İçindekiler ▾

Sakız Çiğnemenin Faydaları


Dünyanın farklı ülkelerinde sakız çiğnemenin sağlığa faydaları hakkında birçok araştırma yapılmış ve sakız çiğnemenin bazı faydaları olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Sakız çiğnemek neredeyse herkese aynı faydaları sağlamaktadır. Fakat aynı araştırma sonuçlarına göre sakız çiğnemenin bazı zararları da var. Sakız çiğnemenin zararlarını görmeden önce sağlık açısından ne tür faydaları var inceleyelim.


sakız çiğnemenin sağlığa faydaları

Sakız Çiğnemenin Sağlığa Faydaları

Sakızın faydaları arasında ön plana psikolojik faydaları çıkıyor. Sağlık uzmanları sakız çiğnemenin belleği geliştirdiğini belirtiyor. Yapılan bilimsel araştırmalar sakızın ayrıca motivasyonu arttırdığını ortaya koymaktadır.

Sakız çiğnemenin beyne kan akışını arttırdığı, strese iyi geldiği, hafızayı güçlendirdiği ve kilo vermeye yardımcı olduğu belirtilmektedir. Şimdi detaylı olarak sakızın faydalarını inceleyelim:

Sakız Çiğnemek Hafızayı Güçlendirir: Psikologlar sakız çiğnemenin belleği güçlendirdiğini ve sakız çiğneyen kişilerin çiğnemeye göre hafıza testlerinde daha fazla başarılı olduğunu söylemektedir. Sakız çiğnemenin sürekli çene hareketi sağladığını ve bunun hafızanın güçlenmesine yardımcı olduğu söylenmektedir.

Beyin Sağlığı: Sakız çiğnemenin beyne giden kan hızını arttırdığını ve bunun da beynin daha fazla oksijen aldığını belirten sağlık uzmanları, sakız çiğneme sırasında beyne kan akışının %25-40 arasında arttığını belirtmektediler.

Stresi Azaltır: Bazı araştırmalar, sakız çiğnemenin motivasyonu ve uyanıklığı arttırdığını belirtmektedirler. Psikiyatristler ve psikologlar sakızın gerginliği azaltmaya ve çene hareketleriyle birlikte enerjiyi bırakmaya neden olduğunu ve bunun sinir sağlığına faydalı olduğunu belirtiyorlar.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Sakız çiğnemek aynı zamanda kalori yakarak kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle yaşlı insanların daha az hareket etmelerinden dolayı doktorlar az veya hiç hareket edemeyen fakat kilo problemleri olan hastalara zayıflama için sakız çiğnemelerini önerir. Düzenli olarak sakız çiğnemek kalori yakımına ve dolayısı ile kilo vermeye yardımcı olur.

Sindirimi Geliştirir: Sakız, bağırsak hareketlerini arttırmaya yardımcı olur. Bunun dışında ağız kuruluğuna karşı tükürük üretir, bu özelliği mideden ağıza doğru reflü oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

Ağız Temizliği: Bazı sağlık uzmanları sakızın ağız temizliğine katkıda bulunduğunu savunmaktadır. Gün içerisinde yemekten sonra sakız tüketimi diş ve ağız temizliği için faydalı olduğunu belirtmektedirler.


Sakızın Zararları

Sakızın sağlığa faydalı olduğu kadar bazı zararları da olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Özellikle şekerli sakızların diş çürüklerine neden olduğu şeker hastalarının sağlığını tehdit ettiği ve çocuklarda cilt enfeksiyonları başta olmak üzere alerji ve enfeksiyonlara neden olduğu belirtilmektedir. Sakızın sağlık açısından zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Gereksiz Gıda Alımı: Yapılan bilimsel araştırmalar sakız çiğnemenin motivasyonu arttırdığını fakat bu motivasyonun aynı zamanda cips, şeker gibi abur cubur yiyecekleri tüketmeye teşvik ettiğini ortaya koymuştur.

Eklem Ağrısı: Aşırı şekilde sakız çiğnemenin çenelerde eklem ağrılarına neden olduğu ve eklem ağrılarının zamanla kronikleşeceği bilimsel olarak ortaya konulmuştur. Ayrıca aşırı sakız çiğnemenin baş ağrısına neden olduğu düşünülmektedir.

Karın Ağrısı: Sakız çiğnemek karın ağrısı ve bağırsak sendromuna neden olabilmektedir. Çok sakız çiğnemek sürekli sindirim sistemine gıda alımı yapıldığına dair sürekli sinyal vermeye neden olmaktadır, bu durumda sindirim gereksiz yerde asitler salgılamaktadır. Bu durum sindirim sistemini tehdit eder.

Diş Hastalıkları: Özellikle şeker ihtiva eden sakızların diş çürümelerine neden olduğu belirtilmektedir. Bu sorun çocuklarda çok sık görülmektedir.

Alerji: Kimyasal ürünler ve katkı maddeleri içeren sakızlar özellikle çocuklarda alerjiye neden olmaktadır. Cilt, akciğer ve diğer alerjik vakalara neden olduğu bilimsel olarak ispatlandığından dolayı çocukların sakız çiğneme alışkanlığı kontrol altında olmalıdır.

Diş Dolgularını Çıkarabilir: Sakızın yumuşak ve kısmen yapışkan özelliği diş dolgularına zarar vermektedir. Giderek zayıflayan diş dolgularını yerinden sökebilir veya ömrünü kısaltabilir.

Gençlerde Baş Ağrısı: 19 yaş altında kişiler için fazla miktarda sakız çiğnemek baş ağrısına neden olabilmektedir.

Bunların dışında yaşı çok ufak olan çocuklar için sakız başlı başına tehlikedir. Çocukların sakız yutması, boğazlarına kaçması gibi birçok sakıza bağlı nedenden dolayı ciddi sağlık sorunu raporları ve hatta ölümler vardır. Bu yüzden küçük çocukların sakızdan uzak tutulması gerekiyor. Ayrıca çocukların sakızı yutmaları sindirim sisteminde sorunlara neden olmaktadır.


Tavsiyeler

Sakızın sağlık açısından bazı faydaları olduğunu gördük, fakat zararlarını da göz önünde bulundurarak kullanılması gerekiyor. Sakız çiğnemeyi aşırıya gitmeden ve bağımlısı olmadığınız sürece günde 30-60 dakika çiğnenmesini önerebiliriz.

Kaynaklar

  1. Health benefits of gum chewing
  2. 6 Gross Side Effects of Chewing Gum
  3. Learn More About Chewing Gum
  4. Benefits of Chewing
  5. Diet Myth or Truth: Chewing Gum for Weight Loss By Kathleen M. Zelman, MPH, RD, LD on January
  6. Chewing gum
  7. The Cognitive Benefits Of Chewing Gum,

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.