Siğil Nedir?


Siğil, insan papilloma virüsünün (HPV) neden olduğu ve cildin üst tabakasında meydana gelen küçük deri büyümelerine yol açan bir cilt problemidir. Pek çok türünün olduğu tespit edilmiş olan bu virüs, bir kişiden diğerine direkt temasla ya da enfekte olmuş olan zemin veya masa gibi bir yüzeye temas edildiğinde dolaylı olarak bulaşabilmektedir.

İnsanlar spor salonları ve duş zeminleri gibi halka açık yerlerde çıplak ayakla yürürken HPV ile temasa geçebilmektedir. Bu virüsün aynı kişide vücuttaki bir noktadan diğerine geçme yani vücutta yayılma riski de bulunmaktadır. Kişinin cildi çizildiğinde, tahriş olduğunda veya kesildiğinde virüsün enfekte olması çok daha kolaylaşmaktadır.

Siğil her insanda her yaşta ortaya çıkabilmektedir. Bununla birlikte, daha büyük çocuklarda daha sık görülmektedir ve yaşlılarda diğer insanlara oranla çok yaygın değildir. (1)

Cilt üzerinde gelişen siğilin görünümü, bulunduğu yere ve ona neden olan virüsün türüne göre değişmektedir. Örnek vermek gerekirse, düz siğiller genellikle yüz, boyun, göğüs, önkol ve bacaklarda görülmektedir. Çoğu siğil, bir ya da iki yıl sonra kendi kendine ortadan kaybolmaktadır. Diğer yandan, bazı kişilerde siğil problemi yıllarca sürebilmekte ya da gittikten sonra geri gelebilmektedir.

Bazen siğil kaşıntı hissi yaratabilmektedir. Bunun bir sonucu olarak kişi siğili kaşıdığında ise bu, kanama yapabilmektedir. Siğiller, giysiye sürtünen veya sıkça darbe alan bölgelerde geliştiyse, kolayca tahriş olabilmekte ve etrafındaki cilt ağrılı bir hale gelebilmektedir. (2)

Siğil Belirtileri

Siğil nasıl anlaşılır? Siğiller kendi içinde farklılaşabilmektedir. En yaygın olarak yaşanan siğiller ise genellikle kolay teşhis edilmektedir, çünkü bunlar çoğu zaman ortak özelliklerle gelişmektedir. Siğil başlangıcındayken ya da siğilin henüz geliştiğini fark ediyorsanız, dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:

 • Ciltte kabarık, gevrek bir şişlik
 • Genellikle et renginde olan bir yumru
 • Hem görüntüde hem de temasta pürüzlü bir yapı
 • Ayaklardaki siğillerde (verrucas), genellikle cildin sertleşen alanında küçük siyah noktalar

Diğer yandan, farklı bir siğil geliştirmiş olmanız durumunda, siğilin sarımsı bir renkte olması ve küçük kümeler halinde görünmesi de söz konusu olabilmektedir. Farklı bir büyümenin fark edilmesi durumunda, bir doktora başvurulması daha doğru olacaktır. (3)

Siğil Belirtileri fazlası için tıklayabilirsiniz

Siğil Nedenleri

Siğil neden olur? Siğil, HPV yani insan papillom virüsünden kaynaklanmaktadır. Bu virüs, siğilin bulunduğu cildin hücrelerinde bulunmaktadır.

İnsan papillom virüsünün (HPV) 100’den fazla farklı tipi tespit edilmiştir. Farklı tipteki bu virüsler farklı türlerde siğillerin gelişmesine neden olmaktadır. (4)

Herkesin siğil geliştirme riski bulunmaktadır, ancak riski artıran faktörler şunlardır:

 • Ciltte meydana gelen yaralanmalar
 • Cilt yüzeyini tahriş eden cilt enfeksiyonları
 • Elleri sık sık ıslak bırakmak
 • Ağır terleyen eller veya ayaklar (hiperhidroz)
 • Halka açık yüzme havuzlarında yüzmek
 • Tırnak yemek
 • Diğer insanların siğilleriyle doğrudan temas
 • Enfeksiyonun vücudun diğer alanlarına da yayılmasına neden olabilecek siğili kaşıma ya da tıraş etmek (5)

Detaylı bilgi almak için bakabilirsiniz: Siğil Nedenleri

Siğil Tedavisi

Siğil nasıl geçer? Siğiller genellikle zararsızdır ve herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmadan kendi kendine kaybolabilmektedir. Bununla birlikte, kişiyi rahatsız eden siğillere yönelik tedaviler uygulanabilmektedir.

Bazı durumlarda siğiller, reçetesiz salisilik asit sıvıları veya pedleri ile yok edilebilmektedir. Diğer durumlarda, uygulanabilecek bazı tedavi yöntemleri şunlardır:

Dondurmak (kriyoterapi): Doktor tarafından siğili dondurmak için sıvı azot kullanılmaktadır. Sonrasında, belirli bir süre içinde siğil kendiliğinden düşmektedir.

Yakmak (elektrocerrahi): Genellikle siğilin keskin bir aletle kazınmasını (küretaj) içermektedir.

Condylox: Doğrudan siğillere az miktarda uygulanan reçeteli bir ilaçtır.

Lazer cerrahisi: Tedavi edilmesi zor olan siğiller için kullanılan bir prosedür. Sonrasında yara izi bırakabilmektedir. (6)

Siğil İçin Hangi Doktora Gidilir?

Siğil tanısı ve tedavisi için dermatoloji (cilt hastalıkları) bölümüne başvurulmaktadır. (7)

Siğil Tedavisi detayı için bakabilirsiniz

Siğile Ne İyi Gelir?

Siğil Bitkisel Tedavisi

Sarımsak: Sarımsak viral enfeksiyonlara karşı savaşabilen oldukça güçlü bir bitkidir. Antiviral, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olması nedeniyle siğil tedavilerinde kullanılabilmektedir. (8)

Çay ağacı yağı: Çay ağacı yağı, siğillerin tedavisinde kullanılabilen ve doğal bir antiviral olan güçlü bir yağdır. Cilt tarafından kolayca emilmekte olan çay ağacı yağı, siğillere neden olan virüsü öldürebilmektedir. (9)

Kekik yağı: Kekik yağı, karvakrol maddesini içermektedir ve bu madde antiviral özelliklere sahiptir. Bu nedenle de, siğilleri tedavi etmek için bu yağı kullanmak oldukça doğru bir fikir olabilmektedir.

Muz kabuğu: Pek bilinmeyen bir yöntem olsa da, muz kabuğu siğili tedavi etmek için bir seçenek olarak görülebilmektedir. Muz kabuğunda bulunan enzimler cildi iyileştirmekte ve canlandırmaktadır. Ayrıca antimikrobiyal özelliklere de sahiptir. (10)

Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağı, plantar siğiller, yüz siğilleri ve hatta genital siğilleri de tedavi edebilmektedir. Hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli yağ asitleri antimikrobiyal etkilere sahiptir. Ayrıca bir yumuşatıcı görevi görmekte ve cildi rahatlatmaktadır. (11)

Hint yağı: Hint yağı, siğil virüsünü öldürmeye yardımcı olan antiviral özelliklere sahiptir. Bunun dışında antienflamatuar özelliklere de sahiptir ve antioksidanlar açısından da oldukça zengindir.

Zerdeçal: Zerdeçal topikal olarak uygulandığında siğil tedavisinde son derece faydalı olabilmektedir. Antimikrobiyal özellikleri enfeksiyonu öldürmekte ve siğilleri ortadan kaldırmaktadır. (12)

Patates: Patates suyundaki asitler, siğillere neden olan virüsü kurutmakta ve öldürmektedir. Siğile uygulandıktan sonraki iki ile üç hafta içinde siğil küçülmeye başlamaktadır.

Karanfil yağı: Karanfil yağı eugeniin bileşeni içermektedir ve bu nedenle de, antiviral özelliklere sahiptir. Virüsün üreme sürecini engellemekte ve enfeksiyonu ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. (13)

Lavanta yağı: Lavanta yağı da siğil tedavisi için bir seçenek olabilmektedir. Bu değerli yağ, enfeksiyonu iyileştirmekte ve aynı zamanda cildi rahatlatmaktadır.

Kekik yağı: Kekik yağı da antiviral ve antimikrobiyal bir yağdır. Bu nedenle, siğile neden olan virüslerle mücadele etmeye yardımcı olabilmektedir. (14)

Siğil Evde Tedavi Yöntemleri

Elma sirkesi: Elma sirkesi de antiviral, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Bu nedenle de, siğil tedavisi için oldukça faydalı olabilmektedir.

 • Bir miktar suya iki katı kadar elma sirkesi ekleyerek sirkeyi seyreltin.
 • Temiz bir pamuk topu kullanarak etkilenen bölgeye bu çözeltiyi uygulayın. Alanı bir bandaj veya bantla kapatın.

Birkaç hafta boyunca bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Birkaç gün içinde siğiller siyaha dönmeye başlayacaktır. Kısa süre sonra, siğiller yavaş yavaş yok olacak küçük bir işaret bırakarak düşecektir. (15)

Karbonat: Karbonat içinde bulunan antiseptik ve güçlü antiinflamatuar özellikleri nedeniyle, siğillere neden olan virüslerle savaşmaya yardımcı olabilmektedir.

 • Kalın bir macun yapmak için karbonatı bir çay kaşığı beyaz sirke ile karıştırın. Bu macunu siğilin üzerine günde iki kez (sabah ve gece bir kez) yapıştırın.

Ayrıca, bir macun oluşturmak için karbonat ve hint yağı da bir araya getirebilirsiniz. Siğil üzerine uygulayın ve bölgeyi bandajla kapatın. Bir gece bırak ve ertesi sabah bandajı çıkarın. Siğil kayboluncaya kadar bu yöntemi birkaç gün boyunca tekrarlayabilirsiniz. (16)

Sıcak su: Siğillerin sıcak suya batırılması onları yumuşatmakta ve hızlı bir şekilde iyileşmelerine yardımcı olmaktadır. Sıcak su, virüsle savaşmak ve enfeksiyonu önlemek için de etkili olabilmektedir. Sade sıcak su en kolayı olacaktır, ancak tedaviyi daha etkili hale getirmek için biraz beyaz sirke veya Epsom tuzu da ekleyebilirsiniz. (17)

C vitamini: C vitamini doğal bir asidiktir ve bu nedenle siğillerin düşürülmesine yardımcı olabilmekte ve ayrıca virüsün kendisiyle de savaşabilmektedir.

 • Bir kasede iki ile üç C vitamini tabletini ezin.
 • Biraz su ekleyin ve ince bir macun oluşturmak için karıştırın.
 • Siğili bu macun ile ovun ve bölgeyi bir bandajla sarın. Başlangıçta biraz yanma hissi yaratsa da, hızla bir şekilde iyileşme sağlanacaktır. (18)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)