Sistitin Tedavisi


Sistit nasıl geçer? Hafif sistit genellikle kendiliğinden temizlenir, ancak bazı durumlarda antibiyotik kullanmanız gerekebilir.

Aşağıdaki durumlar için doktorunuza danışın ve tedaviye başvurun:

 • Sistit olup olmadığınızdan emin değilsiniz
 • Belirtileriniz birkaç gün içinde iyileşmeye başlamıyorsa
 • Sık sık sistit oluyorsanız
 • İdrarınızda kan gibi şiddetli belirtileriniz varsa
 • Hamileyseniz ve sistit belirtileri yaşıyorsanız
 • Sistit belirtileri yaşayan bir erkekseniz
 • Sistit belirtileri yaşayan kişi bir çocuksa

Daha önce sistit geçirmiş olan kadınlar, hafif şiddetli belirtiler yaşıyorsa ve bunlar antibiyotik tedavisi olmadan kendi kendine iyileşiyorsa çoğu durumda doktora gerek olmamaktadır. Ancak, belirtiler tekrarlıyorsa, mutlaka doktora danışılmalıdır.

Aşağıda sıralanmış olan yardım önlemlerini deneyebilir veya eczacınızdan fikir alabilirsiniz. (1)

Basit Tedavi Yöntemleri

Daha önce sistit geçirmişseniz ve genel pratisyeninize gitmeniz gerektiğini düşünmüyorsanız, aşağıdaki tavsiyeler durumun temizlenene kadar belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olabilir:

 • Ağrı kesicileri kullanabilirsiniz (her zaman önce ilaç prospektüsünü okuyup alıp almayacağınızı kontrol edin ve eğer emin değilseniz eczacınıza danışın)
 • Bol miktarda su içmelisiniz. Bu yöntem mesaneden enfeksiyonu temizlemeye yardımcı olabilmektedir.
 • Bir sıcak su şişesi kullanabilirsiniz. Karnınıza veya kasıklarınıza sıcak su şişesi tutmak, rahatsızlığı azaltabilir.
 • Kendinizi iyi hissettirene kadar cinsel ilişkiden uzak durun, çünkü bu durumu daha da kötüleşebilir.

Bazı insanlar kızılcık suyu içmekte ya da idrarın asiditesini düşüren (sodyum bikarbonat veya potasyum sitrat gibi) ürünleri kullanılmaktadır. Bunların semptomları azalttığı düşünülmektedir, ancak etkinliklerini kanıtlayan çalışmalar kesin değildir.

Antibiyotik Tedavisi

Bazı durumlarda, doktorunuz bir dizi antibiyotik reçete edebilir. Antibiyotiklerin etkisinin hemen kendini göstermesi gerekmektedir. Belirtileriniz birkaç gün içinde düzelmeye başlamadıysa doktorunuza tekrar başvurun.

Çoğu insan antibiyotik tedavisinden herhangi bir yan etki yaşamamaktadır, ancak olası yan etkiler arasında hasta olma, kaşıntı, kızarıklık, ishal veya duygu durum değişikleri sayılabilir.

Sistit olmaya devam ederseniz (tekrarlayan sistit olarak da bilinir) doktorunuz bekleme antibiyotikleri veya sürekli antibiyotikler reçete edebilir. (2)

Sistit Ameliyatı: Cerrahi müdehale sistiti tedavi edebilir, ancak doktorun ilk tercihi olmayabilir. Genelde kronik durumlar için daha sık kullanılan bir yöntemdir. Bazen ameliyat yapısal bir sorunu onarabilir. (3)

İnterstisyel sistiti olan insanlar için hidrodistanslı sistoskopi olarak adlandırılan bu cerrahi prosedür, hem interstisyel sistiti teşhis etmek hem de tedavi etmek için kullanılabilir. İnterstisyel sistit belirtilerinin hafifletilmesi amacıyla bir elektriksel sinir stimülatörünü yerleştirmek için cerrahi yapılabilir. Yalnızca interstisyel sistit tedavisinde deneyimli bir üroloji uzmanı durumunuza göre cerrahinin uygunluğu konusunda size bilgi verebilir. (4)

Sistit için hangi doktora gidilir: Sistit için başvurabileceğiniz uzman doktorlar jinekologlar ve ürologlardır. (5)

Evde Tedavi Yöntemleri

Evde bakım tedavisi rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ortak yöntemler şunlardır:

 • Karın ya da sırt bölgenize ısıtma yastıkları uygulamak
 • Pelvik alanı temizlemek için sitz banyosu yapmak
 • Kızılcık suyu içmek veya tabletlerini almak
 • Çok fazla sıvı tüketmek
 • Pamuklu iç çamaşırı tercih etmek ve gevşek giysiler giymek
 • Belirtilerinizi daha da kötüleştirdiğinden şüphelendiğiniz yiyecek veya içeceklerden kaçınmak

Alternatif yöntemler

Sistit için başka ameliyatsız yöntemlerde bulunmaktadır. Bazen mesaneyi su veya gaz ile germek semptomları geçici olarak iyileştirebilir. Sinir uyarımı, idrara çıkma isteğinin sıklığını azaltabilir ve pelvik ağrıdan kurtulmaya yardımcı olabilir. Radyasyon veya kemoterapiden kaynaklanan sistit için uygulanan ilaçlar mesaneyi temizlemeye destekçi olabilir. (6)

Sistit Hastalığı Nedir?

Sistit, mesanenin inflamasyonu için kullanılan tıbbi bir terimdir. Çoğu zaman, iltihaplanmaya bir bakteriyel enfeksiyon neden olmakta ve bu duruma idrar yolu enfeksiyonu denmektedir. Mesane enfeksiyonu ağrılı ve can sıkıcı olabilmektedir. Bu enfeksiyonlu durum böbreklere yayıldığı zaman ise ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Daha az sıklıkla, sistit bazı ilaçlara, radyasyon tedavisine veya kadınsı hijyen spreyine, sperm öldürücü jellere veya uzun süreli kateterin kullanımı gibi potansiyel tahriş edicilere karşı bir reaksiyon olarak ortaya çıkabilir. Sistit ayrıca başka bir hastalığın bir komplikasyonu olarak da görülebilir.

Bakteriler nedeniyle oluşan sistitin tedavisi antibiyotiklerdir. Diğer sistit tipleri için tedavi, altta yatan nedene bağlıdır. (7)

Sistit hastalığı nedir daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Sistitin Belirtileri

Sistit nasıl anlaşılır? Sistit başlangıcı ve belirtileri aşağıdakileri içerebilmektedir:

 • Sık idrara çıkma isteği
 • Mesanenizi boşalttıktan sonra bile idrara çıkma isteğinin devam etmesi
 • Bulanık veya keskin kokulu idrar
 • Bir enfeksiyon nedeniyle oluştuysa düşük derecelerde ateş
 • İdrarda kan görülmesi
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Basınç hissi veya mesane dolgunluğu
 • Karın ya da bel bölgesinde hissedilen kramp (8)

Detaylı bilgi almak için bakınız: sistitin belirtileri

Sistitin Tedavisi

Sistit nasıl geçer? Genellikle bir idrar testi veya bakteri testinden sonucunda konulan sistit tanısı sonrası tedavi, mesanedeki zararlı bakterileri öldürmek için genellikle kısa bir antibiyotik seyrini içerir. Bazı hafif vakalarda bu gerekli olmayabilir ve durum kendiliğinden hızla düzelebilir.

Sıcak su şişesi kullanma ve bol miktarda su içme gibi bazı önlemleri almak sistit belirtilerinin yönetilmesine yardımcı olabilir, böylece daha rahat hissetmek mümkün olabilmektedir. Hijyen konusunda daha dikkatli olmak da durumun kötüleşmesini önlemektedir.

Bazı durumlarda antibiyotiklere uygun alternatif ve sistitle mücadeleye yardımcı olan doğal tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bunlar arasında mesaneyi dezenfekte eden, bakterilerin üriner sistem duvarına yapışmasını ve çoğalmasını önleyen kızılcık bulunmaktadır. (9)

Sistit için hangi doktora gidilir: Sistit için başvurabileceğiniz uzman doktorlar jinekologlar ve ürologlardır.(10)

Sistit Ameliyatı: İnterstisyel sistiti olan insanlar için hidrodistanslı sistoskopi olarak adlandırılan bu cerrahi prosedür, hem interstisyel sistiti teşhis etmek hem de tedavi etmek için kullanılabilir. İnterstisyel sistit belirtilerinin hafifletilmesi amacıyla bir elektriksel sinir stimülatörünü yerleştirmek için cerrahi yapılabilir. Yalnızca interstisyel sistit tedavisinde deneyimli bir üroloji uzmanı durumunuza göre cerrahinin uygunluğu konusunda size bilgi verebilir. (11)