Sinüzitin Tedavisi


Sinüzit Nasıl Geçer?

Çoğu kısa süreli sinüs enfeksiyonu tıbbi olarak rahatlıkla tedavi edilmektedir. Uzun süreli veya kronik sinüs enfeksiyon yaşayan hastalar bile ilaçla tedavi yöntemiyle rahatlama sağlayabilmektedir. Eğer bu tedavilerin hiçbiri tedavinize yardımcı olmazsa, sinüs cerrahisi belirtilerinizi hafifletmenin en iyi yolu olarak görülebilmektedir.

İki çeşit sinüs enfeksiyonu bulunmaktadır. Kısa süreli veya akut sinüzit olarak bilinen sinüs enfeksiyonu hemen oluşur. Genelde, birkaç gün veya birkaç haftaya kadar iyileşir. Uzun süreli veya kronik sinüzit olarak bilinen sinüs enfeksiyonları ise aylarca devam eder veya genelde tekrarlama eğilimine sahiptir. (1)

Sinüzitin tedavisi semptomların nedeni, şiddeti ve süresine bağlı olarak değişmektedir.

Akut Sinüzit

Akut sinüziti olan insanların % 70’i herhangi bir ilaç tedavisi görmeden iyileşebilmektedir. Sebep bir bakteriyel enfeksiyon ise, antibiyotik ile uygulanan tedavi akut sinüzit süresini kısaltabilmekte ve semptomların şiddetini azaltabilmektedir. Tedavi için diğer seçenekler şunları içermektedir:

 • Dekonjestanlar veya burun spreyleri belirtilerinizi hafifletmeye ve enfeksiyonun drenajını arttırmaya yardımcı olabilmektedir.
 • Birçok kişi sinüsü temizleme solüsyonları uygulayarak rahatlama sağlamaktadır.
 • Bol bol dinlenmek ve günde birkaç bardaktan daha fazla su içerek vücudun su ihtiyacı karşılamak rahatlama sağlamaktadır.
 • Aspirin, asetaminofen veya ibuprofen gibi ağrı kesiciler faydalı olabilmektedir. 18 yaşın altındaki çocuklara asla aspirin vermemelisiniz.
 • İlaçlara ek olarak, sinüziti olan bazı insanlar sıcak ve nemli buharı soluma, sıcak kompresler kullanma ya da burun boşluklarını tuzlu su karışımlarıyla durulama ile rahatlama sağlamaktadırlar. (2)

Kronik sinüzit

Kronik sinüzit tipik olarak bakteriyel bir enfeksiyona bağlı değildir, bu nedenle duruma antibiyotik tedavisi genellikle yardımcı olmaz. Belirtilerinizi daha da arttırabilecek aktivitelerden ve yerlerden kaçınmanız rahatlama sağlamak için etkili olabilmektedir.  Özellikle, semptomlarınız bir alerjiyle alakalıysa alerjenden uzak durulmalıdır.

İntranazal kortikosteroid spreyler tekrarlayan sinüzit için uygun olabilir, ancak sadece doktor gözetiminde alınmalıdır. Tanı bir mantarı içeriyorsa, doktorunuz antifungal bir ilaç reçete edebilir.

Alerjik bir durum ya da bağışıklık sistemiyle ilgili bir anormallik teşhis edildiği zaman, bu alerjiyi tetikleyen şeylerden uzak durmak veya ilaç tedavisine başlamak sinüzitin tekrarını önlemeye yardımcı olabilir.

Toz akarları, küfler veya hayvan tüyleri gibi çevresel kontrol önlemleri almak alerjenler tarafından tetiklenen riniti olan insanlar için çok önemlidir. Bu tedavi stratejisi cerrahiye olan ihtiyacı veya ameliyat sonrası hastalığın tekrarını önleyebilir.

Tedaviler veya ilaçlar başarısız olduğunda, endoskopik sinüs cerrahisi bir seçenek olabilir. Sinüs cerrahisi düşünüyor iseniz, durumunuzu birçok açıdan test ettiğinizden emin olmalısınız. Çünkü öncelikle alerjeni bulup sadece uzak durmak bile faydalı olabilmektedir.

Ameliyat daima çocuklarda son çare olarak görülmelidir. Çocuğunuza sinüs cerrahisi yaptırmayı kabul etmeden önce pediatrik sinüziti tedavi eden bir alerji ya da bağışıklık sistemi hastalıkları uzmanından ikinci bir görüş almayı düşünmelisiniz. (3)

Sinüzit için hangi doktora gidilir: Sinüzit için bir kulak, burun, boğaz hastalıkları uzmanına yönlendirilebilirsiniz. (4)

Sinüzit Ameliyatı: Sinüzit tedavisi için güvenli ve etkili yollardan biri balon tedavisidir. Bu, nitelikli bir KBB doktorunun sinüs ilaçlarına ve tedavilerine yanıt vermeyen sinüzit semptomlarına, tekrarlayan akut sinüzite veya kronik sinüzite sahip hastalarını tedavi etmek için kullandığı bir teknolojidir. Kronik sinüzit hastalarını takiben yapılan çalışmalar, işlemden sonra iki yıla kadar sürecek kalıcı sonuçları bildirmektedir.

Bazı durumlarda KBB doktoru bu ameliyatı lokal anestezi altında yapabilmektedir. Doktor, iltihaplı sinüsün içine erişmek için burun içine küçük, esnek bir balon kateteri yerleştirir. Sinüs balonu bloke edilmiş burun geçişini yeniden yapılandırmak için yavaşça şişirilir. Geleneksel sinüs cerrahisinin aksine, balon tedavisi sinüslerin ve mukoza dokusunun normal anatomisini korur. Kemik ve dokunun çıkarılmasına gerek kalmaz. (5)

Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Ameliyatı: Tıkanmış sinüsleri temizlemek için tek cerrahi seçenek sinüs açıklığını genişletmek için kemik ve dokunun çıkarıldığı fonksiyonel endoskopik sinüs ameliyattır. Kemik ve dokunun bu şekilde alınması ameliyattan sonra rahatsız edici ağrı ve ameliyat izi bırakabilmektedir. (6)

Sinüs ameliyatı her zaman kesin bir çözüm olmayabilmektedir. Sinüs cerrahisi geçiren hastaların çoğunda, kronik sinüzitin geri gelmesini önlemek için tıbbi tedaviye devam etmeye ihtiyaç duyulmaktadır. (7)

Sinüzit Hastalığı Nedir?

Sinüzit, burun kanallarının (sinüsler) etrafındaki oyukların iltihaplanması ve şişmesine neden olmaktadır. Bu da drenaja müdahale etmekte ve mukus oluşmasına sebebiyet vermektedir. Sinüzit sırasında burnunuzdan nefes almak zor olabilmektedir. Gözlerinizin ve yüzünüzün etrafındaki bölüm şişmiş gibi hissedersiniz. Yüzünüzde ve başınızda ağrılar ile sonuçlanabilir.

Sinüzit çoğunlukla soğuk algınlığından kaynaklanmaktadır. Bakteriyel bir enfeksiyon gelişmediği sürece, vakaların çoğunda bir hafta ila 10 gün arasında iyileşme sağlanmaktadır.

Çoğu durumda, sinüzit tedavisinde ihtiyaç duyulan tek şey evde tedavidir. Bununla birlikte, kronik sinüzit ciddi enfeksiyonlara ve diğer komplikasyonlara neden olabilmektedir. Medikal tedaviye rağmen 12 haftadan fazla süren sinüzitlere kronik sinüzit denilmektedir. (8)

Sinüzit hastalığı hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Sinüzitin Belirtileri

Sinüzit başlangıcı olan insanlar aşağıda sıralanan belirtileri yaşamaktadır. Sinüzit nasıl anlaşılır?

 • Öksürük (geniz akıntısından kaynaklanır)
 • Burun tıkanıklığı
 • Etkilenmiş sinüslerin çevresinde ağrı ve hassasiyet
 • Geniz akıntısı
 • Yüze ve başa vuran basınç
 • Sarı veya yeşil renkteki burun akıntısı (9)

Sinüzit belirtileri fazlası için tıklayınız

Sinüzitin Nedenleri

Sinüzit neden olur? Sinüzit genellikle üst hava yollarından sinüslere yayılan bir soğuk algınlığı veya grip virüsünün sonucu oluşmaktadır. Sinüslere bulaşan bakterilerden sadece birkaçı sinüzite neden olmaktadır.

Enfekte olmuş bir diş veya mantar enfeksiyonu da bazen sinüslerin iltihaplanmasına neden olabilir.

Sinüzitin kronik hale gelmesine neden olan şeyin tam olarak netleşmemesi (uzun süredir), aşağıdaki belirtilen durumlarla ilişkilendirilmektedir:

 • Alerjik rinit, astım ve saman nezlesi gibi alerjiler ve bunlarla ilgili koşullar
 • Burun polipleri (burundaki büyümeler)
 • Sigara içmek
 • Zayıflamış bir bağışıklık sistemi

Alerjiler ve astım gibi temel koşulların iyi kontrol edilmesini sağlamak, kronik sinüzit semptomlarını iyileştirebilmektedir. (10)

Detaylar için bakınız: sinüzitin nedenleri