Sivrisinek kaşıntısına ne iyi gelir?


Sivrisinek, sinek ailesinin bir üyesidir. Çoğu insanın onları kolayca çıplak gözle görebileceği kadar büyüktürler. Erkekler sivrisineklerin kadın sivrisineklerin varlığını hissetmelerine yardımcı olan tüylü antenleri var. Dişi sivrisinekleri antenleri daha azdır. Erkekler genellikle bir hafta boyunca yaşarken kadınlar birkaç ay yaşayabilir.

Sivrisinekler küçük ve kısa ömürlü olabilirler, fakat insan hayatına zarar verebilme ihtimalleri de bulunmaktadır. Kaşıntılı ısırıklarıyla taşıyabilecekleri hastalıklarla beraber, sivrisinek sıklıkla sinir bozucu ve bazen de ölümcül sonuçlara neden olabilir. (1)

Sivrisinek ısırığının nedenleri

Sivrisinek ısırıkları, kanla beslenen dişi sivrisineklerden kaynaklanmaktadır. Dişi sivrisinekler, cildi delip kanı emmek için yapılan ağız kısmına sahiptir. Erkekler bu kan emici yetenekten yoksundurlar çünkü yumurta üretmezler ve bu yüzden kandaki proteine ihtiyaç duymazlar.

Isırgan bir sivrisinek kendisini kanla doldurdukça, tükürüğü cildinize enjekte eder. Tükürükteki proteinler hafif bir bağışıklık sistemi tepkisini tetikler ve bu da karakteristik kaşıntı ve batma ile sonuçlanır.

Sivrisinekler kanını emmek istedikleri canlıyı kokusunu, nefes alıp vermemesini ve bir kişinin terasındaki kimyasalları değerlendirerek seçerler. (2)

Sivrisinek ısırığının belirtileri

Birçok sivrisinek türünün ilk ısırığında hissedilen ortak ve ufak bir acı vardır. Diğer tür ısırıklara orta derecede ağrılılar eşlik etmektedir. Sivrisinek sokması belirtileri şunları içerir:

  • Sivrisineğin ısırdığı noktada küçük bir kızarıklık meydana gelir, birkaç dakika sonra ortaya beyaz kabarık bir yumru çıkar
  • Isırıktan yaklaşık bir gün sonra ortaya çıkan sert, kırmızımsı bir yumru ve kaşıntı
  • Isırıkları etrafında şişme
  • Sert kaşıntılar sonucu küçük kabarcıklar
  • Çürüklere benzeyen koyu lekeler

Bağışıklık sistemi bozukluğu olan çocuklarda ve yetişkinlerde, sivrisinek ısırığı semptomları şunları içerebilir:

  • Geniş bir alanda şişkinlik ve kızarıklık
  • Düşük dereceli ateş
  • Kurdeşen
  • Şişmiş lenf düğümleri
  • Baş ağrısı

Eğer sivrisinek sokması sonrası böyle belirgin belirtiler yaşıyorsanız bir doktora başvurun. (3)

Sivrisinek ısırığının tedavisi

Bir sivrisinek ısırığına maruz kaldıktan sonra, şişmeyi azaltmak için etkilenen bölgeye soğuk bir kompres uygulanabilir. Hafif antihistaminikler ve anti kaşıntı bileşikleri kaşıntıyı hafifletir. İbuprofen veya naproksen gibi antiinflamatuar ilaçlar da kullanılabilir. Karbonat ve sudan yapılmış bir macun, kalamin losyonunda olduğu gibi etkili olabilir.

Yeni ilaç almadan önce doktorunuza danışın. Bir sivrisinek ısırması sonrasında daha şiddetli belirtilere rastlarsanız, derhal bir tıp uzmanına başvurun. (4)

Sivrisinek ısırığı için tedavi yöntemleri

Limon: Limon sivrisinek sokması tedavisinde çok faydalı kılan, doğal antiinflamatuar ve anestetik özellikleri içerir. Bir limonu iki parçaya kesin ve hızlı rahatlama için bu limonla cildi ovun. Limonun sarı kabuğuyla da cildinizi ovmayı deneyebilirsiniz. Bir enfeksiyon geliştirme şansını azaltmak için ısırıklara limon suyu uygulayın.

Soğan ve sarımsak: Soğan ve sarımsak şişmeyi azaltmaya yardımcı olur ve sivrisinek ısırmalarının neden olduğu kaşıntıyı hafifletir. Dahası, kuvvetli kokuları böcekleri ve sivrisinekleri de iter. Etkilenen bölgeye doğrudan kıyılmış soğan veya sarımsak uygulayın. Birkaç dakika bırakın, sonra yıkayın.

Karbonat: Karbonat sivrisinek sokması kaynaklı kaşıntıyı etkin bir şekilde durdurabilir. Doğal bir alkaliktir, cildin pH’sini nötralize eder ve böylece rahatlatır. Bir çay kaşığı karbonat tozu bir bardak suda eritilir. Karışıma temiz bir bez batırın ve bezi etkilenen cilt alanının üzerine 10 ila 20 dakika koyun. (5)

Yulaf ezmesi: Macun benzeri bir madde oluşturmak için eşit oranda yulaf ezmesi ve su karıştırarak bir yulaf ezmesini yapın. Yapıştırmak için bir bez üzerine biraz yapıştırın ve yapışkan tarafı tahriş olmuş cilde yaklaşık on dakika boyunca tutun. Sonra bölgeyi suyla durulayın.

Bal: Balın birçok antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliği vardır. Bu tatlı madde, evde çare bulma seçenekleri arasında ortak bir seçimdir. Çeşitli hastalıklar ve ısırıklar için günlük kullanımını destekleyen yüzlerce yıllık tıbbi bir geçmişi vardır. Kaşıntılı ısırıklara sadece küçük bir damla bal sürmek ihtiyacınız olan rahatlamayı sağlayabilir. (6)

Elma sirkesi: Kaşıntılı ısırığı ilk fark ettiğinizde, ısırığa doğrudan az miktarda sirke uygulamayı deneyin. Çok rahatsız edici bir ısırık varsa, su ve 2 1/2 bardak sirke dolu bir küvette çok sıcak bir banyo almak isteyebilirsiniz. Organik elma sirkesi ilk tavsiye edilendir.

Aloe vera: Aloe vera sivrisinek ısırıkları yanı sıra birçok başka koşullar için mükemmel bir çaredir. Sadece kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yarayı iyileştirmeye de yardımcı olur. Doğrudan bir aloe bitkisinden taze iç yaprak jelini veya organik aloe suyunu kullanabilirsiniz. İkisi de rahatlamada iyi çalışmaktadır. (7)

Esansiyel yağlar: Evde çay ağacı yağı varsa, doğal antiseptik özellikleri kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Lavanta yağı da iyileştirici faydalar sağlar. Lavanta, yıkamak anlamına gelen lavare Latince sözcüğünden gelir. Lavanta yağı ısırık sonrası şişliğin azalmasına yardımcı olur ve rahatsızlığı hafifletir. (8)

Buz: Bir buz küpü veya soğuk paket, sivrisinek sokması için şaşırtıcı derecede etkili bir çare olabilir. Buz, bölgeyi uyuşturur ve şişme kontrolüne yardımcı olur. Küpleri bir havluyla sarın ve ısırıklara 10 dakika boyunca bastırın (veya rahatlatıcı olabilecek süre boyunca). (9)

Fesleğen: Fesleğen kafur ve timol içerir, her ikisi de sivrisinek ısırmalarının neden olduğu kaşıntıyı hafifletir. Birkaç taze fesleğen yapraklarını ezin ve süper hızlı rahatlama için ısırığın üzerine sürün veya fesleğen yağından birkaç damla alarak ısırık üzerine uygulayın. Fesleğen ayrıca mükemmel sivrisinek kovucu olarak çalışır.

Süt: Sütte doğal olarak bulunan proteinler hem antiinflamatuar hem de anti kaşıntı özelliğine sahiptir. Bir sıcak süt banyosu yapmak veya pamuklu bir topu süte batırarak ısırık üzerine uygulayın. Sütte ısırığı yumuşatan süt değil protein olduğundan, yağsız süt genellikle tavsiye edilir. Bununla birlikte, buzdolabınızda süt varsa, her türlü görev yapacaktır. Limon suyu gibi cildin sağlığını iyileştiren doğal alfa-hidroksi asitler de bulundurur. (10)

Nane: Nane kokusu çok ferahlatıcı olabilir, ancak sivrisinekleri rahatsız eder. Sivrisinekleri kaçırmak için nane yağı önerilmesinin nedeni de budur. Sivrisinek ısırığını nane yaprakları hafifletebilir. Isırık izlerini birkaç tane ezilmiş taze nane yaprağıyla ovun. Bu yapraklardaki mentol içeriği deride soğuma etkisine neden olur ve ısırık nedeniyle oluşan kaşıntıyı alır.

Muz: Tuhaf gelse de, muz kabuğu, sivrisinek sokması için doğal bir çözümdür. Birkaç çalışma, muzun cilt üzerinde kaşıntılı böcek ısırıklarıyla ilgili sakinleştirici etkisinden sorumlu olduğunu ileri sürmektedir. Bu çareyi uygulamadan önce ısırık alanının temiz olduğundan emin olun. Gerekirse, bu ev ilaçlarını kullanmadan önce el sanitizatörleri kullanın veya antiseptik sabun veya alkol mendili ile etkilenen alanını yıkayın.

Çay: Çay poşetlerinde var olan tanenleri, şişmiş ciltteki sıvıları emen doğal bir sıkıştırıcı bileşik içerir. Bu nedenle, sivrisinek sokması üzerindeki iltihap ve kaşıntıyı azaltacaktır. Çay poşetleriyle kompres yapabilirsiniz.

Patates: Kaşıntı yaşanmadan sivrisinek sokmalarında tahrişi hafifletmek için çiğ patates kullanabilirsiniz. Bir patatesin yarısını kesip etkilenen bölgeye bir parça patatesin açık tarafını koyun. Patates özü kururken sivrisinek ısırıklarınızdaki kaşıntıyı durduracaktır. (11)

Diş macunu: Şiddetli sivrisinek ısırıkları deride pis izler bırakabilir, ancak bu düzenli olarak kullanılan diş macunu ile kolayca önlenebilir. Etkilenen bölgeye bir parça diş macunu uygulayın, kurutun ve yıkayın. Cildinizin etkilenen bölgesindeki kaşıntının ve işaretlerin tamamen kaybolduğunu göreceksiniz. (12)