Safra Kesesi Polipleri Nedir?


Polip, herhangi bir organda oluşabilen anormal bir hücre büyümesi olarak tanımlanmaktadır. Safra kesesi duvarında meydana gelen bu tarz anormal bir büyümeye ise safra kesesi polipi denmektedir.

Safra kesesi, karaciğerin hemen altında bulunan ve şekli armuta benzeyen bir organdır. Karaciğer, safra adı verilen yeşilimsi-sarı renkte bir sıvı üretmektedir. Safra kesesi ise bu sıvıyı sindirimin bir parçası olarak kullanılmak üzere geçici olarak saklamaktadır. Yağlı yiyecekler tüketildiğinde, safra kesesi bağırsağa safrayı salmaktadır. Böylece, bağırsakta yağ kırılmakta ve sindirilmektedir. Safra kesesi her ne kadar sindirim sisteminin bir parçası olsa da, yaşamsal fonksiyonların devam etmesi için bulunması önemli bir organ değildir. Diğer bir deyişle, safra kesesi olmadan da yaşamak mümkündür. (1)

Safra kesesinde oluşan safra polipleri, küçük ve zararsızdır. Bu polipler genellikle kolestrol birikmesi sonucu oluşmaktadır. Ancak, genelde zararsız olan bu poliplerin bazı durumlarda kansere dönüşme riski bulunmaktadır. Poliplerin boyutları oldukça önemlidir. Eğer polip büyük bir boyuta sahipse, kanser olma riski de yüksektir.

Safra kesesi polipi genellikle, hastalarda herhangi bir belirtiye neden olmamaktadır. Ancak, doğru zamanda tanı konmazsa, zamanla sorun haline gelebilmektedir. (2)

Safra kesesi poliplerinin nedeni tam olarak bilinmese de, bir dereceye kadar nedeni belirlemeye yardımcı olan özellikler, safra kesesi poliplerini beş farklı kategoriye ayırmaktadır:

 • Kolesterol: Bu tür bir polip safra kesesindeki aşırı kolesterol nedeniyle oluşmaktadır ve en sık görülen safra polipi tipidir.
 • Adenokarsinom: Bu formdaki polipler genellikle kanserlidir.

Safra kesesi poliplerine neden olan diğer üç durum ise adenomiyomatoz, kolesistoz ve hiperplastik kolesistoz olarak tanımlanmaktadır. (3)

Safra kesesi polipleri genelde diğer koşullar için tarama yapılırken teşhis edilmektedir. Polipler tespit edildiğinde ise, bu poliplerin kanser riski oluşturup oluşturmadığını belirlemek açısından test edilmesi de önemlidir. Safra kesesindeki polip gelişiminin kanserli olmaması tedaviyi hafifletebilmektedir. Diğer yandan, kanserli ise tedavinin seyri büyük ölçüde değişmektedir. (4)

Safra Kesesi Polipleri Belirtileri

Safra kesesi polipi başlangıcında herhangi bir belirti yaşamamak oldukça olağandır. Hatta bazı haslar günlük yaşamlarında dikkat çekecek herhangi bir belirtiye maruz kalmamaktadır. Çoğu safra kesesi polipi vakasında, başka bir sağlık problemi için yapılan testler sırasında polip fark edilmektedir.

Safra kesesi polipi nasıl anlaşılır? Safra kesesinde polip gelişmesi durumunda ortaya çıkabilecek bazı belirtiler şunlardır: (5)

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Hazımsızlık
 • Sağ hipokondriak bölgede (karın boşluğunun sağ üst kısmında bulunan bölge) ağrı veya sağ üst karın ağrısı
 • Cildin ve göz beyazlarının sararması, sarılık (kolestrol, yağ metabolizması bozuklukları nedeniyle gelişmektedir)
 • Safra tıkanıklığı sonucu ciltte oluşan kaşıntı
 • Yağları sindirme yetersizliğinden kaynaklanan ishal (6)

Safra Kesesi Polipleri Nedenleri

Safra kesesi polipi neden olur? Polip oluşumunun nedeni her zaman tam olarak açık değildir. Muhtemelen poliplerin ve safra taşlarının daha sık oluşumu arasında bazı bağlantılar bulunmaktadır.

Safra polipleri genellikle safra bezinde meydana gelen kolesterol birikimi sonucu oluşmaktadır, ancak safra kesesi duvarı hücrelerinin aşırı çoğalması nedeniyle de oluşabilen tipleri bulunmaktadır. Safra kesesi polipleri iyi huylu ya da kötü huylu tümörlere dönebilmektedir. (7)

Safra kesesinde gelişen polip vakalarının aşağıdaki gibi faktörlerle ilişkili olabileceği düşünülmektedir:

 • Kolesterol polipi safra kesesinde en sık görülen polip türleridir ve genellikle yüksek diyet lifinden kaynaklanmaktadır.
 • Özellikle, 50 yaş ve üstü kişilerde safra kesesi polipi daha çok gözlemlenmektedir, bu nedenle, ilerleyen yaşın da bir risk faktörü olabileceği düşünülmektedir.
 • Daha önce safra taşı geliştirmiş olan kişilerin safra kesesi polipleri geliştirmesi diğer insanlara oranla daha muhtemeldir. (8)

Safra Kesesi Polipleri Tedavisi

Safra kesesi polipi nasıl geçer? Safra kesesi polipi tedavisi, polip hastaya şiddetli ağrı ve rahatsızlık vermedikçe gerekli olmayabilmektedir. Yaklaşık 1 cm veya daha küçük boyutta olan polipler ve tümör içermeyen maddeler genellikle işlenmeden bırakılmaktadır. Ancak, buna karar vermek için poliplerin özelliklerinin ve boyutlarının alanında uzman doktorlar tarafından izlenip değerlendirilmesi gerekir.

Diğer yandan, hasta için safra kesesi polipi ameliyatı uygun görülmüşse, kanserli hücreleri almak ya da oluşabilecek tehlikeleri önlemek için polip cerrahi müdehale ile alınmaktadır. (9)

Safra Kesesi Polipi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bu tedavi süreci boyunca gastroenteroloji ve hepatoloji, radyoloji, medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, patoloji, cerrahi, nakil ve gerektiğinde diğer alanlardaki uzmanlara başvurulmaktadır. (10)

Safra Kesesi Poliplerine Ne İyi Gelir?

Safra Kesesi Polipleri Bitkisel Tedavisi

Karahindiba: Karaciğerin daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlamakta ve safra üretimini geliştirmektedir. Ayrıca, sindirim sisteminin işlevlerini de artırmaktadır. Doz aşımı söz konusu olduğunda, safra kesesi poliplerinin kötüleşme riski bulunmaktadır, bu nedenle, kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışılması gerekir. (11)

Zencefil çayı: Zencefil, toksinlerle mücadele etme gücüne sahiptir. Atıkların giderilmesinde vücuda yardımcı olabilecek doğal bir detoksifikasyon görevi görmektedir. Ayrıca, safra kesesi polipleri ve diğer gastrointestinal problemlerin tedavisine de yardımcı olmaktadır.

Kırlangıç otu: Kırlangıç otu, safra bezindeki poliplerin tedavisi için kullanılabilecek bitkisel bir tedavi yöntemidir. Ayrıca, polip nedeniyle yaşanan ağrı ve rahatsızlığı hafifletmeye de yardımcı olmaktadır. (12)

Zerdeçal: Zerdeçal güçlü bir antiinflamatuardır, bu nedenle de, safra kesesi polipleri ile ilişkili iltihaplanmayı azaltmada kullanılabilmektedir. Ayrıca, antikanser özellikleri bulunan bu bitki, poliplerin kansere dönüşmesini de önlemektedir.

İncir: Safra kesesi polipleri için incirin iyileştirici güçlerinden yararlanmak oldukça eski zamanlardan beri bilinmektedir. Taze incirin antioksidan maddelerin antineoplastik etkileri, safra kesesinde kanser oluşumuna karşı mücadelede vücuda yardımcı olmaktadır. (13)

Safra Kesesi Polipleri Evde Tedavi Yöntemleri

Bir kez safra kesesi polipi tespit edildiğinde, bazı diyet kısıtlamaları veya önerileri durumun tedavisine yardımcı olabilmektedir:

 • Safra kesesi polipleri arasında kolesterol en sık görülen tiptir. Bu polipler, kolestrol nedeniyle oluşmaktadır. Dolayısıyla da, yağlı gıdalar ve kolestrol bakımından zengin bir diyet, safra kesesi poliplerinin büyüme riskini veya yeni polip gelişim riskini artırabilmektedir. Yağlı ve kolesterol açısından yüksek olan gıdalardan uzak durulması en doğrusu olacaktır.
 • Lif bakımından zengin bir beslenme önerilmektedir. Diyetinize taze meyve ve sebzeleri dahil ederek daha fazla lif alabilirsiniz.
 • Haşlanmış pilav, haşlanmış sebze gibi sindirimi kolay bir diyetle beslenmeyi tercih edebilirsiniz. Hayvan eti, balık ve diğer yüksek yağlı diyetlerden kaçının.
 • Safra kesesi ile ilgili şikâyetlerin çoğunu ağırlaştırdığı bilinen kafein ve alkolden mutlaka uzak durun.
 • İşlenmiş yiyecekler pek çok koruyucuyu ve doymuş yağları içerdiğinden safra polipleri için faydalı seçenekler değildir. (14)