Siyah Nokta Nedenleri


Siyah nokta neden olur? Pek çok insanın muzdarip olduğu siyah nokta problemleri, cilt üzerinde bulunan gözeneklere aşırı cilt yağının, ölü cilt hücrelerinin ve hatta bakterilerin dolması sonucu oluşmaktadır. Çoğu zamanda, hijyen eksikliği nedeniyle oluşan siyah noktalar, diğer pek çok neden yüzünden de ortaya çıkabilmektedir. (1)

Siyah noktaya neden olabilecek bazı faktörler şöyle sıralanmaktadır:

Hormon Değişiklikler

Siyah noktaların ortaya çıkmasına yol açabilecek en büyük faktör hormonlardır. Hormonal değişiklikler, siyah nokta ve diğer akne, sivilce problemlerine neden olan aşırı sebum üretimini teşvik etmektedir. Cilt üzerindeki aşırı sebum üretimi gözeneklere dolmakta ve gözenekleri tıkamaktadır. Sonuçta siyah noktalar meydana gelmektedir.  Hormonal değişiklikler nedeniyle siyah noktaların ortaya çıkabileceği bazı dönemler ve koşullar şunlardır:

 • Ergenlik
 • Menstrüasyon
 • Doğum kontrol hapları
 • Hamilelik (2)

Aşırı Terleme

Çok fazla terleyen insanlar diğer insanlara oranla, siyah nokta geliştirmeye daha eğilimlidir. Bu durum, fazla terin kıl köklerini tıkayabilmesinden kaynaklanmaktadır. Ter nedeniyle tıkanan gözeneklerde siyah noktalar ortaya çıkmaktadır. Çok terleme problemi olan kişilerin makyaj yaparken daha dikkatli olmaları gerekir. Günün sonunda mutlaka makyajın temizlenmesi tavsiye edilmektedir. (3)

Makyaj

Gerçek şu ki, gece uyumadan önce makyajın iyice temizlenmemesi, cildi siyah nokta, akne, sivilce gibi pek çok probleme karşı açık bir hale getirmektedir. Makyaj ürünleri gözenekleri tıkamaktadır. Bu nedenle, hem güne başlarken hem de gün sonunda yüzün iyice temizlenmesi en doğrusu olacaktır. (4)

Bakteriler

Bakteriler de siyah noktaların ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Cilt üzerinde normalde de bulunan bazı bakteriler, aşırı sebum üretimi söz konusu olduğunda normalde çok daha fazla çoğalmaktadır. (5)

Sigara

Sigara dumanı, cilt gözeneklerine dolmakta ve siyah nokta, akne ve sivilce gibi cilt problemlerine yol açmaktadır. Cilde dolan bu kimyasallar diğer kirleri ve parçacıkları da içine çekmektedir. Diğer yandan, sigara içiyor olmak siyah nokta tedavisini de baskılayabilmektedir. Bu nedenle, siyah noktalarda mücadele edilse de, sigara içiyor olmak bu problemin tekrarlayacağı anlamına gelebilmektedir. (6)

Alkol ve Kafein

Alkol, uyku düzenini etkileyen bir tetikleyicidir. Ayrıca, cilt gözeneklerini küçülterek tıkanıklıklara karşı daha hassas bir hale getirmektedir. Alkol gibi kafein de siyah noktaya yol açabilecek bir faktördür. Kafein, aşırı sebum üretimini teşvik ederek gözenekleri tıkamaktadır. (7)

Stres

Stres, akne, sivilce ve siyah nokta gibi cilt problemlerinin ortaya çıkmasında oldukça önemli bir faktördür. Vücut stres altında olduğunda, daha fazla kortizol ve androjen salgılamaktadır. Bu da, aşırı sebum üretimine yol açmaktadır. Kadınlar erkeklere oranla daha fazla androjen salgıladığı için, stresli zamanlarda siyah nokta geliştirmeye daha eğilimli olabilmektedir. (8)

Bazı İlaçlar

Bazı ilaçların siyah noktaların ortaya çıkmasında bir rolü olduğu düşünülmektedir. Yapılan çalışmalara göre, özellikle fenitoin, testosteron, östrojen, steroidler içeren ilaçlar, kişiyi siyah noktalara daha eğilimli bir hale getirebilmektedir. (9)

Cilt Bakım Ürünleri

Pek çok kozmetik ve cilt bakım ürünü, özellikle T noktası olarak belirlenen yüz bölgesinde siyah noktaların ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Krem formunda olan bu ürünler cilde uygulandığında gözenekleri tıkayabilmektedir. (10)

Beslenme Alışkanlıkları

Halk arasında cips ya da çekirdek gibi yağlı gıdaların siyah noktaların ortaya çıkmasına yol açabileceği düşünülmektedir. Ancak, yapılan çalışmalarda buna dair somut bir kanıt bulunamamıştır. Diğer yandan, beslenme alışkanlıklarının cilt sağlığı da dâhil pek çok açıdan vücut üzerinde etkisi bulunduğu da bir gerçektir. Bu nedenle, mümkün olduğunca dengeli ve sağlıklı beslenmek siyah noktaların oluşumunu engellemek için faydalı olabilmektedir. (11)

Siyah Nokta Nedir?

Siyah noktalar, çoğu insanın problem yaşadığı oldukça yaygın olan bir cilt sorunudur. Adından da anlaşılacağı üzere, bunlar cilt üzerinde ortaya çıkan küçük siyah noktalardır. Temel nedeni ise aşırı sebum ve kir nedeniyle gözeneklerin tıkanmasıdır. (12)

Siyah nokta nedir? Daha geniş makalemiz için

Siyah Nokta Belirtileri

Siyah nokta nasıl anlaşılır? Siyah nokta, özellikle yüz bölgesinde ortaya çıkan küçük siyah noktalardır. Diğer belirtileri ise şunlardır:

 • Pürüzlü bir cilt
 • Büyümüş cilt gözenekleri
 • Yaralar
 • Cildin soyulması (13)

Siyah nokta belirtileri konumuza buradan ulaşabilirsiniz

Siyah Nokta Tedavisi

Siyah nokta nasıl geçer? Siyah noktaları tedavi etmek için şu yöntemler faydalı olabilmektedir:

 • Düzenli cilt bakımı
 • Siyah noktalarla mücadele eden bazı cilt bakım ürünleri
 • Siyah noktaların bir uzman tarafından temizlenmesi (14)

Siyah nokta tedavisi detayı için

Siyah Nokta İçin Hangi Doktora Gidilir?

Siyah nokta tanısı ve tedavisi için dermatoloji bölümüne başvurulmaktadır. (15)

Latest posts by Faydaları Zararları (see all)