Safra Kesesi Taşı Tedavisi


Safra kesesi taşı, safra kesesinde iltihaplanmaya yol açtığında ya da safra akışını engelleyecek şekilde safra yollarını tıkadığında tedavi edilmesi gerekmektedir.

Safra kesesi taşı nasıl geçer? Safra kesesi taşı tedavisi için uygulanabilecek bazı yöntemleri şöyle açıklamak mümkündür: (1)

Safra Kesesi Taşı Ameliyatı ya da Kolesistektomi

Kolesistektomi, safra kesesindeki taşı çıkarmak için uygulanan cerrahi operasyonun ismidir. Bu cerrahi yöntemde genellikle küçük bir delik açılmakta ve taş alınmaktadır. Diğer yandan, bazı vakalarda bu yöntem uygun olamamaktadır. Bu nedenle, açık ameliyat diğer bir seçenek halini almaktadır.

Açık ameliyat sırasında, karın bölgesinden büyük bir kesim yapılmaktadır. Bu ameliyatı geçiren hastaların daha uzun bir süre hastanede kalması gerekmektedir. Hastanın iyileştiğinden emin olunmaktadır. Safra kesesi ciddi derecede iltihaplandığında da açık ameliyat gerekli görülmektedir.

Safra kesesi taşı ameliyatla alınan hastalarda, genellikle bir süre yeni taş oluşumunu önlemeye yardımcı olması için ursodeoksikolik asit tedavisi uygulanmaktadır. Böylece, safrada kolesterol nedeniyle ortaya çıkabilecek taş oluşumu engellenmektedir. (2)

Ursodeoksikolik Asit

Kolesterol nedeniyle oluşan safra taşı durumunda, ursodeoksikolik asit taşları yavaş yavaş eritebilmektedir. Bu yöntemin etkili olabilmesi için genellikle tedavinin 24 ay kadar devam etmesi gerekmektedir. Ameliyat kadar etkili olmasa da, anestezi almayan hastalar için bir seçenek halini alabilmektedir.

ERCP (Endoskopik Retrograd Kolanjiopankreatografi)

Safra kesesi taşı bulunan hasta hem ameliyat hem de  gibi tedavi seçeneklerini alamadığı zaman, ERCP (endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi) gibi lokal anesteziyi içeren bir tedavi alabilmektedir. Bu yöntemde, esnek bir fiber optik kamera ile ağız içinden safra kesesine girilmekte ve bir tel yardımıyla taşlar çıkarılmaktadır. (3)

Litotripsi ya da Ultrasonik Şok Dalgaları

Safra kesesi taşları ultrasonik şok dalgaları yardımı ile parçalanmaktadır. Safra kesesindeki taşlar yeterince küçülünce, dışkıyla beraber vücuttan kolayca çıkabilmektedir. Bu tedavi yöntemi daha az sıklıkla uygulanmaktadır ve genellikle daha küçük olan safra taşları için etkili olmaktadır. (4)

Sağlıklı Bir Diyet ve Düzenli Egzersiz

Safra kesesi taşı belirtilerini daha da kötüleştirdiğini düşündüğünüz yiyecek ve içecekleri not etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse, kabuklu kuru yemişler ve kafein belirtileri tetikleyebilmektedir. Tetikleyici olan gıdaların tüketimini sınırlamak ya da tamamen bırakmak duruma yardımcı olabilmektedir.

Sağlıksız yağları içeren bir diyetle beslenmek belirtileri kötüleştirebilmektedir. Bu nedenle, yağ açısından daha sağlıklı bir diyetle beslenmek daha doğru olacaktır. Sağlıklı bir diye safra taşını etkilememektedir, ancak genel sağlığı desteklemektedir. Sağlıklı diyet ve düzenli fiziksel aktivite safra taşının tekrarlanma riskini de azaltabilmektedir. (5)

Safra Kesesi Taşı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Safra kesesi taşı teşhisi ve tedavisi için iç hastalıkları bölümüne (dâhiliye) başvurulmaktadır. (6)

Safra Kesesi Taşı Nedir?

Safra kesesi taşı, safra kesesinde biriken ve zamanla sertleşerek taşlaşan kristal kalıntılarıdır. Safra kesesi, karnın sağ tarafında, karaciğerin hemen altında bulunan küçük ve armut şeklinde bir organdır. Safra kesesi safra denilen ve ince bağırsağa bırakılan sindirim suyunu tutmaktadır.

Safra taşı bir kum tanesi kadar küçük olabileceği gibi bir golf topu büyüklüğünde de olabilmektedir. Bazı hastalar sadece bir adet safra taşı geliştirse de, diğer hastaların aynı anda birden fazla safra taşı geliştirdiği de görülmektedir.

Safra taşı geliştiren ve belirtilerine maruz kalan hastalarda genellikle uygulanan tedavi yöntemi ameliyattır. Diğer yandan, herhangi bir belirtiye yol açmayan safra taşı vakalarında genellikle ameliyat gerekli olmamaktadır. (7)

Safra Kesesi Taşı Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Safra Kesesi Taşı Belirtileri

Safra kesesi taşı başlangıcında pek çok insan herhangi bir belirti yaşamamaktadır. Bu taşlar genellikle, diğer rahatsızlıklar için muayene olunduğunda ya da rutin bir röntgen kontrolü sırasında ortaya çıkmaktadır.

Diğer yandan, daha büyük olan safra kesesi taşları, zamanla safra kesesinin boşaltılmasını sağlayan kanalı tıkayabilmektedir. Bu nedenle de, sağ üst karın bölgesinde kramp şeklinde bir ağrı yaşanabilmektedir.

Safra kesesi taşı nasıl anlaşılır? Ortaya çıkabilecek belirtiler ise şunlardır:

 • En az 30 dakika boyunca süren sağ üst veya orta üst karın ağrısı
 • Sabit ağrı ya da kramp
 • Keskin veya donuk bir ağrı
 • Ateş
 • Cildin ve göz beyazının sararması (sarılık)
 • Kil renkli dışkılar
 • Mide bulantısı ve kusma (8)

Safra Kesesi Taşı Belirtileri daha fazlası için

Safra Kesesi Taşı Nedenleri

Safra kesesi taşı neden olur? Safra taşları, safradaki kolesterol düzeyleri çok yüksek olduğunda gelişmektedir. Çoğu safra taşı, çoğunlukla kolesterolden oluşan karışık taşlar veya kolesterol taşlarıdır. Genellikle sarı veya yeşil renktedir.

Safra taşlarının başka bir türü ise çoğunlukla bilirubinden oluşan ve daha küçük ve daha koyu olan pigment taşlarıdır.

Safra kesesi taşı geliştirme riski artıran faktörler ise şunlardır:

 • Fazla kilolu veya obez olmak
 • Kadın olmak
 • 40 yaşın üstünde olmak
 • Karaciğer sirozu sahibi olmak
 • Ailede safra taşı öyküsü
 • Hızlı kilo vermek
 • Bazı ilaçları kullanmak
 • Yüksek doz östrojen tedavisi alma
 • Şeker hastalığı
 • Egzersiz eksikliği (9)

Safra Kesesi Taşı Nedenleri fazlası için tıklayabilirsiniz