İçindekiler ▾

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir


Aşırı stres, kozmetik ürünlerinin yanlış kullanımı, mevsim geçişleri gibi faktörler saç dökülmesine neden olan etmenler arasındadır. Saç dökülmesinden şikâyet edenlerin genel olarak erkekler olarak bilinmesi, son yıllarda kadınların da şikâyetlerinin artmasıyla beraber geçmişte kalan bir gerçek olmuştur. Saç dökülmeleri yalnızca yukarıda saydığımız gibi basit sebeplerden meydana gelmemektedir. Saç dökülmeleri sebeplerine göre birçok rahatsızlığın habercisi de olabilmektedir.


saç dökülmesine ne iyi gelir

Nedenleri

. Kadınsal hormonlar

. Kalıtımsal faktörler

. Anemi (Kansızlık)

. Polikistik over sendromu

. Stres

. Tiroit rahatsızlıkları

. Protein eksikliği

. Vitamin eksikliği

. Kilo kayıpları

. Saçın fazla ısıya maruz kalması

. Birtakım ilaçların (genelde kemoterapi ilaçları) kullanımı

. Kozmetik ürünlerin yanlış ya da aşırı kullanımı gibi birçok sebebe dayanan saç dökülmeleri kimi zaman geçici kimi zaman ise kalıcı dökülmelere dönüşebiliyor.

Gün içerisinde belli bir miktarda saçın dökülmesi saçın kendini yenilemesi anlamına gelmekle beraber bu sürenin ve miktarın artması dermatoloğa görünmeniz anlamına gelmektedir.


Belirtileri

Erkek tipi dökülme olarak adlandırılan bu dökülme tipi şakaklarda ve tepe kısmında açılmayla anlaşılıyor.

Saçın uzamasında uzun bir süredir durma var ise, saçın yenileme zamanını geçtiğini ve gerileme dönemine girdiği söyleyebiliriz.

Saç diplerinde kaşıntı ve aşırı kepeklenme saç dökülmesinin belirtilerinden bir diğeridir ve çok zaman geçmeden önlem alınması gereken bir konudur. Kepek saçınızın parlaklığını ve kalitesini bozar bu da saçınızın kırılmasına ve gitgide saçlarınızı kaybettiğiniz anlamına gelir.


Tedavisi

Her türlü rahatsızlıkta önemli rol oynayan beslenme şeklimiz saç dökülmelerinde de önemli rol oynamaktadır. Bu yüzden izleyeceğimiz yolun ilk adımını beslenme alışkanlıklarımızı iyileştirerek atmalıyız. Doğru bir beslenme programı şikâyetlerimizi minimuma indireceği gibi hayatımızı da daha kaliteli bir hale getirecektir. Peki, ne yemeliyiz?

Demir bakımından zengin besinler tüketmemiz saç diplerimizin kendilerini toparlamasını dolayısıyla da daha sağlıklı saçlara sahip olmamızı sağlayacaktır.

C vitamini bakımından zengin besinlerin tüketimi ise antioksidan özelliğe sahip olduklarından dolayı vücudumuzu akabinde de saçlarımızı yenileyecektir.

Deniz ürünleri tüketimi hormonları kontrol altına alacağından dolayı erkek tipi dökülmelerde karşılaşılan çinko eksikliğini önleyecektir.

A vitamini bakımından zengin olan havucun tüketiminin arttırılması daha parlak saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Bunların yanı sıra biberiye, aloe vera, çörek otu yağı, badem yağı, ısırgan otu gibi ürünlerinde kullanımı saçlarınızın dökülmesini durdurmaya ve daha sağlıklı uzamalarına yardımcı olacaktır.

Ancak vücut tipinin kişiden kişiye değişmesi saydığımız ürünlere alerjik tepki verebilme ihtimalini de ortaya çıkarmaktadır. Bu da dermatoloğunuza her hususta danışmanızı gerektirmektedir.

Saç Yağı Masajı: Eğer saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız ilk adım olarak saç yağı masajını kullanabilirsiniz. Doğru seçilmiş saç yağı ve uygulanan doğru masaj kafada kan akışını hızlandıracaktır ve saç köklerini güçlendirecektir. Bunun yanında saç dökülmesine neden olan diğer bir neden stresi azaltacaktır.

Hindistan cevizi, badem yağı, hint yağı masaj için kullanılabilir. Yağlar fazla bastırmadan parmak uçlarıyla uygulanmalıdır.

Hint Bektaşi Üzümü: Hint bektaşi üzümü saçların dökülmesini engeller. Hint bektaşi üzümü saçların dökülmesine engel olan ve saç köklerini kuvvetlendiren C vitamini açısından oldukça zengindir.

Antiinflamatuar, antioksidan, antibakteriyeller yanında doğal saç dökülmesini engelleyici fonksiyonu vardır.

Bir çorba kaşığı hint bektaşi yağına birkaç damla limin katarak aynı şekilde saçlara masaj yapılabilir.

Çemen: Çemen saç dökülmesini engelleyen etkili bitkilerden sadece birisidir. Çemen tohumu saç büyümesini arttırırken saç köklerini de sağlamlaştırır. Bunun yanında çemen tohumunu saçların büyümesini teşvik eden proteinler içerir.

Gece bir miktar çemen tohumunu suda bırakın, sabah macun şeklinde olan çemen tohumunu saçınıza uygulayın ve 40 dakika bekledikten sonra duru suyla yıkayın.

Soğan Suyu: Soğan suyu bol miktarda kükürt içerir. Soğan suyunun içerdiği kükürt saç derisinde kan dolaşımını arttırır ve saç dökülmesini engeller. Bunun yanında anti bakteriyel özelliği olan soğan suyu mikrop ve parazitleri öldürerek saç dökülmesine engel olabilir.

Soğanı presleyerek elde ettiğiniz suyu, kafa derinize doğrudan uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra saçınızı durulayın.

Aloe Vera: Aloe vera saçların sağlıklı büyümesi için doğrudan enzimler salgılanmasına yardımcı olur. Bunun yanında saç derisinde meydana gelen kızarıklık ve kaşınmalara karşı da aloe vera jeli veya suyu saçlara uygulanabilir.

Kafa derisine aloe vera jeli veya suyu uyguladıktan sonra 1 saat bekleyin ve daha sonra kafanızı duru suyla yıkayın.

Meyan Kökü: Saç dökülmesine iyi gelen diğer bir bitki meyan köküdür. Meyan kökü saçların fazla hazar görmesini engellediği gibi toz ve dumandan kaynaklanan tahrişleri giderir. Kepek, pullanma ve tahriş sorunlarını da ortadan kaldırabilir.

Bir fincan suya yarım çay kaşığı safran ve bir çay kaşığı meyan katarak etkilenen bölgeye uygulayın. 30 dakika sonra saçlarınızı durulayın.

Ebem Gümeci: Ebem gümesi saç dökülmesi tedavisinde yaygın şekilde kullanılır. Bunun yanında saç büyümesini teşvik eden vitamin ve bileşenler içermektedir.

2 fincan hindistan cevizi yağına bir tutam ebem gümesi bitkisi ekleyin ve yağda kızartın. Daha sonra yağı süzün ve sabahları saçlarınıza uygulayın, bu uygulamaya bir hafta boyunca devam edin.

Pancar Suyu: Pancar suyu karbonhidrat, protein, potasyum, fosfor, kalsiyum ve B vitaminleri açısından oldukça zengindir. Bu özelliğinden dolayı sağlıklı saç büyümesine yardımcı olduğu gibi saç dökülmesine iyi gelir.

Pancar suyuna ıspanak suyu, yonca suyu, marul suyu ekleyerek uygulamanız daha hızlı sonuç almayı sağlar.

Kaynaklar

  1. Hair loss
  2. Hair Loss in Men and Women (Alopecia)
  3. 21 Reasons Why You’re Losing Your Hair
  4. Home Remedies for Hair Growth
  5. 7 home remedies for hair loss you probably haven’t tried yet!
  6. 21 Ways to Prevent Hair Loss!

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.