Safra Kesesi Polipleri Belirtileri


Safra kesesi polipleri çoğunlukla asemptomatik olarak gelişmektedir. Bu da, poliplerin genelde herhangi bir belirtiye yol açmadığı anlamına gelmektedir. Etkilenen kişilerin çoğunda fark edilebilir bir şekilde, safra kesesi polipi başlangıcı belirtileri görülmeyebilmektedir.

Çoğu polip vakasında, tesadüfen ya da başka bir sağlık problemi nedeniyle yapılan ultrason ya da CT taraması sonucu bu polipler tespit edilmektedir.

Safra kesesi polipi çoğu zaman herhangi bir belirtiye yol açmasa da, bazı kişilerde bazı belirtiler ortaya çıkabilmektedir.  Safra kesesi polipi nasıl anlaşılır? Safra kesesi polipi belirtileri şunlar olabilmektedir: (1)

Karın Ağrısı

Safra kesesi polipi geliştiren kişiler karın ağrısı yaşayabilmektedir. Bu tür bir ağrının genel olarak, safra taşı ya da safra kesesi iltihaplanmasına benzer bir şekilde hissedildiği tanımlanmaktadır. Diğer yandan, diğer iki duruma oranla daha az şiddetli olma eğilimindedir.

Sarılık

Safra kesesi polipinin, safra kesesi duvarından kopma ihtimali bulunmaktadır. Bu durumda, safra kanalını tıkayabilmektedir. Safra akışında meydana gelen dengesizlikler cildin ve göz beyazlarının sararması olarak tanımlanan sarılığa yol açabilmektedir.

Mide Bulantısı ve Kusma

Diğer muhtemel safra polipi belirtileri arasında ise mide bulantısı, kusma ve sindirim problemleri bulunmaktadır. (2)

Dışkı Değişiklikleri

Daha büyük olan safra kesesi polipleri, daha gevşek bağırsak hareketliliğine yol açabilmektedir. Yağların sindirilmesinde rolü bulunan safra akışındaki herhangi bir anormallik, dışkının yağlı bir hal almasına neden olmaktadır. (3)

Safra Kesesi Poliplerinin Boyutu

Safra kesesi polipinin boyutu, kansersiz veya kanserli olmayan olup olmadığını belirlemede yardımcı olan ana faktördür. Yaklaşık yaklaşık 10 mm olan bir polipin iyi huylu yani kansersiz olduğu söylemek mümkün olabilmektedir. Bu boyuttaki poliplerde genellikle herhangi bir tedavi uygulanmamaktadır.

Kolesterol ve trigliseritler nedeniyle gelişen polipler de genellikle iyi huyludur. Diğer yandan, çapı 10 mm’den daha büyük olan poliplerin riskli olma ihtimali bulunmaktadır. Kötü huylu bir polipe dönebilmektedir. (4)

Safra Kesesi Polipleri Nedenleri

Safra kesesi polipi neden olur? Polip oluşumunun nedeni her zaman tam olarak açık değildir. Muhtemelen poliplerin ve safra taşlarının daha sık oluşumu arasında bazı bağlantılar bulunmaktadır.

Safra polipleri genellikle safra bezinde meydana gelen kolesterol birikimi sonucu oluşmaktadır, ancak safra kesesi duvarı hücrelerinin aşırı çoğalması nedeniyle de oluşabilen tipleri bulunmaktadır. Safra kesesi polipleri iyi huylu ya da kötü huylu tümörlere dönebilmektedir. (5)

Safra kesesi polipinin aşağıdaki gibi faktörlerle ilişkili olabileceği düşünülmektedir:

  • Kolesterol polipi safra kesesinde en sık görülen polip türleridir ve genellikle yüksek diyet lifinden kaynaklanmaktadır.
  • Özellikle, 50 yaş ve üstü kişilerde safra kesesi polipi daha çok gözlemlenmektedir, bu nedenle, ilerleyen yaşın da bir risk faktörü olabileceği düşünülmektedir.
  • Daha önce safra taşı geliştirmiş olan kişilerin safra kesesi polipleri geliştirmesi diğer insanlara oranla daha muhtemeldir. (6)

Safra Kesesi Polipleri Nedenleri fazlası için tıklayabilirsiniz

Safra Kesesi Polipleri Nedir?

Safra kesesi polipleri, safra kesesinin iç duvarının kenarında meydana gelen büyümelerdir. Polip adı verilen bu büyümeler genellikle iyi huyludur, ancak, nadir de olsa, kanserli olma riskleri bulunmaktadır. Poliplerin en yaygın nedeni safra kesesi içinde oluşan kolesterol birikmeleridir. Kolesterol polipi, safra kesesi polipi vakalarında en sık görülen polip tipidir.

İyi huylu safra polipleri, genellikle 1 cm’den daha küçük bir boyuttadır ve safra kesesi duvarına ince, kırılgan bir sapla tutunmaktadır. Safra kesesi polipi geliştiren kişilerin yaklaşık olarak yüzde 20’sinde, safra kesesi içinde sadece bir adet polip bulunmaktadır. Diğer yandan, geri kalan kısımda çoklu polip görülmesi oldukça muhtemeldir. Safra polipleri de safra kesesi duvarından kopabilmekte ve safra kesesi taşları gibi safra içinde yüzebilmektedir. (7)

Detaylı bilgi almak için bakabilirsiniz: Safra Kesesi Polipleri Nedir? 

Safra Kesesi Polipleri Tedavisi

Safra kesesi polipi nasıl geçer? Safra kesesi polipi tedavisi, polip hastaya şiddetli ağrı ve rahatsızlık vermedikçe gerekli olmayabilmektedir. Yaklaşık 1 cm veya daha küçük boyutta olan polipler ve tümör içermeyen maddeler genellikle işlenmeden bırakılmaktadır. Ancak, buna karar vermek için poliplerin özelliklerinin ve boyutlarının alanında uzman doktorlar tarafından izlenip değerlendirilmesi gerekir.

Diğer yandan, hasta için safra kesesi polipi ameliyatı uygun görülmüşse, kanserli hücreleri almak ya da oluşabilecek tehlikeleri önlemek için polip cerrahi müdehale ile alınmaktadır. (8)

Safra Kesesi Polipi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bu tedavi süreci boyunca gastroenteroloji ve hepatoloji, radyoloji, medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, patoloji, cerrahi, nakil ve gerektiğinde diğer alanlardaki uzmanlara başvurulmaktadır. (9)

Safra Kesesi Polipleri Tedavisi detayı için bakabilirsiniz

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)