Saç Dökülmesi Nedenleri


Saç dökülmesi neden olur? Saç dökülmesi ister kellik olsun ister gözle görülür derecede saç incelmesi olsun birçok farklı nedenden ötürü meydana gelebilir. Bazen saç dökülmesi, ele alınması gereken bir sağlık sorununun yan etkisidir ve sağlık sorunu düzgün bir şekilde tedavi edildiğinde durum kendiliğinden düzelir. Saç dökülmesi altta yatan nedenine bağlı olarak geçici veya kalıcı da olabilir. (1)

Tiroid Problemleri

Hipotiroidizm veya aşırı aktif tiroid ya da hipertiroidizm denilen düşük aktiviteli tiroid, saç dökülmesine neden olabilir çünkü bu durumda hormonlarda bir dengesizlik olacaktır. Hormonlar saç büyümesi de dâhil olmak üzere vücudun neredeyse her fonksiyonunu düzenlemeye yardımcı olur. Bu tiroid koşullarından herhangi birinin kontrol altına alınması için doğru tedaviyi almak hormonları da kontrol altına alacak, saç dökülmesini durduracak ve saçların büyümeye başlamasına izin verecektir. (2)

Hamilelik

Hormonal dengesizlikler saç dökülmesinin başlıca sebeplerinden biridir. Hamilelik sırasında hormonlarda değişmeler olmaktadır ve sonrasında hormon seviyelerinin normale dönmesi zaman alır, bu nedenle doğum sonrası annelerin saç dökülmesi yaşamaları oldukça olağandır. Bu tip saç dökülmesi genellikle bebeğin doğumundan yaklaşık üç ay sonrasında meydana gelir. Endişelenmeye gerek duyulacak bir durum söz konusu değildir, çünkü bu geçici bir durumdur. (3)

İlaç

Saç dökülmesi, ortak sağlık sorunları için alınan bazı ilaçların bir yan etkisidir. Kan inceltici ilaçlar, oral kontraseptifler, depresyon ilaçları, beta ve kalsiyum kanal blokerleri saç dökülmesine veya kelliğe neden olabilir. Çok fazla A vitamini ve vitamin A bazlı retinoid denilen ilaçlar da saç dökülmesine sebebiyet verebilir.

Kanser tedavisinde kullanılan bazı kemoterapi ilaçlarının, kanser hücrelerini yok etmek için çalıştıklarından saç dökülmesine neden olduğu da bilinmektedir. Saç dökülmesine neden olan herhangi bir ilacı almayı bıraktığınızda saç genellikle tekrar büyümeye başlamaktadır. (4)

Farklı Alopesi Türleri

Alopesi saç dökülmesi için kullanılan tıbbi bir terimdir ve iki ana türü bulunmaktadır. Bunlar alopesi areata ve androjenik (androjenetik) alopesi olarak bilinmektedir. Alopesi saç derisinde veya tüm vücutta bulunan kılların dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesine, saç dökülmesi yamalarına, bazı kelliklere ya da toplam kelliklere neden olabilir. Aynı zamanda kalıcı ya da geçici de olabilir. Bu durumun genetik de dâhil olmak üzere çeşitli nedenleri bulunmaktadır. (5)

Fiziksel Travma

Vücudunuz ciddi fiziksel stres altındaysa, bu durum saç büyümesi döngüsünü bozulabilir ve saç dökülmesine yol açabilir, genellikle de saçlarda incelme meydana gelir. Ciddi bir kaza geçirme, ameliyat geçirme, yanıklar yaşama veya çok hasta olma gibi herhangi bir şok da saç köklerini şok edebilir ve saç dökülmesine neden olabilir. (6)

Duygusal Stres

Duygusal stres vücudun doğal ve normal olan döngüsünü bozabilmektedir. Bu durumda saç yapısının doğal dengesinde de değişmeler olabilmektedir. Önemli duygusal dalgalanmalar geçici saç dökülmesine neden olabilir, ancak stres kontrol altına alındığında, normal tüy artışı genellikle geri gelmektedir. (7)

Besin Yetersizliği

Sağlıklı bir beslenme programınız varsa, protein gibi gerekli vitamin ve besinler vücudunuza temin edilmektedir. Gerekli besinler alındığında tüm organların ve iç sistemlerin gerektiği gibi çalışması sağlanır. Beslenme yetersizliği olduktan ya da ciddi şekilde kısıtlayıcı bir diyet uygulandıktan sonra saç dökülmesi ve kellik meydana gelebilmektedir. (8)

Aşırı Saç Bakımı

Şık bir saç modeli yaratmak saç dökülmesi ve saç incelmesi ile sonuçlanabilecek hasarlara ve kırılmalara neden olabilmektedir. Şampuanları, fön makinelerini, saç maşalarını çok sık kullanmak saçları kurutmakta ve kırılmalarına sebebiyet vermektedir. Kafa derisinin aşırı derecede ısıya maruz kalması ya da tahriş olması saç dökülmesine yol açabilmektedir. (9)

Enfeksiyonlar

Bir takım enfeksiyonlar ve hastalıklar saç dökülmesine neden olabilir. Yüksek ateş, mantar cilt enfeksiyonu ve frengi gibi bakteriyel enfeksiyonlara neden olan bir enfeksiyon saç dökülmesinden veya saç incelmesinden de sorumlu olabilir. Altta yatan enfeksiyonu tedavi etmek saç büyümesini iyileştirebilir ve gelecekte saç dökülmesini önleyebilir. (10)

Otoimmün Hastalıklar

Alopesi areata genellikle bir otoimmün hastalık ile ilişkilidir, bu nedenle saç dökülmesinin bazı biçimlerinin bu tıbbi durumlardan birinin neden olabileceği veya en azından bir şekilde bununla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Diyabet ve lupus, saç dökülmesine neden olabilen iki otoimmün hastalıktır. Bu saç dökülmesi her zaman geri döndürülemez bazen kalıcı da olabilir. (11)

Saç Dökülmesi Nedir?

Herkes her gün saç dökmektedir. Günde 100 tel kaybetmek normal olarak karşılanmaktadır. Ancak ailenizde saç dökülmesi varsa, daha fazla saç kaybetme riskiniz artmaktadır. Bu tür saç dökülmesi özellikle erkeklerde daha sık görülmektedir. Kadınlar da ise kafa tepesindeki saçların seyrelmesi daha olasıdır. Hemen hemen herkes 50 yaşından sonra saç dökülme problemi yaşamaktadır.

Saç dökülmesi oldukça yaygın yaşanan bir problemdir, ancak özellikle ruhsal olarak kişiyi oldukça negatif bir yönde etkileyebilmektedir. Bununla birlikte, saç dökülmesini önlemenin ve tedavi etmenin birçok yöntemi bulunmaktadır. (12)

Detaylı bilgi almak için bakınız: sinüzit belirtileri

Saç Dökülmesi Belirtileri

Saç dökülmesi nasıl anlaşılır? Saç dökülmesi başlangıcı ve ilerleyişi şu belirtileri içerebilmektedir:

  • Saç derisindeki aşırı saç dökülmesi (günde 150’den fazla saç teli)
  • Baş dışında, vücudun diğer bölgelerindeki saç dökülmesi
  • Özellikle saç derisindekiler olmak üzere kılların incelmesi
  • Açılan saç çizgisi
  • Dökülen saçların oluşturduğu yamalar
  • Alınla saçların birleştiği noktada ve baş tepesindeki saçların dökülmesi
  • Yastıkta saç kümeleri görme
  • Kafadaki tüm saçların tamamen dökülmesi
  • Tüm vücudun tüm kılların tamamen kaybedilmesi
  • Saçı yıkarken saçların dökülmesi (13)

Saç dökülmesi belirtileri fazlası için tıklayınız

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmesi nasıl geçer? Saç dökülmesinin nedenine bağlı olarak pek çok tedavisi bulunmaktadır. Bir ilaç saç dökülmesine neden oluyorsa, doktorunuz farklı bir ilaç reçete edebilir. Bir enfeksiyonu tanımak ve tedavi etmek de saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olabilir. Hormon dengesizliğinin kontrol altına alınması, daha fazla saç dökülmesini önleyebilir.

Diğer yandan, ilaçlarla uygulanan tedavi de genel kelliğin gelişimini yavaşlatmaya veya önlemeye yardımcı olabilir. Bu ilaçlar genellikle kafa derisine topikal olarak uygulanmaktadır. Hem erkek hem de kadınlar kullanabilir. Hap formunda bulunan ilaçlar da mevcuttur ancak bunların işe yarayıp yaramadığını anlamak için 6 ay kadar bir zamana ihtiyaç duyulabilir. (14)

Saç Dökülmesi Ameliyatı

Saç nakli sırasında cerrahi işlem kullanılabilmektedir. Bu işlemde kafa derisinin arkasından alınan sağlıklı saçlar saç dökülmesinin yoğun olduğu kafa derisine yerleştirilmektedir. (15)

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Saç dökülmesi teşhisi ve tedavisi için aile hekimleri, iç hastalıkları uzmanları ve dermatologlar yardımcı olabilmektedir. Saç nakli ameliyatları için dermatologlara ve plastik cerrahlara başvurabilirsiniz. (16)

Saç dökülmesi tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.