Safra Kanalı Kanseri Nedenleri


Safra yolları, sindirim sisteminin önemli bir parçasıdır ve sistemin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. İltihaplanma, tahriş ya da tıkanıklık gibi safra kanalı sorunları, sindirim sistemi problemlerine, sarılığa ya da kronik bir hastalığa yol açabilmektedir. Bu koşulların aynı zamanda, safra kanalı kanseri riskini artırdığı da düşünülmektedir. (1)

Safra kanalı kanseri, safra kanalında bulunan hücrelerin DNA’sında meydana gelen mutasyonlar sonucu oluşmaktadır. DNA mutasyonları, sistemin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan talimatlarda değişikliklerin yaşanmasına neden olabilmektedir. Bunun bir sonucu olarak, hücreler kontrol dışında büyümeye başlayarak, zaman içinde tümörleri meydana getirmektedir. Kansere yol açan genetik mutasyonların nedeni henüz tam olarak açıklanamamaktadır. (2)

Safra kanalı kanseri neden olur? Safra kanalı kanseri nedenlerini şöyle sıralamak mümkündür:

Yaş

İlerleyen yaş, safra kanalı kanseri riskini de artırabilmektedir. Her yaşta gelişme ihtimali bulunan bu kanser türünün, 60-70 yaş aralığında ya da üstünde olan kişilerde daha sık görüldüğü gözlemlenmektedir. Diğer yandan, safra kanalı kanserinin oldukça nadir gelişen bir kanser türü olduğunu da unutmamak gerekir. (3)

Primer Sklerozan Kolanjit

Primer sklerozan kolanjit (safra kanallarının iltihaplanmasıyla karakterize edilen kronik bir karaciğer hastalığı), oldukça nadir görülse de, bir safra yolları iltihaplanma şeklidir. Primer sklerozan kolanjit gelişimine neyin neden olduğu tam olarak bilinememektedir. Bu sağlık sorununa sahip olan hastaların, safra kanalı kanseri gelişme riski de yükselebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre, primer sklerozan kolanjit geliştiren her 10 kişiden 1 – 2’sinde safra kanalı kanseri gelişmektedir. (4)

Ülseratif Kolit

Yapılan çalışmalar ve gözlemlere göre, ülseratif kolit geliştiren hastaların safra kanalı kanseri geliştirme riski de artmaktadır. Genel bir oran vermek gerekirse, ülseratif kolit geliştiren hastaların yaklaşık 200’den 1’inde safra kanalı kanseri görülmektedir.

Diğer yandan, kalın bağırsağı tamamen etkileyebilen ülseratif kolit geliştiren 10 kişiden 1’inde de primer sklerozan kolanjit görülmektedir. Bu koşuldan yola çıkarak, safra kanalı kanseri riskinin sadece ülseratif kolit hastalığından ziyade, beraberinde gelişen primer sklerozan kolanjit ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir. (5)

Safra Kanalı Kisti

Safra kanalı kistleri nadir olarak yaşanan bir sağlık sorunudur. Safra kanalı kisti ile birlikte doğan çocuklar, erken çocukluk dönemlerinde belirtiler geliştirebilmektedir. Diğer yandan, bazı çocuklar yetişkinlik dönemine kadar herhangi bir belirti göstermeyebilmektedir.

Safra kanalı kisti, safra kanalına tutunan ve safra sıvısı ile dolu olan bir kesedir. Yavaş yavaş gelişmektedir ve 2 litreye kadar safra sıvısı içerebilmektedir. Kistlerin alınmaması durumunda, 10 kişiden 2’sinde safra kanalı kanseri geliştirme riski devam edebilmektedir. (6)

Caroli Hastalığı

Caroli hastalığı, safra kanalı kistine benzer bir sağlık durumudur. Oldukça nadir yaşanmaktadır ve doğuştandır. Bu durumda, karaciğerdeki safra kanalları daha da genişlemektedir. Sonuç olarak da, safra kanalı kanseri geliştirme riski artmaktadır.

Karaciğer Parazitleri

Karaciğer parazitleri, safra kanalını istila eden ve safra kanalı kanseri riskini artıran solucanlardır. Bu parazitler insan vücuduna, tüketilen enfekte yiyecek ve içeceklerle girmektedir. (7)

Safra Kanalı Taşı

Safra kanalında bulunan taşlar, safra kanalının koruyucu astarını tahriş edebilmektedir. Bu durum zamanla iltihaplanmaların yaşanmasına da yol açmaktadır. Bütün bu süreç göz önünde bulundurulunca, safra kanalı kanseri geliştirme riski artabilmektedir. Ancak, yine de, diğer koşullara oranla risk artışı daha azdır.

Safra kanalı taşları, genellikle yaşanan enfeksiyonların ya da safra kanalı geçişlerinin normalden yavaş olması sonucu oluşmaktadır. (8)

Safra Kanalı Kanseri Risk Faktörleri

Diğer pek çok faktörün de safra kanalı kanseri geliştirme riskini artırabileceği söylenmektedir. Safra kanalı kanseri geliştirme riskini artıran faktörler bilimsel açıdan hala araştırılmasıyla birlikte şunları içermektedir:

 • Karaciğer sirozu
 • Hepatit C enfeksiyonu
 • HIV enfeksiyonu
 • Diyabet
 • Aşırı kilolu olmak
 • Safra kanalı adenomları adı verilen safra kanalında kanserli olmayan (benign) büyümeler
 • Alkol
 • Sigara içmek (9)

Safra Kanalı Kanseri Nedir?

Karaciğer safra olarak bilinen bir sıvı üretmektedir ve bu sıvı sindirim sürecinde kullanılmaktadır. Safra kesesi bu sıvıyı kullanılması için saklamaktadır. Yiyecekler tüketildiği zaman, safra kesesi safra kanalları denilen yoldan safrayı salmaktadır. Bu süreçte, yağların sindirilmesi için çalışmaktadır. Aynı zamanda karaciğeri toksinlerden ve atıklardan arındırmaya yardımcı olmaktadır.

Safra kanalı kanseri ise oldukça nadir yaşanan bir kanser türüdür. Safra kanallarının karaciğerin içinde veya dışında bulunan kısımlarında oluşabilmektedir. Karaciğer dışındaki safra kanalı kanseri çok daha yaygındır. Risk faktörleri arasında safra kanalının iltihaplanması, ülseratif kolit ve bazı karaciğer hastalıkları bulunmaktadır. (10)

Safra Kanalı Kanseri Nedir? fazlası için tıklayabilirsiniz

Safra Kanalı Kanseri Belirtileri

Safra kanalı kanseri nasıl anlaşılır? Safra kanalı kanseri başlangıcı ve sonrası belirtileri aşağıdaki içerebilmektedir:

 • Cildin ve göz beyazlarının sarı bir renk alması (sarılık)
 • Aşırı derecede kaşıntılı bir cilt
 • Beyaz renkli dışkılar
 • Yorgunluk
 • Karın ağrısı
 • İstenmeyen kilo kaybı

Sürekli olarak, yorgunluk, karın ağrısı, sarılık veya sizi rahatsız eden diğer bir belirtinin yaşanması durumunda, bir doktora başvurulması gerekmektedir. (11)

Detaylı bilgi almak için bakabilirsiniz: Safra Kanalı Kanseri Belirtileri

Safra Kanalı Kanseri Tedavisi

Safra kanalı kanseri nasıl geçer? Safra kanalı kanseri tedavisinde uygulanabilecek iki yöntem şunlar olabilmektedir:

 • Tıkanmış olan safra kanallarına stent yerleştirilmesi
 • Bazı durumlarda tümörün çıkarılması safra kanalı kanseri ameliyatı

Maalesef, çoğu safra kanalı ve safra kesesi kanseri ileri seviyelerde teşhis edilebildiği için tedavisi mümkün olamamaktadır, ancak uygulanan tedavi yöntemleri yaşanan belirtileri kontrol altına almaya yardımcı olabilmektedir.

Safra kanalına yerleştirilen stent, kanalda bulunan tıkanıklığı açmaktadır. Böylece, yaşanan ağrı da kontrol altına alınarak hafifletilebilmektedir.

Kanserli olan tümörü almak için cerrahi yöntemler uygulanabilmektedir, ancak genellikle tümörü tamamen çıkarmak mümkün değildir. Safra kanalı kanseri için kemoterapi ve radyasyon tedavisi tercih edilmektedir. (12)

Safra Kanalı Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Safra kanalı kanseri için kapsamlı bir tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavi süreci boyunca gastroenteroloji ve hepatoloji, radyoloji, medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, patoloji, cerrahi, nakil ve gerektiğinde diğer alanlardaki uzmanlara başvurulmaktadır. (13)

Safra Kanalı Kanseri Tedavisi detayı için bakabilirsiniz