İçindekiler ▾

Sinek Sokmasına Ne İyi Gelir


Sivrisinekler, insan ve hayvan kanından beslenerek yaşamlarını sürdürürler. Bundan dolayı yaratıcı onların hayvan ve insan derisini delerek kanı emebilecekleri şekilde tasarlamıştır. Genelde sinek ısırıkları bazen hissedilmez ama can sıkıcı ve potansiyel sağlık tehdidi olabilir.

Sivrisinek ısırıkları belirtileri kaşıntı, şişme, cilt döküntüleri, morarma ve bazen deri enfeksiyonu şeklinde ortaya çıkar. Sivrisinek sokması ayrıca dünyanın bazı bölgelerinde sıtma ve ‘’dang’’ gibi ölümcül hastalıklara yol açabilir.

Genelde uzun kollu elbiseler korunmak için faydalı olabilir ama yaz aylarında çok daha fazla sinek ısırıklarıyla mücadele etmek zorunda olduğumuz için pek iyi bir alternatif olarak görünmüyor. Buna karşın son yıllarda sinek savar spreyler yaygın olarak kullanılmakta.


Sinek Sokmasına Ne İyi Gelir

Sivri Sinek Sokmasına Ne İyi Gelir?

Bazı ülkelerde özellikle Afrika ülkelerinde sinek ısırması veya sinek sokması ciddi hastalıklara hatta salgınlara, ölüm risklerine neden olmakla birlikte gelişmiş ülkelerde bu çok az rastlanan bir vakadır. Buna rağmen sivrisinek sokması özellikle geceleri rahatsız edicidir. Çocukları çok fazla etkiliyor olması ayrı bir sorun. Sivrisinek ısırıkları için alabileceğiniz bazı bitkisel tedavi yöntemlerinin size yardımcı olacağına inanıyoruz.

Sirke: İlk kaşıntılı ısırığı fark ettiğinizde sirkeyi doğrudan az miktarda uygulamayı deneyin. Eğer ısırıklar birden fazlaysa, bir kova suya bir miktar sirke katarak etkilenen kısmı yıkayabilirsiniz. Hakiki elma sirkesini öneririz. Sirkenin sağlığa faydaları hakkında daha geniş bilgi almak için tıklayın.

Aloe Vera: Sarı baş sivrisinek sokması yanı sıra diğer birçok durumlar için bir başka mükemmel ilaçtır. Kaşıntının geçmesine yardımcı olacaktır. Bir aloe bitkisi veya organik aloe suyu doğrudan taze jel kullanabilirsiniz. Her ikisi de rahatlama sağlar. Diğer faydalarına bakmak için buraya tıklayın.

Sabun: Sivrisinek ısırıkları için kuru sabun diğer bir alternatiftir. Kuru sabunu doğrudan etkilenen kısma uygulayın, kaşıntının giderilmesini sağlar. Kaşıntı geçtikten sonra ısırık olan kısmı iyice yıkayın.

Kabartma Tozu ve Su: Sivrisinek sokması için bir başka basit çare kabartma tozu ve sudur. İkisinden kalın bir macun yapın ve sonra etkilenen bölgeye uygulayın. Kısa sürede şişme va kaşıntı geçecektir.

Soğan: Gözyaşı üretimi dışında sinek ısırıklıklarına da yardımcı olmaktadır. Yapmanız gereken tek şey etkilenen kısma soğanı ikiye bölerek koyun. 1-2 dakika içerisinde ısırıktan eser kalmayacaktır. Soğan ve soğan suyunun faydaları hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Diş macunu: Kısa sürede rahatlama sağlamak için naneli diş macununu etkilenen kısma uygulayın.

Hakiki Bal: Çok az miktarda balı etkilenen kısma uygulamanız kısa sürede rahatlama sağlayacaktır. Bal ayrıca sivrisinek ısırığının neden olabileceği enfeksiyonu da önleyebilmektedir. Bal ve diğer bal çeşitlerinin faydaları hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Limon: Limon suyu sinek sokması etkilerini kısa sürede ortadan kaldırır, şişi giderir ve kaşıntıyı ortadan kaldırır. Aynı zamanda enfeksiyonu engeller.

Uçucu Yağlar: Sivrisinek sokması için geçici bir rahatlama sağlamaya yardımcı olabilecek birçok uçucu yağ vardır. En etkilileri çay ağacı, biberiye, lavanta ve sedir yağı. Çok az miktarlarda direkt uygulanır.

Sarımsak: Isırığın üzerine çiğ sarımsak koymayı deneyin. Bir hafif yanma hissedeceksiniz ama sonradan ciddi rahatlama sağlayacaktır. Çocuklar için de sarımsak yağı kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Buz: Bir buz torbası içerinde 10-15 dakika boyunca uygulamanız rahatlama sağlayacaktır. Kaşıntının yanında şişi de buz tedavisi iyileştirecektir. Eğer o an buz yoksa musluk suyu altına birkaç dakika tutmanız yeterli olacaktır.


Sivrisinek Isırıklarından Nasıl Korunmalı?

Şimdiye kadar sivrisinek ısırıklarına karşı nasıl önlemler alınır detaylı bir şekilde anlattık. Şimdi doğal yollarla sinek ısırıklarından nasıl korunabiliriz inceleyelim.

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.