Safra Kanalı Kanseri Tedavisi


Safra kanalı kanseri nasıl geçer? Safra kanalı kanseri tedavi yöntemleri ayrıntılı olarak şöyle açıklanmaktadır:

Safra Kanalı Kanseri Ameliyatı

Cerrahi müdehale ile vücuttaki kanserli hücrelerin alınması amaçlanmaktadır. Safra kanalı kanseri durumunda uygulanabilecek cerrahi yöntemler arasında ise şunlar bulunmaktadır:

 • Safra kanalının alınması (safra kesesi ameliyatı): Kanser hücresinin küçük olması ve sadece safra kanalında bulunması durumunda, safra kanalının ameliyatla alınması gerekebilmektedir. Kanserli hücrelerin varlığı mikroskop kullanılarak belirlenmekte ve sonrasında safra kanalı alınmaktadır.
 • Whipple ameliyatı (pankreas cerrahisi): Bu cerrahi yöntemde safra kesesi, pankreasın başı, ince bağırsağın bir kısmı, safra kanalı ve midenin bir kısmı çıkarılmaktadır. Pankreasın işlevi insülin ve yeterli sindirim suları üretmektir, dolayısıyla muhafaza edilmektedir.
 • Kısmi hepatektomi (karaciğer ameliyatı): Bu tür tedavi yöntemi seçeneğinde, karaciğerin bir kısmında bulunan kanser alınmaktadır. Çıkarılan parça, bir parça kanser hücresi veya karaciğerin büyük bir parçası olabilmektedir. Diğer yandan, komşu normal hücrelerle birlikte komple bir lob da çıkarılabilmektedir.

Cerrah operasyon sırasında belirlenen tüm kanser hücrelerini yok etmesine rağmen, birkaç hastada dokulardaki kanser hücrelerini yok etmek için ameliyattan sonra kemoterapi ve radyoterapi alınmasını önerilmektedir. (1)

Kemoterapi

Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için ilaç kullanılan bir tedavi yöntemidir. Kemoterapi bir karaciğer nakli öncesinde kullanılabilmektedir. İleri seviye safra kanalı kanseri olan hastalar için hastalığı yavaşlatmaya ve belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. (2)

Radyoterapi

Radyoterapi, kanser hücrelerine hasar vermek veya yok etmek için fotonlar (x-ışınları) ve protonlar gibi yüksek enerjili kaynakların kullanılmasıdır. Radyasyon tedavisi, vücuttaki radyasyon ışınlarını yönlendiren bir makine ile uygulanmaktadır.

Karaciğer Nakli

Kanserli karaciğerin alınıp yerine bir dönerden alınan karaciğerin yerleştirilmesi (karaciğer nakli), bazı safra kanalı kanseri hastalarında etkili olabilmektedir. Karaciğer nakli, hiler safra yolu kanseri (Klatskin tümörü) bulunan hastalar için bir tedavi yöntemi olabilmektedir. Diğer yandan, nakil sonrasında kanserin tekrarlama riski bulunmaktadır. (3)

Fotodinamik Tedavi

Bu tedavi yönteminde, ışığa duyarlı bir kimyasal, damara enjekte edilmektedir. Bu kimyasal hızlı büyüyen kanser hücrelerinde birikmektedir. Kansere odaklanan lazer ışığı, kanser hücrelerinde kimyasal reaksiyona girerek onları öldürmektedir.

Genellikle birden çok tedaviyle birlikte uygulanmaktadır. Fotodinamik tedavi belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilmekte, aynı zamanda kanser gelişimini de yavaşlatabilmektedir. Tedaviden sonra güneşe maruz kalmaktan kaçınılması gerekmektedir. (4)

Biliyer Drenaj

Kanserin ilerlemesine yol açan safra kanalı tıkanıklığını açmayı amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Safrayı akışını yönlendirmek için pay-pas ameliyatı gerekli olabilmektedir. Biliyer drenaj sonucu safra kanalı kanseri belirtilerini hafifletmek mümkün olabilmektedir. (5)

Palyatif Bakım

Palyatif bakım, ciddi hastalıklar ve belirtileriyle mücadele etmeye yardımcı olmada uzmanlaşmış tıbbi bakımdır. Palyatif bakım uzmanları, uygun tedavinin devam etmesi için aile bireyleri ve doktorlarla birlikte çalışmaktadır. Palyatif bakım, ameliyat gibi ağır tedaviler uygulanırken kullanılabilmektedir.

Palyatif bakım diğer uygun tedavilerle birlikte uygulandığında, kanser hastasının kendisini daha iyi hissetmesi sağlanabilmekte ve daha uzun süre yaşaması mümkün olabilmektedir.

Palyatif bakım doktorlar, hemşireler ve diğer özel eğitim görmüş profesyonel ekipler tarafından sağlanmaktadır. Bu ekipler kanserli kişiler ve aileleri için yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlamaktadır. (6)

Safra Kanalı Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Safra kanalı kanseri için kapsamlı bir tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavi süreci boyunca gastroenteroloji ve hepatoloji, radyoloji, medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, patoloji, cerrahi, nakil ve gerektiğinde diğer alanlardaki uzmanlara başvurulmaktadır. (7)

Safra Kanalı Kanseri Nedir?

Karaciğer safra olarak bilinen bir sıvı üretmektedir ve bu sıvı sindirim sürecinde kullanılmaktadır. Safra kesesi bu sıvıyı kullanılması için saklamaktadır. Yiyecekler tüketildiği zaman, safra kesesi safra kanalları denilen yoldan safrayı salmaktadır. Bu süreçte, yağların sindirilmesi için çalışmaktadır. Aynı zamanda karaciğeri toksinlerden ve atıklardan arındırmaya yardımcı olmaktadır.

Safra kanalı kanseri ise oldukça nadir yaşanan bir kanser türüdür. Safra kanallarının karaciğerin içinde veya dışında bulunan kısımlarında oluşabilmektedir. Karaciğer dışındaki safra kanalı kanseri çok daha yaygındır. Risk faktörleri arasında safra kanalının iltihaplanması, ülseratif kolit ve bazı karaciğer hastalıkları bulunmaktadır. (8)

Safra Kanalı Kanseri Nedir? detaylı bilgi için bakabilirsiniz

Safra Kanalı Kanseri Belirtileri

Safra kanalı kanseri nasıl anlaşılır? Safra kanalı kanseri başlangıcı ve sonrası belirtileri aşağıdaki içerebilmektedir:

 • Cildin ve göz beyazlarının sarı bir renk alması (sarılık)
 • Aşırı derecede kaşıntılı bir cilt
 • Beyaz renkli dışkılar
 • Yorgunluk
 • Karın ağrısı
 • İstenmeyen kilo kaybı

Sürekli olarak, yorgunluk, karın ağrısı, sarılık veya sizi rahatsız eden diğer bir belirtinin yaşanması durumunda, bir doktora başvurulması gerekmektedir. (9)

Safra Kanalı Kanseri Belirtileri detaylarını inceleyebilirsiniz

Safra Kanalı Kanseri Nedenleri

Safra kanalı kanseri neden olur? Safra kanalı kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Çoğu vakada, kesin bir neden olmadan durum gelişmektedir. Diğer yandan, pek çok faktörün safra kanalı kanseri geliştirme riskini artırdığı düşünülmektedir:

 • Primer sklerozan kolanjit: Karaciğerin uzun süreli iltihaplanmasına neden olan nadir bir karaciğer hastalığı türüdür.
 • Safra kanalı anomalileri: Doğuştan gelen safra kanalları kistleridir (sıvı dolu keseler gibi).
 • Karaciğer içindeki safra taşları: Safra kanalında oluşan safra taşlarına benzer sert taşlardır.
 • Parazit: Karaciğer içini istila eden bir parazit enfeksiyonudur.
 • Çevresel faktörler: Bazı kimyasallara ve toksinlere maruz kalma safra kanalı kanseri riskini artırabilmektedir.

Ayrıca, uzun vadeli hepatit B ve hepatit C enfeksiyonları, karaciğer sirozu, diyabet, obezite, sigara içmek ve aşırı alkol tüketmek ile bağlantı da olabilmektedir. (10)

Safra Kanalı Kanseri Nedenleri daha fazla bilgi için