Siyah Nokta Belirtileri


Siyah nokta nasıl anlaşılır?

Sebum isimli doğal cilt yağı, açık olan cilt gözeneklerine dolmaktadır. Bu yağ beraberinde ölü cilt hücreleri de topladığı için, gözenekleri tıkamaktadır. Hava aldıkça da koyulaşarak siyah bir renk almaktadır. (1)

 • Siyah noktalar adından da anlaşılacağı üzere, cilt üzerinde meydana gelen siyah küçük noktalardır. Gözeneklerin bulunduğu her yerde çıkabilen siyah noktalar, özellikle T bölgesinde (alın, burun ve çene üstü) yoğunlaşmaktadır.
 • Siyah nokta bir akne belirtisi olarak da görülebilmektedir, ancak, siyah noktalar her zaman açık gözenekler sonucu meydana gelirken, aknelerin ortaya çıkması için etkili olabilecek başka faktörler de bulunabilmektedir.

Siyah noktalar enfekte lezyonlar değildir. Bu nedenle, kişiden kişiye bulaşmamaktadır. Ayrıca, sivilce ya da püstüller gibi ağrılara da yol açmamaktadır. Çoğu zaman, görsellik dışında kişiye herhangi bir sıkıntı yaratmamaktadır.

 • Siyah noktalar da her ne kadar cilt üzerinde pürüzlü bir görüntü yaratsa da, genellikle sivilcelere oranla çok daha düzdür.
 • Daha önce de belirtildiği üzere, siyah noktalar kişiye zarar vermese de, bazı insanlar için sosyal ve psikolojik açıdan sıkıntı verici olabilmektedir. (1)

Siyah Noktanın Enfeksiyon Kapması

Bazen siyah noktalar enfeksiyon kapabilmektedir. Enfekte olan noktalar burun, dudak, alın veya yanak bölgesinde ortaya çıkabilmektedir. Diğer yandan, sırtta, bacaklarda ve hatta ellerde bile görülme ihtimali bulunmaktadır. En yaygın olarak görüldüğü bölge ise kulak kanalıdır. Çizilerek tahriş edildiği takdirde, kulağın diğer bölümlerine de yayılabilmektedir.

Siyah noktanın enfeksiyon kapması halinde oluşabilecek bazı belirtiler şunlardır:

 • Şişlik: Enfeksiyon kapan siyah noktalar şişmekte ve oldukça hassas bir hale gelmektedir.
 • Hassasiyet: Şişen siyah noktanın çevresinde bulunan alan dokunmalara karşı oldukça hassaslaşmaktadır. Siyah noktanın içi yumuşak bir irinle doludur.
 • Kızarıklık: Enfekte olan alan genellikle kırmızı-pembe bir renk almaktadır. Dokunulduğu zaman kızarıklık daha da artmaktadır.
 • Sıcaklık: Enfekte olan siyah nokta o bölgedeki kan dolaşımı nedeniyle ısınmaktadır.
 • Ağrı ve inflamasyon: Siyah noktaya dokunulduğu zaman ağrı hissedilmektedir. Bu nokta özellikle kulak içindeyse ağrısı daha da keskinleşmektedir.
 • İrin: Şişen siyah noktanın içi irin doludur. İrinin rengi beyaz ya da yeşil olabilmektedir. Kanama: Siyah nokta içindeki irin aktığı zaman bir miktar kan da çıkabilmektedir. (2)

Siyah Nokta Nedir?

Siyah noktalar, çoğu insanın problem yaşadığı oldukça yaygın olan bir cilt sorunudur. Adından da anlaşılacağı üzere, bunlar cilt üzerinde ortaya çıkan küçük siyah noktalardır. Temel nedeni ise aşırı sebum ve kir nedeniyle gözeneklerin tıkanmasıdır. (3)

Siyah nokta nedir? Daha detaylı bilgi için tıklayınız

Siyah Nokta Nedenleri

Siyah nokta neden olur? Siyah noktalar, cilt üzerinde bulunan gözeneklerin cilt yağı ve ölü hücreler sonucu tıkanması nedeniyle oluşmaktadır. Hormon değişiklikleri, sigara, alkol, beslenme alışkanlıkları, stres ve bakteriler gibi pek çok faktör nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. (4)

Daha fazla Siyah nokta nedenleri için

Siyah Nokta Tedavisi

Siyah nokta nasıl geçer? Siyah noktaları tedavi etmek için şu yöntemler faydalı olabilmektedir:

 • Düzenli cilt bakımı
 • Siyah noktalarla mücadele eden bazı cilt bakım ürünleri
 • Siyah noktaların bir uzman tarafından temizlenmesi (5)

Siyah nokta tedavisi hakkında detaylı bilgiye buradan göz atabilirsiniz

Siyah Nokta İçin Hangi Doktora Gidilir?

Siyah nokta tanısı ve tedavisi için dermatoloji bölümüne başvurulmaktadır. (6)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)