Rahim Kanseri Tedavisi

Rahim kanseri nasıl geçer? Rahim kanserini tedavi etmek için öncelikli olarak rahim kanserinin çeşidine, kanserin hangi evrede olduğuna, hastanın yaşına, genel sağlık durumuna ve kişisel tercihlerine dikkat edilmektedir. Sonrasında uygulanacak olan tedavi seçenekleri arasında ise ameliyat, hormon tedavisi, radyasyon tedavisi, kemoterapi ve palyatif bakım bulunmaktadır.

Devamı

Rahim Kanseri Nedir?

Rahim kanseri ya da diğer adıyla uterus kanseri, oldukça yaygın olarak görülen bir tür kadın üreme sistemi kanseridir. Rahim hücrelerinde başlayan kötü huylu bir kanserdir. Bu demek oluyor ki, yakında bulunan dokulara yayılarak büyüme riski taşımaktadır. Metastaz olarak tanımlanan bu durum gerçekleştiğinde, kanserin tedavisi çok daha zor bir hale gelmektedir.

Rahim kadın üreme sisteminin bir parçasıdır ve hamilelik sırasında bebek bu alanda yerleşmekte ve büyümektedir. Rahim

Devamı

Rahim Kanseri Nedenleri

Rahim kanseri neden olur? Rahim kanseri rahimde bulunan hücrelerin değişime uğrayarak anormal ve kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başlaması sonucunda oluşmaktadır. Hızla büyüyen hücreler birikerek tümörü oluşturmaktadır. Bu sürecin neden meydana geldiği tam olarak bilinememektedir. Ancak, pek çok risk faktörünün bir rolü olduğu düşünülmektedir.

Devamı

Rahim Kanseri Belirtileri

Rahim kanseri nasıl anlaşılır? Rahim kanseri başlangıcında en sık görülen belirti regl dönemlerinde ya da regl dönemleri dışında oluşan anormal vajinal kanamalardır.

Anormal kanamalar şu şekilde gerçekleşebilmektedir:

  • Menopoz sonrası vajinal kanama
  • Alışılmadık derecede ağır olan veya dönemler arasında olan kanama
  • Vajinal akıntı
Devamı

Pankreas Kanseri Nedir?

Pankreas kanseri, karın bölgesinde bulunan bir bez olan pankreasta meydana gelen kanserdir. Pankreas tanısı konulan hastalarda iyileşme ve hayatta kalma oranı oldukça düşüktür. Bunun nedeni, henüz erken evrelerdeyken kanserin herhangi bir belirtiye neden olmamasıdır. Fark edildiğinde ise genellikle gelişmiş olmaktadır ve tedavi için geç kalınmaktadır. (1)

Pankreas ince

Devamı

Pankreas Kanseri Belirtileri

Pankreas kanserlerinin farklı tipleri bulunmaktadır. Bu durumda pankreas kanserinin tipine ve evresine bağlı olarak da belirtileri değişebilmektedir. Pankreas kanseri temelde kanserin ekzokrin bezinde mi yoksa endokrin bezinde mi başlayıp başlamadığına bağlı olarak ayrılmaktadır. Pankreas kanseri vakalarının yaklaşık olarak yüzde 95’inde kanser pankreasın ekzokrin (enzim üreten) hücrelerinde başlamaktadır.

Devamı

Mide Kanseri Tedavisi

Mide kanseri nasıl geçer? Mide kanseri hastalarında uygulanacak olan tedavi yöntemleri, hastanın yaşına, genel sağlık durumuna ve kanserin tipi ile ne kadar büyük veya ne kadar yayılıp yayılmadığına bağlı olarak şekillenmektedir. (1)

Mide kanseri tedavileri şöyle sıralanmaktadır:

Mide Kanseri Ameliyatı

Mide kanseri yayılmadığı

Devamı

Mide Kanseri Nedir?

Mide kanser aynı zamanda gastrik kanser olarak da bilinmektedir. Genellikle, mide duvarlarının iç astarlarında başlayan mide kanseri, sonrasında mide duvarlarının daha da derinine girmektedir. Midede başlayan kanserin karaciğer ve pankreas gibi çevredeki organları etkileyebilecek kadar büyümesi de söz konusu olabilmektedir. (1)

Mide duvarı katmanlardan oluşmaktadır. Mide kanseri genellikle

Devamı

Mide Kanseri Nedenleri

Mide kanseri neden olur? Mide hücrelerinde meydana gelen bazı değişiklikler sonucunda mide kanseri gelişmektedir. Diğer yandan, hücrelerde oluşan bu değişikliklerin nedenini tam olarak belirlemek mümkün değildir.

DNA yapısında ortaya çıkan mutasyonlarla beraber kanser de başlamaktadır. Mutasyona uğrayan hücreler kontrolsüz bir şekilde çoğalmaktadır. Bunun bir sonucu olarak da tümör olarak adlandırılan kitle oluşmaktadır.

Kanser tedavi edilmediği takdirde vücudun diğer

Devamı

Mide Kanseri Belirtileri

Mide kanseri nasıl anlaşılır? Mide kanseri belirtileri karın ağrısından kanlı dışkıya kadar pek çok sindirim sistemi problemleri olabilmektedir. Genellikle, mide kanseri başlangıcında herhangi bir belirti gelişmemektedir. Belirtilerin oluşması durumunda ise bunlar çoğu zaman mide bulantısı ya da kilo kaybı gibi spesifik olmayan belirtiler olmaktadır.

Mide kanseri belirtileri kişiden kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Bununla birlikte, kanserin evresine ve kanserin tipine

Devamı

Huntington Hastalığı Nedenleri

Huntington hastalığı neden olur? Huntington hastalığı kromozomlardaki arızalı genlerin neden olduğu bir rahatsızlıktır. Sorunlu genler bir protein olan huntingtin üretir. Bu proteinleri üreten genler olması gerekenden daha büyüktür. Bu, DNA’nın yapı taşları olan sitozin, adenin ve guaninin çok fazla üretilmesine yol açar. Normalde DNA içinde sitozin, adenin ve guanin 10 ila 35 kez tekrarlanır, ancak Huntington hastalarında bu yapı taşları 36 ila 120 defa tekrar eder. Bu durum

Devamı

Huntington Hastalığı Belirtileri

Huntington hastalığı nasıl anlaşılır? Huntington hastalığı başlangıcı genellikle bilişsel ve psikiyatrik bozukluklarla kendini belli eder. Hangi belirtiler ilk önce etkilenen insanlar arasında değişir. Hastalığın seyri sırasında, bazı bozukluklar daha baskın görünmektedir ya da fonksiyonel yetenek üzerinde daha büyük bir etkiye sahiptir.

Hareket bozuklukları: Huntington hastalığı ile ilişkili hareket bozuklukları, istem dışı hareket problemleri ve

Devamı

HSP Hastalığı Tedavisi

HSP hastalığı nasıl geçer? HSP hastalığı ilk olarak ilaçla tedavi edilmeye çalışılır. Bunun için İbuprofen benzeri anti inflamatuar ilaçlar eklem ağrılarını ve iltihabı azaltmak için hastaya verilebilir. Ayrıca enfeksiyonlarla mücadele etmek için antibiyotikler kullanılabilir.

HSP kendi kendine geçen bir rahatsızlıktır, bu nedenle ilaç kullanmadan önce bir süre beklemeli, semptomlar devam ederse ilaca başlanmalıdır. Özellikle eklem ağrıları, karın ağrıları veya

Devamı

HSP Hastalığı Nedir?

Tıp dilinde Henoch-Schonlein purpurası olarak bilinen HSP hastalığı küçük kan damarlarının iltihaplanmasıdır. İltihaplanma, deri, bağırsak, böbrek ve eklemlerdeki kan damarlarının sızıntı yapmasına neden olur. En çok çocuklarda görülen hastalığın ana semptomu, bacak ya da kalça üzerinde oluşan döküntülerdir.

HSP her yaştan insanda görülebilmesine karşın en sık 2 ile 11 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Erkeklerde kızlardan daha yaygındır. HSP’li

Devamı

HSP Hastalığı Nedenleri

HSP hastalığı neden olur? HSP hastalığında vücuttaki küçük kan damarlarının bir kısmı iltihaplanır. Bu da karın bölgesinde ve böbreklerde kanamaya neden olabilir. İltihaplanmanın nedeni bağışıklık sisteminin belirli tetikleyicilere uygunsuz şekilde yanıt vermesidir.

HSP hastalığı olan kişilerin neredeyse yarısından fazlası, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra HSP olmuşlardır. Enfeksiyon oluşmasına neden olan tetikleyiciler suçiçeği,

Devamı
1 2 3 74