Baş Dönmesi Tedavisi

Baş dönmesi nasıl geçer? Arada sırada olan ve devam etmeyen baş dönmeleri anlık sıkıntılar yüzünden oluşabildiği için genellikle sonrasında bir tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır. Bununla birlikte, ısrarla devam eden, kişinin hayata adapte olmasını zorlayan ve diğer belirtilerle birlikte ortaya çıkan baş dönmesinin tedavi edilmesi gerekebilmektedir. Bu durumda, amaç önce baş dönmesine neden olan sağlık sorununu tedavi etmektir.

Baş dönmesinin bir hastalık ya da davranışsal

Devamı

Baş Dönmesi Nedir?

Baş dönmesi hemen hemen herkesin başına gelebilen oldukça yaygın bir şikayettir. Kendi başına bir problem olmayan baş dönmesi, genellikle, altta yatan herhangi bir sağlık sorunun bir belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Baş dönmesi, vertigo, sersemleme, güçsüzlük (nörolojik bozukluk), kararsızlık, baygınlık hissi ve görme bozukluğu gibi durumları da kapsayan bir terimdir. (1)

Baş

Devamı

Baş Dönmesi Nedenleri

Hemen hemen herkesin muzdarip olabilecek bir sorun olan baş dönmesi pek çok nedenin bir belirti olarak ortaya çıkabilmektedir. Sıklıkla karşılaşılan baş dönmesi nedenleri arasında ise kan dolaşımı problemleri, iç kulak rahatsızlıkları, hareket hastalıkları, enfeksiyonal durumlar, yaralanmalar ve ilaçların yan etkisi bulunmaktadır.

Baş dönmesinin nedeni her zaman tıbbi bir sorun olmayabilmektedir. Buna bir örnek ise, hamileliktir. Baş dönmesi hamileliğin belirtileri arasında

Devamı

Baş Dönmesi Belirtileri

Baş dönmesi nasıl anlaşılır? Baş dönmesi başlangıcında, kişi dengede durmakta zorlanmakta ve sersemlemektedir. Diğer baş dönmesi belirtileri ise şunlardır:

  • Baş dönmesi, kişi genellikle pozisyon değiştirdiğinde, oturerken birden ayağa kalktığında, ayaktayken ya da başını döndürdüğünde ortaya çıkmaktadır.
  • Baş dönmesi yaşayan kişi bulunduğu ortamın ya da çevresinin döndüğünü düşünebilmektedir. Bu durum vertigo olarak

Devamı

B12 Vitamini Eksikliği Tedavisi

B12 vitamini eksikliği nasıl geçer? B12 vitamini eksikliğinin tedavisi,  b12 vitaminini vücuda temin etmek için diyet değişiklikleri, takviyeler ve enjeksiyonlarla sağlanmaktadır. B12 vitamini eksikliği aile öyküsü, diyabet, bağışıklık bozuklukları veya midenin alınması gibi ameliyatlardan da kaynaklanabilmektedir. Vitamin B12 eksikliğinin tedavisi daha ayrıntılı olarak şunları içerebilmektedir:

Devamı

B12 Vitamini Eksikliği Nedir?

B12 vitamini vücut için son derece önemli olan bir B vitamindir. Sinir dokusu sağlığı, beyin fonksiyonu ve kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gerekli olan bu vitaminin bir diğer adı da, kobalamin olarak bilinmektedir.

Vücuttaki B12 vitamini seviyeleri çok düşük olduğu zaman, b12 vitamini eksikliği gelişmektedir. Bu durum bazı vakalarda, geri dönüşü olmayan nörolojik belirtilere yol açabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre de, son yıllarda b12 vitamini eksikliği giderek

Devamı

B12 Vitamini Eksikliği Nedenleri

B12 vitamini eksikliği neden olur? B12 vitamin eksikliği beslenmedeki vitamin eksikliğine, vitaminin emilmesini engelleyen malabsorpsiyon faktörüne ve çeşitli gastrointestinal nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. B12 vitamini eksikliği nedenleri daha ayrıntılı olarak şöyle açıklanabilmektedir: (1)

Hayvansal Gıdaları Tüketmemek

B12 vitamininin kaynakları

Devamı

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri

B12 vitamini eksikliği nasıl anlaşılır? B12 vitamini eksikiği başlangıcında ya da vitaminin seviyesi henüz çok az olmadığında, herhangi belirti oluşmayabilmektedir. Belirtilerin oluşması durumunda ise, bunlar çoğu zaman hafif belirtilerdir. Diğer yandan, uzun süre boyunca devam eden b12 vitamini eksikliği, sinir hasarına neden olabilmektedir. (1)

B12 vitamini eksikliğinin sinirlerde hasara yol açması

Devamı

Apandisit Tedavisi

Apandisit nasıl geçer? Apandisitin ana tedavisi iltihaplanmış olan apendiksin ameliyatla alınmasıdır. Apendiks vücut için hayati bir görev görmemektedir ve bu nedenle, apendiksin alınması kişi için herhangi bir risk oluşturmamaktadır. (1)

Oluşan enfeksiyon çok şiddetli değilse, apandisit bazen antibiyotiklerle de tedavi edilebilmektedir. Diğer yandan, bu oldukça nadir olarak

Devamı

Apandisit Nedir?

Apandisit, apandis ya da apendiksin şişmesi ve iltihaplanmasıdır. Karnın sağ alt tarafında, kolona bağlı olan parmak şeklinde bir organ olan apandisin, herhangi belirgin bir işlevi olmadığı düşünülmektedir.

Karnın sağ alt tarafında olduğu için apandisit bu bölgede şiddetli ağrıya neden olmaktadır. Bununla birlikte, çoğu insanda apandisit ağrısı, göbek çevresinde başlamakta ve sonra hareket ederek devam etmektedir. İltihaplanma kötüleştikçe, ağrı da giderek

Devamı

Apandisit Nedenleri

Apandisit neden olur? Apandisit, kalın bağırsağa bağlı olan parmak şeklindeki küçük bir organ olan apandis organının iltihaplanması ve şişmesidir. Tıbbi açıdan ciddi bir durum olan apandisit, her zaman açık bir neden sonucu gelişmemektedir. Çoğu zaman, apendiks lümeni (apendiksin tüpünün iç kısmı) veya ek lümen olarak adlandırılan apendiksin içindeki alanın tıkanması sonucu oluşmaktadır.

Devamı

Apandisit Belirtileri

Apandisit karakteristik belirtilere yol açmaktadır. Ana belirtisi ise apandisit ağrısıdır. Bu ağrı genellikle;

  • Aniden meydana gelmekte ve çoğu zaman bir kişinin geceleri uyanmasına engel olmaktadır.
  • Diğer belirtilerden önce oluşmaktadır.
  • Göbek deliğine yakın bir bölgede başlamakta ve daha sonra aşağı doğru hareket etmektedir.
  • Daha önce hissedilen ağrıların aksine yeni bir ağrı deneyimidir.
  • Saatler ilerledikçe daha da

Devamı

Adet Ağrısı Tedavisi

Adet ağrısı nasıl geçer? Adet ağrısı genellikle normal olarak karşılanmaktadır ve istirahat ya da evde tedavi yöntemleriyla hafifletilebilmektedir. Altta yatan diğer tıbbi durumlar için cerrahi yöntemlere kadar uzanan pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Adet ağrısı için uygulanan tedavi genellikle, bu durumun birincil dismenore ya da ikinci dismenore olup olmadığına bağlı olarak değişebilmektedir. Genel olarak, şu şekilde açıklanabilmektedir:

Birincil

Devamı

Adet Ağrısı Nedir?

Pek çok kadın adet dönemlerini ağrılı geçirmektedir. Ağrının şiddeti kişiden kişiye göre değişebildiği gibi, hiç ağrı olmaması da mümkündür. Adet ağrıları normal karşılanmaktadır. Bunun nedeni, oluşan ağrının rahim içindeki kasılmalar nedeniyle gelişmesidir. Adet dönemi süresince oluşan kasılmalar, kan akışı geçici olarak azaldığında daha da güçlenmektedir ve bu da, ağrıya yol açmaktadır.

Oluşan kasılmaların amacı, her ay rahmin astarlanmasını ve

Devamı

Adet Ağrısı Nedenleri

Adet ağrısı neden olur? Adet dönemlerinin ağrılı geçmesi ya da krampların yaşanması durumu dismenore olarak adlandırılmaktadır. Bu ağrılar, rahimdeki kasılmalardan yani rahmin gerilip sonrasında rahatlamasından kaynaklanmaktadır. Prostaglandin isimli özel kimyasallar rahim astarında açığa çıkmaktadır. Sonrasında da serbest bırakılmaktadır. Bu süreçte kasılmaların şiddeti artmakta ve bu da, ağrıya, mide bulantısına, ishale ve baş dönmesine yol açmaktadır.

Devamı
1 2 3 58