Şerbetçiotu çayının faydaları nelerdir?


Şerbetçiotu çayı uykusuzlukla mücadelede etkili olmasıyla bilinen doğal ve oldukça şifalı bir çaydır. Şerbetçi otu bitkisi özellikle Almanya, Çin, Birleşik Krallık, Çek Cumhuriyeti ve Kuzey Amerika’da yetişen bir yıllık otsu bir bitkidir. Şerbetçiotu bitkisinin çiçekleri sık sık biraya lezzet vermek için kullanılmaktadır. (1)

Güçlü lezzet aramayanlar için bu çay idealdir; bu çaya şans vermek sağlığa olan pek çok faydasından yararlanmak için size bir fırsat sunar. Şerbetçiotu çayı içtiğinizde; kalsiyum, krom, potasyum ve magnezyum gibi minerallerin yanı sıra C vitamini, tiamin ve niasini vücudunuza temin edebilirsiniz. Şerbetçiotu çayı amino grup asitler, flavonoidler, tanen, kersetin ve kateşinler gibi bileşenler içermektedir. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağıdır. (2)

Şerbetçiotu çayının sağlığa faydaları

Şerbetçiotu çayının sağlığa faydaları

Strese ve uykusuzluğa iyi gelir: Şerbetçiotu çayının en iyi kullanımlarından gece uykusuzluğuna iyi gelmesidir. Sakinleştirici etkisi sayesinde uykusuzluk gibi uyku bozukluklarının olumsuz etkilerinden muzdarip olanlar için dinlendirici bir yardım sunmaktadır. Bu etki, dimetilvinil karbinol olarak bilinen şerbetçiotu çayında bulunan bir maddeye bağlıdır. Bu alkollü bileşik şerbetçiotu çok az olmasına rağmen etkisi çok büyüktür. Bu etki kişiyi yatıştırmaya yardımcı olur ve beden sakinliği korur. Ayrıca stres ve anksiyete sorunlarını tedavi etmek içinde oldukça iyidir. Diğer faydaları ise gerginlik ve depresyonda rahatlama sağlamak olarak sayılabilir.

Kanserle savaşır: Diğer birçok çay gibi, şerbetçiotu çayının sahip olduğu yararlı antioksidanları geniş bir yelpazeyle sunmaktadır. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikaller tarafından yapılan hasarlardan hücreleri korumaya yardımcı olabilir. Çalışmalar vücuda antioksidan girişinin kanser gelişimini önlemekte olduğunu göstermiştir. Ancak, diğer çaylara oranla şerbetçiotu çayı xanthohumol olarak bilinen bir doğal bileşiğe sahip olduğu için belirli kanserlerin önlenmesine yardımcı olabilmektedir. Xanthohumol bileşeni prostat kanserinin başlamasını önleyebilmektedir. (3)

Sindirime destek olur: Şerbetçiotu çay içmek daha fazla mide asitleri üretmek için vücudu uyarır. Bu asit size yediklerinizin sindirimini daha kolay yapmanız ve diğer yandan yediklerinizi yakmaya yardımcı olur. Düzenli olarak şerbetçiotu çayı içmek aynı zamanda anti bakteriyel özellikleri nedeniyle mesane ve idrar yolu enfeksiyonları tedavisinde de oldukça iyidir. Gıda sindirimi için yardıma ihtiyacınız varsa bu rahatsızlık hissinden kurtulmak bir fincan sıcak şerbetçiotuyla mümkündür.

Yaraları tedavi eder: İç yararlarının yanı sıra, şerbetçiotu çay harici olarakta kullanılabilir. Şerbetçiotu çayı yanıklar, kesikler, böcek ısırıkları, çürükler ve küçük sıyrıkları tedavi edebilmektedir. Sadece küçük bir bez kullanın ve ağrıyı azaltmak ya da iyileşme sürecini hızlandırmak için etkilenen bölgeyi soğutulan şerbetçiotu çayıyla sarın. Ayrıca enfeksiyonu önlemek için de dışarıdan şerbetçiotu çayıyla yaraları tedavi edebilirsiniz. (4)

Menopoz dönemine iyi gelir: Tüp araştırmalarında 8-prenylnaringenin (şerbetçiotunda bulunan bir madde) bir phytoestrogen (östrojen etkisini taklit etmesiyle bilinen doğal bir kimyasal) olarak hareket edebildiğini göstermektedir. Östrojen düzeylerinin menopoz belirtilerini hafifletmesiyle bilinmektedir. Bazı kadınlar menopoz semptomlarını yatıştırmak için şerbetçiotu çayı tüketmektedir. (5)

Adet dönemine iyi gelir: Ciddi adet rahatsızlıkların muzdarip kadınlar için, şerbetçiotu bazı faydalar sağlayabilmektedir. Şerbetçiotunun sahip olduğu östrojenik etkileri sıcak basmasının yanı sıra kramp ve diğer belirtileri rahatlatmaya yardımcı olmaktadır. Bu konuda şerbetçiotunu kullanmanın en iyi yolun çayını hazırlamak olduğu tavsiye edilmektedir.

Osteoporoz hastalığıyla savaşır: Şerbetçiotu osteoporoz hastalığıyla mücadeleye yardımcı olmaktadır. İlk etapta gelişmekte olan hastalığı engellemeye yardımcı bileşenler barındırmaktadır. Yapılan çalışmalarda şerbetçiotu çayı içmenin kemik kaybıyla mücadeleyi sağladığı gibi mevcut durumu tam tersine çevirdiği gösterilmiştir. Osteoporozu olan hastalar için şerbetçiotunun diğer bir yararı ise bünyesinde iltihapla savaşma özelliğine sahip olmasıdır. (6)

Diüretik (idrar söktürücü) özelliğine sahiptir: Şerbetçiotu çayının diğer faydalarından biri diüretik özelliğe sahip olmasıdır. Diüretik çaylar mesane aktivitesini artırmayı sağlayarak gereksiz toksinleri dışarı atarak vücudu temizlemek için yardımcı olmaktadır. Bu idrar yolu sisteminin güçlendirilmesi için mükemmel olabildiği gibi diğer yandan hafif durumdaki idrar yolu enfeksiyonları olasılığını azaltmak için de oldukça faydalı olabilmektedir.

Böbrek taşı oluşumunu önler: Şerbetçiotu çayı tarafından sunulan doğal idrar söktürücü özellikleri böbrekler, karaciğer ve mesane için oldukça yararlıdır. Ayrıca, idrar yollarını sağlıklı tutarak gelişmekte olan böbrek taşları şansının azaltılmasını mümkün kılmaktadır. Bunun nedeni kalsiyum çökmesini engelleyerek böbrek taşı oluşumunu engellemesidir. (7)

Şerbetçiotu çayı tarifi

Şerbetçiotu çayının hazırlanışı

Şerbetçiotuyla bitkisel bir çay infüzyonu hazırlamak oldukça basittir.

Malzemeler:

 • 1 tepeleme çay kaşığı organik şerbetçiotu çiçeği
 • 1 bardak kaynar su

Hazırlanışı:

Çayın faydalarını tamamen almak için, en az 4 saat boyunca demlenmesine izin vermelisiniz. Çayı içmeden önce süzün ve servis edin.

Şerbetçiotu genellikle bitkisel çay yapmak aşağıdaki otlar ile harmanlanır:

 • Kediotu – Doğal yatıştırıcı,
 • Papatya – Bir doğal uyku yardımcısı,
 • Çarkıfelek çiçeği – Hafif bir sakinleştirici olarak etki etmektedir. (8)

Soğuk algınlık ve grip için ballı şerbetçiotu çayı tarifi

Malzemeler:

 • 12 adet taze veya kurutulmuş şerbetçiotu çiçeği
 • 1 litre sıcak su (sıcaklığı 140 ila 160 derece arası olmalı)
 • 2-4 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı: Sıcak suya şerbetçiotu çiçeklerini koyun ve 15 dakika demleyin. Ağız büzüştürücü tadının tamamen gitmesi ve lezzetlenmesi için bu süre 4 saat olabilir. Çayı süzün ve balı ekleyin. Soğuk olarak tüketmek isterseniz 48 saat boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz. (9)

Sindirim sistemi ve ruh halini rahatlamak için karışım önerileri

Şerbetçiotu, akut anksiyete, ayrılık anksiyetesi, hipereksitabilite için kediotu ile birlikte sakinleştirici özellikleriyle kullanılmaktadır. Bunun gibi birçok seçenek mevcuttur.

Malzemeler:

 • Şerbetçiotu ve Papatya
 • Şerbetçiotu ve Melisa otu (limon otu)
 • Şerbetçiotu ve Nane
 • Şerbetçiotu ve Kediotu
 • Şerbetçiotu ve Kantaron

Hazırlanışı:

Bitkisel Çay: Her fincan kaynar suya hazırladığınız bitkisel karışımdan bir çay kaşığı kullanın. 10 dakika demlenmeye bırakın ve sıcak tüketin. Tadını artırmak için bal ve tarçın ekleyin. Ağır yemeklerden önce 1/2 su bardağı sıcak olarak içmek veya uyku öncesi gevşeme amacıyla içmek oldukça etkili olacaktır. (10)

Şerbetçiotu çayının zararları

Hamilelikte ve emzirme döneminde şerbetçiotu çayı tüketimi: Hamile veya emziren bir anneyseniz şerbetçiotu çayı tüketiminden uzak durmalısınız.

Çocuklarda şerbetçiotu çayı tüketimi: Çocuklara şerbetçiotu çayı verilmesi önerilmemektedir.

Östrojen ilişkili meme kanserine sahip insanlar, şerbetçiotunun potansiyel östrojenik etkileri nedeniyle çayını tüketmekten kaçınmalıdır. (8)

Tavsiyeler

Sonuç olarak, çok fazla şerbetçiotu çay içmek doğru değildir. Uzmanlar arka arkaya en fazla 2 ya da 3 gün bu çayı içmeyi tavsiye etmektedir. Bu şekilde yukarıda listelenen yan etkilerden herhangi biriyle karşılaşmayacağınızdan emin olabilirsiniz. (8)

 

 

 

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)