına yayılmış olan ileri seviye rahim kanseri vakaları için düşünülmektedir.

Hormon tedavisi seçenekleri şunlar olabilmektedir:

Progesteronu artırmak: Vücuttaki progesteron seviyelerini artırmak için hormon tedavisi yapılabilmektedir. Bir çeşit yapay progesteron hormonu kullanılarak kanser hücrelerinin hızla büyümesi durdurulmaktadır.

Östrojeni azaltmak: Rahim kanseri nedenleri arasında görülen vücuttaki yüksek seviye östrojen seviyelerini azaltmak için hormon ilaçları alınabilmektedir. Böylece vücudun östrojeni kullanma kabiliyeti de azalmaktadır. (5)

Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücrelerinin öldürmesini ve büyümesini yavaşlatması için kullanılan ilaçları içeren yaygın bir kanser tedavisi yöntemidir. Rahim kanseri sırasında kemoterapi içerikli ilaçlar ya da bu ilaçların bir kombinasyonu verilebilmektedir.

Kemoterapi ilaçları damar yoluyla ya da ağız yoluyla alınabilmektedir. Kan dolaşımına giren kemoterapi ilaçları kanserli hücreleri bırakarak onları öldürmektedir. Genellikle, kanser rahim dışında yayıldığında ve tekrarladığında önerilmektedir. (6)

Palyatif Bakım

Kanser gibi yaşamı tehdit eden hastalıklar durumunda palyatif bakım uygulanmaktadır. Palyatif bakım, hastalığın belirtilerini hafifletmeye odaklanan bir tedavi yöntemidir. Doktorlar, hemşireler ve diğer özel eğitimli profesyoneller tarafından hastaya ekstra destek sağlanmaktadır. Cerrahi yöntemler, kemoterapi ve radyasyon tedavisi gibi sert tedaviler sırasında da kullanılabilmektedir.

Palyatif bakım diğer uygun tedavilerle birlikte kullanıldığında, hasta kendisini daha iyi hissetmeye başlamaktadır. Böylece hastanın daha uzun süre yaşatılması da mümkün olabilmektedir. (7)

Rahim Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Rahim kanseri tanısı ve tedavisi için jinekoloji, tıbbi onkoloji ve radyasyon onkolojisi bölümlerine başvurulmaktadır. (8)

Rahim Kanseri Nedir?

Rahim ya da diğer adıyla uterus, hamile kalındığı bebeğin içinde büyüdüğü yerdir. Faklı tiplerde rahim kanseri çeşitleri bulunmaktadır, ancak en yaygın olanı endometriyal kanserdir. Endometriyal kanser rahmin astarında oluşmaya başlamaktadır. (9)

Rahim kanseri nedir? Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Rahim Kanseri Belirtileri

Rahim kanseri nasıl anlaşılır? Rahim kanseri başlangıcında, genellikle ilk fark edilen genellikle anormal vajina kanamasıdır. Anormal kanamalar genellikle, menopoz sonrasında, adet dönemleri arasında, düzensiz, ağır veya normalden uzun olan periyotlarda gerçekleşmektedir. (10)

Rahim kanseri belirtileri daha fazlası için

Rahim Kanseri Nedenleri

Rahim kanseri neden olur? Rahim kanseri, rahimde bulunan hücrelerin anormal ve kontrol dışı bir şekilde büyümeye başlaması sonucunda oluşmaktadır. Bu sürece neyin neden olduğu tam olarak bilinememektedir, ancak yaş, östrojen seviyesi, aşırı kilo ve obezite, kanser geçmişi ve tedavisi gibi pek çok risk faktörünün bir rolü olabileceği düşünülmektedir. (11)

Rahim kanseri nedenleri hakkında ayrıntılı makalemize göz atabilirsiniz

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)