İçindekiler ▾

Sinüzite Ne İyi Gelir


Yüzdeki alın, yanak ve gözlerin arkasında kafatasındaki hava dolu boşluklara sinüs denir. Burnun her iki yanında 4 ayrı isimde bulunurlar. Tüm sinüsler bir delik ile burun içine açılır. Sinüsler, havayı ısıtarak akciğerlere ulaşmasını sağlamak, nemlendirmek ve insan sesinin tınısını ayarlamak gibi görevleri sağlamaktadır.

İçi dolu bu keseceklerin burunla ilişkisinin kesilmesi ve nezle gibi hastalıklarla karşılaşıldığında hava giriş çıkışının engellenmesi bu hava boşluklarında mikrop üremesine sebep olur ve sinüsler iltihaplanır.

Özellikle uzun süren ve iyi tedavi edilmeyen nezle sonrası burun iç mukozası şişmekte yalıtkanlığın bozulması gibi nedenlere bağlı olarak bu sorunlar ortaya çıkar. Sinüslerin bu şekilde iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan rahatsızlık sinüzit olarak adlandırılmaktadır.


Sinüzite Ne İyi Gelir

Nedenleri

Oldukça ağrılı ve nefes alışverişini de zorlaştıran sinüzit rahatsızlığın sebepleri boşluklardaki hava alışverişinin kesildiğinde bakteri ya da mantarların neden olduğu enfeksiyonların oluşmasıdır.

Sinüsler burun içini kaplayan zarın aynısı ile kaplıdır ve bu zar mukus üretmekle görevlidir. Mukus üretimi hem nefes yollarının nemli kalmasını hem de mikrop ve toz parçacıklarının fazla ilerlemeden temizlenmesi sağlar. Bu mukus tabakası biriktiğinde, sinüs ağızları tıkandığı için bu rahatsızlık meydana gelmektedir. Virüs ve bakterilerin sebep olduğu sinüzit rahatsızlığı, oldukça ağrılı bir dönem olarak geçirilebilmektedir.

Sinüzit nedenleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.


Belirtileri

Bir aydan kısa süren sinüzit rahatsızlıkları akut, daha uzun süren rahatsızlık ise kronik sinüzit olarak adlandırılmaktadır. Genellikle sinüzit rahatsızlığına sahip kişilerin şikâyetçi oldukları durum çoğu zaman aynı bulguları göstermektedir.

En sık ve belirgin belirtileri ise burun tıkanıklığı, sarı-yeşil veya kanlı burun akıntısı, özellikle göz çevresi ve yanaklarda hissedilen ağrı, baş ağrısına sebep olan baştaki basınç hissi ve kötü ağız kokusu olarak sayılabilir. Hafif ateş, kuru öksürük ve geniz akıntısına bağlı olarak mide bulantısı ve iştahsızlık gibi bulgular da ortaya çıkabilir.

Sinüzit belirtileri daha fazlası için


Tedavisi

Sinüzit tedavisinde kesin tanı konulabilmesi için ilk önce kişilerin film çektirmesi gerekir. İlk adımı bu olan sinüzit tedavisinden önce çekilen bilgisayarlı tomografi burun içi ve sinüsler hakkında ayrıntılı durumu gözler önüne sermektedir. Soğuk algınlığı ve nezle durumunun 10 gün ve üzeri sürmesi durumunda kesinlikle doktora gidilmelidir. Yaygın bilinenin aksine sinüzitin tedavisinin olmadığı doğru bir kanı değildir.

Sinüsler tabiiki ortadan kaldırılmayacak ancak sinüzite neden olan sebepler ortadan kaldırılabilmektedir. Akut sinüzitler de antibiyotik, burun damlası ve alerji önleyici ilaçlar kullanılarak tedavi uygulanmaktadır. Kronik sinüzitte ise burun içi et büyümesi gerçekleşeceği için cerrahi müdahale gerekmektedir. Son zamanlarda ameliyat yerine endoskopik cihazlarla gerçekleştirilen operasyonda sinüslerin havalanması sağlanarak sorun ortadan kalkmaktadır.

Alternatif tedavi olarak aşağıda paylaştığımız doğal tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz:

Buhar Soluma: Sinüzit tedavisi için kullanılan en yaygın yöntemlerden birisidir. Nefes ve burun tıkanıklığını giderdiği gibi sinüzite faydalıdır. Aynı zamanda solunum yollarında meydana gelen tahrişleri giderir.

Bunun için yüzünüzü yakmadan kaynayan suyun içine bir miktar nane yaprağı koyarak kafanıza bir havlu örtüp buharını 20 dakika teneffüs edin. Sinüzitin sökülmesine büyük oranda yardımcı olur.

Tuz: Mutfak tuzlarından ziyade, doğal tuz veya deniz suyunu kullanabilirsiniz. Burnunuza suyu vererek sinüslerden ve mokozalardan arınmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun dışında tuzlu denizlerde yüzmek ve suyun altında bir süre kalmaya çalışmak sinüslerin patlayarak boşalmasına yardımcı olabilir.

Acı Biber: Acı biber sinüzit tedavisinde diğer etkili yöntemlerden birisidir. Aynı zamanda ağrı kesici rol oynayabilir.

Acı bibere bir çay kaşığı bal karıştırın ve yiyerek tüketin.

Diğer bir alternatif, ılık suya bir çay kaşığı acı biber ve bal karıştırın ve için. Bu karışım hem ağrı keser hem de burun tıkanıklıklarını giderir.

Elma Sirkesi: Bağışıklık sistemini güçlendiren elma sirkesi, aynı zamanda sinüzit tedavisinde de kullanılmaktadır.

Bir bardak suya birkaç kaşık elma sirkesi karıştırarak tüketmek solunum yollarını açtığı gibi sinüzit için oldukça faydalıdır.

Sarımsak: Sinüsleri temizlemek ve üst yolunum yollarını mukustan temizleme noktasında sarımsak oldukça etkili rol oynar. Antioksidan ve antibiyotik etkisinden dolayı aynı zamanda bu hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sinüsleri temizlemek için kaynar suya 4-5 sarımsağı ince ince doğarın ve atın, başınıza yanmayacak şekilde buhara tutun ve soluyun. Sinüs tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Çemen Tohumu: Çemen otu tohumu, anti inflamatuar özellikler içerir. Mukozaları temizleyerek sinüslerin boşalmasına yardımcı olabilir. Bunun dışında çemen tohumu mukus oluşumunu azaltır.

Bir bardak suya iki çay kaşığı çemen tohumu ekleyin ve kaynatın. Soğuduktan sonra için, sorun çözülene kadar uygulanabilir.

Not: Gebelik döneminde çemen tohumu alınması önerilmez.

Kekik Yağı: Kekik yağı, akut sinüzit tedavisinde yardımcı olabilir. Çok güçlü antibakteriyel, antifungal ve antioksidan özelliklere sahiptir. Sinüzitin altında yatan nedenleri ortadan kaldırmak ve burun boşlukları iltihabını dindirmek için etkili olabilir.

Bunun için günde iki kere dilinizin altına 1-2 damla kekik yağı damlatabilirsiniz.

Bir bardak meyve suyuna 2 damla kekik yağı damlatarak içebilirsiniz.

Sinüzit tedavisi detayı için bakınız

Kaynaklar

  1. Acute and Chronic Sinusitis: Treatments and Home Remedies
  2. Help for Sinus Pain and Pressure
  3. 10 Products to Help You Find Sinus Relief
  4. 10 Natural Remedies for Sinus Pain
  5. Sinusitis – Treatment
  6. 14 Powerful Natural Remedies For A Sinus Infection
  7. Sinus infection facts

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.