Safra Kesesi Polipleri Tedavisi


Safra kesesi polipleri nasıl geçer? Safra kesesi poliplerinin tedavisi, polip hastaya şiddetli ağrı ve rahatsızlık vermedikçe gerekli olmayabilmektedir. Yaklaşık 1 cm veya daha küçük boyutta olan polipler ve tümör içermeyen maddeler genellikle işlenmeden bırakılmaktadır. Ancak, buna karar vermek için poliplerin özelliklerinin ve boyutlarının alanında uzman doktorlar tarafından izlenip değerlendirilmesi gerekir.

Diğer yandan, hasta için safra kesesi polipleri ameliyatı uygun görülmüşse, kanserli hücreleri almak ya da oluşabilecek tehlikeleri önlemek için polip cerrahi müdehale ile alınmaktadır. (1)

Büyüklüğü 10 mm’den büyük olan poliplerin, özellikle hastaya ağrı ve rahatsızlık vermesi durumunda, cerrahi müdehale ile alınması gerekmektedir. Polipleri çıkarmak için temel olarak iki tip cerrahi işlem uygulanmaktadır ve bunlar şunlardır: (2)

Laparoskopik (Kapalı) Safra Kesesi Ameliyatı

Bu cerrahi yöntem, bir santimetreden daha az küçük olan ve kanser için risk oluşturmayan poliplerin alınması için önerilmektedir. Açık cerrahi ile karşılaştırıldığında, daha az riskli olması açısından daha çok tercih edilmektedir. İyileşme süresi de daha kısadır. Hastanın normal aktivitelerine dönmesi bir haftadan kısa bir süre almaktadır. (3)

Kolesistektomi Safra Kesesi Ameliyatı

Safra poliplerinin 1 cm’den veya 10 mm’den daha büyük olması durumunda ya da polipin kanserli olduğundan şüphe edilmesi söz konusu ise kolesistektomi önerilmektedir. Üst karın bölgesinde 5 ile 10 santimetre arası değişken bir kesi yapılmasını gerektiren açık bir ameliyattır. Çıkarılan polipin kanserli olup olmadığını tespit etmek için polip, kolesistektomi prosedüründen sonra biyopsi için laboratuvara gönderilmektedir. (4)

Safra Kesesi Poliplerini Önlemek

Bununla birlikte, safra kesesi poliplerinin tedavi edilmesinden ziyade oluşmasını önlemek daha doğru bir adım olacaktır. Safra kesesi poliplerini önlemenin bazı yolları bulunmaktadır ve şunları içermektedir:

 • Kolesterol seviyesi düşük olan bir diyetle sağlıklı beslenmek
 • Çok fazla yağ kullanılan kızartılmış gıdalardan kaçınmak
 • Zararlı yağ ve şekerler içerebilen hazır (paketlenmiş) gıdaları tüketmekten kaçınmak
 • Safra kesesi poliplerinin şiddetlenmesini önlemek için karbonatlı içeceklerden kaçınmak
 • Aşırı yağlı etler yerine daha sağlıklı ve hafif olan etleri tercih etmek
 • Kilo vermek için aç kalmak ya da düzensiz beslenmek yerine konu hakkında bir diyetisyenden fikir almak (5)

Safra Kesesi Polipleri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bu tedavi süreci boyunca gastroenteroloji ve hepatoloji, radyoloji, medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, patoloji, cerrahi, nakil ve gerektiğinde diğer alanlardaki uzmanlara başvurulmaktadır. (6)

Safra Kesesi Polipleri Nedir?

Safra kesesi polipleri, safra kesesinin iç duvarının kenarında meydana gelen büyümelerdir. Polip adı verilen bu büyümeler genellikle iyi huyludur, ancak, nadir de olsa, kanserli olma riskleri bulunmaktadır. Poliplerin en yaygın nedeni safra kesesi içinde oluşan kolesterol birikmeleridir. Kolesterol polipleri, safra kesesi polipleri vakalarında en sık görülen polip tipidir.

İyi huylu safra polipleri, genellikle 1 cm’den daha küçük bir boyuttadır ve safra kesesi duvarına ince, kırılgan bir sapla tutunmaktadır. Safra kesesi polipleri geliştiren kişilerin yaklaşık olarak yüzde 20’sinde, safra kesesi içinde sadece bir adet polip bulunmaktadır. Diğer yandan, geri kalan kısımda çoklu polip görülmesi oldukça muhtemeldir. Safra polipleri de safra kesesi duvarından kopabilmekte ve safra kesesi taşları gibi safra içinde yüzebilmektedir. (7)

Safra Kesesi Polipleri Belirtileri

Safra kesesindeki polip başlangıcında herhangi bir belirti yaşamamak oldukça olağandır. Hatta bazı haslar günlük yaşamlarında dikkat çekecek herhangi bir belirtiye maruz kalmamaktadır. Çoğu safra kesesinde gelişen polip vakasında, başka bir sağlık problemi için yapılan testler sırasında polip fark edilmektedir.

Safra kesesi polipleri nasıl anlaşılır? Safra kesesi poliplerinin gelişmesi durumunda ortaya çıkabilecek bazı belirtiler şunlardır:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Karnın sağ üst tarafında oluşan ağrı
 • Sarılık
 • Safra kesesinin inflamasyonu (8)

Safra Kesesi Polipleri Nedenleri

Safra kesesi polipleri neden olur? Polip oluşumunun nedeni her zaman tam olarak açık değildir. Muhtemelen poliplerin ve safra taşlarının daha sık oluşumu arasında bazı bağlantılar bulunmaktadır.

Safra polipleri genellikle safra bezinde meydana gelen kolesterol birikimi sonucu oluşmaktadır, ancak safra kesesi duvarı hücrelerinin aşırı çoğalması nedeniyle de oluşabilen tipleri bulunmaktadır. Safra kesesi polipleri iyi huylu ya da kötü huylu tümörlere dönebilmektedir. (9)

Safra kesesi poliplerinin aşağıdaki gibi faktörlerle ilişkili olabileceği düşünülmektedir:

 • Kolesterol polipleri safra kesesinde en sık görülen polip türleridir ve genellikle yüksek diyet lifinden kaynaklanmaktadır.
 • Özellikle, 50 yaş ve üstü kişilerde safra kesesi polipleri daha çok gözlemlenmektedir, bu nedenle, ilerleyen yaşın da bir risk faktörü olabileceği düşünülmektedir.
 • Daha önce safra taşı geliştirmiş olan kişilerin safra kesesi polipleri geliştirmesi diğer insanlara oranla daha muhtemeldir. (10)