Kekemeliğe Ne İyi Gelir?

Kekemelik daha çok duygusal bir rahatsızlıktır. Bu nedenle konuşma terapisi ve danışmanlık ile birlikte doğal takviyeler kullanıldığında düzeltilebilir. Kekemelik için doğal takviyeleri kullanmak oldukça kolaydır, ayrıca çoğu bitki hem çocuklarda hem de yetişkinlerde güvenle kullanılabilir.

Kekemelik bitkisel tedavisi

Magnezyum takviyeleri kasları gevşetmeye yardımcı olurlar. Magnezyum takviyeleri kullanırken dışkı yumuşayana kadar doz artırılmalı, daha sonra bir

Devamı

Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk dikeni nasıl geçer? Topuk dikeni her ne kadar dayanılmaz ağrılara yol açsa da, tedavisi mümkün olan bir sağlık problemidir. Topuk dikeni vakalarının yüzde 90’ı evde tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilmektedir. Bununla birlikte, daha inatçı durumlarda da tıbbi yöntemler ya da cerrahi yöntemlerle iyileştirilebilmektedir.

Topuk dikeni tedavisine ne kadar erken başlanırsa, olumlu sonuçlar alınması o kadar mümkün olabilmektedir. Bu nedenle, sabah

Devamı

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk, her adımda vücudun ağırlığını taşımaktadır. Bu nedenle, topuklarla ilgili herhangi bir sorun veya ağrı meydana geldiğinde yürümeyi zorlaştırabilmekte, hatta dayanılmaz bir hale getirebilmektedir. Topuk dikeni de yaygın olarak yaşanan topuk problemleri arasında gelmektedir.

Topuk dikenleri veya kemiksi büyümeler (ayrıca osteofit olarak da bilinmektedir), topuk kemiğinde kalsiyum birikintileri ile oluşan küçük çıkıntılardır. Bu birikintiler, topuk kemiğine bağlı

Devamı

Topuk Dikeni Nedenleri

Topuk dikeni neden olur? Topuk dikenleri, uzun süreli olarak yaşanan kas ve bağ gerginliğinin topuktaki yumuşak dokuları yıpratması sonucunda gerçekleşmektedir. Topuk kemiğini kaplayan zarın yırtılması da bir diğer topuk dikeni nedenidir.

Topuk ayrıca artan yaşla beraber daha savunmasız bir hale gelebilmektedir. Topuk dikeniyle ilgili yapılan pek çok incelemeye göre, kişi yaşlandıkça topuktaki pedler aşınmaya başlamakta ve şok emilimi sağlama yeteneği

Devamı

Topuk Dikeni Belirtileri

Topuk dikeni nasıl anlaşılır? Topuk dikeni başlangıcında olan ya da topuk dikeni geliştirmiş olan herkes belirti yaşamayabilmektedir. Bununla birlikte, bazı hastalar oldukça can sıkıcı belirtilere maruz kalabilmektedir.

Çoğu zaman, uyuduktan ya da ayağı dinlendirdikten sonra birkaç adım atıldığında, topuk altında rahatsız edici bir ağrı hissedilmektedir. Diğer bir spesifik belirtisi de topuk dibinde gelişen hafif bir kemiksiz çıkıntıdır.

Topuk dikeni vakalarında,

Devamı

Kalp Yetmezliği Tedavisi

Kalp yetmezliği nasıl geçer? Kalp yetmezliği nedeniyle kalbin kan pompalama yeteneğinde meydana gelen zayıflama ya da hasar iyileştirilememektedir. Ancak, pek çok tedavi yöntemiyle belirtiler kontrol altına alınabilmekte ve hastalığın seyri yavaşlatılabilmektedir. Böylece hastanın yaşam kalitesi olabildiğince artırılmaktadır.

Kalp yetmezliği için uygulanan tedavi yöntemlerindeki bir diğer amaç ise bu duruma yol açan tıbbi nedeni tedavi etmek ve böylece kalp üstündeki yükü

Devamı

Kalp Yetmezliği Nedenleri

Kalp yetmezliği neden olur? Kalp yetmezliğinin birçok nedeni olabilmekte ve farklı şekillerde gelişebilmektedir.

Bir veya daha fazla kalp veya dolaşım hastalığından kaynaklanan kalp hasarının doğrudan, en son aşaması kalp yetmezliği olabilmektedir.

Kalp, bu koşulların neden olduğu anormallikleri yeniden şekillendirme denilen bir durumla telafi etmeye çalıştığında zamanla kalp yetmezliği ortaya çıkabilmektedir.

Her durumda, bu kalbin daha zayıf pompalanması,

Devamı

Kalp Yetmezliği Belirtileri

Kalp yetmezliği nasıl anlaşılır? Kalp yetmezliği belirtileri bazen yaşlanmanın normal bir seyri gibi anlaşılabilmektedir. Bu durumda maalesef görmezden gelinebilmektedir. Ancak, bazı vakalarda, kalp yetmezliği doğuştan gelen bir kusur sonucunda meydana gelebilmekte ya da genç bir birey zaman içinde kalp yetmezliği geliştirebilmektedir. Kalp yetmezliği akut (aniden ortaya çıkan) ya da kronik (zaman içinde devam eden) belirtilere yol açabilmektedir.

Devamı

Diz Ağrısı Tedavisi

Diz ağrısı nasıl geçer? Basit ve bilinen bir nedenden kaynaklanan diz ağrısı genellikle evde tedavi yöntemleriyle birkaç gün içinde iyileşebilmektedir. Bununla birlikte, bazı vakalarda, diz ağrısı ciddi bir yaralanma ya da travma sonucunda meydana gelebilmektedir. Bu durumda, bir uzman tarafından kesin nedeni tespit edilmeli ve uzman tarafından uygun görüldüğü takdirde, ilaç tedavisi veya cerrahi yöntemlerle tedavi edilmelidir.

Devamı

Diz Ağrısı Nedir?

Diz ağrısı doktora başvurulan kas-iskelet sistemi problemleri arasında ilk sıralarda gelmektedir. Günümüzde, giderek artan aktif bir hayat nedeniyle diz ağrısı şikâyetlerinde bir artış olduğu düşünülmektedir. Pek çok spesifik nedenlerden kaynaklanabilen bu durum, pek çok tedavi yöntemi ile kontrol altına alınabilmektedir. (1)

Diz ekleminin ana işlevi ayak bilekleri ve kalçalarla

Devamı

Diz Ağrısı Nedenleri

Diz ağrısı neden olur? Diz, üç kemikten oluşan karmaşık bir yapıdır. Bu yapı uyluk kemiğinin alt kısmı, kaval kemiğinin üst kısmı ve dizkapağı şeklinde ayrılmaktadır. Daha sonra, bu kemikleri bir arada tutan güçlü diz bağları ve tendonlar, diz kapağının altında ve diz arasında kıkırdak dokular bulunmaktadır. Bu yapılardan herhangi birini etkileyen hasar veya hastalık diz ağrısına neden olabilmektedir.

Devamı

Diz Ağrısı Belirtileri

Diz ağrısı nasıl anlaşılır? Diz ağrısı, diz bölgesinde hissedilen ağrıyı tanımlamaktadır. Ana belirtisi de budur. Bununa birlikte, ağrıyla birlikte yaşanabilecek bazı belirtiler bulunmaktadır. Diğer belirtiler diz ağrısının nedenine bağlı olarak da değişebilmektedir. Ortak belirtiler şöyle sıralanmaktadır:

  • Şişme ve sertlik
  • Kızarıklık ve sıcaklık
  • Zayıflık veya dengesizlik
  • Çıtırtı sesi veya gürültülü sesler
  • Dizin tam

Devamı

Ayak Ağrısı Tedavisi

Ayak ağrısı nasıl geçer? Ayak ağrısı için uygulanan tedavi, büyük ölçüde ağrının nedenine ve ağrının gerçekleştiği yere bağlı olarak değişecektir. Örneğin, plantar fasiit gibi durumlar nedeniyle gelişen ayak ağrısında, tedaviler germe, splintleme ve fizik tedavi olacaktır. Düz ayaklar gibi koşullar içinse, odaklanmış fizik tedavi ile birlikte tabanlık önerilebilmektedir. Ayak ağrısı için tedavi, ayağa oturan düzgün ayakkabılardan ameliyata kadar değişebilmektedir.

Devamı

Ayak Ağrısı Nedir?

Ayak, 26 kemikten, ligamentlerden (bağlardan), tendonlardan ve vücudun hareket etmesine izin vermek için birlikte çalışan kaslardan oluşan inanılmaz derecede karmaşık bir yapıdan oluşmaktadır. Ayaklar sadece hareketliliği sağlamaktan değil, vücudun tüm ağırlığını taşımaktan da sorumlu için hem yaralanma hem de ağrıya karşı oldukça savunmasız bir konumdadır. (1)

Ayak ağrısı, cilt, sinirler, kaslar,

Devamı

Ayak Ağrısı Nedenleri

Ayak ağrısı neden olur? Ayaklar yaralanmalara karşı oldukça savunmasızdır. Bu nedenle, pek çok yaralanmadan ve travmadan etkilebilmektedir. Birçok nedeni olabilen ayak ağrısı sistemik hastalıklar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. (1)

Ayak ağrısı nedenleri daha ayrıntılı olarak şöyle sıralanmaktadır:

Ayak Yaralanmaları

Ayak ağrısının sık olarak görülen nedenleri

Devamı
1 2 3 87