Safra Kanalı Kanseri Nedir?


Safra kanalı içindeki sağlıklı hücreler kontrol dışı kaldığında tümör adı verilen bir kitleler oluşturmakta ve safra kanalı kanseri gelişmektedir. Oluşan bu tümörler ya iyi huylu ya da kötü huyludur. Kanserli bir tümör bulunduğu yerde kalmakta, büyümekte ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilmektedir. Diğer yandan, iyi huylu olan tümörler büyümekte ancak yayılmamaktadır. Safra kanalı kanserine genellikle kolanjiokarsinom denmektedir. (1)

Safra kanalı, karaciğer ve safra kesesini ince bağırsağa bağlayan 10-12 cm uzunluğunda bir tüptür. Safra yolu, safra akışını sağlamaktadır. Safra sıvısı, karaciğerde üretilmekte ve safra kesesinde saklanmaktadır. Bu sindirim sıvısı gıdalardaki yağları parçalamaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda vücudun karaciğer tarafından kan dolaşımından filtrelenen atık maddelerden kurtulması için de bir rol üstlenmektedir. (2)

Safra kanalı karaciğerde başlamaktadır. Karaciğerde, küçük kan damarları gibi daha küçük tüpler (veya intrahepatik safra kanalları), karaciğerdeki hücrelerden safrayı büyük ve daha büyük dallara iletmektedir. Bu dallar, ortak safra kanalı adı verilen bir tüpte birikmektedir. Safra yolunun sonu ise ince bağırsağa boşalmaktadır.

Safra kesesi, yemek bağırsaklara ulaşana kadar safra sıvısını tutan bir organdır. Kistik kanal olarak adlandırılan küçük bir kanalla ortak safra kanalına bağlanmaktadır. Bu ek parça karaciğerden gelen safra kanalının yaklaşık üçte birinde bulunmaktadır. (3)

Safra Kanalı Kanseri Türleri

Kanser, safra kanalının herhangi bir yerinde oluşabilmektedir. Bu nedenle, safra kanalı kanseri tümörün oluştuğu yere bağlı olarak türlere ayrılmaktadır:

Ekstrahepatik kolanjiokarsinom: Safra kanalının karaciğer dışında bulunan kısmına ekstrahepatik ismi verilmektedir. Çoğu vakada kanser bu alanda oluşmaktadır. Kanserin bu bölgede oluşan türü tedavi için daha uygundur.

Hiler kolanjiokarsinom: Safra kanalı kanserinin daha az yaygın olarak oluştuğu bölgedir. Sağ ve sol karaciğer kanallarının birleştiği nokta olarak bilinmektedir. Bu bölgede başlayan tümör, bazen Klatskin tümörü olarak da adlandırılmaktadır.

İntrahepatik kolanjiokarsinom: Safra kanalı kanserlerinin yaklaşık % 5 ile % 10’u intrahepatiktir. Bunlar karaciğerin içinde bulunmaktadır. (4)

Safra Kanalı Kanseri Belirtileri

Safra kanalı kanseri nasıl anlaşılır? Safra kanalı kanseri başlangıcı ve sonrası belirtileri aşağıdaki içerebilmektedir:

 • Cildin ve göz beyazlarının sarı bir renk alması (sarılık)
 • Aşırı derecede kaşıntılı bir cilt
 • Beyaz renkli dışkılar
 • Yorgunluk
 • Karın ağrısı
 • İstenmeyen kilo kaybı

Sürekli olarak, yorgunluk, karın ağrısı, sarılık veya sizi rahatsız eden diğer bir belirtinin yaşanması durumunda, bir doktora başvurulması gerekmektedir. (5)

Safra Kanalı Kanseri Belirtileri detayı için bakabilirsiniz

Safra Kanalı Kanseri Nedenleri

Safra kanalı kanseri neden olur? Safra kanalı kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Çoğu vakada, kesin bir neden olmadan durum gelişmektedir. Diğer yandan, pek çok faktörün safra kanalı kanseri geliştirme riskini artırdığı düşünülmektedir:

 • Primer sklerozan kolanjit: Karaciğerin uzun süreli iltihaplanmasına neden olan nadir bir karaciğer hastalığı türüdür.
 • Safra kanalı anomalileri: Doğuştan gelen safra kanalları kistleridir (sıvı dolu keseler gibi).
 • Karaciğer içindeki safra taşları: Safra kanalında oluşan safra taşlarına benzer sert taşlardır.
 • Parazit: Karaciğer içini istila eden bir parazit enfeksiyonudur.
 • Çevresel faktörler: Bazı kimyasallara ve toksinlere maruz kalma safra kanalı kanseri riskini artırabilmektedir.

Ayrıca, uzun vadeli hepatit B ve hepatit C enfeksiyonları, karaciğer sirozu, diyabet, obezite, sigara içmek ve aşırı alkol tüketmek ile bağlantı da olabilmektedir. (6)

Daha fazla Safra Kanalı Kanseri Nedenleri için

Safra Kanalı Kanseri Tedavisi

Safra kanalı kanseri nasıl geçer? Safra kanalı kanseri tedavisinde uygulanabilecek iki yöntem şunlar olabilmektedir:

 • Tıkanmış olan safra kanallarına stent yerleştirilmesi
 • Bazı durumlarda tümörün çıkarılması safra kanalı kanseri ameliyatı

Maalesef, çoğu safra kanalı ve safra kesesi kanseri ileri seviyelerde teşhis edilebildiği için tedavisi mümkün olamamaktadır, ancak uygulanan tedavi yöntemleri yaşanan belirtileri kontrol altına almaya yardımcı olabilmektedir.

Safra kanalına yerleştirilen stent, kanalda bulunan tıkanıklığı açmaktadır. Böylece, yaşanan ağrı da kontrol altına alınarak hafifletilebilmektedir.

Kanserli olan tümörü almak için cerrahi yöntemler uygulanabilmektedir, ancak genellikle tümörü tamamen çıkarmak mümkün değildir. Safra kanalı kanseri için kemoterapi ve radyasyon tedavisi tercih edilmektedir. (7)

Safra Kanalı Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Safra kanalı kanseri için kapsamlı bir tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavi süreci boyunca gastroenteroloji ve hepatoloji, radyoloji, medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, patoloji, cerrahi, nakil ve gerektiğinde diğer alanlardaki uzmanlara başvurulmaktadır. (8)

Safra Kanalı Kanseri Tedavisi detaylı bilgi için bakabilirsiniz

Safra Kanalı Kanserine Ne İyi Gelir?

Safra Kanalı Kanseri Bitkisel Tedavisi

Safra bezi sağlığı ve safra akışı sistemi için pek çok faydalı bitkisel tedavi yöntemi bulunmaktadır, ancak, safra kanalı kanseri çok ciddi bir sağlık sorunu olduğu için bitkisel tedavi yöntemleri tıbbi tedavilere bir alternatif oluşturmamaktadır.

Aşağıda sıralanmış olan bitkisel tedavi yöntemleri halk arasında sıklıkla kullanılan yöntemler olsa da, kullanılan tıbbi ilaçlarla etkileşime girme riski bulunduğu için öncesinde mutlaka doktora danışılmalıdır. (9)

Deve dikeni: Deve dikeni ya da süt dikeni olarak bilinen bu bitki, özellikle karaciğer, safra kesesi ve böbrek problemleri başta olmak üzere pek çok rahatsızlığı tedavi etmek için bitkisel bir tedavi olarak uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Karaciğerin toksinlerden kurtulmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda, antiinflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olan bu bitki, karaciğerdeki yeni hücrelerin gelişimini de desteklemektedir. (10)

Zerdeçal: Zerdeçal, kurkumin isimli oldukça güçlü bir maddeyi içermektedir. Bu madde etkili antiinflamatuar özellikler sunmaktadır. Eğer tıkanıklığın sebebi safra sistemindeki iltihap ise, bu tıkanıklığı tedavi etmek için zerdeçal faydalı olabilmektedir. Diğer yandan, kanserin önlenmesi ve kanseri yayılmasını engellemek için de destekçidir. (11)

Nane: Nane, iltihap nedeniyle oluşan safra kanal tıkanıklığına yardımcı olabilecek antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olabilecek çeşitli vitaminler ve mineraller de içermektedir. (12)

Zencefil: Zencefil safra üretimini artırabilen bir bitkidir, bu nedenle kanallarda meydana gelen tıkanıklığı önlemeye yardımcı olabilmektedir.

Semizotu: Faydalı bir bitki olan semizotu, karaciğer hastalığının ve hasarın önlenmesine yardımcı olabilen antioksidan özelliğe sahiptir. (13)

Enginar: Enginar, safra kanalı tıkanıklığının ortak bir nedeni olan safran akışını artırmak ve safra taşlarının oluşumunu önlemek için halk arasında kullanılan faydalı bir bitkidir. (14)

Safra Kanalı Kanseri Evde Tedavi Yöntemleri

Safra kanalı kanseri teşhisinden sonra yapılabilecek bazı yaşam tarzı değişiklikleri yaşam kalitesini artırmaya yardımcı olabilmektedir. Daha sağlıklı gıdalarla beslenmek, düzenli spor yapmak, sigara ve alkol gibi vücudu yoran zararlı alışkanlıkları bırakmak daha doğrusu olacaktır. Diğer yandan, stresten uzak durmak da sağlıklı hayatın önemli bir parçasını oluşturmaktadır. (15)

 • Beslenme

Kanser tedavisi sırasında ve sonrasında beslenmek daha da zor bir hal alabilmektedir. Bu durum, özellikle safra kanalı kanseri gibi kanser türlerinde daha çok yaşanmaktadır. İştah kaybı ve mide bulantısı gibi belirtiler nedeniyle istenmeyen kilo kayıpları olabilmektedir.

Yemek yeme konusunda problemler yaşıyor ve kilo veriyorsanız, elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışabilirsiniz. Örneğin, daha iyi hissedene kadar her 2-3 saatte bir küçük porsiyonlarla yemek yemek duruma yardımcı olabilmektedir.

Yeme problemlerinin daha uzun sürmesi durumunda, doktorunuz gerekli besinleri almanızı sağlamak için başka yöntemleri değerlendirecektir. (16)

 • Egzersiz

Yorgunluk, kanser tedavisinde oldukça sık rastlanan bir durumdur. Tedavi gören hasta fiziksel olarak bitkin düşebilmektedir. Bu nedenle, ağır egzersizler ya da normal seviye egzersizler yerine, hastanın kişisel gereksinimlerine uygun bir egzersiz programını takip etmesi, kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilmektedir. (17)