İçindekiler ▾

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir


Ses kısıklığı sesteki çatallaşmaların meydana getirdiği boğuk ses ve diğer tüm ses değişimlerine denir. Gırtlak altındaki rahatsızlıklarda ses daha cılız ve az çıkarken gırtlak yukarısındaki rahatsızlıklarda ses daha kalın gelmektedir. Ağızda olan rahatsızlıklarda ise ses burundan çıkmaktadır.


Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir

Nedenleri

Ses kısıklığına neden olan faktörlerden bazılarını sıralamamız gerekecek olursa:

 . Bağırmak

. Alkol kullanmak

. Sigara tüketmek

. Aşırı konuşmak

. Kirli havaya maruz kalmak

. Gırtlak iltihaplanması olarak bilinen larenjitin ses tellerine baskı uygulaması ve hafifte olsa zarar vermesi

. Larengofarengeal reflü yani boğaz reflüsünün beraberinde getirdiği midede bulunan asidin yemek borusuna yerleşmesi

. Tellerdeki titreşim aksaklığı

. Sesin yanlış kullanımından kaynaklı ortaya çıkan ses teli nodülleri

. Ses tellerindeki dokunun deformasyonuyla ortaya çıkan polipler

. Bazı nörolojik bozukluklar

. Boyun ve göğüs cerrahisinden kaynaklı laringealdeki yani gırtlaktaki sinir yaralanmaları

. Ses tellerine gelen sinirlerin fonksiyon dışı kalması nedeniyle ortaya çıkan ses teli felci

. Gırtlak kanseri

Ses Kısıklığı Nedenleri daha fazlası için 


Belirtileri

. Konuşamama

. Fısıltıyla konuşma

. Gırtlak kaslarında görülen aşırı kullanımdan kaynaklı ses tellerinin kasılması

. Boğaz ağrısı

. Yutma zorluğu

Ses Kısıklığı Belirtileri fazlası için tıklayabilirsiniz


Tedavisi

. Bağırma, aşırı konuşma ve kirli havaya maruz kalma nedenli rahatsızlıkta ses kısıklığı tedavisine dair bir şey yapılmayarak dikkat ettikçe ilaç kullanmadan geçmesi beklenmektedir.

. Sigara içmekten ve alkol tüketiminden gerçekleşen ses kısıklığı tedavisinde bu maddelerin derhal bırakılması, bırakılamıyorsa ilgili uzmanlardan yardım istenmesi gerekmektedir.

. Larenjitten kaynaklı ses kısılması var ise hekim tarafından hastalığın nedenleri araştırılarak ses kısıklığı tedavisi uygulandıktan sonra hastalığın geçmesi beklenmektedir.

. Boğaz reflüsünden kaynaklı olan ses kısıklığının tedavisi için baharatlı, yağlı yiyeceklerin yenmemesi, birey kilolu ise kilo vermesi, sürekli boğazın temizlenmemesi, yüksek yastıkta yatılması gerekmektedir.

. Ses tellerinin kalınlaşmasının birçok nedeni olabileceğinden hekim tarafından belirlenen tedavi rotasından sonra hastalığın geçmesi beklenmektedir.

. Ses tellerindeki nodüllerden kaynaklı olan ses kısıklıklarında konuşma terapisi ile yani hastaya hekim yardımı ile doğru ses kullanımı öğretilerek bu yöntem seanslar halinde tekrarlanmaktadır. Seanslar sona erdiğinde ses kısıklığının da geçmesi oldukça yüksek bir ihtimaldir.

. Ses tellerindeki poliplerden kaynaklı olan seste kısılmalar için cerrahi müdahaleye başvurmak gerekmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz tedavi yöntemleri genelde olumlu sonuçlar vermekle beraber vücut tipinin ve rahatsızlıkların kişiden kişiye değişmesi hali göz önünde bulundurularak tedavi yöntemlerinin her biri hakkında hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Bunun dışında doktorunuza danışarak aşağıda paylaştığımız bazı bitkisel tedavi metodlarını uygulayabilirsiniz.

Zencefil: Zecefil ses kısıklığı tedavisinde en yaygın kullanılan bitkilerden bir tanesidir. Ses kısıklığına neden olan mukoza sağlığını yeniden düzenlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşı faydalıdır.

Düzenli olarak zencefil yemek, salatalarda kullanmak veya zencefil çayı hazırlayarak içmek ses kısıklığı problemini ortadan kaldırabilir.

Bal: Ses kısıklığına faydalı olan diğer bir besin baldır. Doğal antibiyotik olan bal, ses ile ilgili hastalıkların iyileştirilmesinde de yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Boğazı nemli tutmak için ve mikropları öldürmek için günde bir kaşık bal yemek faydalıdır.

Bunun dışında diğer bir seçenek karabibere bal karıştırarak tüketmek olabilir.

Elma Sirkesi: Boğaz ağrısı ve ses kısıklığı için elma sirkesi iyi bir alternatif olabilir. Bunun yanında antimikrobiyal özelliklerinden dolayı boğazda meydana gelen enfeksiyon sonucu oluşan ses kısıklığını iyileştirir.

Bir bardak suda 1 şeker kaşığı doğal elma sirkesini karıştırın ve için. Sorun geçene kadar kullanabilirsiniz.

Tuzlu Su İle Gargara: Tuzlu su ile gargara ses kısıklığını kısa sürede tedavi edebilir. Tuzlu su ses kısıklığına neden olabilecek mukus kaynaklı sorunları giderir. Bunun yanında boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir.

Buhar Tedavisi: Boğaz kuruluğu da ses kısıklığına neden olabilmektedir. Bundan dolayı buhar tedavisi sorunu ortadan kaldırabilir. Tedavinin daha etkili olması için buhara lavanta, kekik, nane, papatya yağı katabilirsiniz.

Acı Biber: Ses kısıklığı tedavisinde kullanılan diğer önemli doğal ürün, acı biberdir. Boğazlarda ses kısıklığını gidermenin yanında enfeksiyon, tahriş, şiş ve ağrı sorunlarını tedavi eder.

Acı bibere yarım çay kaşığı bal karıştırarak tüketmek daha etkili olmasını sağlar. Bunun yanında yarım çay kaşığı bala bir çay kaşığı acı biber ve bir bardak suda iyice karıştırarak içebilirsiniz.

Limon: Ses kısıklığı tedavisinde limon ve limon suyuna güvenebilirsiniz. Limon suyu boğazların nemlenmesini sağlar. Mukustan kaynaklanan ses kısıklığını tedavi edebilir. C vitamini açısından zengin olduğu için enfeksiyonu giderir.

Ilık bir bardak suya birkaç damla limon suyu karıştırarak içmek başta ses kısıklığı sorunu olmak üzere o bölgedeki birçok sorunu giderebilir.

Sarımsak: Ses kısıklığı tedavisi eski medeniyetlerden beri sarımsakla yapılmaktadır. İltihaplardan kaynaklanan ses kısıklığını hızla iyileştirebilir.

Bir diş sarımsağa 2 karanfil katıp ağzınıza koyun. Tahrişi azaltmak ve ses kısıklığını daha etkili tedavi etmek için karışımın suyunu emin.

Ses Kısıklığı Tedavisi detaylı bilgi için bakabilirsiniz

Kaynaklar

  1. Hoarseness
  2. 13 Effective Home Remedies For Hoarseness
  3. 11 Home Remedies For Hoarseness
  4. Hoarseness Prevention & Treatment Tips
  5. Hoarseness
  6. 5 Quick Natural Cures For Hoarseness

1 Yorum
  • Sesım buğuk ve kalın ne yapmam gerekıyor eskıden kız sesı gibi çok ince dı ama şu an çok kalın ve buguk çıkıyor

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.