Safra Kesesi Kanseri Tedavisi


Safra kesesi kanseri nasıl geçer? Safra kesesi kanseri tedavisi öncelikle kanserin evresine ve kanser derecesine bağlı olarak belirlenmektedir. Uygulanacak olan tedavide hastanın genel sağlığını da göz önünde bulundurulmaktadır.

Cerrahi, kanserin erken evrelerinde ilk uygulanan tedavi yöntemidir. Sonrasında tedaviyi, radyoterapi veya antikanser ilaçlarla yapılan kemoterapi takip edebilmektedir.

Diğer tedavi seçenekleri, artı, eksileri ve yan etkileriyle birlikte hastaya açıklanmaktadır. Uygun tedavi seçiminde söz sahibi olmanıza izin verilmektedir. Örnek vermek gerekirse, çok ileri evre kanser hastaları, daha fazla yan etki getiren ve yaşam kalitesini daha da düşürebilecek anti kanser tedavisine ihtiyaç duyabilmektedir. Bu hastalar, palyatif bakım, ağrı kesici ve kalan yaşamın son zamanları bakımını seçebilmektedir. (1)

Safra Kesesi Kanseri Ameliyatı

Safra kesesi kanseri tanısı konduktan sonra alanında uzman olan doktorlar, kanserin hangi bölgede olduğunu ve ameliyatla çıkarılmaya müsait olup olmadığını anlamak için bazı incelemeler yapmaktadır. Fiziksel olarak büyük ameliyatlara dayanabilen kişiler için ameliyat ilk seçenek olarak görülmektedir.

Safra kesesi kanseri için birkaç farklı ameliyat seçeneği bulunmaktadır. Temelde sadece safra kesesi (kolesistektomi) alınmaktadır. Ameliyatın türü genellikle kanserin bulunduğu bölgeye, çevredeki dokulara, karaciğere veya diğer organlara ve lenf bezlerine yayılıp yayılmadığına bağlı olarak değişmektedir.

Ameliyat sırasında çevresinde bulunan lenf bezleri de incelenmektedir. Bazı lenf bezleri safra kesesi çevresinden çıkarılmaktadır. Bu cerrahi yönteme lenfadenektomi ismi verilmektedir. Lenf bezlerine yayılmış olabilecek kanser hücrelerini kontrol etmek için uygulanmaktadır. (2)

Radyoterapi

Radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili X ışınlarını kanserli alana odaklanmayı amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Radyasyon tedavisi genellikle ameliyattan sonra kalan kanser hücrelerini öldürmek için uygulanmaktadır. Bu işlemin ismi adjuvan radyoterapi olarak bilinmektedir.

Radyoterapi, düzenli aralıklarla yapılmaktadır. Radyoterapi makinesinden harici olarak verilebilmekte veya radyoaktif materyali tümörün yakınına yerleştirerek dâhili olarak (brakiterapi) uygulanabilmektedir.

Belirtileri hafifletmek için ileri safra kesesi kanserlerinde radyasyon tedavisi de kullanılabilir. Bu işleme de palyatif radyoterapi denmektedir. (3)

Kemoterapi

Bu tedavi yöntemi antikanser ilaçların kullanımını içermektedir. Bu ilaçlar, kalıntı hücrelerin öldürülmesi için safra kesesinin cerrahi olarak çıkarılmasından sonra kullanılabilmektedir.

Bazen kemoterapi radyasyon terapisi ile birlikte uygulanmaktadır. Kemoterapi ilaçları, saç dökülmesi, iştah, ishal, bulantı, kusma, enfeksiyona yakalanma eğilimi ve kanama eğilimleri gibi yan etkilere neden olmaktadır. (4)

 1. Evre Safra Kesesi Kanseri Tedavisi

Safra kesesi kanserini erken evrede tespit etmek nadir yaşanan bir durumdur. Bu söz konusu olduğunda, safra kesesinin ameliyatla alınması genellikle yeterli olmaktadır.

Safra kesesi kanserlerinin yaklaşık % 20’si, safra kesesi için basit bir kolesistektomi veya safra kesesinin inflamasyonu sırasında tespit edilmektedir. (5)

 1. Evre Safra Kesesi Kanseri Tedavisi
 2. Evre safra kesesi kanseri vakalarının çoğu genellikle, safra taşı için basit bir kolesistektomi veya safra kesesi iltihabı muayenesi sırasında tespit edilmektedir. Bu evredeki kanser, daha kapsamlı bir ameliyat veya uzun kolesistektomi gerektirebilmektedir. Ameliyat sonrası doktor, kemoterapi veya radyoterapi önerebilmektedir. (6)
 3. Evre Safra Kesesi Kanseri Tedavisi
 4. Evre safra kesesi kanserlerinde kolesistektomi önerilmektedir. Bazı durumlarda ise daha kapsamlı veya radikal bir cerrahi yöntem tercih edilebilmektedir.

Ameliyat sonrası radyoterapi önerilebilmektedir. Belirtileri kontrol altına almak için kemoterapi ile radyoterapi birlikte uygulanabilmektedir. (7)

 1. Evre Safra Kesesi Kanseri Tedavisi

Radyasyon ve kemoterapi ile genellikle palyatif tedavi önerilmektedir. Palyatif bakım bir tedavi yöntemi değildir, ancak kanserin büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olabilmektedir.

Safra kanalı tıkanmış olan hastalar, safra akışını sağlamak için stentler yerleştirilebilmektedir. Bazı hastalar fotodinamik terapiden de yararlanmaktadır. Bu yöntem, kanser hücrelerini yok etmek için kullanılan lazer ışığının ve ışığa duyarlı ilacın bir kombinasyonunu içermektedir. (8)

Safra Kesesi Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Safra kesesi kanseri için kapsamlı bir tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavi süreci boyunca gastroenteroloji ve hepatoloji, radyoloji, medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, patoloji, cerrahi, nakil ve gerektiğinde diğer alanlardaki uzmanlara başvurulmaktadır. (9)

Safra Kesesi Kanseri Nedir?

Safra kesesi kanseri, safra kesesinde meydana gelen bir kanser türüdür. Safra kesesi, karnın sağ tarafında, karaciğerin hemen altında bulunan küçük, armut şeklinde bir organdır. Karaciğer tarafından üretilen safra sıvısını saklamaktadır.

Safra kesesi kanseri oldukça nadir görülen bir kanser türüdür. Safra kesesi kanseri en erken safhalarında keşfedildiğinde, iyileştirme şansı daha yüksektir. Ancak, çoğu safra kesesi kanseri vakasında, kanser genellikle çok ileri aşamalara geldiğinde teşhis edilmektedir.

Safra kesesi kanserini teşhis etmek zordur. Bunun nedeni, çok ileri bir aşamaya gelmeden genellikle herhangi bir belirtiye yol açmamasıdır. (10)

Safra Kesesi Kanseri Nedir? belirtileri daha fazla bilgi için

Safra Kesesi Kanseri Belirtileri

Maalesef, safra kesesi kanseri başlangıcını tespit etmek oldukça zordur ve ilerlemedikçe genellikle herhangi bir belirtiye neden olmamaktadır. Bu nedenle, düzenli olarak kanser taramalarının yapılması şiddetle tavsiye edilmektedir.

Safra kesesi kanseri nasıl anlaşılır? Safra kesesi kanseri belirtileri şunları içerebilmektedir:

 • Sarılık (ciltte ve gözlerde sararma)
 • Ateş
 • Mide bulantısı ya da kusma
 • Midenin üstünde ağrı
 • Karında bir yumru hissi (11)

Safra Kesesi Kanseri Belirtileri detaylarını inceleyebilirsiniz

Safra Kesesi Kanseri Nedenleri

Safra kesesi kanseri neden olur? Safra kesesi kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir, ancak hastalığa yakalanma riskini artırabilen risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlar arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Yaş: Safra kesesi kanseri yaşlı insanlarda daha sık görülmektedir.
 • Cinsiyet: Kadınlarda daha sık görülmektedir.
 • Obezite: Fazla kilo durumunda, safra kesesi kanseri geliştirme riski yükselmektedir.
 • Sigara: Sigara içenler sigara içmeyenlere göre daha fazla risk altındadır.
 • Aile öyküsü: Safra kesesi kanseri olan bir akrabaya (anne, baba, kardeş, kız kardeş veya çocuk) sahip olmak riski yükselmektedir. Ancak, risk yine de daha azdır.
 • Safra kesesi problemleri öyküsü: Safra kesesi taşları, safra kesesi iltihaplanması, safra kesesi polipleri (iyi huylu tümörler), anormal safra yolları, porselen safra kesesi (kalsiyum birikimi) gibi problemler kanser riskini artırabilmektedir. (12)

Safra Kesesi Kanseri Nedenleri detaylı bilgi için bakabilirsiniz